Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Investovanie do kryptomien má svoje výhody aj nevýhody. Ide o veľmi volatilnú a vysoko špekulatívnu investíciu, čo spôsobuje, že mnohí investori majú na kryptomeny negatívny názor. No pre tých, ktorí sa zaujímajú o tento prudko rastúci fenomén, ale nie sú ochotní nakúpiť a držať si skutočné kryptomeny, stále existujú spôsoby, ako do nich investovať, aj keď nepriamo. Môžu sa zamerať napríklad na akcie spoločností orientujúcich sa na blockchain, na súkromné trusty či novospustené krypto ETF fondy. Investičných alternatív je na trhu viac než dosť.

investovanie do krypta

Foto: Shutterstock

Potenciál rastie

Podľa údajov agentúry Bloomberg sa počet investičných nástrojov na sledovanie kryptomien za posledný rok viac ako zdvojnásobil, z 35 na viac ako 80. Celkové aktíva v týchto nástrojoch vzrástli na 63 miliárd dolárov v porovnaní s 24 miliardami dolárov na začiatku roka.

Kryptomeny si nárokujú na čoraz väčší podiel na globálnom investičnom prostredí. Túto ideu podporujú obavy z rastúcej inflácie a špekulatívne motívy, a to aj napriek ich výraznej volatilite. Napríklad bitcoin, najväčšia svetová kryptomena, zaznamenala od apríla do júna 2021 pokles o 56 % pred tým, ako v novembri dosiahla svoje historické maximum. V nasledujúcich týždňoch opäť klesla o viac ako 40 %. Napriek tomu záujem o kryptomeny stále pretrváva.

„Celosvetovo je to očividne fenomén, ktorý začína naberať na obrátkach,“ povedala Leah Waldová zo spoločnosti Valkyrie Investments pre agentúru Bloomberg. „Ak sa pozriete na prílevy hotovosti z hľadiska objemu, nielenže boli stabilné aj napriek cenovým korekciám, ktorými je bitcoin notoricky známy, ale vidíme, že do tohto kolotoča naskakuje aj množstvo uznávaných inštitúcií,“ dodala.

Ako investovať bez priameho nákupu

Najjednoduchší spôsob, ako investovať do kryptomien bez toho, aby ste si kúpili menu samotnú, je nákup akcií spoločností, ktoré sa kryptomenami zaoberajú. Pritom investovanie do jednotlivých akcií môže niesť podobné riziká ako investovanie do kryptomien.

Namiesto výberu a investovania do jednotlivých akcií odborníci odporúčajú investorom vložiť svoje peniaze do diverzifikovaných indexových fondov alebo ETF fondov, s preukázaným dlhodobým rastom hodnoty.

„Verte tomu alebo nie, väčšina jednotlivcov s dôchodkovým plánom, alebo investičným portfóliom alokovaným v indexovom fonde, je v súčasnosti sčasti vystavená rizikám aj ziskom vyplývajúcim z kryptomien,“ uviedol Daniel Johnson zo spoločnosti ReFocus Financial Planning pre portál Time.

Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú ponechať si na tieto špekulatívne investície, či už akcie jednej spoločnosti, špecializované ETF fondy, alebo samotné kryptomeny, maximálne 5 % z celkového investičného portfólia.

Kryptomeny sú všade

Mnohé z najlepších indexových alebo dôchodkových fondov zahŕňajú verejne obchodované spoločnosti, ktoré sú do určitej miery zapojené do krypta – či už ťažbou kryptomien, zapojením sa do vývoja technológie blockchain, alebo držaním kryptomien vo svojich súvahách.

Napríklad spoločnosť Tesla, ktorá drží viac ako miliardu dolárov v bitcoinoch, a v minulosti v nich prijímala platby, je zahrnutá do všetkých fondov, ktoré sledujú index S&P 500. Od svojho zaradenia do S&P 500 v roku 2020 sa Tesla stala jednou z najcennejších, a teda aj najvplyvnejších spoločností v indexe. Pre väčšinu dôchodkových a investičných fondov platí, že tieto najväčšie spoločnosti nakupujú najčastejšie.

Spoločnosti, ktoré zaujíma bitcoin

Okrem Tesly existuje niekoľko iných spoločností. Coinbase je prvá a jediná verejne obchodovateľná kryptoburza so sídlom v USA, ktorá je kótovaná na americkom akciovom trhu. Cena akcií Coinbase úzko súvisí s bitcoinom a je to ďalší spôsob, ako môžu investori získať pozíciu volatilnú voči bitcoinu. Bez toho, aby museli prejsť pre niekoho náročným nákupným procesom. Ďalšou je spoločnosť MicroStrategy zaoberajúca sa obchodnou analýzou, ktorá je známa svojimi investíciami do bitcoinov. Verejne obchodovaná spoločnosť minula na bitcoiny viac ako 2 miliardy dolárov a cena jej akcií pravidelne nasleduje výkyvy v cene bitcoinu.

Blockchainová zlatá horúčka

Ďalšou z možností sú ETF fondy (Exchange-traded funds – fondy obchodované na burze), ktoré fungujú ako hybrid medzi podielovými fondmi a akciami. ETF sledujú vývoj akciového indexu, dlhopisov, komodít alebo iných podkladových aktív.

Blockchain ETF fondy zahŕňajú akcie spoločností, o ktorých je známe, že investovali alebo začlenili blockchainovú technológiu do svojho podnikania. Je zaujímavé, že mnoho ľudí, ktorí sú skeptickí voči kryptomenám, napriek tomu verí v budúcnosť blockchain technológie, na ktorej stoja nielen kryptomeny, ale aj podnikanie týchto spoločností.

„Je to ako kalifornská zlatá horúčka v 19. storočí,“ hovorí Chris Chen zo spoločnosti Insight Financial Strategists o technológii blockchainu. „Veľa ľudí sa tam ponáhľalo kopať zlato a väčšina z nich nikdy nezarobila žiadne peniaze. Ľudia, ktorí zarobili peniaze, sú tí, ktorí predávali lopaty. Spoločnosti, ktoré podporujú vývoj blockchainu, sú vlastne predajcovia lopát,“ vysvetľuje ďalej.

Zamerajte sa na veľké spoločnosti

Vo všeobecnosti platí, že  investovaním do ETF by sa malo znížiť riziko, ale tieto prostriedky by sa stále mali považovať za relatívne rizikové. Odborníci odporúčajú hľadať fond, ktorý nakupuje veľké a známe spoločnosti, ako Microsoft, Square, IBM, Visa alebo PayPal. Všetky tieto spoločnosti majú v súčasnosti zahrnutý blockchain do svojich obchodných modelov. Na opačnej strane spektra sú menej známe blockchainové startupy, ako Galaxy Digital, DocuSign alebo VMware.

„Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú treba pochopiť pri investovaní do blockchainových ETF, je to, čo vlastne fond obsahuje,“ uviedol Michael Kelly zo spoločnosti Switchback Financial pre portál Time. „Pojem blockchain má dnes širokú definíciu. Kvôli tejto širokej definícii sa blockchainové ETF môžu výrazne líšiť, pokiaľ ide o ich riziko. Je dôležité pochopiť, do akých konkrétnych spoločností v skutočnosti investujete svoje peniaze vo fonde,“ dodal.

Prvý bitcoinový ETF fond

Tento rok bol významný pre alternatívne investície do kryptomien aj z ďalšieho hľadiska. Prvýkrát v histórii totiž americká Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) povolila vznik bitcoinového ETF fondu. O podobný investičný nástroj sa v minulosti usilovali desiatky spoločností, od kryptoburzy Gemini až po správcu dôchodkových fondov spoločnosť Fidelity. SEC však všetky tieto pokusy dlhé roky zamietala s tým, že sú pre verejnosť príliš rizikové.

Zlom prišiel v októbri tohto roka s predstavením Bitcoin Strategy ETF (skratka BITO) od spoločnosti ProShares. Tá v súčasnosti spravuje desiatky fondov po celom svete v celkovej hodnote viac ako 65 miliárd dolárov. Trvalo len dva dni, kým fond nazbieral 1 miliardu dolárov, čo bol jeden z najúspešnejších štartov ETF fondu v histórii. Počiatočný nárast záujmu ukázal, aký vysoký dopyt po kryptomenách panuje medzi americkými investormi.

Ak nie bitcoin, tak aspoň jeho futures

BITO je prepojený s bitcoinmi, ale stále to nie je fond, ktorý priamo drží kryptomenu, ale namiesto toho drží bitcoinové futures. Futures sú derivátové kontrakty, ktoré zaväzujú dve zmluvné strany v budúcnosti predať, alebo kúpiť určité množstvo podkladového aktíva. Pri BITO to znamená, že fond priamo nenakupuje kryptomeny, skôr jeho investori „vsádzajú“ na budúci nárast ceny bitcoinu.

Podľa agentúry Bloomberg je pravdepodobné, že dopyt investorov by bol ešte vyšší, ak by sa umožnilo spustenie fondov, ktoré fyzicky nakupujú kryptomeny. Problémom futures ETF fondov, v porovnaní s bežnými fondmi, sú vyššie poplatky. Napriek tomu je BITO významným krokom k uvedeniu kryptomien do bežných investičných portfólií v USA. 

„Nemôžem si pomôcť, ale myslím si, že aktíva v tomto priestore by boli ešte väčšie, keby sme mali v USA efektívnejšie štruktúry, ako futures ETF fondy,“ povedal analytik agentúry Bloomberg James Seyffart.

Prvý, ale určite nie posledný

Okrem BITO sú dnes jedinou podobnou možnosťou pre investorov súkromné ​​trusty, ktoré nakupujú kryptomeny, ako napríklad Grayscale Bitcoin Trust alebo Osprey Bitcoin Trust. Tie však neumožňujú investovať širokej verejnosti a od investorov vyžadujú vysoké počiatočné vklady.

Spoločnosť Grayscale Investments LLC, najväčší správca digitálnych aktív na svete, požiadal SEC o schválenie svojho vlastného bitcoin ETF fondu len niekoľko dní po schválení BITO. A nechce sa zastaviť len pri jednom. Podľa oficiálneho vyjadrenia chce spoločnosť uviesť na trh v roku 2022 šesť ďalších fondov, ktoré by okrem bitcoinu mali sledovať aj ethereum, litecoin a iné kryptomeny.  

Podobné žiadosti podali aj ďalší správcovia fondov, akými sú napríklad spoločnosť VanEck spravujúca cez 62 miliárd dolárov, alebo spoločnosť Invesco spravujúca viac ako 1,3 bilióna dolárov.

Krypto ETF majú budúcnosť, ak vyriešia poplatky

Grayscale vo svojom ročnom výhľade uviedol, že budúcnosť krypto ETF je optimistická a toky investícií sa do nich v roku 2022 zintenzívnia. Inštitucionálni manažéri peňazí pravdepodobne čakajú na to, ako si americké futures ETF fondy poradia s vyššími poplatkami. „Myslím si, že pri tomto konkrétnom investičnom nástroji sa veľa manažérov fondov chce pozrieť na metriky predtým, ako do toho skočia. Napriek tomu sú mnohí nadšení z toho, čo prinesie budúci rok,“ uzatvára L. Waldová pre agentúru Bloomberg.  

logo
Prečítajte si tiež:
19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosti Amundi US a Victory Capital sa zlúčia

Spoločnosti Amundi a Victory Capital podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého sa Amundi US stane strategickým akcionárom vo ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú desaťeurovku s motívom holokaustu

Národná banka Slovenska vydáva novú striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur. Motívom tejto desaťeurovky je holokaust, ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Trh s kanabisom mal problémy a bol v strate, no v tomto roku narástol už o 22,4 %

Akcie kanabisu sa opäť dostávajú do centra pozornosti. Kým v niekoľkých predchádzajúcich rokoch vrátane toho minulého boli v mínuse, v ...

16.4.2024 Zuzana Fryč

Konzervatívne investície prinášajú zaujímavú alternatívu k bankovým vkladom

Konzervatívne investičné produkty začínajú byť opäť zaujímavé z pohľadu zhodnotenia v krátkom časovom horizonte. Kým pred dvomi rokmi ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Zlato prekonalo ďalší rekord na úrovni 2 400 dolárov za uncu

Zlato neprestáva udivovať. Ako investičná komodita týždeň po týždni prekonáva svoje historické maximá a inak to nebolo ani na sklonku ...

11.4.2024 Eva Sadovská

Aktíva realitných fondov na Slovensku sú na úrovni takmer 2,6 miliardy eur

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Do skupiny podielových fondov patria aj realitné fondy, ...

10.4.2024 Miloslava Némová

Prvá aukcia roku: Sotheby's Evening Sale v Londýne zarobila 129 miliónov dolárov

Prvá tohtoročná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale v Londýne zaznamenala úspech, keď sa podarilo predať 54 zo 60 ...

9.4.2024 Marián Búlik

Slováci neprimerane riskujú nákupom korporátnych dlhopisov

Hoci má väčšina obyvateľov Slovenska averziu voči riziku a k investovaniu pristupuje vyslovene konzervatívne, pri korporátnych dlhopisoch ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata stúpla na viac ako 2 300 dolárov za uncu, a ešte bude rásť

Cena zlata opäť dosiahla historické hodnoty. Viac ako 2 330 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu) z konca minulého týždňa je cena, aká tu ...

2.4.2024 Redakcia FinReport

NBS pripravuje vydanie dvoch nových zberateľských strieborných desaťeuroviek

Národná banka Slovenska ohlásila vydanie dvoch nových strieborných zberateľských euromincí. Na prvej z desaťeuroviek je zobrazený motív ...

2.4.2024 Martin Jamnický

Zlato ešte nikdy nebolo také drahé ako práve teraz, keď sa jeho cena dostala na 2 279,10 dolára za uncu

Zlatu sa v týchto dňoch opakovane podarilo prepísať svoj doterajší rekord, keď sa 1. apríla 2024 predávalo za 2 279,10 dolára za troyskú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay