Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Robert Juriš Investovanie Poslať

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ľudí, ktorí sa usilujú zhodnotiť svoje finančné prostriedky. Na svete existuje len niekoľko maliarov, všetci sú už po smrti, ktorých diela sa podarilo vydražiť za deväťmiestne sumy. Financial Report vám prináša prehľad tých najúspešnejších.

aukcia obrazov

Foto: Shutterstock

Spoločnosť money.co.uk, ktorá sa zaujíma aj o alternatívne investície, zostavila rebríček komerčne najúspešnejších maliarov v dejinách ľudstva. Presnejšie, maliari sú zoradení podľa výnosu z ich diel predaných na oficiálnych aukciách.

1) Pablo Picasso – 1,1 miliady eur

Pablo PicassoMaliarom, ktorého prácam sa na aukciách najviac darilo, je španielsky umelec Pablo Picasso (1881 – 1973). Dosiaľ sa na nich predalo 15 jeho obrazov za súhrnnú sumu 1,1 miliardy eur. Najdrahšie vyšlo jeho dielo Les Femmes of d’Alger (Alžírske ženy), ktoré v roku 2015 za 158,4 milióna eur kúpil katarský politik Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thanim.

Maľba pochádza z roku 1955 a vznikla v rámci série obrazov, ktoré Picasso namaľoval ako variácie na obraz Eugena Delacroix. Dielo zobrazuje nahé kurtizány. Autor ich zobrazil kubistickým štýlom, ktorý bol pre jeho tvorbu charakteristický.

Okrem kubizmu je vysoko cenené aj jeho Modré obdobie. Známe sú tiež akvarely s motívom býčích zápasov, svetoznámou sa stala silueta holubice mieru a obraz s vojnovou tematikou Guernica. Pracoval však nielen s olejovými a vodovými farbami, ale aj s pastelom, uhlíkom, ceruzkou a atramentom. Ďalší známy a draho predaný obraz sa nazýva Garcon a la pipe (Chlapec s fajkou), ktorý v roku 2004 predali v Sotheby´s za takmer 90 miliónov eur, čo bol vtedy cenový rekord.   

2) Andy Warhol – 703,1 milióna eur

Andy WarholNa druhom mieste tohto rebríčka sa nachádza extravagantný blondiak, ktorého pôvod siaha na východné Slovensko, Andy Warhol (1928 – 1987). Doteraz sa na aukciách predalo jeho osem obrazov spolu za 703,1 milióna eur. Napríklad Silver Car Crash (Strieborné auto havarovalo) zo série Death and Disaster (Smrť a pohroma) z roku 1963 predali na aukcii v newyorskej Sotheby´s za takmer 80 miliónov eur.

Zakladateľ umeleckého smeru pop art sa preslávil najmä svojimi sieťotlačami. Najznámejšie sú obrazy plechovky Campbellovej polievky, alebo portréty Marilyn Monroe a Elvisa Presleyho. Najvyššia cena, ktorá kedy bola zaplatená za jeho obraz, bola takmer 100 miliónov eur za plátno s názvom Osem Elvisov.

3) Mark Rothko – 678,9 milióna eur

Mark RothkoTretie miesto patrí maliarovi lotyšského pôvodu Markovi Rothkovi (1903 – 1970), ktorý sa svojou tvorbou preslávil v USA. Sedem z jeho na aukciách vydražených obrazov vygenerovalo spolu 678,9 milióna eur. Najdrahšie sa podarilo predať práce s názvom No. 20 za 177 miliónov eur a No. 6 za 164 miliónov eur.

Rothko patril k najznámejším členom abstraktného expresionistického hnutia. Preslávil sa veľkoplošnými obrazmi s jednofarebnými obdĺžnikovými poľami. Tvrdil, že ho nezaujíma vzťah medzi tvarom a farbou, ale len vyjadrenie základných ľudských emócií. Zdá sa, že stavil na správnu kartu, pretože komerčne patria jeho obrazy k tomu najúspešnejšiemu v histórii maliarstva.

4) Willem de Kooning

Willem de kooningNizozemskí maliarski majstri mali vždy skvelé meno vo svete výtvarného umenia. Kto by však povedal, že komerčne najúspešnejší z nich nebude Rembrandt, Hals ani Vermeer, ale abstraktný expresionista z Rotterdamu Willem de Kooning (1904 – 1997).

Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Až do roku 2017 patril najdrahší predaný obraz na svete práve jemu. Za abstraktné zobrazenie krajiny z roku 1955 s názvom Interchange (Výmena) zaplatil miliardár Kenneth C. Griffin viac ako štvrť miliardy eur. Určite je zaujímavé, že tento obraz nie je ukrytý pred zrakmi zvedavcov, naopak, je možné ho uvidieť v Inštitúte umenia v Chicagu.

5) Vincent van Gogh – 492,8 milióna eur

Vincent van GoghO živote a diele Vincenta van Gogha (1853 – 1890) bolo napísaných množstvo kníh a nakrútených viacero filmov. V rozpätí desiatich rokoch vytvoril približne 900 malieb a vyše 1 100 kresieb. Počas svojho života sa mu komerčne vôbec nedarilo. Nebyť brata Tea, ktorý ho sponzoroval, určite by bol hladoval. Podarilo sa mu totiž predať len jeden-jediný obraz.

Oveľa väčšie úspechy jeho práca zožala neskôr, po jeho smrti. O obrazy tohto postimpresionistu začal byť záujem až približne 100 rokov od jeho pohrebu. O cenové rekordy sa pred viac ako 30 rokmi postarali jeho slávne Slnečnice a Portrét doktora Gacheta. Odvtedy sa na aukciách vydražilo aj jeho ďalších sedem diel v súhrnnej hodnote takmer pol miliardy eur, čo mu medzi komerčne najúspešnejšími maliarmi zabezpečilo piate miesto.

6) Amedeo Clemente Modigliani – 454,7 milióna eur

Amedeo Clemente ModiglianiTak trochu prekvapujúco vysoko v rebríčku sa umiestnil najúspešnejší spomedzi Talianov Amedeo Clemente Modigliani (1884 – 1920). Maliar a sochár, ovplyvnený africkým sochárstvom, dielom Cézanna a kubizmom, mal krátky a pohnutý život. Bol drogovo závislý a alkoholik.

Preslávil sa maľbou subtílnych a nežných postáv. Zrejme najznámejším jeho dielom je séria aktov Nu couché (Ležiaci akt). Prvý z nich sa podarilo vydražiť v newyorskej aukčnej sieni Christie´s v roku 2015 za viac ako 150 miliónov eur a druhý v konkurenčnej londýnskej Sotheby´s o tri roky neskôr za takmer 130 miliónov eur. Dosiaľ sa úspešne vydražili jeho štyri diela. Maliar zomrel ako 35-ročný na tuberkulózu a v deň pohrebu jeho snúbenica spáchala samovraždu.

7) Gustav Klimt – 414,2 milióna eur

Gustav KlimtRakúšan Gustav Klimt (1862 – 1918), po otcovi s českými koreňmi, sa vypracoval na jedného z najslávnejších predstaviteľov secesie. Známe sú najmä jeho krehké ženské portréty. Napríklad najslávnejší portrét Adély Blochovej-Bauerovej, známy aj ako Zlatá Adéla alebo Rakúska Mona Lisa, maľoval tri roky. Okrem olejových farieb použil aj zlato a striebro. Dokončil ho v roku 1907, aby ho o sto rokov neskôr predali na aukcii za 147 miliónov eur.

Klimtova „zlatá éra“ však priniesla aj ďalšie skvosty. Jeho Bauerngarten (Záhrada) sa stala jedným z aukčných hitov roku 2017. V aukčnej sieni Sotheby´s sa ju podarilo vydražiť za 57 miliónov eur. Počítalo sa, že jej cena bude podstatne nižšia. No keďže sa do dražby zapojili až štyria záujemcovia o obraz s množstvom farebných kvetov, jeho hodnota stúpla natoľko, že v tom čase bol tretím najdrahšie vydraženým obrazom v Európe.

8) Francis Bacon – 410,1 milióna eur

Francis BaconFrancis Bacon (1909 – 1992) je presne tým umelcom, pri pohľade na ktorého diela sa možno opýtate – prečo sú za ne investori ochotní zaplatiť tak veľa? V roku 2013 sa dokonca jeho triptychu z roku 1969 s názvom Tri štúdie Luciana Freuda podarilo stať najdrahšie vydraženým obrazom v histórii.

Šesťminútová dražba v aukčnom dome Christie´s vyhnala jeho cenu na 106 miliónov eur, vďaka čomu prekonala dovtedajšieho lídra poradia – Výkrik z dielne Edvarda Muncha. Odvtedy sa podarilo vydražiť aj ďalšie štyri Baconove obrazy za spolu viac ako 410 miliónov eur, čo tohto umelca maľujúceho zásadne na zadnú stranu plátna, ktoré potom vystavoval len v zlatých rámoch, v našom rebríčku vynieslo na ôsmu priečku.

9) Leonardo da Vinci – 397,8 milióna eur

Leonardo da VinciZaujímavou súčasťou nášho prehľadu rebríčka je renesančný gigant Leonardo da Vinci (1452 – 1519). Doteraz sa totiž podarilo vydražiť iba jeden jeho obraz. Išlo o ikonické dielo Salvator Mundi (Spasiteľ sveta), ktoré sa v roku 2017 v aukčnej sieni Christie´s predalo za neuveriteľných 397,8 milióna eur, čím sa stalo najdrahšie predaným obrazom na svete.

Pôvodne sa očakávalo, že cena obrazu sa len veľmi ťažko dostane cez 100 miliónov eur. Napokon sa však vyšvihla na takmer štvornásobok. Samotná aukcia trvala len 19 minút a obraz skončil v rukách nového majiteľa, ktorého meno zostáva dodnes utajené.

Obraz je o to vzácnejší, že z prác majstra da Vinciho, ktorý sa preslávil nielen ako maliar, ale aj ako sochár, architekt a vynálezca, sa do súčasnosti zachovalo len asi 15 z približne 20 obrazov, ktoré počas svojho života namaľoval. O diele Salvator Mundi sa vedú diskusie, či je Leonardo jeho jediným autorom, alebo sa na jeho tvorbe podieľal iba čiastočne spolu s inými umelcami.   

10) Claude Monet – 377,8 milióna eur

Claude MonetPosledným členom nášho TOP 10 výberu je francúzsky zakladateľ impresionizmu Claude Monet (1840 – 1926). Jeho top dielom, ktoré malo na aukciách najväčší úspech, bol obraz z roku 1890 s názvom Meules (Kopy sena). V máji 2019 ho v sieni Sotheby´s predali za 99 miliónov eur.

Zaujímavé je tiež sledovať, ako rastie hodnota umeleckých diel. Keď v roku 1986 tento obraz kupoval súkromný zberateľ, zaplatil zaň len niečo vyše 2,5 milióna dolárov. V priebehu 33 rokov teda jeho hodnota vzrástla 50-násobne.

Na aukciách sa však darilo viacerým Monetovým obrazom. Napríklad aj ďalší obraz z tejto série a tiež Nympheas en fleur (Lekná v kvete) sa podarilo predať za viac ako 70 miliónov eur.

Celková hodnota 62 najvplyvnejších obrazov predaných na aukcii umelcov z TOP 10 predstavuje 5,59 miliardy eur.

 

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2024 Redakcia FinReport

Top 7 finančných hriechov, ktoré vás pripravia o peniaze

Vlastniť dostatok peňazí na pokrytie pohodového života a občas aj po troche luxusu túži zrejme úplne každý. Nie všetci sa však vo ...

20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

6.8.2022 Naďa Černá

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

15.1.2022 Dominik Horváth

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

4.12.2021 Naďa Černá

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ...

28.11.2021 Redakcia FinReport

Ako finančne zvládnuť Vianoce? Pomôže rezerva a plánovanie výdavkov

Väčšina rodín si chce dvakrát do roka – v lete počas dovolenky a na Vianoce – dopriať viac ako zvyčajne. To na Slovensku dlhodobo ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay