Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Investovanie do kryptomien má svoje výhody aj nevýhody. Ide o veľmi volatilnú a vysoko špekulatívnu investíciu, čo spôsobuje, že mnohí investori majú na kryptomeny negatívny názor. No pre tých, ktorí sa zaujímajú o tento prudko rastúci fenomén, ale nie sú ochotní nakúpiť a držať si skutočné kryptomeny, stále existujú spôsoby, ako do nich investovať, aj keď nepriamo. Môžu sa zamerať napríklad na akcie spoločností orientujúcich sa na blockchain, na súkromné trusty či novospustené krypto ETF fondy. Investičných alternatív je na trhu viac než dosť.

image

Foto: Shutterstock

Potenciál rastie

Podľa údajov agentúry Bloomberg sa počet investičných nástrojov na sledovanie kryptomien za posledný rok viac ako zdvojnásobil, z 35 na viac ako 80. Celkové aktíva v týchto nástrojoch vzrástli na 63 miliárd dolárov v porovnaní s 24 miliardami dolárov na začiatku roka.

Kryptomeny si nárokujú na čoraz väčší podiel na globálnom investičnom prostredí. Túto ideu podporujú obavy z rastúcej inflácie a špekulatívne motívy, a to aj napriek ich výraznej volatilite. Napríklad bitcoin, najväčšia svetová kryptomena, zaznamenala od apríla do júna 2021 pokles o 56 % pred tým, ako v novembri dosiahla svoje historické maximum. V nasledujúcich týždňoch opäť klesla o viac ako 40 %. Napriek tomu záujem o kryptomeny stále pretrváva.

„Celosvetovo je to očividne fenomén, ktorý začína naberať na obrátkach,“ povedala Leah Waldová zo spoločnosti Valkyrie Investments pre agentúru Bloomberg. „Ak sa pozriete na prílevy hotovosti z hľadiska objemu, nielenže boli stabilné aj napriek cenovým korekciám, ktorými je bitcoin notoricky známy, ale vidíme, že do tohto kolotoča naskakuje aj množstvo uznávaných inštitúcií,“ dodala.

Ako investovať bez priameho nákupu

Najjednoduchší spôsob, ako investovať do kryptomien bez toho, aby ste si kúpili menu samotnú, je nákup akcií spoločností, ktoré sa kryptomenami zaoberajú. Pritom investovanie do jednotlivých akcií môže niesť podobné riziká ako investovanie do kryptomien.

Namiesto výberu a investovania do jednotlivých akcií odborníci odporúčajú investorom vložiť svoje peniaze do diverzifikovaných indexových fondov alebo ETF fondov, s preukázaným dlhodobým rastom hodnoty.

„Verte tomu alebo nie, väčšina jednotlivcov s dôchodkovým plánom, alebo investičným portfóliom alokovaným v indexovom fonde, je v súčasnosti sčasti vystavená rizikám aj ziskom vyplývajúcim z kryptomien,“ uviedol Daniel Johnson zo spoločnosti ReFocus Financial Planning pre portál Time.

Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú ponechať si na tieto špekulatívne investície, či už akcie jednej spoločnosti, špecializované ETF fondy, alebo samotné kryptomeny, maximálne 5 % z celkového investičného portfólia.

Kryptomeny sú všade

Mnohé z najlepších indexových alebo dôchodkových fondov zahŕňajú verejne obchodované spoločnosti, ktoré sú do určitej miery zapojené do krypta – či už ťažbou kryptomien, zapojením sa do vývoja technológie blockchain, alebo držaním kryptomien vo svojich súvahách.

Napríklad spoločnosť Tesla, ktorá drží viac ako miliardu dolárov v bitcoinoch, a v minulosti v nich prijímala platby, je zahrnutá do všetkých fondov, ktoré sledujú index S&P 500. Od svojho zaradenia do S&P 500 v roku 2020 sa Tesla stala jednou z najcennejších, a teda aj najvplyvnejších spoločností v indexe. Pre väčšinu dôchodkových a investičných fondov platí, že tieto najväčšie spoločnosti nakupujú najčastejšie.

Spoločnosti, ktoré zaujíma bitcoin

Okrem Tesly existuje niekoľko iných spoločností. Coinbase je prvá a jediná verejne obchodovateľná kryptoburza so sídlom v USA, ktorá je kótovaná na americkom akciovom trhu. Cena akcií Coinbase úzko súvisí s bitcoinom a je to ďalší spôsob, ako môžu investori získať pozíciu volatilnú voči bitcoinu. Bez toho, aby museli prejsť pre niekoho náročným nákupným procesom. Ďalšou je spoločnosť MicroStrategy zaoberajúca sa obchodnou analýzou, ktorá je známa svojimi investíciami do bitcoinov. Verejne obchodovaná spoločnosť minula na bitcoiny viac ako 2 miliardy dolárov a cena jej akcií pravidelne nasleduje výkyvy v cene bitcoinu.

Blockchainová zlatá horúčka

Ďalšou z možností sú ETF fondy (Exchange-traded funds – fondy obchodované na burze), ktoré fungujú ako hybrid medzi podielovými fondmi a akciami. ETF sledujú vývoj akciového indexu, dlhopisov, komodít alebo iných podkladových aktív.

Blockchain ETF fondy zahŕňajú akcie spoločností, o ktorých je známe, že investovali alebo začlenili blockchainovú technológiu do svojho podnikania. Je zaujímavé, že mnoho ľudí, ktorí sú skeptickí voči kryptomenám, napriek tomu verí v budúcnosť blockchain technológie, na ktorej stoja nielen kryptomeny, ale aj podnikanie týchto spoločností.

„Je to ako kalifornská zlatá horúčka v 19. storočí,“ hovorí Chris Chen zo spoločnosti Insight Financial Strategists o technológii blockchainu. „Veľa ľudí sa tam ponáhľalo kopať zlato a väčšina z nich nikdy nezarobila žiadne peniaze. Ľudia, ktorí zarobili peniaze, sú tí, ktorí predávali lopaty. Spoločnosti, ktoré podporujú vývoj blockchainu, sú vlastne predajcovia lopát,“ vysvetľuje ďalej.

Zamerajte sa na veľké spoločnosti

Vo všeobecnosti platí, že  investovaním do ETF by sa malo znížiť riziko, ale tieto prostriedky by sa stále mali považovať za relatívne rizikové. Odborníci odporúčajú hľadať fond, ktorý nakupuje veľké a známe spoločnosti, ako Microsoft, Square, IBM, Visa alebo PayPal. Všetky tieto spoločnosti majú v súčasnosti zahrnutý blockchain do svojich obchodných modelov. Na opačnej strane spektra sú menej známe blockchainové startupy, ako Galaxy Digital, DocuSign alebo VMware.

„Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú treba pochopiť pri investovaní do blockchainových ETF, je to, čo vlastne fond obsahuje,“ uviedol Michael Kelly zo spoločnosti Switchback Financial pre portál Time. „Pojem blockchain má dnes širokú definíciu. Kvôli tejto širokej definícii sa blockchainové ETF môžu výrazne líšiť, pokiaľ ide o ich riziko. Je dôležité pochopiť, do akých konkrétnych spoločností v skutočnosti investujete svoje peniaze vo fonde,“ dodal.

Prvý bitcoinový ETF fond

Tento rok bol významný pre alternatívne investície do kryptomien aj z ďalšieho hľadiska. Prvýkrát v histórii totiž americká Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) povolila vznik bitcoinového ETF fondu. O podobný investičný nástroj sa v minulosti usilovali desiatky spoločností, od kryptoburzy Gemini až po správcu dôchodkových fondov spoločnosť Fidelity. SEC však všetky tieto pokusy dlhé roky zamietala s tým, že sú pre verejnosť príliš rizikové.

Zlom prišiel v októbri tohto roka s predstavením Bitcoin Strategy ETF (skratka BITO) od spoločnosti ProShares. Tá v súčasnosti spravuje desiatky fondov po celom svete v celkovej hodnote viac ako 65 miliárd dolárov. Trvalo len dva dni, kým fond nazbieral 1 miliardu dolárov, čo bol jeden z najúspešnejších štartov ETF fondu v histórii. Počiatočný nárast záujmu ukázal, aký vysoký dopyt po kryptomenách panuje medzi americkými investormi.

Ak nie bitcoin, tak aspoň jeho futures

BITO je prepojený s bitcoinmi, ale stále to nie je fond, ktorý priamo drží kryptomenu, ale namiesto toho drží bitcoinové futures. Futures sú derivátové kontrakty, ktoré zaväzujú dve zmluvné strany v budúcnosti predať, alebo kúpiť určité množstvo podkladového aktíva. Pri BITO to znamená, že fond priamo nenakupuje kryptomeny, skôr jeho investori „vsádzajú“ na budúci nárast ceny bitcoinu.

Podľa agentúry Bloomberg je pravdepodobné, že dopyt investorov by bol ešte vyšší, ak by sa umožnilo spustenie fondov, ktoré fyzicky nakupujú kryptomeny. Problémom futures ETF fondov, v porovnaní s bežnými fondmi, sú vyššie poplatky. Napriek tomu je BITO významným krokom k uvedeniu kryptomien do bežných investičných portfólií v USA. 

„Nemôžem si pomôcť, ale myslím si, že aktíva v tomto priestore by boli ešte väčšie, keby sme mali v USA efektívnejšie štruktúry, ako futures ETF fondy,“ povedal analytik agentúry Bloomberg James Seyffart.

Prvý, ale určite nie posledný

Okrem BITO sú dnes jedinou podobnou možnosťou pre investorov súkromné ​​trusty, ktoré nakupujú kryptomeny, ako napríklad Grayscale Bitcoin Trust alebo Osprey Bitcoin Trust. Tie však neumožňujú investovať širokej verejnosti a od investorov vyžadujú vysoké počiatočné vklady.

Spoločnosť Grayscale Investments LLC, najväčší správca digitálnych aktív na svete, požiadal SEC o schválenie svojho vlastného bitcoin ETF fondu len niekoľko dní po schválení BITO. A nechce sa zastaviť len pri jednom. Podľa oficiálneho vyjadrenia chce spoločnosť uviesť na trh v roku 2022 šesť ďalších fondov, ktoré by okrem bitcoinu mali sledovať aj ethereum, litecoin a iné kryptomeny.  

Podobné žiadosti podali aj ďalší správcovia fondov, akými sú napríklad spoločnosť VanEck spravujúca cez 62 miliárd dolárov, alebo spoločnosť Invesco spravujúca viac ako 1,3 bilióna dolárov.

Krypto ETF majú budúcnosť, ak vyriešia poplatky

Grayscale vo svojom ročnom výhľade uviedol, že budúcnosť krypto ETF je optimistická a toky investícií sa do nich v roku 2022 zintenzívnia. Inštitucionálni manažéri peňazí pravdepodobne čakajú na to, ako si americké futures ETF fondy poradia s vyššími poplatkami. „Myslím si, že pri tomto konkrétnom investičnom nástroji sa veľa manažérov fondov chce pozrieť na metriky predtým, ako do toho skočia. Napriek tomu sú mnohí nadšení z toho, čo prinesie budúci rok,“ uzatvára L. Waldová pre agentúru Bloomberg.  

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
17.5.2022 Redakcia FinReport

Ekonomika odštartovala rok 2022 relatívne dobre, no výhľady do budúcnosti sú skromnejšie

Slovenská ekonomika v prvom kvartáli tohto roka jemne rástla. V porovnaní s posledným štvrťrokom 2021 o 0,4 % a medziročne o 3,1 %. Tu je ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Ešte nie je ten správny moment nakupovať technologické akcie, budú ešte lacnejšie

Technologické akcie zažívajú ťažký rok. Futures Nasdaq 100 v porovnaní s koncom roku 2021, keď dosahovali vrchol, klesli o 27 %. Mnohí ...

17.5.2022 Naďa Černá

Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?

Obavy u investorov do kryptomien vyvolal náhly a prekvapivý pád digitálnej meny luna. Sesterský token stablecoin TerraUSD totiž stratil 99 % zo ...

17.5.2022 Robert Juriš

Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť

Tŕňom v päte všetkých svetových ekonomík je inflácia. Keďže na Slovensku je už dvojciferná, pričom rastie podstatne rýchlejšie ako ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle klesli už tretíkrát po sebe

Nové objednávky v priemysle po zohľadnení sezónnych vplyvov sa v marci 2022 medzimesačne znížili o viac ako 3 % na 5,49 miliardy eur. Klesli ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Za 15 rokov odišlo zo Slovenska 300-tisíc prevažne mladých ľudí. Ako im doma vytvoriť lepšie podmienky?

Takmer dvaja z troch mladých ľudí vo veku od 18 do 25 rokov zvažujú štúdium v zahraničí, alebo tam už teraz študujú. Pre rodičov je to ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Zamestnanosť aj mzdy síce rastú, no inflácia má stále navrch

Nominálne mesačné mzdy v marci 2022 podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne vzrástli vo všetkých 10 sledovaných odvetviach. V ...

16.5.2022 Eva Sadovská

Tri štvrtiny Sloveniek si pri investovaní neverí. Ich potenciál je však vysoký

Ženy si v oblasti investícií veria menej ako muži. Ich potenciál stať sa úspešnými investorkami je však vysoký. Predurčuje ich k tomu ...

13.5.2022 Redakcia FinReport

Vydražili najväčší biely diamant. Nový vlastník za The Rock zaplatil 17,8 milióna eur

Vo švajčiarskej Ženeve predali doteraz najväčší biely diamant, aký kedy bol na dražbe. Predpokladalo sa, že jeho cena sa vyšplhá až ...

11.5.2022 Redakcia FinReport

NBS schválila trom spoločnostiam prospekty k vydaniu dlhopisov

Národná banka Slovenska schválila prospekty dlhopisov niekoľkým finančným spoločnostiam. Presnejšie ide o Tatra banku, spoločnosť HB ...

10.5.2022 Robert Juriš

Portrét Marilyn Monroeovej od Andyho Warhola vydražili za 195 miliónov dolárov

Portrét americkej herečky Marilyn Monroeovej od Andyho Warhola vydražili v noci z 9. na 10. mája 2022 v aukčnej sieni Christie´s v New Yorku za ...

5.5.2022 Redakcia FinReport

Dôchodková reforma: Správcovia úspor nesúhlasia so zrušením odplát pre DSS

Po osemnástich rokoch od vzniku druhého piliera prišiel návrh novelizácie zákona, ktorá sa významne podpíše na budúcnosti občanov ...

4.5.2022 Marián Búlik

V dôchodkovej reforme chýbajú nástroje na zvýšenie výnosov fondov v druhom pilieri

Minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak predstavil svoju víziu o dôchodkovej reforme. Jej súčasťou by mala byť aj predvolená ...

4.5.2022 Robert Juriš

Štyristoročný desaťdukát Albrechta z Valdštejna vydražili za 432-tisíc eur

Jeden z mála zachovaných desaťdukátov s portrétom Albrechta z Valdštejna z roku 1631 (na snímke) sa na aukcii v Prahe podarilo vydražiť za ...

2.5.2022 Redakcia FinReport

365.invest prináša Cryptomix – prvý podielový fond na investovanie do kryptomien v Európe

Správcovská spoločnosť 365.invest prináša nový spôsob investovania. Prepojila štandardný model podielového fondu s kryptomenami a ...

2.5.2022 Robert Juriš

Minister Krajniak predstavil zmeny, ktoré pripravuje v druhom dôchodkovom pilieri

Reforma druhého dôchodkového piliera má dať sporiteľom šancu na vyšší dôchodok. Súčasťou návrhu je aj predvolená investičná ...

1.5.2022 Redakcia FinReport

Investovanie do akcií konopného priemyslu je silným sklamaním

Legalizácia konope na rekreačné a lekárske účely je v posledných rokoch veľkou možno až preceňovanou témou vo viacerých krajinách ...

29.4.2022 Roland Régely

Národná banka Slovenska odobrala licenciu investičnej firme ZENIT kapital

Bratislavský obchodník s cennými papiermi ZENIT kapital prišiel o licenciu na poskytovanie investičných služieb. Vyplýva to z rozhodnutia ...

Aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
 2. 2.
  Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť
 3. 3.
  Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
 4. 4.
  Ekonomika odštartovala rok 2022 relatívne dobre, no výhľady do budúcnosti sú skromnejšie
 5. 5.
  Zamestnanosť aj mzdy síce rastú, no inflácia má stále navrch