Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili hedžovým fondom. Hnutie, ktoré sa zo začiatku javilo ako vtip, dokázalo v priebehu troch týždňov zamávať celým akciovým trhom a hedžovým fondom spôsobiť straty v miliardách dolárov.

image

Foto: Shutterstock

Prostredníctvom online fóra Reddit dokázali malí investori vytlačiť ceny niektorých akcií nahor o stovky percent, pričom sa k nim postupne pridali aj niektoré známe osobnosti, ako napríklad zakladateľ Tesly Elon Musk alebo investorská legenda Mark Cuban.

Motiváciou bola nevraživosť voči miliardárom

Hedžové fondy sú verejnosťou vnímané zväčša ako predstaviteľ chamtivosti na Wall Street, a ľudia o nich vo všeobecnosti nemajú príliš dobrú mienku. Týmto obvineniam sa nemožno čudovať. Existuje mnoho príkladov, pri ktorých hedžové fondy manipulovali s cenami akcií, a väčšinou si to „odskákali“ práve malí investori.

Tento dlhoročný negatívny pohľad na odvetvie sa tentoraz premietol do cieleného útoku na niekoľko konkrétnych fondov, ako napríklad Melvin Capital a Citron Capital. Tieto fondy sú známe tým, že vyhľadávajú nadhodnotené spoločnosti, ktorých akcie sa podľa nich obchodujú za príliš vysokú cenu. Následne potom uskutočnia predaj „nakrátko", takzvaný short sell, v očakávaní poklesu cien na minimum, pričom najideálnejším výsledkom pre nich je krach spoločnosti.

Tu sa dostávame k hlavnému dôvodu, prečo sa toľko malých investorov postavilo hedžovým fondom. Tie totiž otvorili „krátku" pozíciu proti obľúbeným spoločnostiam, ako napríklad predajca videohier GameStop, sieť kín AMC Entertainment alebo výrobcovia telefónov Nokia a Blackberry. Retailoví investori však nechceli, aby tieto populárne spoločnosti skrachovali kvôli zisku niekoľkých fondov.

Malí investori využili online fórum Reddit

Dôvod, prečo hedžové fondy otvárali krátke pozície, je jednoduchý. Všetky tieto spoločnosti sa dlhodobo trápili s klesajúcimi tržbami a zlými hospodárskymi výsledkami, ktoré boli ešte viac podporené pandémiou koronavírusu. Z fundamentálneho hľadiska tak akcie týchto spoločností mali klesať a zabezpečiť zisk práve hedžovým fondom.

Retailoví investori proti nim prostredníctvom online fóra Reddit uskutočnili takzvaný shot-squeeze, pri ktorom investori začnú vo veľkom nakupovať akcie spoločnosti a tlačiť tak cenu akcií nahor. Na to doplácajú práve predajcovia „nakrátko“, ktorí musia za svoje pozície platiť úroky, a v prípade, že cena neklesne, zaznamenajú stratu.

Retailové investovanie zažíva rozmach

Keďže pandémia prinútila ľudí zostať doma, postupne rástla popularita takzvaného retailového obchodovania na burze, hlavne prostredníctvom obchodných aplikácií, ako je napríklad Robinhood. Tie umožňujú klientom vstúpiť na trh bez potreby maklérov a často za nulové poplatky, čo z nich robí ideálny nástroj pre začínajúcich investorov. Hlavným motívom skupiny Wallstreetbets, ako sa táto skupina na Reddite volá, bolo spôsobiť straty hedžovým fondom a „pomstiť sa“ Wall Street. Skupina založená v roku 2012 získala za posledné mesiace mnoho nových členov, a ich počet stúpol na súčasných 8 miliónov.

Na začiatku boli problémy spoločnosti GameStop

Hoci sa môže zdať, že aféra okolo retailových investorov na Reddite je záležitosťou niekoľkých dní, situácia eskalovala už niekoľko mesiacov. Začiatkom decembra minulého roka spoločnosť GameStop uviedla, že sa jej čistý predaj v treťom štvrťroku 2020 prepadol o viac ako 30 % a prevádzková strata sa vyšplhala na 63 miliónov dolárov. Následne nato začiatkom januára 2021 spoločnosť oznámila, že vymenuje troch nových riaditeľov. Akcie spoločnosti začali rásť prvé dva dni po správe o novom manažmente až o 50 %.

Za hlavného predstaviteľa hnutia sa považuje youtuber Keith Gill, ktorý o GameStope hovoril už pred dvomi rokmi. V roku 2019 nakúpil opcie tejto spoločnosti za 53-tisíc dolárov, a po úspechu posledných týždňov ich dokázal predať za 43 miliónov dolárov.

Gill dokázal motivovať malú, ale rastúcu skupinu, ktorá verila, že hedžové fondy príliš podceňujú GameStop a spoločnosť bude v budúcnosti opäť zisková. To bol jeden dôvod. Druhou časťou mechanizmu bolo zistenie, že existuje niekoľko hedžových fondov, ktoré v podstate stavili na to, že GameStop skrachuje.

Arénou pre súboje znepriatelených strán sa stal Twitter

Olej do ohňa prilial hedžový fond Citron Capital, ktorý publikoval príspevok na Twitteri, v ktorom označil nákupcov GameStopu za hlupákov a predpovedal, že sa ceny spoločnosti rýchlo vrátia na pôvodné hodnoty. Tento výrok však ešte viac rozhneval bežných investorov, ktorí pokračovali v nákupe akcií a dokázali vytlačiť cenu nahor o ďalších 50 %.

Po tomto náraste sa k nim pridal aj zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk, ktorý na Twitteri zdieľal link skupiny Wallstreetbets. V ten istý deň prominentný investor v oblasti rizikového kapitálu Chamath Palihapitiya tweetol, že investuje do GameStopu. Akcie GameStopu sa zvýšili o ďalších 140 %.

„Krátke" pozície spôsobili fondom miliardové straty

Nasledujúci deň obidva hedžové fondy oznámili, že sa vzdajú svojich „krátkych" pozícií v GameStope. Strata Melvin Capital do konca januára predstavovala 53 % a fond musel svojich kolegov prosiť o pôžičku. Fondy Citadel LLC a Point72 poskytli dokopy 2,75 miliardy dolárov na pokrytie straty, ktorú Melvin utŕžil kvôli svojim „krátkym" pozíciám. Citron Capital uzavrel svoju pozíciu s ešte vyššou stratou, ktorá predstavovala 100 %.

Riaditeľ spoločnosti Citron Capital v rozhovore pre portál Bloomberg uviedol: „Kvôli enormným stratám sa spoločnosť po 20 rokoch prestane zameriavať na predaj ,nakrátko´ a namiesto toho sa zameria na hľadanie dlhodobých príležitostí pre jednotlivých investorov.“

Údaje od akciovej analytickej spoločnosti Ortex ukázali, že k 27. januáru 2021 existovali stratové „krátke" pozície vo viac ako 5 000 amerických investičných firmách, a celková strata predajcov „nakrátko“ dosiahla až 70 miliárd dolárov.

Keď bublina praskne

Po tom, ako „hlavní nepriatelia retailu" uzatvorili svoje pozície, hnutie akoby stratilo svoj pôvodný zámer. Okrem toho viaceré maloobchodné burzové aplikácie, vrátane platformy Robinhood a TD Ameritrade, náhle obmedzili väčšinu transakcií týkajúcich sa akcií GameStopu a ostatných Reddit akcií. TD Ameritrade uviedol, že je to „v záujme zníženia rizika“.

„Nebolo to preto, že by sme chceli ľuďom zabrániť v nakupovaní týchto akcií,“ napísal Robinhood na blogu spoločnosti. „Urobili sme to preto, lebo požadovaná suma, ktorú sme museli vložiť do clearingového strediska, bola taká veľká, že sme museli podniknúť kroky na obmedzenie nákupu týchto cenných papierov na zabezpečenie chodu platformy.“

Skutočnosť, že maloobchodné platformy prestali ponúkať akcie niektorých spoločností sa stretla s obrovskou kritikou. Ľudia začali platformy obviňovať z manipulovania trhu, pretože neumožnenie nákupu niektorých akcií ide proti dlhodobým zásadám voľného trhu, ktoré sú silne vnímané hlavne v Amerike.

Okrem toho sa začali šíriť obvinenia, že platformy prestali ponúkať nákup akcií po tlaku zo strany hedžových fondov. Napríklad, že Robinhood dlhodobo spolupracuje so spoločnosťou Citadel Capital, ktorá bola práve jedným zo záchrancov Melvin Capitalu. Citadel Capital generuje Robinhoodu 35 % ročných výnosov a je ich najväčším zákazníkom.

K slovu sa dostali trestné oznámenia aj politici

Okamžite po tom, ako platformy oznámili tento krok, začali ľudia vo veľkom podávať trestné oznámenia a bombardovať sociálne siete platforiem. Pripojili sa k nim aj niektorí americkí politici, ako napríklad republikánka Alexandria Ocasio-Cortezová, ktorá označila obmedzenia týkajúce sa GameStopu za neprijateľné.

O prípad sa začala zaujímať aj Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá vo svojom vyhlásení uviedla, že pozorne sleduje a hodnotí extrémnu cenovú volatilitu niektorých akcií za posledných niekoľko dní. Niektoré akcie sa v rozpätí jediného dňa predávali na vrchole za takmer 500 a pred koncom dňa len o niečo viac ako za 100 dolárov.

Po tlaku verejnosti napokon väčšina platforiem opäť povolila obchodovanie s akciami GameStopu a ostatnými akciami, aj keď len v obmedzenom množstve. Akcie však začali postupne klesať, a dnes sa obchodujú za približne 52 dolárov.

Skúsilo to aj Porsche proti Volkswagenu

Umelé tlačenie cien nahor nie je na trhoch žiadnou novinkou. Viackrát sa v minulosti stalo, že skupina investorov sa rozhodla potrestať „krátke" pozície. Podobný prípad sa stal v októbri 2008 s akciami spoločnosti Volkswagen. Vtedajší spúšťač bol vyvolaný pokusom o prevzatie spoločnosti jeho konkurentom – automobilkou Porsche. Tá navýšila svoj podiel vo Volkswagene za krátky čas na viac ako 70 %.

Dočasne tak spôsobila, že akcie spoločnosti sa za dva dni zvýšili z 210,85 eura na viac ako 1 000 eur, čím sa Volkswagen stal nakrátko najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Vtedajší výkonný riaditeľ spoločnosti Porsche Wendelin Wiedeking bol obvinený z manipulácie trhu. O tri roky neskôr sa Porsche stalo súčasťou práve skupiny Volkswagen.

Keď úspech trvá len krátko

Podobné situácie sa opakovali aj pri akciách spoločností KaloBios alebo Herbalife. Väčšina odborníkov radí hlavne malým investorom, aby si veľmi dobre rozmysleli svoju účasť na podobných volatilných udalostiach na trhu. Aj keď ceny akcií dokážu krátkodobo narásť o stovky percent, väčšinou sa za krátky čas vrátia na určitú hranicu, a ľudia, ktorí nakupovali akcie na vrchole, môžu zaznamenať veľké finančné straty. Tak nakoniec dopadli aj akcie GameStopu a ostatných Reddit akcií.

Profesor Vanderbilt White pre ABC News povedal: „Táto sága David verzus Goliáš hovorí veľa o našej spoločnosti uprostred pandémie, ktorá prehĺbila nerovnosť v príjmoch. Očakávame, že cena akcií GameStopu nakoniec klesne a niektorí ľudia prídu o svoje peniaze. Obávam sa, že akciový trh budú považovať za zmanipulovaný a nespravodlivý, a že nebudú chcieť na tomto trhu už nikdy investovať.“

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa za mesiac prepadla zo 65-tisíc na 30-tisíc dolárov. Padajú aj ďalšie kryptomeny

Pred niekoľkými dňami stačilo jediné slovo majiteľa automobilky Tesla Elona Muska uverejnené na Twitteri, aby sa ceny kryptomien začali ...

17.5.2021 Redakcia FinReport

Stačilo jediné slovo Elona Muska na Twitteri a cena bitcoinu sa opäť prepadla

Cena bitcoinu padá a môže za to Elon Musk. Najskôr uprostred minulého týždňa oznámil, že automobilka Tesla už nebude túto kryptomenu ...

14.5.2021 Redakcia FinReport

Vždy keď Elon Musk prehovorí, s trhom kryptomien to zatrasie. Tentoraz sa poriadne prepadli

Šéf automobilky Tesla opäť raz prehovoril a s kryptomenami to znovu zamávalo. Tentoraz to však ich cenu nevyhnalo smerom nahor, ale naopak, ...

20.4.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa od začiatku roka zvýšila o viac ako 90 %, šalejú po ňom najmä českí investori

Kým na Slovensku sa za prvý štvrťrok tohto roku predali kryptomeny za približne 30,8 milióna eur, v susednej Českej republike to bolo za vyše ...

18.4.2021 Redakcia FinReport

Genetické inžinierstvo má potenciál stať sa výnosným biznisom aj pre investorov

Genetické inžinierstvo čoraz viac vstupuje do našich životov. Naplno sme si to uvedomili najmä vlani, keď sa podarilo rozlúštiť genetický ...

12.4.2021 Robert Juriš

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. ...

7.4.2021 Redakcia FinReport

Videohry sú vynikajúca investičná príležitosť. Očakáva sa, že trh s nimi vygeneruje 300 miliárd dolárov

Herný priemysel už dávno nie je len zábavkou introvertných hráčov zavretých v detských izbách a obklopených pizzou, čipsami a kokakolou. ...

23.3.2021 Redakcia FinReport

Investori stavili na globálne oživenie ekonomiky a svoje peniaze masívne presúvajú do indexových fondov

Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka investori naliali do indexových fondov 222,5 miliardy amerických dolárov. V porovnaní s rovnakým ...

12.3.2021 Redakcia FinReport

Na trhu zberateľských aktív dominovali kabelky a archívne vína, umenie akoby čakalo na lepšie časy

Luxusné zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili o 3 %. Najlepšie sa darilo luxusným kabelkám so 17 % rastom a archívnym vínam s ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Senici otvorili prvé zariadenie podporovaného bývania, znevýhodneným pomôže zapadnúť do spoločnosti
 2. 2.
  Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?
 3. 3.
  Európska centrálna banka naďalej podrží nízke úrokové sadzby, no Rusi ich už zvýšili na 6,5 %
 4. 4.
  Používanie cookies
 5. 5.
  Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť