Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Investovanie do kryptomien má svoje výhody aj nevýhody. Ide o veľmi volatilnú a vysoko špekulatívnu investíciu, čo spôsobuje, že mnohí investori majú na kryptomeny negatívny názor. No pre tých, ktorí sa zaujímajú o tento prudko rastúci fenomén, ale nie sú ochotní nakúpiť a držať si skutočné kryptomeny, stále existujú spôsoby, ako do nich investovať, aj keď nepriamo. Môžu sa zamerať napríklad na akcie spoločností orientujúcich sa na blockchain, na súkromné trusty či novospustené krypto ETF fondy. Investičných alternatív je na trhu viac než dosť.

image

Foto: Shutterstock

Potenciál rastie

Podľa údajov agentúry Bloomberg sa počet investičných nástrojov na sledovanie kryptomien za posledný rok viac ako zdvojnásobil, z 35 na viac ako 80. Celkové aktíva v týchto nástrojoch vzrástli na 63 miliárd dolárov v porovnaní s 24 miliardami dolárov na začiatku roka.

Kryptomeny si nárokujú na čoraz väčší podiel na globálnom investičnom prostredí. Túto ideu podporujú obavy z rastúcej inflácie a špekulatívne motívy, a to aj napriek ich výraznej volatilite. Napríklad bitcoin, najväčšia svetová kryptomena, zaznamenala od apríla do júna 2021 pokles o 56 % pred tým, ako v novembri dosiahla svoje historické maximum. V nasledujúcich týždňoch opäť klesla o viac ako 40 %. Napriek tomu záujem o kryptomeny stále pretrváva.

„Celosvetovo je to očividne fenomén, ktorý začína naberať na obrátkach,“ povedala Leah Waldová zo spoločnosti Valkyrie Investments pre agentúru Bloomberg. „Ak sa pozriete na prílevy hotovosti z hľadiska objemu, nielenže boli stabilné aj napriek cenovým korekciám, ktorými je bitcoin notoricky známy, ale vidíme, že do tohto kolotoča naskakuje aj množstvo uznávaných inštitúcií,“ dodala.

Ako investovať bez priameho nákupu

Najjednoduchší spôsob, ako investovať do kryptomien bez toho, aby ste si kúpili menu samotnú, je nákup akcií spoločností, ktoré sa kryptomenami zaoberajú. Pritom investovanie do jednotlivých akcií môže niesť podobné riziká ako investovanie do kryptomien.

Namiesto výberu a investovania do jednotlivých akcií odborníci odporúčajú investorom vložiť svoje peniaze do diverzifikovaných indexových fondov alebo ETF fondov, s preukázaným dlhodobým rastom hodnoty.

„Verte tomu alebo nie, väčšina jednotlivcov s dôchodkovým plánom, alebo investičným portfóliom alokovaným v indexovom fonde, je v súčasnosti sčasti vystavená rizikám aj ziskom vyplývajúcim z kryptomien,“ uviedol Daniel Johnson zo spoločnosti ReFocus Financial Planning pre portál Time.

Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú ponechať si na tieto špekulatívne investície, či už akcie jednej spoločnosti, špecializované ETF fondy, alebo samotné kryptomeny, maximálne 5 % z celkového investičného portfólia.

Kryptomeny sú všade

Mnohé z najlepších indexových alebo dôchodkových fondov zahŕňajú verejne obchodované spoločnosti, ktoré sú do určitej miery zapojené do krypta – či už ťažbou kryptomien, zapojením sa do vývoja technológie blockchain, alebo držaním kryptomien vo svojich súvahách.

Napríklad spoločnosť Tesla, ktorá drží viac ako miliardu dolárov v bitcoinoch, a v minulosti v nich prijímala platby, je zahrnutá do všetkých fondov, ktoré sledujú index S&P 500. Od svojho zaradenia do S&P 500 v roku 2020 sa Tesla stala jednou z najcennejších, a teda aj najvplyvnejších spoločností v indexe. Pre väčšinu dôchodkových a investičných fondov platí, že tieto najväčšie spoločnosti nakupujú najčastejšie.

Spoločnosti, ktoré zaujíma bitcoin

Okrem Tesly existuje niekoľko iných spoločností. Coinbase je prvá a jediná verejne obchodovateľná kryptoburza so sídlom v USA, ktorá je kótovaná na americkom akciovom trhu. Cena akcií Coinbase úzko súvisí s bitcoinom a je to ďalší spôsob, ako môžu investori získať pozíciu volatilnú voči bitcoinu. Bez toho, aby museli prejsť pre niekoho náročným nákupným procesom. Ďalšou je spoločnosť MicroStrategy zaoberajúca sa obchodnou analýzou, ktorá je známa svojimi investíciami do bitcoinov. Verejne obchodovaná spoločnosť minula na bitcoiny viac ako 2 miliardy dolárov a cena jej akcií pravidelne nasleduje výkyvy v cene bitcoinu.

Blockchainová zlatá horúčka

Ďalšou z možností sú ETF fondy (Exchange-traded funds – fondy obchodované na burze), ktoré fungujú ako hybrid medzi podielovými fondmi a akciami. ETF sledujú vývoj akciového indexu, dlhopisov, komodít alebo iných podkladových aktív.

Blockchain ETF fondy zahŕňajú akcie spoločností, o ktorých je známe, že investovali alebo začlenili blockchainovú technológiu do svojho podnikania. Je zaujímavé, že mnoho ľudí, ktorí sú skeptickí voči kryptomenám, napriek tomu verí v budúcnosť blockchain technológie, na ktorej stoja nielen kryptomeny, ale aj podnikanie týchto spoločností.

„Je to ako kalifornská zlatá horúčka v 19. storočí,“ hovorí Chris Chen zo spoločnosti Insight Financial Strategists o technológii blockchainu. „Veľa ľudí sa tam ponáhľalo kopať zlato a väčšina z nich nikdy nezarobila žiadne peniaze. Ľudia, ktorí zarobili peniaze, sú tí, ktorí predávali lopaty. Spoločnosti, ktoré podporujú vývoj blockchainu, sú vlastne predajcovia lopát,“ vysvetľuje ďalej.

Zamerajte sa na veľké spoločnosti

Vo všeobecnosti platí, že  investovaním do ETF by sa malo znížiť riziko, ale tieto prostriedky by sa stále mali považovať za relatívne rizikové. Odborníci odporúčajú hľadať fond, ktorý nakupuje veľké a známe spoločnosti, ako Microsoft, Square, IBM, Visa alebo PayPal. Všetky tieto spoločnosti majú v súčasnosti zahrnutý blockchain do svojich obchodných modelov. Na opačnej strane spektra sú menej známe blockchainové startupy, ako Galaxy Digital, DocuSign alebo VMware.

„Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú treba pochopiť pri investovaní do blockchainových ETF, je to, čo vlastne fond obsahuje,“ uviedol Michael Kelly zo spoločnosti Switchback Financial pre portál Time. „Pojem blockchain má dnes širokú definíciu. Kvôli tejto širokej definícii sa blockchainové ETF môžu výrazne líšiť, pokiaľ ide o ich riziko. Je dôležité pochopiť, do akých konkrétnych spoločností v skutočnosti investujete svoje peniaze vo fonde,“ dodal.

Prvý bitcoinový ETF fond

Tento rok bol významný pre alternatívne investície do kryptomien aj z ďalšieho hľadiska. Prvýkrát v histórii totiž americká Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) povolila vznik bitcoinového ETF fondu. O podobný investičný nástroj sa v minulosti usilovali desiatky spoločností, od kryptoburzy Gemini až po správcu dôchodkových fondov spoločnosť Fidelity. SEC však všetky tieto pokusy dlhé roky zamietala s tým, že sú pre verejnosť príliš rizikové.

Zlom prišiel v októbri tohto roka s predstavením Bitcoin Strategy ETF (skratka BITO) od spoločnosti ProShares. Tá v súčasnosti spravuje desiatky fondov po celom svete v celkovej hodnote viac ako 65 miliárd dolárov. Trvalo len dva dni, kým fond nazbieral 1 miliardu dolárov, čo bol jeden z najúspešnejších štartov ETF fondu v histórii. Počiatočný nárast záujmu ukázal, aký vysoký dopyt po kryptomenách panuje medzi americkými investormi.

Ak nie bitcoin, tak aspoň jeho futures

BITO je prepojený s bitcoinmi, ale stále to nie je fond, ktorý priamo drží kryptomenu, ale namiesto toho drží bitcoinové futures. Futures sú derivátové kontrakty, ktoré zaväzujú dve zmluvné strany v budúcnosti predať, alebo kúpiť určité množstvo podkladového aktíva. Pri BITO to znamená, že fond priamo nenakupuje kryptomeny, skôr jeho investori „vsádzajú“ na budúci nárast ceny bitcoinu.

Podľa agentúry Bloomberg je pravdepodobné, že dopyt investorov by bol ešte vyšší, ak by sa umožnilo spustenie fondov, ktoré fyzicky nakupujú kryptomeny. Problémom futures ETF fondov, v porovnaní s bežnými fondmi, sú vyššie poplatky. Napriek tomu je BITO významným krokom k uvedeniu kryptomien do bežných investičných portfólií v USA. 

„Nemôžem si pomôcť, ale myslím si, že aktíva v tomto priestore by boli ešte väčšie, keby sme mali v USA efektívnejšie štruktúry, ako futures ETF fondy,“ povedal analytik agentúry Bloomberg James Seyffart.

Prvý, ale určite nie posledný

Okrem BITO sú dnes jedinou podobnou možnosťou pre investorov súkromné ​​trusty, ktoré nakupujú kryptomeny, ako napríklad Grayscale Bitcoin Trust alebo Osprey Bitcoin Trust. Tie však neumožňujú investovať širokej verejnosti a od investorov vyžadujú vysoké počiatočné vklady.

Spoločnosť Grayscale Investments LLC, najväčší správca digitálnych aktív na svete, požiadal SEC o schválenie svojho vlastného bitcoin ETF fondu len niekoľko dní po schválení BITO. A nechce sa zastaviť len pri jednom. Podľa oficiálneho vyjadrenia chce spoločnosť uviesť na trh v roku 2022 šesť ďalších fondov, ktoré by okrem bitcoinu mali sledovať aj ethereum, litecoin a iné kryptomeny.  

Podobné žiadosti podali aj ďalší správcovia fondov, akými sú napríklad spoločnosť VanEck spravujúca cez 62 miliárd dolárov, alebo spoločnosť Invesco spravujúca viac ako 1,3 bilióna dolárov.

Krypto ETF majú budúcnosť, ak vyriešia poplatky

Grayscale vo svojom ročnom výhľade uviedol, že budúcnosť krypto ETF je optimistická a toky investícií sa do nich v roku 2022 zintenzívnia. Inštitucionálni manažéri peňazí pravdepodobne čakajú na to, ako si americké futures ETF fondy poradia s vyššími poplatkami. „Myslím si, že pri tomto konkrétnom investičnom nástroji sa veľa manažérov fondov chce pozrieť na metriky predtým, ako do toho skočia. Napriek tomu sú mnohí nadšení z toho, čo prinesie budúci rok,“ uzatvára L. Waldová pre agentúru Bloomberg.  

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.9.2022 Redakcia FinReport

Takmer 20-tisíc firiem na Slovensku ohrozuje ich vlastné okolie

Rizikoví vlastníci, dodávatelia, odberatelia či štatutárne orgány, to všetko sú faktory z bezprostredného okolia, ktoré môžu ohrozovať ...

24.9.2022 Redakcia FinReport

Internetový investičný maklér Robinhood prepúšťa stovky zamestnancov

Internetový investičný maklér Robinhood Markets zruší 780 pracovných miest. Predstavuje to približne štvrtinu spomedzi všetkých ...

24.9.2022 Redakcia FinReport

Výdavky na overenie digitálnej identity do roku 2027 celosvetovo presiahnu 20 miliárd dolárov

Nová štúdia od Juniper Research tvrdí, že výdavky na kontroly digitálnej identity v rámci celého sveta v roku 2027 dosiahnu 20,8 miliardy ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Až 12 % slovenských živnostníkov je priamo ohrozených chudobou

Chudobou alebo sociálnym vylúčením bolo v roku 2021 ohrozených až 12 % slovenských živnostníkov. Je to o 2 % menej ako v prvom pandemickom ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Penta vydáva ďalšie dlhopisy, tentoraz s výnosom 4,30 % ročne

Spoločnosť Penta Re Funding II po dvoch augustových emisiách dlhopisov v súčasnosti vydáva ďalšiu. Tentoraz ide o dlhopisy s názvom Penta ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Robert Kyncl: Do čela hudobného vydavateľstva Warner Music sa postaví rodák z Česka

Novým šéfom tretieho najväčšieho hudobného vydavateľstva na svete Warner Music Group sa stane český rodák Robert Kyncl. Na čele ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa oznámila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb svojich hypoték

Najväčšia banka pôsobiaca na domácom trhu – Slovenská sporiteľňa už po druhý raz počas tohtoročného septembra zvyšuje úrokové ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

Dve spoločnosti vydávajú cenné papiere za desiatky miliónov eur

Dve spoločnosti pôsobiace na finančnom trhu avizujú vydanie cenných papierov v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur. Prvou je Proxenta ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

NBS začala s predajom novej striebornej desaťeurovej zberateľskej mince

Národná banka Slovenska začala s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 220. výročia ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

Chceli investovať ako celebrity, ale stali sa obeťou podvodu

Ak aj chcete zarábať ako celebrity, nedajte sa nalákať na pochybný obchod. V prípade, že dobrovoľne prevediete peniaze zo svojho účtu na ...

20.9.2022 Roland Régely

Pochybila poisťovňa, alebo išlo o investičné riziko? Klienti kvôli Arce hrozia Kooperative žalobou

Nevyplatenie peňazí z investičného životného poistenia naviazaného na dlhopisy skupiny Arca bude mať súdnu dohru. Poškodení klienti ...

20.9.2022 Marián Búlik

Prečo si čo najskôr presunúť úspory z dlhopisového do akciového alebo indexového fondu, a ako to urobiť?

Vláda koncom augusta odsúhlasila návrh reformy druhého piliera z dielne ministerstva práce. Ak zmeny potvrdí parlament na svojej septembrovej ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Investorský august 2022 bol ako na hojdačke. Akcie išli najprv nahor, aby napokon skončili v mínuse

Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Investičný rating Ruska a Ukrajiny patrí k najhorším na svete

V dôsledku prebiehajúcej vojny na Ukrajine aj v Rusku panuje obrovská neistota v súvislosti s očakávanou návratnosťou investícií. Obe ...

2.9.2022 Naďa Černá

Päť najzvláštnejších vecí, aké sa kedy predali na aukciách

Na aukciách sa okrem drahých umeleckých diel objavujú aj rôzne zaujímavé predmety, o ktorých existencii ste pravdepodobne ani netušili. ...

31.8.2022 Redakcia FinReport

Rusko chce reštartovať svoje trhy s cennými papiermi. Zameria sa na čínske jüany

Rusko plánuje oživiť svoje trhy s cennými papiermi. Chce tak ukončiť viac ako polročné obdobie, počas ktorého bol zmrazený predaj ruských ...

Aplikácia

 1. 1.
  Ružinovské hodové slávnosti 24.09. - 25.09.2022
 2. 2.
  Takmer 20-tisíc firiem na Slovensku ohrozuje ich vlastné okolie
 3. 3.
  V MLM sme sa len hrali na podnikateľov. Až vo FinGO.sk sme rozbehli náš vlastný biznis
 4. 4.
  Emisie skleníkových plynov za posledných 30 rokov klesli takmer vo všetkých odvetviach
 5. 5.
  Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 2. diel