Akciové trhy majú za sebou čierny pondelok, doterajším víťazom je zlato
Svetové akciové trhy zažili čierny pondelok (5. augusta 2024). Prepadli sa najmä ceny akcií japonských indexov, ktoré zažili najväčší jednodňový pokles od roku 1959. Výrazné oslabenie zaznamenali aj popredné americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq, a v červených číslach sa ocitli tiež európske akciové trhy. Čo spustilo akciový výpredaj, upadne americká ekonomika do recesie a čo by mohlo prerušiť sériu negatívnych správ?
Foto: Freepik
Čiernemu pondelku predchádzal ťažký týždeň
O možnej recesii americkej ekonomiky sa hovorí už dlhšie. Nič však nenasvedčovalo takému rýchlemu priebehu, aký nastal počas uplynulých niekoľkých dní. Trhy sa „nezbláznili“ ani vtedy, keď Federálny rezervný systém (FED) minulý týždeň ohlásil, že uvoľňovanie svojej menovej politiky spojenej so znižovaním úrokových sadzieb v záujme dokončenia svojho boja s infláciou, ktorú sa mu stále nedarí dostať na úroveň želaných 2 %, odkladá na neskôr. Mimochodom, najbližšie zasadnutie lídrov americkej centrálnej banky bude v septembri.
Šok nastal až po tom, ako prišlo k zverejneniu informácií o tom, že miestny trh práce sa zadrel a namiesto vytvárania nových pracovných príležitostí produkuje desiatky tisíc ľudí bez práce, pričom nezamestnanosť v krajine úplne neočakávane vystúpila na 4,3 %.
Práve najnovšie dáta z amerického trhu práce spustili nervozitu a lavínu výpredajov na akciových trhoch. „Najnovšie údaje signalizujú, že americká centrálna banka vyčkávala príliš dlho s redukciou úrokových sadzieb,“ konštatovali analytici z Pantheon Macroeconomics, pričom nepríjemné správy prišli iba dva dni po tom, ako FED ponechal svoje úrokové sadzby na nezmenenej úrovni.
Najviac si pohoršili japonské akciové indexy Nikei a Topix. Dvojciferný prepad hodnoty akcií zaznamenal aj najznámejší americký akciový index S&P 500 a technologický index Nasdaq. Klesli, hoci menej výrazne, aj viaceré európske fondy. Na Wall Street si pohoršili aj akcie amerických bánk, keď poklesy sa pohybovali od 2,5 až do 6 %.
Bude recesia alebo nebude?
Časť analytikov tvrdí, že hoci je v súčasnosti možné očakávať ďalšie otrasy na akciových trhoch, tieto výkyvy automaticky nemusia znamenať, že americká ekonomika upadne do recesie. Napríklad analytik zo spoločnosti CFRA Research Sam Stovall vyhlásil, že predpokladá „skôr mäkké pristátie americkej ekonomiky než recesiu“ s tým, že august je tradične slabým obdobím pre akciové trhy.
Analytici sa však zhodujú na tom, že hroziaca recesia určite prinúti FED k rýchlemu znižovaniu úrokových sadzieb. „Do konca tohto roka by základná úroková sadzba v USA mala spadnúť o viac ako 100 bodov,“ konštatuje Lukáš Kovanda z Trinity Bank. Zároveň tiež tlmočil obavy trhu, ktorý sa podľa neho obáva, že FED nedokáže adekvátne regulovať vzniknutú situáciu.
Problémy s umelou inteligenciou a geopolitikou
Situácia na americkom trhu práce a nečinnosť FED-u však zďaleka nie sú jedinými faktormi, ktoré spôsobili prepad ceny akcií na svetových trhoch. Analytici jedným dychom spomínajú napríklad aj obavy, že masové nadšenie okolo projektov spojených s umelou inteligenciou je len bublinou, ktorá by mohla čo nevidieť spľasnúť. Presnejšie spľasne vtedy, keď sa ukáže, že išlo len o silnú emóciu, ale nie o schopnosť generovať firmám reálne zisky.
Ďalším „nepríjemným“, ale dôležitým faktorom sú geopolitické problémy vo viacerých kútoch sveta. Okrem vojny na Ukrajine je to aj mimoriadne explozívna situácia na Blízkom východe, kde proti sebe nestojí len Izrael a Palestína, ale najmä Izrael a viaceré okolité islamské krajiny, vrátane Iránu, pričom svoju vojenskú prítomnosť v regióne navyšujú aj Spojené štáty.
Zásadne si pohoršili aj popredné kryptomeny
Ako spojené nádoby na prepad akciových trhov reagujú aj kryptomeny. Zreteľne je to vidieť najmä na najsilnejšej z nich, na bitcoine. Ešte nedávno atakoval hranicu 70-tisíc dolárov za token, no včera na chvíľu klesol až pod 50-tisícovú hranicu.
Podobne je na tom aj trhová dvojka ethereum. Len pred niekoľkými dňami dostala pozitívnu správu v podobe spustenia ETF fondov umožňujúcich investovať do kryptomeny aj malým investorom. Očakávalo sa, že jej cena vystrelí smerom nahor podobne, ako sa to stalo v prípade bitcoinu. Realita je však iná. Hodnota etherea klesla pod úroveň 2 300 dolárov za token, keď za jediný deň odpísala 11 % zo svojej hodnoty.
Klesli aj ďalšie kryptomeny. Napríklad binance za posledných 24 hodín znížila svoju hodnotu o 15 % a solana o 10 %. Najväčšie mínus si však pripísal práve dominantný bitcoin, keď jeho hodnota klesla o viac ako 20 %.
Viacero porazených, víťazom je zlato
Šok, ktorý nastal na akciových trhoch, priniesol viacerých porazených. Pri každej takejto udalosti je však možné označiť aspoň jedného víťaza. V tomto prípade je to zlato, o ktorom sa zvykne hovoriť ako o bezpečnom prístave pre investorov. Platí to aj v súčasnosti, keď rizikové aktíva prestali byť zaujímavé.
Zlato sa v súčasnosti správa presne tak, ako sa od neho v takýchto chvíľach očakáva. Kým akcie a kryptomeny klesajú, žltý kov zvyšuje svoju hodnotu. Aktuálne sa nachádza na svojich takmer historických maximách, teda nad úrovňou 2 400 dolárov za troyskú uncu, ktoré zhodou okolností dosiahlo práve v máji tohto roku.
Jeho silnou stránkou je tiež, že pohyby jeho ceny počas uplynulých turbulentných dní boli len minimálne. Analytici predpokladajú, že ak sa bude krízová situácia aj naďalej prehlbovať, cena zlata vystúpi ešte vyššie a možné je očakávať aj jeho nové cenové rekordné hodnoty.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 4.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %
- 5.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa