Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili hedžovým fondom. Hnutie, ktoré sa zo začiatku javilo ako vtip, dokázalo v priebehu troch týždňov zamávať celým akciovým trhom a hedžovým fondom spôsobiť straty v miliardách dolárov.

image

Foto: Shutterstock

Prostredníctvom online fóra Reddit dokázali malí investori vytlačiť ceny niektorých akcií nahor o stovky percent, pričom sa k nim postupne pridali aj niektoré známe osobnosti, ako napríklad zakladateľ Tesly Elon Musk alebo investorská legenda Mark Cuban.

Motiváciou bola nevraživosť voči miliardárom

Hedžové fondy sú verejnosťou vnímané zväčša ako predstaviteľ chamtivosti na Wall Street, a ľudia o nich vo všeobecnosti nemajú príliš dobrú mienku. Týmto obvineniam sa nemožno čudovať. Existuje mnoho príkladov, pri ktorých hedžové fondy manipulovali s cenami akcií, a väčšinou si to „odskákali“ práve malí investori.

Tento dlhoročný negatívny pohľad na odvetvie sa tentoraz premietol do cieleného útoku na niekoľko konkrétnych fondov, ako napríklad Melvin Capital a Citron Capital. Tieto fondy sú známe tým, že vyhľadávajú nadhodnotené spoločnosti, ktorých akcie sa podľa nich obchodujú za príliš vysokú cenu. Následne potom uskutočnia predaj „nakrátko", takzvaný short sell, v očakávaní poklesu cien na minimum, pričom najideálnejším výsledkom pre nich je krach spoločnosti.

Tu sa dostávame k hlavnému dôvodu, prečo sa toľko malých investorov postavilo hedžovým fondom. Tie totiž otvorili „krátku" pozíciu proti obľúbeným spoločnostiam, ako napríklad predajca videohier GameStop, sieť kín AMC Entertainment alebo výrobcovia telefónov Nokia a Blackberry. Retailoví investori však nechceli, aby tieto populárne spoločnosti skrachovali kvôli zisku niekoľkých fondov.

Malí investori využili online fórum Reddit

Dôvod, prečo hedžové fondy otvárali krátke pozície, je jednoduchý. Všetky tieto spoločnosti sa dlhodobo trápili s klesajúcimi tržbami a zlými hospodárskymi výsledkami, ktoré boli ešte viac podporené pandémiou koronavírusu. Z fundamentálneho hľadiska tak akcie týchto spoločností mali klesať a zabezpečiť zisk práve hedžovým fondom.

Retailoví investori proti nim prostredníctvom online fóra Reddit uskutočnili takzvaný shot-squeeze, pri ktorom investori začnú vo veľkom nakupovať akcie spoločnosti a tlačiť tak cenu akcií nahor. Na to doplácajú práve predajcovia „nakrátko“, ktorí musia za svoje pozície platiť úroky, a v prípade, že cena neklesne, zaznamenajú stratu.

Retailové investovanie zažíva rozmach

Keďže pandémia prinútila ľudí zostať doma, postupne rástla popularita takzvaného retailového obchodovania na burze, hlavne prostredníctvom obchodných aplikácií, ako je napríklad Robinhood. Tie umožňujú klientom vstúpiť na trh bez potreby maklérov a často za nulové poplatky, čo z nich robí ideálny nástroj pre začínajúcich investorov. Hlavným motívom skupiny Wallstreetbets, ako sa táto skupina na Reddite volá, bolo spôsobiť straty hedžovým fondom a „pomstiť sa“ Wall Street. Skupina založená v roku 2012 získala za posledné mesiace mnoho nových členov, a ich počet stúpol na súčasných 8 miliónov.

Na začiatku boli problémy spoločnosti GameStop

Hoci sa môže zdať, že aféra okolo retailových investorov na Reddite je záležitosťou niekoľkých dní, situácia eskalovala už niekoľko mesiacov. Začiatkom decembra minulého roka spoločnosť GameStop uviedla, že sa jej čistý predaj v treťom štvrťroku 2020 prepadol o viac ako 30 % a prevádzková strata sa vyšplhala na 63 miliónov dolárov. Následne nato začiatkom januára 2021 spoločnosť oznámila, že vymenuje troch nových riaditeľov. Akcie spoločnosti začali rásť prvé dva dni po správe o novom manažmente až o 50 %.

Za hlavného predstaviteľa hnutia sa považuje youtuber Keith Gill, ktorý o GameStope hovoril už pred dvomi rokmi. V roku 2019 nakúpil opcie tejto spoločnosti za 53-tisíc dolárov, a po úspechu posledných týždňov ich dokázal predať za 43 miliónov dolárov.

Gill dokázal motivovať malú, ale rastúcu skupinu, ktorá verila, že hedžové fondy príliš podceňujú GameStop a spoločnosť bude v budúcnosti opäť zisková. To bol jeden dôvod. Druhou časťou mechanizmu bolo zistenie, že existuje niekoľko hedžových fondov, ktoré v podstate stavili na to, že GameStop skrachuje.

Arénou pre súboje znepriatelených strán sa stal Twitter

Olej do ohňa prilial hedžový fond Citron Capital, ktorý publikoval príspevok na Twitteri, v ktorom označil nákupcov GameStopu za hlupákov a predpovedal, že sa ceny spoločnosti rýchlo vrátia na pôvodné hodnoty. Tento výrok však ešte viac rozhneval bežných investorov, ktorí pokračovali v nákupe akcií a dokázali vytlačiť cenu nahor o ďalších 50 %.

Po tomto náraste sa k nim pridal aj zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk, ktorý na Twitteri zdieľal link skupiny Wallstreetbets. V ten istý deň prominentný investor v oblasti rizikového kapitálu Chamath Palihapitiya tweetol, že investuje do GameStopu. Akcie GameStopu sa zvýšili o ďalších 140 %.

„Krátke" pozície spôsobili fondom miliardové straty

Nasledujúci deň obidva hedžové fondy oznámili, že sa vzdajú svojich „krátkych" pozícií v GameStope. Strata Melvin Capital do konca januára predstavovala 53 % a fond musel svojich kolegov prosiť o pôžičku. Fondy Citadel LLC a Point72 poskytli dokopy 2,75 miliardy dolárov na pokrytie straty, ktorú Melvin utŕžil kvôli svojim „krátkym" pozíciám. Citron Capital uzavrel svoju pozíciu s ešte vyššou stratou, ktorá predstavovala 100 %.

Riaditeľ spoločnosti Citron Capital v rozhovore pre portál Bloomberg uviedol: „Kvôli enormným stratám sa spoločnosť po 20 rokoch prestane zameriavať na predaj ,nakrátko´ a namiesto toho sa zameria na hľadanie dlhodobých príležitostí pre jednotlivých investorov.“

Údaje od akciovej analytickej spoločnosti Ortex ukázali, že k 27. januáru 2021 existovali stratové „krátke" pozície vo viac ako 5 000 amerických investičných firmách, a celková strata predajcov „nakrátko“ dosiahla až 70 miliárd dolárov.

Keď bublina praskne

Po tom, ako „hlavní nepriatelia retailu" uzatvorili svoje pozície, hnutie akoby stratilo svoj pôvodný zámer. Okrem toho viaceré maloobchodné burzové aplikácie, vrátane platformy Robinhood a TD Ameritrade, náhle obmedzili väčšinu transakcií týkajúcich sa akcií GameStopu a ostatných Reddit akcií. TD Ameritrade uviedol, že je to „v záujme zníženia rizika“.

„Nebolo to preto, že by sme chceli ľuďom zabrániť v nakupovaní týchto akcií,“ napísal Robinhood na blogu spoločnosti. „Urobili sme to preto, lebo požadovaná suma, ktorú sme museli vložiť do clearingového strediska, bola taká veľká, že sme museli podniknúť kroky na obmedzenie nákupu týchto cenných papierov na zabezpečenie chodu platformy.“

Skutočnosť, že maloobchodné platformy prestali ponúkať akcie niektorých spoločností sa stretla s obrovskou kritikou. Ľudia začali platformy obviňovať z manipulovania trhu, pretože neumožnenie nákupu niektorých akcií ide proti dlhodobým zásadám voľného trhu, ktoré sú silne vnímané hlavne v Amerike.

Okrem toho sa začali šíriť obvinenia, že platformy prestali ponúkať nákup akcií po tlaku zo strany hedžových fondov. Napríklad, že Robinhood dlhodobo spolupracuje so spoločnosťou Citadel Capital, ktorá bola práve jedným zo záchrancov Melvin Capitalu. Citadel Capital generuje Robinhoodu 35 % ročných výnosov a je ich najväčším zákazníkom.

K slovu sa dostali trestné oznámenia aj politici

Okamžite po tom, ako platformy oznámili tento krok, začali ľudia vo veľkom podávať trestné oznámenia a bombardovať sociálne siete platforiem. Pripojili sa k nim aj niektorí americkí politici, ako napríklad republikánka Alexandria Ocasio-Cortezová, ktorá označila obmedzenia týkajúce sa GameStopu za neprijateľné.

O prípad sa začala zaujímať aj Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá vo svojom vyhlásení uviedla, že pozorne sleduje a hodnotí extrémnu cenovú volatilitu niektorých akcií za posledných niekoľko dní. Niektoré akcie sa v rozpätí jediného dňa predávali na vrchole za takmer 500 a pred koncom dňa len o niečo viac ako za 100 dolárov.

Po tlaku verejnosti napokon väčšina platforiem opäť povolila obchodovanie s akciami GameStopu a ostatnými akciami, aj keď len v obmedzenom množstve. Akcie však začali postupne klesať, a dnes sa obchodujú za približne 52 dolárov.

Skúsilo to aj Porsche proti Volkswagenu

Umelé tlačenie cien nahor nie je na trhoch žiadnou novinkou. Viackrát sa v minulosti stalo, že skupina investorov sa rozhodla potrestať „krátke" pozície. Podobný prípad sa stal v októbri 2008 s akciami spoločnosti Volkswagen. Vtedajší spúšťač bol vyvolaný pokusom o prevzatie spoločnosti jeho konkurentom – automobilkou Porsche. Tá navýšila svoj podiel vo Volkswagene za krátky čas na viac ako 70 %.

Dočasne tak spôsobila, že akcie spoločnosti sa za dva dni zvýšili z 210,85 eura na viac ako 1 000 eur, čím sa Volkswagen stal nakrátko najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Vtedajší výkonný riaditeľ spoločnosti Porsche Wendelin Wiedeking bol obvinený z manipulácie trhu. O tri roky neskôr sa Porsche stalo súčasťou práve skupiny Volkswagen.

Keď úspech trvá len krátko

Podobné situácie sa opakovali aj pri akciách spoločností KaloBios alebo Herbalife. Väčšina odborníkov radí hlavne malým investorom, aby si veľmi dobre rozmysleli svoju účasť na podobných volatilných udalostiach na trhu. Aj keď ceny akcií dokážu krátkodobo narásť o stovky percent, väčšinou sa za krátky čas vrátia na určitú hranicu, a ľudia, ktorí nakupovali akcie na vrchole, môžu zaznamenať veľké finančné straty. Tak nakoniec dopadli aj akcie GameStopu a ostatných Reddit akcií.

Profesor Vanderbilt White pre ABC News povedal: „Táto sága David verzus Goliáš hovorí veľa o našej spoločnosti uprostred pandémie, ktorá prehĺbila nerovnosť v príjmoch. Očakávame, že cena akcií GameStopu nakoniec klesne a niektorí ľudia prídu o svoje peniaze. Obávam sa, že akciový trh budú považovať za zmanipulovaný a nespravodlivý, a že nebudú chcieť na tomto trhu už nikdy investovať.“

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.5.2022 Redakcia FinReport

Ikonický Mercedes-Benz 300 SLR z roku 1955 vydražili za 135 miliónov eur

Značka Mercedes sa v automobilovom športe začala presadzovať takmer pred sto rokmi. V medzivojnových rokoch minulého storočia patrila k ...

23.5.2022 Marián Búlik

Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať

Po bezprecedentnom rastovom roku 2021, keď napríklad index S&P 500 narástol o vyše 20 % a technologický NASDAQ o vyše 23 %, prišla v tomto ...

20.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – začíname akciami (1. časť)

Finančné aktíva zažívajú ťažký rok. Niet sa čomu čudovať, negatív je hneď niekoľko. Od vojny na Ukrajine, cez rastúcu infláciu až ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Ešte nie je ten správny moment nakupovať technologické akcie, budú ešte lacnejšie

Technologické akcie zažívajú ťažký rok. Futures Nasdaq 100 v porovnaní s koncom roku 2021, keď dosahovali vrchol, klesli o 27 %. Mnohí ...

13.5.2022 Redakcia FinReport

Vydražili najväčší biely diamant. Nový vlastník za The Rock zaplatil 17,8 milióna eur

Vo švajčiarskej Ženeve predali doteraz najväčší biely diamant, aký kedy bol na dražbe. Predpokladalo sa, že jeho cena sa vyšplhá až ...

2.5.2022 Redakcia FinReport

365.invest prináša Cryptomix – prvý podielový fond na investovanie do kryptomien v Európe

Správcovská spoločnosť 365.invest prináša nový spôsob investovania. Prepojila štandardný model podielového fondu s kryptomenami a ...

28.4.2022 Redakcia FinReport

Newton Media: Boom NFT na Slovensku ustáva, bulvarizácia mu príliš nepomohla

Vyše ročná verejná diskusia o NFT (non-fungible tokens) sa niesla najmä v duchu vysokých investícií do digitálneho umenia. Tie Slovákov ...

27.4.2022 Redakcia FinReport

Urobili obchod desaťročia. Fľašu vzácnej whisky predali za 110-tisíc eur

Investovať do exkluzívneho alkoholu sa vypláca. O tom, že táto komodita priťahuje pozornosť investorov ako magnet, sa presvedčila aj ...

25.3.2022 Marián Búlik

Drobní investori, najlepšie urobíte, ak sa budete držať zvolenej stratégie

Hoci rok 2022 pravdepodobne nebude investovaniu priať tak ako minulý rok, skúsenosti z minulosti a širšie ekonomické okolnosti jasne indikujú, ...

12.1.2022 Redakcia FinReport

Minulý rok bol dvojciferný pre akcie, zlatu ani dlhopisom sa nedarilo

Akciové trhy sa v roku 2021 posunuli na nové historické maximá a investorom doručili dvojciferné zisky. Najvýraznejší rast zaknihovali ceny ...

3.1.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa transformovala Globálny akciový fond na Fond budúcnosti

Zdravotná starostlivosť, životný štýl, technológie a inovácie, životné prostredie a rozvíjajúce sa krajiny. To je päť megatrendov, ...

22.12.2021 Redakcia FinReport

Prvú odoslanú esemesku predali na dražbe ako NFT za 107-tisíc eur

Formáty NFT (Non-Fungible Toten) umožňujú dražiť naozaj čokoľvek. A ak dražiť, tak moderne – online. Práve v takejto dražbe sa podarilo ...

Aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať
 2. 2.
  Ratingový výhľad Slovenska sa podľa S&P zhoršil zo stabilného na negatívny
 3. 3.
  365.bank zlacňuje hypotéky s 5-ročným fixom až o 0,7 %
 4. 4.
  Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu
 5. 5.
  Ingenico PayTech 2022: Štyri očakávané trendy platenia v budúcnosti