Akciové trhy prehliadli sfanatizovaný dav v Kapitole a pozornosť upriamili na nové impulzy. Očakávajú vyššie úroky aj infláciu
Útok priaznivcov dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára 2021 sa zapíše ako zlomový okamih v dejinách USA. O tejto udalosti sa bude hovoriť ešte dlho, rovnako ako sa bude sledovať jej vplyv na americkú spoločnosť, geopolitiku aj zahraničnopolitickú agendu. Akciové trhy však túto udalosť prakticky vôbec nezaregistrovali.
Foto: Shutterstock
Viac fiškálnych stimulov aj „helikoptérové“ peniaze
„Akoby odvrátili svoj pohľad od týchto historických udalostí. Namiesto toho sa zamerali na praktickejšie implikácie väčšiny, ktorú v Kongrese dosiahla Demokratická strana a z toho vyplývajúce očakávania. Tie menia makroekonomický výhľad, keďže sa očakáva rast úrokových mier spolu s vyššími inflačnými očakávaniami. Naopak, americké technologické akcie sa pripravujú na potenciálnu reguláciu v sektore a vyššie úroky,“ konštatuje hlavný akciový analytik Saxo Bank Peter Garnry.
Podľa jeho slov to vyzerá tak, že trhy už berú do úvahy nadvládu Demokratickej strany, a to tlačí 10-ročné výnosy z amerických dlhopisov na 1,02 %, teda na najvyššiu úroveň od marca 2020. Trhy do výnosov už započítavajú očakávaný väčší balík stimulov v boji proti ekonomickému poklesu vyvolaného pandémiou koronavírusu.
„Viac fiškálnych stimulov s cieľom vrátiť nezamestnanosť na úroveň pred koronakrízou vyvolá silný dopyt v ekonomike a pomôže k vyššej inflácii. Nemôžeme zabudnúť ani na takzvané helikoptérové peniaze, teda priame platby Američanom ako pomoc v kríze. Hodnota týchto šekov by sa mala zvýšiť zo 600 na 2 000 dolárov,“ vysvetľuje ďalej analytik.
Prevaha demokratov sa premieta do cien technologických akcií
Podľa jeho slov prevahu demokratov trhy už započítavajú aj do cien technologických akcií. Termínované obchody na Nasdaq 100 klesli o 2 %, pretože scenár „modrej demokratickej vlny“ otvára dvere väčším reguláciám v sektore. Hovorí sa o dani z bohatstva, vyšších sadzbách dane z príjmu právnických osôb, zvýšení dotácií na zelenú energiu a ďalších stimuloch, ktoré by mohli tlačiť na vyššie úrokové sadzby, a negatívne tak ovplyvňovať aktíva citlivé na sadzby, ako sú rastové akcie alebo súkromné kapitálové fondy.
„Rovnako, vďaka prevahe demokratov, sa očakávajú pozitívne impulzy pre sektory poľnohospodárstva, chemický priemysel, energetiku a baníctvo, pretože sa počíta s tým, že tieto dostanú viac ,paliva´ ako za prezidenta Trumpa,“ uzatvára P. Garnry.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Einsteinovo „atómové“ varovanie Roosveltovi vydražili za 3,9 milióna dolárov
- 2.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 3.Cestovné poistenie: Čo bezpodmienečne musí byť jeho súčasťou a čo ani nie
- 4.Top foto dňa (9. október) – Rokovanie vlády v Modre, hurikán Milton na Floride aj obnova zimného štadióna Pavla Demitru
- 5.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?