Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Aktíva realitných fondov sa blížia k úrovni 2,6 miliardy eur

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Podielové fondy na Slovensku patria medzi obľúbené investičné nástroje. Populárne sú aj realitné fondy, prostredníctvom ktorých investori vlastnia podiely v priemyselných parkoch, logistických parkoch, administratívnych budovách či v nákupných centrách. Podiel aktív realitných fondov na celkových aktívach podielových fondov na Slovensku sa drží nad úrovňou 27 %. Preto sme sa pozreli na to, aký je vývoj realitných fondov na Slovensku, ako sa priebežne mení situácia a ako sme na tom v porovnaní napríklad s Českom.

graf fondy

Zdroj: Shutterstock

Do akých fondov investujeme

Národná banka Slovenska (NBS) rozlišuje podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné. K 30. júnu 2023 predstavovala celková finančná hodnota aktív investičných podielových fondov 9,485 miliardy eur.

Na medziročnej báze bol zaznamenaný nárast objemu o 3,2 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu o 2,5 % (v oboch prípadoch najmä z dôvodu nárastu objemu aktív akciových a realitných fondov).

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 30. júnu 2023 naďalej zmiešané fondy s podielom 42,8 %. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 27,1 %akciovými fondmi s podielom 18,9 %. Dlhopisové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 11 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu prvého polroka 2023 podiel 0,2 %.

Ako fungujú realitné fondy

Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách, rezidenčných nehnuteľnostiach či v logistických a priemyselných parkoch, a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi.

Od investora sa vyžaduje kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará správcovská spoločnosť. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi z nájmov a nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti a je zároveň alternatívou voči časovo a administratívne náročnejšiemu investovaniu do kúpy takzvaného investičného bytu.

Otázka výnosnosti

Počas roku 2022 ceny tovarov a služieb prudko vzrástli a inflácia na Slovensku dosiahla priemernú úroveň 12,8 %. V aktuálnom roku inflácia spomalila z januárovej úrovne 15,2 % na augustovú 8,9 %. Priemerná tohtoročná úroveň inflácie by preto mohla dosiahnuť 10 až 11 %.

V dlhodobom horizonte sa výnosy realitných fondov nachádzajú nad úrovňou inflácie. Kým napríklad od začiatku roka 2017 do konca roka 2021 (za 5 rokov) ceny tovarov a služieb vzrástli o vyše 15 %, kumulovaný výnos realitných fondov dosiahol takmer 20 %. Vyplynulo to z indexu slovenského investora (ISI100). Ten je tvorený stovkou najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS).

 

84823

 

Vojnová agresia na Ukrajine počas roka 2022 ovplyvnila vývoj na finančných trhoch. Výnosnosť väčšiny typov podielových fondov za rok a pol (teda od začiatku roka 2022 do 30. júna 2023) poklesla. Realitné fondy však naďalej zhodnocovali o 6,4 %.

Aj tieto dáta podporujú názory odborníkov na investovanie, podľa ktorých sú realitné fondy z dlhodobého hľadiska považované za vhodný nástroj na ochranu pred infláciou, respektíve za takzvanú kotvu investičného portfólia.

Podľa bonity a skúseností investora sú fondy určené pre retailových (bežných) alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov kvalifikovaných investorov majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré realitné fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Aktíva realitných fondov na konci júna 2023 atakovali 2,6 miliardy eur

Podľa najaktuálnejších údajov NBS bola k 30. júnu 2023 finančná hodnota aktív realitných fondov 2,567 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka prišlo k nárastu o 14,7 %, oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 2,4 %.

Ako sa darí realitným fondom v Česku?

Našu pozornosť sme zamerali aj na kvartálny vývoj realitných fondov v Česku. Mnoho investorov zo Slovenska totiž vyhľadáva investičné príležitosti aj tam – realitné fondy retailových aj kvalifikovaných investorov nevynímajúc.

Ako vyplýva z dát Českej národnej banky, k 30. júnu 2023 boli aktíva realitných fondov v Českej republike na úrovni 229,5 miliardy Kč (9,668 miliardy eur) a ich podiel na celkových aktívach podielových fondov predstavoval 20,7 %. Medziročne došlo k nárastu objemu aktív o 19,6 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu bol zaznamenaný nárast o 5,9 %.

Prečo investovať do realitných fondov?

  • Konzervatívna investícia – Takéto investovanie je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú trendovým vlnám.
  • Stabilné výnosy – Tento typ investovania sa vyznačuje stabilnými výnosmi z dlhodobých nájmov a z nárastu trhovej hodnoty pri predaji nehnuteľnosti. Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa výnosy dlhodobo nachádzajú na úrovniach vyšších ako 8 % ročne.
  • Zodpovednosť s ohľadom na budúcnosť – Investovanie do realitných fondov (ktoré sú profesionálne spravované a ich portfóliá tvoria kvalitné nehnuteľnosti) je zodpovedným rozhodnutím voči majetku rodiny.
  • Vstupný kapitál – Investovať môžeme už od niekoľkých desiatok eur, v prípade realitných fondov pre kvalifikovaných investorov ide o vstupný kapitál začínajúci sa na úrovni 50- až 100-tisíc eur.
  • Diverzifikácia – Investor získava podiely vo viacerých bytových domoch, administratívnych budovách, nákupných centrách, logistických parkoch alebo hoteloch, čím diverzifikuje riziko v prípade nižšej investičnej výkonnosti niektorej z vlastnených nehnuteľností.
  • Starostlivosť – Investícia je vhodná pre investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú časovú kapacitu na jej správu. O nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov.
  • Spolupráca s profesionálmi – Kľúčová je spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od národnej banky, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.
  • Fyzický kontakt s aktívami – V prípade budov ide asi o „najfyzickejšie“ typy aktív. Investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte a má prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.
  • Lokálna investícia – Realitné fondy investujú väčšinou do lokálnych nehnuteľností, vďaka čomu investori prispievajú k rozvoju samotného regiónu.
logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

11.4.2024 Eva Sadovská

Aktíva realitných fondov na Slovensku sú na úrovni takmer 2,6 miliardy eur

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Do skupiny podielových fondov patria aj realitné fondy, ...

10.4.2024 Miloslava Némová

Prvá aukcia roku: Sotheby's Evening Sale v Londýne zarobila 129 miliónov dolárov

Prvá tohtoročná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale v Londýne zaznamenala úspech, keď sa podarilo predať 54 zo 60 ...

9.4.2024 Marián Búlik

Slováci neprimerane riskujú nákupom korporátnych dlhopisov

Hoci má väčšina obyvateľov Slovenska averziu voči riziku a k investovaniu pristupuje vyslovene konzervatívne, pri korporátnych dlhopisoch ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata stúpla na viac ako 2 300 dolárov za uncu, a ešte bude rásť

Cena zlata opäť dosiahla historické hodnoty. Viac ako 2 330 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu) z konca minulého týždňa je cena, aká tu ...

2.4.2024 Redakcia FinReport

NBS pripravuje vydanie dvoch nových zberateľských strieborných desaťeuroviek

Národná banka Slovenska ohlásila vydanie dvoch nových strieborných zberateľských euromincí. Na prvej z desaťeuroviek je zobrazený motív ...

2.4.2024 Martin Jamnický

Zlato ešte nikdy nebolo také drahé ako práve teraz, keď sa jeho cena dostala na 2 279,10 dolára za uncu

Zlatu sa v týchto dňoch opakovane podarilo prepísať svoj doterajší rekord, keď sa 1. apríla 2024 predávalo za 2 279,10 dolára za troyskú ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

J&T ARCH sa stal najväčším fondom v Česku a na Slovensku

Fond kvalifikovaných investorov J&T ARCH INVESTMENTS uzavrel rok 2023 s objemom aktív vo výške 55,08 miliardy korún (teda 2,23 miliardy eur), a ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

V krátkodobom horizonte verí Saxo Bank skôr európskym ako americkým akciám

V krátkodobom časovom horizonte verí Saxo Bank skôr európskym ako americkým akciám. Z pohľadu sektorov má pozitívne očakávania najmä v ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Legendárny herec Jozef Kroner má vlastnú desaťeurovú mincu

Práve dnes, teda 18. marca 2024, Národná banka Slovenska uvádza do predaja zberateľskú desaťeurovú mincu s námetom stého výročia ...

8.3.2024 Miloslava Némová

Kolekciu víťazných tenisiek Michaela Jordana vydražili za 8 miliónov dolárov

Osem miliónov dolárov zaplatil neznámy dražiteľ, ktorý na aukcii Sotheby´s kúpil zbierku šiestich tenisiek legendárneho basketbalistu ...

6.3.2024 Redakcia FinReport

Akcie za dva mesiace zarobili toľko ako inokedy za celý rok. Nehrozí prehriatie trhu?

Americké akcie majú za sebou silný začiatok roka. Index S&P 500 sa posilnil o 6,5 % (vrátane reinvestícií dividend), čo je približne toľko, ...

6.3.2024 Martin Jamnický

Bitcoin aj zlato dosiahli svoje historické maximá

Cena najdrahšej kryptomeny na trhu – bitcoinu a cena zlata prekonali historicky najvyššie hodnoty, aké kedy dosiahli. Kým bitcoin prepísal ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay