Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili hedžovým fondom. Hnutie, ktoré sa zo začiatku javilo ako vtip, dokázalo v priebehu troch týždňov zamávať celým akciovým trhom a hedžovým fondom spôsobiť straty v miliardách dolárov.

burza

Foto: Shutterstock

Prostredníctvom online fóra Reddit dokázali malí investori vytlačiť ceny niektorých akcií nahor o stovky percent, pričom sa k nim postupne pridali aj niektoré známe osobnosti, ako napríklad zakladateľ Tesly Elon Musk alebo investorská legenda Mark Cuban.

Motiváciou bola nevraživosť voči miliardárom

Hedžové fondy sú verejnosťou vnímané zväčša ako predstaviteľ chamtivosti na Wall Street, a ľudia o nich vo všeobecnosti nemajú príliš dobrú mienku. Týmto obvineniam sa nemožno čudovať. Existuje mnoho príkladov, pri ktorých hedžové fondy manipulovali s cenami akcií, a väčšinou si to „odskákali“ práve malí investori.

Tento dlhoročný negatívny pohľad na odvetvie sa tentoraz premietol do cieleného útoku na niekoľko konkrétnych fondov, ako napríklad Melvin Capital a Citron Capital. Tieto fondy sú známe tým, že vyhľadávajú nadhodnotené spoločnosti, ktorých akcie sa podľa nich obchodujú za príliš vysokú cenu. Následne potom uskutočnia predaj „nakrátko", takzvaný short sell, v očakávaní poklesu cien na minimum, pričom najideálnejším výsledkom pre nich je krach spoločnosti.

Tu sa dostávame k hlavnému dôvodu, prečo sa toľko malých investorov postavilo hedžovým fondom. Tie totiž otvorili „krátku" pozíciu proti obľúbeným spoločnostiam, ako napríklad predajca videohier GameStop, sieť kín AMC Entertainment alebo výrobcovia telefónov Nokia a Blackberry. Retailoví investori však nechceli, aby tieto populárne spoločnosti skrachovali kvôli zisku niekoľkých fondov.

Malí investori využili online fórum Reddit

Dôvod, prečo hedžové fondy otvárali krátke pozície, je jednoduchý. Všetky tieto spoločnosti sa dlhodobo trápili s klesajúcimi tržbami a zlými hospodárskymi výsledkami, ktoré boli ešte viac podporené pandémiou koronavírusu. Z fundamentálneho hľadiska tak akcie týchto spoločností mali klesať a zabezpečiť zisk práve hedžovým fondom.

Retailoví investori proti nim prostredníctvom online fóra Reddit uskutočnili takzvaný shot-squeeze, pri ktorom investori začnú vo veľkom nakupovať akcie spoločnosti a tlačiť tak cenu akcií nahor. Na to doplácajú práve predajcovia „nakrátko“, ktorí musia za svoje pozície platiť úroky, a v prípade, že cena neklesne, zaznamenajú stratu.

Retailové investovanie zažíva rozmach

Keďže pandémia prinútila ľudí zostať doma, postupne rástla popularita takzvaného retailového obchodovania na burze, hlavne prostredníctvom obchodných aplikácií, ako je napríklad Robinhood. Tie umožňujú klientom vstúpiť na trh bez potreby maklérov a často za nulové poplatky, čo z nich robí ideálny nástroj pre začínajúcich investorov. Hlavným motívom skupiny Wallstreetbets, ako sa táto skupina na Reddite volá, bolo spôsobiť straty hedžovým fondom a „pomstiť sa“ Wall Street. Skupina založená v roku 2012 získala za posledné mesiace mnoho nových členov, a ich počet stúpol na súčasných 8 miliónov.

Na začiatku boli problémy spoločnosti GameStop

Hoci sa môže zdať, že aféra okolo retailových investorov na Reddite je záležitosťou niekoľkých dní, situácia eskalovala už niekoľko mesiacov. Začiatkom decembra minulého roka spoločnosť GameStop uviedla, že sa jej čistý predaj v treťom štvrťroku 2020 prepadol o viac ako 30 % a prevádzková strata sa vyšplhala na 63 miliónov dolárov. Následne nato začiatkom januára 2021 spoločnosť oznámila, že vymenuje troch nových riaditeľov. Akcie spoločnosti začali rásť prvé dva dni po správe o novom manažmente až o 50 %.

Za hlavného predstaviteľa hnutia sa považuje youtuber Keith Gill, ktorý o GameStope hovoril už pred dvomi rokmi. V roku 2019 nakúpil opcie tejto spoločnosti za 53-tisíc dolárov, a po úspechu posledných týždňov ich dokázal predať za 43 miliónov dolárov.

Gill dokázal motivovať malú, ale rastúcu skupinu, ktorá verila, že hedžové fondy príliš podceňujú GameStop a spoločnosť bude v budúcnosti opäť zisková. To bol jeden dôvod. Druhou časťou mechanizmu bolo zistenie, že existuje niekoľko hedžových fondov, ktoré v podstate stavili na to, že GameStop skrachuje.

Arénou pre súboje znepriatelených strán sa stal Twitter

Olej do ohňa prilial hedžový fond Citron Capital, ktorý publikoval príspevok na Twitteri, v ktorom označil nákupcov GameStopu za hlupákov a predpovedal, že sa ceny spoločnosti rýchlo vrátia na pôvodné hodnoty. Tento výrok však ešte viac rozhneval bežných investorov, ktorí pokračovali v nákupe akcií a dokázali vytlačiť cenu nahor o ďalších 50 %.

Po tomto náraste sa k nim pridal aj zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk, ktorý na Twitteri zdieľal link skupiny Wallstreetbets. V ten istý deň prominentný investor v oblasti rizikového kapitálu Chamath Palihapitiya tweetol, že investuje do GameStopu. Akcie GameStopu sa zvýšili o ďalších 140 %.

„Krátke" pozície spôsobili fondom miliardové straty

Nasledujúci deň obidva hedžové fondy oznámili, že sa vzdajú svojich „krátkych" pozícií v GameStope. Strata Melvin Capital do konca januára predstavovala 53 % a fond musel svojich kolegov prosiť o pôžičku. Fondy Citadel LLC a Point72 poskytli dokopy 2,75 miliardy dolárov na pokrytie straty, ktorú Melvin utŕžil kvôli svojim „krátkym" pozíciám. Citron Capital uzavrel svoju pozíciu s ešte vyššou stratou, ktorá predstavovala 100 %.

Riaditeľ spoločnosti Citron Capital v rozhovore pre portál Bloomberg uviedol: „Kvôli enormným stratám sa spoločnosť po 20 rokoch prestane zameriavať na predaj ,nakrátko´ a namiesto toho sa zameria na hľadanie dlhodobých príležitostí pre jednotlivých investorov.“

Údaje od akciovej analytickej spoločnosti Ortex ukázali, že k 27. januáru 2021 existovali stratové „krátke" pozície vo viac ako 5 000 amerických investičných firmách, a celková strata predajcov „nakrátko“ dosiahla až 70 miliárd dolárov.

Keď bublina praskne

Po tom, ako „hlavní nepriatelia retailu" uzatvorili svoje pozície, hnutie akoby stratilo svoj pôvodný zámer. Okrem toho viaceré maloobchodné burzové aplikácie, vrátane platformy Robinhood a TD Ameritrade, náhle obmedzili väčšinu transakcií týkajúcich sa akcií GameStopu a ostatných Reddit akcií. TD Ameritrade uviedol, že je to „v záujme zníženia rizika“.

„Nebolo to preto, že by sme chceli ľuďom zabrániť v nakupovaní týchto akcií,“ napísal Robinhood na blogu spoločnosti. „Urobili sme to preto, lebo požadovaná suma, ktorú sme museli vložiť do clearingového strediska, bola taká veľká, že sme museli podniknúť kroky na obmedzenie nákupu týchto cenných papierov na zabezpečenie chodu platformy.“

Skutočnosť, že maloobchodné platformy prestali ponúkať akcie niektorých spoločností sa stretla s obrovskou kritikou. Ľudia začali platformy obviňovať z manipulovania trhu, pretože neumožnenie nákupu niektorých akcií ide proti dlhodobým zásadám voľného trhu, ktoré sú silne vnímané hlavne v Amerike.

Okrem toho sa začali šíriť obvinenia, že platformy prestali ponúkať nákup akcií po tlaku zo strany hedžových fondov. Napríklad, že Robinhood dlhodobo spolupracuje so spoločnosťou Citadel Capital, ktorá bola práve jedným zo záchrancov Melvin Capitalu. Citadel Capital generuje Robinhoodu 35 % ročných výnosov a je ich najväčším zákazníkom.

K slovu sa dostali trestné oznámenia aj politici

Okamžite po tom, ako platformy oznámili tento krok, začali ľudia vo veľkom podávať trestné oznámenia a bombardovať sociálne siete platforiem. Pripojili sa k nim aj niektorí americkí politici, ako napríklad republikánka Alexandria Ocasio-Cortezová, ktorá označila obmedzenia týkajúce sa GameStopu za neprijateľné.

O prípad sa začala zaujímať aj Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá vo svojom vyhlásení uviedla, že pozorne sleduje a hodnotí extrémnu cenovú volatilitu niektorých akcií za posledných niekoľko dní. Niektoré akcie sa v rozpätí jediného dňa predávali na vrchole za takmer 500 a pred koncom dňa len o niečo viac ako za 100 dolárov.

Po tlaku verejnosti napokon väčšina platforiem opäť povolila obchodovanie s akciami GameStopu a ostatnými akciami, aj keď len v obmedzenom množstve. Akcie však začali postupne klesať, a dnes sa obchodujú za približne 52 dolárov.

Skúsilo to aj Porsche proti Volkswagenu

Umelé tlačenie cien nahor nie je na trhoch žiadnou novinkou. Viackrát sa v minulosti stalo, že skupina investorov sa rozhodla potrestať „krátke" pozície. Podobný prípad sa stal v októbri 2008 s akciami spoločnosti Volkswagen. Vtedajší spúšťač bol vyvolaný pokusom o prevzatie spoločnosti jeho konkurentom – automobilkou Porsche. Tá navýšila svoj podiel vo Volkswagene za krátky čas na viac ako 70 %.

Dočasne tak spôsobila, že akcie spoločnosti sa za dva dni zvýšili z 210,85 eura na viac ako 1 000 eur, čím sa Volkswagen stal nakrátko najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Vtedajší výkonný riaditeľ spoločnosti Porsche Wendelin Wiedeking bol obvinený z manipulácie trhu. O tri roky neskôr sa Porsche stalo súčasťou práve skupiny Volkswagen.

Keď úspech trvá len krátko

Podobné situácie sa opakovali aj pri akciách spoločností KaloBios alebo Herbalife. Väčšina odborníkov radí hlavne malým investorom, aby si veľmi dobre rozmysleli svoju účasť na podobných volatilných udalostiach na trhu. Aj keď ceny akcií dokážu krátkodobo narásť o stovky percent, väčšinou sa za krátky čas vrátia na určitú hranicu, a ľudia, ktorí nakupovali akcie na vrchole, môžu zaznamenať veľké finančné straty. Tak nakoniec dopadli aj akcie GameStopu a ostatných Reddit akcií.

Profesor Vanderbilt White pre ABC News povedal: „Táto sága David verzus Goliáš hovorí veľa o našej spoločnosti uprostred pandémie, ktorá prehĺbila nerovnosť v príjmoch. Očakávame, že cena akcií GameStopu nakoniec klesne a niektorí ľudia prídu o svoje peniaze. Obávam sa, že akciový trh budú považovať za zmanipulovaný a nespravodlivý, a že nebudú chcieť na tomto trhu už nikdy investovať.“

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay