Akciové trhy v rozkvete, zlato je najvyššie za posledných 6 rokov
Grafy najvýznamnejších svetových akciových a komoditných aktív ukazujú, že akciové trhy sú stále v rozkvete. Podľa ceny aktív kríza neprichádza, čo prináša investorom vyššie a vyššie zhodnotenie. Čo môžeme očakávať v druhej polovici roka 2019 a aké udalosti by mohli pohyb na trhoch ovplyvniť?

Foto: shutterstock
S & P 500 od začiatku roka rastie
Barometrom akciového trhu je už tradične americký akciový index, ktorý v sebe zahŕňa 500 najväčších amerických firiem – S & P 500. Od začiatku tohto roka zaznamenal index prudký rast, ktorý bol korigovaný dvoma miernymi poklesmi. Oba poklesy však boli v priebehu rýchleho času vymazané.
Aktuálne je najvyššou métou hranica 3 000 bodov. Cena túto hranicu už prekročila v priebehu leta, no išlo o veľmi pevnú hranicu. Septembrový návrat investorov z dovoleniek by mohol znamenať opätovné prekonanie tejto hranice a ďalší rast. Na vývoj akcií do konca roka budú mať vplyv najmä zasadnutia FED-u ohľadom prípadného ďalšieho zníženia úrokových sadzieb.
Na európskych akciových trhoch je vývoj podobný, ale o niečo viac kolísavý. Krátkodobé prepady sú v Európe častejšie ako v USA. Ku koncu aktuálneho roka bude najmä zaujímavé sledovať vývoj na britskom akciovom indexe. V prípade neriadeného vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie by tento akciový index mohol zaznamenať masívny prepad.
Ropa, zlato a kukurica
Cena benzínu v priebehu leta mierne poklesla, a to je znakom toho, že aj cena ropy sa dostáva počas leta na nižšie úrovne. Od začiatku roka nenastali v cene ropy výrazné zmeny. Tá sa pohybuje prevažne v rozmedzí 50 až 65 dolárov za barel. Z krajín vyvážajúcich ropu aktuálne neprúdia žiadne významnejšie správy a do konca roka 2019 sa tak neočakávajú pri cene ropy podstatné zmeny.
Zlato je jedným z najpozitívnejších prekvapení. Od začiatku roka vzrástla jeho cena o viac ako 200 dolárov za uncu zlata, a dostalo sa tak na svoje maximum za posledných šesť rokov. Zlato je vo všeobecnosti preferované z dôvodu bezpečia, pretože v prípade krízy a neistoty na trhu poskytne vždy bezpečný prístav. Cena zlata bude pravdepodobne rásť, až kým sa na trhu neobjaví aktívum, ktoré túto štafetu preberie.
Komodity sú všeobecne sezónne plodiny, aj preto majú často štandardný vývoj počas roka. Napríklad kukurica počas posledných piatich rokov zaznamenala vždy na začiatku a v strede roka významnejší rast. Výnimkou nie je ani rok 2019. Od mája začala cena kukurice prudko rásť na tohtoročné maximum 195 dolárov za metrickú tonu. Oproti maximálnym hodnotám z rovnakého obdobia v roku 2012 (333 dolárov za metrickú tonu) je veľmi ďaleko. V auguste už cena kukurice naspäť prudko klesla. V prípade skorého vstupu do trendového pohybu je možné aj na menej známych komoditách zobchodovať zaujímavé zisky.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
- 2.Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká
- 3.Zahraničné e-shopy zatiaľ vedú nad slovenskými, ale rozdiely v tržbách sa pomaly zmenšujú
- 4.Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach
- 5.Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov