Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili hedžovým fondom. Hnutie, ktoré sa zo začiatku javilo ako vtip, dokázalo v priebehu troch týždňov zamávať celým akciovým trhom a hedžovým fondom spôsobiť straty v miliardách dolárov.

image

Foto: Shutterstock

Prostredníctvom online fóra Reddit dokázali malí investori vytlačiť ceny niektorých akcií nahor o stovky percent, pričom sa k nim postupne pridali aj niektoré známe osobnosti, ako napríklad zakladateľ Tesly Elon Musk alebo investorská legenda Mark Cuban.

Motiváciou bola nevraživosť voči miliardárom

Hedžové fondy sú verejnosťou vnímané zväčša ako predstaviteľ chamtivosti na Wall Street, a ľudia o nich vo všeobecnosti nemajú príliš dobrú mienku. Týmto obvineniam sa nemožno čudovať. Existuje mnoho príkladov, pri ktorých hedžové fondy manipulovali s cenami akcií, a väčšinou si to „odskákali“ práve malí investori.

Tento dlhoročný negatívny pohľad na odvetvie sa tentoraz premietol do cieleného útoku na niekoľko konkrétnych fondov, ako napríklad Melvin Capital a Citron Capital. Tieto fondy sú známe tým, že vyhľadávajú nadhodnotené spoločnosti, ktorých akcie sa podľa nich obchodujú za príliš vysokú cenu. Následne potom uskutočnia predaj „nakrátko", takzvaný short sell, v očakávaní poklesu cien na minimum, pričom najideálnejším výsledkom pre nich je krach spoločnosti.

Tu sa dostávame k hlavnému dôvodu, prečo sa toľko malých investorov postavilo hedžovým fondom. Tie totiž otvorili „krátku" pozíciu proti obľúbeným spoločnostiam, ako napríklad predajca videohier GameStop, sieť kín AMC Entertainment alebo výrobcovia telefónov Nokia a Blackberry. Retailoví investori však nechceli, aby tieto populárne spoločnosti skrachovali kvôli zisku niekoľkých fondov.

Malí investori využili online fórum Reddit

Dôvod, prečo hedžové fondy otvárali krátke pozície, je jednoduchý. Všetky tieto spoločnosti sa dlhodobo trápili s klesajúcimi tržbami a zlými hospodárskymi výsledkami, ktoré boli ešte viac podporené pandémiou koronavírusu. Z fundamentálneho hľadiska tak akcie týchto spoločností mali klesať a zabezpečiť zisk práve hedžovým fondom.

Retailoví investori proti nim prostredníctvom online fóra Reddit uskutočnili takzvaný shot-squeeze, pri ktorom investori začnú vo veľkom nakupovať akcie spoločnosti a tlačiť tak cenu akcií nahor. Na to doplácajú práve predajcovia „nakrátko“, ktorí musia za svoje pozície platiť úroky, a v prípade, že cena neklesne, zaznamenajú stratu.

Retailové investovanie zažíva rozmach

Keďže pandémia prinútila ľudí zostať doma, postupne rástla popularita takzvaného retailového obchodovania na burze, hlavne prostredníctvom obchodných aplikácií, ako je napríklad Robinhood. Tie umožňujú klientom vstúpiť na trh bez potreby maklérov a často za nulové poplatky, čo z nich robí ideálny nástroj pre začínajúcich investorov. Hlavným motívom skupiny Wallstreetbets, ako sa táto skupina na Reddite volá, bolo spôsobiť straty hedžovým fondom a „pomstiť sa“ Wall Street. Skupina založená v roku 2012 získala za posledné mesiace mnoho nových členov, a ich počet stúpol na súčasných 8 miliónov.

Na začiatku boli problémy spoločnosti GameStop

Hoci sa môže zdať, že aféra okolo retailových investorov na Reddite je záležitosťou niekoľkých dní, situácia eskalovala už niekoľko mesiacov. Začiatkom decembra minulého roka spoločnosť GameStop uviedla, že sa jej čistý predaj v treťom štvrťroku 2020 prepadol o viac ako 30 % a prevádzková strata sa vyšplhala na 63 miliónov dolárov. Následne nato začiatkom januára 2021 spoločnosť oznámila, že vymenuje troch nových riaditeľov. Akcie spoločnosti začali rásť prvé dva dni po správe o novom manažmente až o 50 %.

Za hlavného predstaviteľa hnutia sa považuje youtuber Keith Gill, ktorý o GameStope hovoril už pred dvomi rokmi. V roku 2019 nakúpil opcie tejto spoločnosti za 53-tisíc dolárov, a po úspechu posledných týždňov ich dokázal predať za 43 miliónov dolárov.

Gill dokázal motivovať malú, ale rastúcu skupinu, ktorá verila, že hedžové fondy príliš podceňujú GameStop a spoločnosť bude v budúcnosti opäť zisková. To bol jeden dôvod. Druhou časťou mechanizmu bolo zistenie, že existuje niekoľko hedžových fondov, ktoré v podstate stavili na to, že GameStop skrachuje.

Arénou pre súboje znepriatelených strán sa stal Twitter

Olej do ohňa prilial hedžový fond Citron Capital, ktorý publikoval príspevok na Twitteri, v ktorom označil nákupcov GameStopu za hlupákov a predpovedal, že sa ceny spoločnosti rýchlo vrátia na pôvodné hodnoty. Tento výrok však ešte viac rozhneval bežných investorov, ktorí pokračovali v nákupe akcií a dokázali vytlačiť cenu nahor o ďalších 50 %.

Po tomto náraste sa k nim pridal aj zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk, ktorý na Twitteri zdieľal link skupiny Wallstreetbets. V ten istý deň prominentný investor v oblasti rizikového kapitálu Chamath Palihapitiya tweetol, že investuje do GameStopu. Akcie GameStopu sa zvýšili o ďalších 140 %.

„Krátke" pozície spôsobili fondom miliardové straty

Nasledujúci deň obidva hedžové fondy oznámili, že sa vzdajú svojich „krátkych" pozícií v GameStope. Strata Melvin Capital do konca januára predstavovala 53 % a fond musel svojich kolegov prosiť o pôžičku. Fondy Citadel LLC a Point72 poskytli dokopy 2,75 miliardy dolárov na pokrytie straty, ktorú Melvin utŕžil kvôli svojim „krátkym" pozíciám. Citron Capital uzavrel svoju pozíciu s ešte vyššou stratou, ktorá predstavovala 100 %.

Riaditeľ spoločnosti Citron Capital v rozhovore pre portál Bloomberg uviedol: „Kvôli enormným stratám sa spoločnosť po 20 rokoch prestane zameriavať na predaj ,nakrátko´ a namiesto toho sa zameria na hľadanie dlhodobých príležitostí pre jednotlivých investorov.“

Údaje od akciovej analytickej spoločnosti Ortex ukázali, že k 27. januáru 2021 existovali stratové „krátke" pozície vo viac ako 5 000 amerických investičných firmách, a celková strata predajcov „nakrátko“ dosiahla až 70 miliárd dolárov.

Keď bublina praskne

Po tom, ako „hlavní nepriatelia retailu" uzatvorili svoje pozície, hnutie akoby stratilo svoj pôvodný zámer. Okrem toho viaceré maloobchodné burzové aplikácie, vrátane platformy Robinhood a TD Ameritrade, náhle obmedzili väčšinu transakcií týkajúcich sa akcií GameStopu a ostatných Reddit akcií. TD Ameritrade uviedol, že je to „v záujme zníženia rizika“.

„Nebolo to preto, že by sme chceli ľuďom zabrániť v nakupovaní týchto akcií,“ napísal Robinhood na blogu spoločnosti. „Urobili sme to preto, lebo požadovaná suma, ktorú sme museli vložiť do clearingového strediska, bola taká veľká, že sme museli podniknúť kroky na obmedzenie nákupu týchto cenných papierov na zabezpečenie chodu platformy.“

Skutočnosť, že maloobchodné platformy prestali ponúkať akcie niektorých spoločností sa stretla s obrovskou kritikou. Ľudia začali platformy obviňovať z manipulovania trhu, pretože neumožnenie nákupu niektorých akcií ide proti dlhodobým zásadám voľného trhu, ktoré sú silne vnímané hlavne v Amerike.

Okrem toho sa začali šíriť obvinenia, že platformy prestali ponúkať nákup akcií po tlaku zo strany hedžových fondov. Napríklad, že Robinhood dlhodobo spolupracuje so spoločnosťou Citadel Capital, ktorá bola práve jedným zo záchrancov Melvin Capitalu. Citadel Capital generuje Robinhoodu 35 % ročných výnosov a je ich najväčším zákazníkom.

K slovu sa dostali trestné oznámenia aj politici

Okamžite po tom, ako platformy oznámili tento krok, začali ľudia vo veľkom podávať trestné oznámenia a bombardovať sociálne siete platforiem. Pripojili sa k nim aj niektorí americkí politici, ako napríklad republikánka Alexandria Ocasio-Cortezová, ktorá označila obmedzenia týkajúce sa GameStopu za neprijateľné.

O prípad sa začala zaujímať aj Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá vo svojom vyhlásení uviedla, že pozorne sleduje a hodnotí extrémnu cenovú volatilitu niektorých akcií za posledných niekoľko dní. Niektoré akcie sa v rozpätí jediného dňa predávali na vrchole za takmer 500 a pred koncom dňa len o niečo viac ako za 100 dolárov.

Po tlaku verejnosti napokon väčšina platforiem opäť povolila obchodovanie s akciami GameStopu a ostatnými akciami, aj keď len v obmedzenom množstve. Akcie však začali postupne klesať, a dnes sa obchodujú za približne 52 dolárov.

Skúsilo to aj Porsche proti Volkswagenu

Umelé tlačenie cien nahor nie je na trhoch žiadnou novinkou. Viackrát sa v minulosti stalo, že skupina investorov sa rozhodla potrestať „krátke" pozície. Podobný prípad sa stal v októbri 2008 s akciami spoločnosti Volkswagen. Vtedajší spúšťač bol vyvolaný pokusom o prevzatie spoločnosti jeho konkurentom – automobilkou Porsche. Tá navýšila svoj podiel vo Volkswagene za krátky čas na viac ako 70 %.

Dočasne tak spôsobila, že akcie spoločnosti sa za dva dni zvýšili z 210,85 eura na viac ako 1 000 eur, čím sa Volkswagen stal nakrátko najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Vtedajší výkonný riaditeľ spoločnosti Porsche Wendelin Wiedeking bol obvinený z manipulácie trhu. O tri roky neskôr sa Porsche stalo súčasťou práve skupiny Volkswagen.

Keď úspech trvá len krátko

Podobné situácie sa opakovali aj pri akciách spoločností KaloBios alebo Herbalife. Väčšina odborníkov radí hlavne malým investorom, aby si veľmi dobre rozmysleli svoju účasť na podobných volatilných udalostiach na trhu. Aj keď ceny akcií dokážu krátkodobo narásť o stovky percent, väčšinou sa za krátky čas vrátia na určitú hranicu, a ľudia, ktorí nakupovali akcie na vrchole, môžu zaznamenať veľké finančné straty. Tak nakoniec dopadli aj akcie GameStopu a ostatných Reddit akcií.

Profesor Vanderbilt White pre ABC News povedal: „Táto sága David verzus Goliáš hovorí veľa o našej spoločnosti uprostred pandémie, ktorá prehĺbila nerovnosť v príjmoch. Očakávame, že cena akcií GameStopu nakoniec klesne a niektorí ľudia prídu o svoje peniaze. Obávam sa, že akciový trh budú považovať za zmanipulovaný a nespravodlivý, a že nebudú chcieť na tomto trhu už nikdy investovať.“

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.10.2021 Redakcia FinReport

Príchod prvého ETF fondu na investovanie do bitcoinu vyhnal jeho cenu na rekordných 66-tisíc dolárov

Hodnota bitcoinu stúpla k rekordným métam. Na svedomí to malo ohlásenie spustenia prvého verejne obchodovaného ETF fondu v USA zameraného na ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

Do predaja prichádza zlatá zberateľská eurominca, tentoraz stoeurovka s motívom fujary

Národná banka Slovenska prichádza s novou zberateľskou euromincou. Tentoraz je to zlatá zberateľská eurominca v nominálnej hodnote 100 eur s ...

8.10.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Wexo a raper Majk Spirit predstavili prvý projekt NFT digitálnej charity

Majk Spirit a autori kryptomenovej platformy Wexo predstavili nový spôsob využitia najmodernejších technológií v prospech pomoci ľuďom, ...

7.10.2021 Redakcia FinReport

Správcovská spoločnosť 365.invest prichádza s prvým podielovým blockchain fondom na Slovensku

Pre investorov je téma kryptomien atraktívnou príležitosťou na zhodnotenie svojich finančných prostriedkov. Aktívum s vysokou volatilitou, no ...

25.9.2021 Dominik Horváth

Umelec Damien Hirst predáva farebné škvrny ako NFT. Zarobil už desiatky miliónov dolárov a stále je o ne záujem

Damien Hirst patrí medzi najznámejších svetových umelcov súčasnej doby. Preslávil sa vystavovaním zvierat namočených do formaldehydu. ...

3.9.2021 Roland Régely

Akvizícia Say Technologies spoločnosťou Robinhood zvyšuje šance malých investorov uspieť na finančných trhoch

Maklérska firma Robinhood nedávno oznámila akvizíciu fintechu Say Technologies vo výške 140 miliónov dolárov. Laik by povedal, že ide len o ...

2.9.2021 Magdaléna Švančarková

Čo je pre investora výhodnejšie, použiť modernú mobilnú aplikáciu, alebo pomoc a rady makléra?

V súčasnosti už môže investovať úplne každý. Voľne dostupné moderné mobilné aplikácie vyžadujúce len minimálnu vstupnú sumu doslova ...

29.8.2021 Redakcia FinReport

Komerčné lety do kozmu otvorili éru vesmírnej turistiky a prinášajú aj nové investičné príležitosti

Ľudia do vesmíru lietajú už niekoľko desaťročí. S komerčnými letmi sa však začalo až v roku 2021. Prvým priekopníkom vesmírneho ...

20.8.2021 Dominik Horváth

Včela medonosná, dinosaury aj významné stavby, to všetko sú motívy zberateľských euromincí

Zbieranie mincí patrí dlhodobo k obľúbeným koníčkom čoraz širšej verejnosti. V Európskej únii takmer každý štát razí svoje vlastné ...

6.8.2021 Roland Régely

Zaujali na aukciách: Nerozbalená videohra, hodvábna črievička aj kostra prehistorického tigra

Rok 2020 ukázal, že umenie si k ľuďom nájde cestu aj počas pandémie. Táto oblasť však nie je jediná, v ktorej dražbách sa točia ...

23.7.2021 Redakcia FinReport

Freedom24 ponúka Slovákom možnosť zúčastniť sa na počiatočnej verejnej ponuke spoločnosti Robinhood

Portfólio investičných služieb a aplikácií, dostupných slovenským používateľom, sa rozrastá. Freedom Finance Europe Ltd ponúka ...

13.7.2021 Redakcia FinReport

Spoločné európske dlhopisy financujúce NextGenerationEU predstavujú revolúciu na dlhopisovom trhu

Na finančnom trhu sa objavil nový nástroj. Sú to spoločné európske dlhopisy, ktorými sa bude financovať európsky reformný plán ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 2. 2.
  TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov
 3. 3.
  Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere
 4. 4.
  Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO
 5. 5.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online