Akcie Tesly stále padajú, firma za rok stratila viac ako 70 % zo svojej hodnoty
Spoločnosť Tesla má za sebou náročný rok, počas ktorého hodnota jej akcií klesla o približne 70 %. Viacerí analytici hovoria, že hlavnou príčinou výrazného poklesu je Elon Musk a jeho rozhodnutie kúpiť Twitter. Dôvodov je však hneď niekoľko. Najzásadnejšou otázkou však zostáva, ako sa prestížna značka s takouto stratou vyrovná, a či pre ňu bude rok 2023 lepší.
Foto: Shutterstock
Kúpa Twitteru
Hodnota akcií Tesly v roku 2022 výrazne klesla. Kým v januári 2022 začínali na úrovni 400 dolárov, v súčasnosti sa pohybujú na hodnote 120 dolárov. Faktorov, ktoré spôsobili taký veľký pád, je viacero. Jedným z najvýraznejších je zlá ekonomická situácia, ktorá aktuálne prevláda na trhu, a vysoká inflácia. Odborníci však hovoria aj o tom, že hodnote akcií neprospelo ani rozhodnutie Elona Muska kúpiť Twitter.
Po tom, ako Musk dokončil obchod a stal sa generálnym riaditeľom komunikačnej platformy, začal robiť veľké zmeny, ktoré mnohí neprijali veľmi dobre. Okrem toho, že dal výpoveď množstvu zamestnancov, prišiel aj o viacero veľkých inzerentov.
Na pokles hodnoty Tesly malo zásadný vplyv aj Muskovo rozhodnutie predať svoje akcie tejto spoločnosti. Ešte koncom roka 2021 predal 3 % svojho podielu vo firme v hodnote približne 5 miliárd dolárov, čo spôsobilo, že cena akcií Tesly za dva dni klesla o 16 %. Rozhodnutie predať akcie zopakoval aj koncom roka 2022, keď predal ďalších 22 miliónov akcií v hodnote 3,6 miliardy dolárov.
Kontroverzné vyhlásenia
Tesle nepomáha ani kontroverzné správanie sa Muska, ktoré mnohým prekáža a prestali kvôli nemu spoločnosť podporovať. Problémové sú najmä jeho ankety na Twitteri, v ktorých sa pýta používateľov na názor, ktorý však rešpektuje len vtedy, keď sa mu to hodí, a tiež jeho „bezbrehá“ predstava o slobode slova. Toto potvrdzuje aj jeden z najnovších prieskumov, podľa ktorého obľuba Tesly medzi demokratmi v USA klesla z 24,8 % na 10,4 %.
Ďalším faktorom, ktorý Tesle príliš nepomohol, bola znížená produkcia v šanghajskom závode v Číne, ktorý je pre spoločnosť kľúčový. Správa o zníženej produkcii z konca decembra 2022 vyvolala u investorov obavy z potenciálne klesajúceho spotrebiteľského dopytu, kvôli čomu mnohí predali svoje akcie.
Nesplnené sľuby
Okrem toho netreba zabúdať ani na nesplnené očakávania zákazníkov. Elon Musk je síce známy tým, že posúva svet technológií dopredu, no samotná realizácia často prichádza oveľa neskôr, ako sám sľúbi.
Príkladom je vozidlo Tesla Cybertruck, ktoré spoločnosť predstavila v roku 2019 s prísľubom, že ho začne vyrábať v roku 2021. Začiatok výroby sa však niekoľkokrát odkladal, až sa napokon presunul na tento rok. Problém bol tiež s vozidlom Tesla Semi, ktorého predaj spoločnosť naplánovala na rok 2019, no vozidlá začala dodávať až v roku 2022.
Oneskorenie výroby alebo spustenia predaja je bežnou súčasťou podnikania mnohých spoločností. Tesle sa to však stáva pravidelne, čo môže predstavovať ďalší dôvod, kvôli ktorému investori váhajú s nákupom jej akcií.
Z hodnoty prevyšujúcej bilión dolárov klesla na 390 miliárd
Len málokedy môžeme vidieť, že spoločnosť stratí viac ako polovicu zo svojej hodnoty za jeden rok. Tesle sa to v roku 2022 podarilo. Z trhovej hodnoty cez jeden bilión dolárov spadla na súčasných približne 390 miliárd dolárov. To, ako bude celá situácia pokračovať, a či sa spoločnosti Tesla podarí z takéhoto výrazného poklesu spamätať, je otázne. Niektorí tvrdia, že sa jej to nepodarí, iní tvrdia presný opak, keď vyhlasujú, že ide o skvelý čas na to, aby investori nakúpili akcie, ktoré sú na svojom minime. To isté konštatuje aj Mark Newton z americkej finančnej spoločnosti Fundstrat, ktorý verí, že hodnota spoločnosti sa zvýši už koncom tohto mesiaca.
Popularita elektromobilov rastie
Popularita elektrických vozidiel v roku 2022 rástla rýchlym tempom, vďaka čomu už dávno nie sú len špeciálnym produktom pre milovníkov nových technológií a ekologických nadšencov. Obľubu týchto vozidiel podporujú aj najnovšie čísla.
Tesla, aj napriek tomu, že sa jej v posledných mesiacoch príliš nedarilo, vyrobila v roku 2022 približne 1,37 milióna vozidiel, čo predstavovalo takmer 50-percentný nárast v porovnaní s rokom 2021, a jej konkurenti Rivian a Lucid tiež rozširujú svoje podnikanie.
Na elektromobily sa začali orientovať aj veľké automobilky, ktoré primárne vyrábajú vozidlá so spaľovacím motorom, ako napríklad Ford. Značka tvrdí, že predaj jej elektrických vozidiel vzrástol v roku 2022 o viac ako 100 %. Značka GM zase v roku 2023 plánuje vyprodukovať 10 nových modelov elektrovozidiel. Vo všeobecnosti sa podľa spoločnosti Cox Automotive, ktorá sleduje údaje z automobilového priemyslu, v treťom štvrťroku 2022 predal rekordný počet elektromobilov.
Dopyt po elektrických vozidlách sa neustále zvyšuje a v posledných mesiacoch je vyšší ako ponuka. Podľa spoločnosti Cox Automotive by mal tento trend pokračovať aj v roku 2023.
Čo všetko ešte musia vyriešiť výrobcovia elektromobilov
Elektromobily však čakajú aj veľké výzvy. Okrem energetickej krízy musia spoločnosti vyriešiť problém s nedostatkom možností nabíjania, modernizáciu sietí nabíjacích staníc a spôsob získavania surovín pre výrobu batérií, ktorý vyvoláva viaceré environmentálne otázky. Vo všeobecnosti je však prechod na elektrické vozidlá na dobrej ceste a v nasledujúcich rokoch ich budeme vidieť v čoraz väčšom počte.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Slovak Industry Vision Day 2024 prinesie nové príležitosti pre firmy
- 2.Porovnanie cien: Za plyn v budúcom roku zaplatíme viac, elektrina zdražie len minimálne
- 3.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 4.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 5.Septembrová inflácia na Slovensku dosiahla 2,6 %, zaostávame za priemerom eurozóny