Akciám európskych firiem sa darí lepšie ako akciám amerických spoločností
Európske akcie tento rok vzrástli o 14 %, kým hodnota amerických sa zvýšila „len“ o 8,5 %. Nebyť rozruchu okolo projektu a využitia umelej inteligencie, rozdiel by bol ešte väčší. Mnohí investori z USA sa preto snažia diverzifikovať svoju expozíciu viac smerom do Európy a Japonska.

Foto: Shutterstock
Americké akcie klesli viac
Z maximálnych úrovní akcií koncom roka 2021 klesli americké akcie o 11 %, zatiaľ čo európske akcie stratili len 3 %. Pozitívnejšie sú aj očakávané výnosy a vyhliadky ziskovosti, ktoré taktiež rastú rýchlejšie v Európe ako v Amerike.
„S rozbehnutou diskusiou o dlhovom strope v USA, ktorá pravdepodobne povedie ku kompromisu so znížením deficitu USA, by sa roky 2023 a 2024 mohli stať obdobím nižších vládnych impulzov pre rast v USA v porovnaní s Európou,“ vysvetľuje akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.
Európske firmy potrebujú menej impulzov
Európske spoločnosti dokážu rásť aj s menšími fiškálnymi impulzmi v porovnaní so Spojenými štátmi, kde fiškálny deficit dosahuje okolo 7 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo Európa je bližšie k 3,5 %.
„Vojna na Ukrajine urýchlila dve hybné sily v Európe – zelenú transformáciu, ktorá poháňa najväčšiu elektrifikáciu, akú kedy svet videl, a zdvojnásobenie armádnych výdavkov, čo pozitívne rozhýbe európsky priemysel,“ hovorí odborník.
Akciové hviezdy v roku 2023
Kým americký akciový trh poháňajú technológie a zdravotníctvo, európsky akciový trh je viac diverzifikovaný medzi spotrebiteľský sektor, zdravotnú starostlivosť, financie a energetiku. Hviezdia aj luxusné značky. Spomedzi nich vedie francúzsky luxusný gigant LVMH, ktorý ukazuje reakciu investorov na opätovné otvorenie Číny.
„Okrem luxusných akcií existujú tri firmy v oblasti zdravotnej starostlivosti – Novo Nordisk, Novartis a AstraZeneca, ktoré tento rok pomohli európsky akciový index potiahnuť vyššie. Akcie zdravotnej starostlivosti majú neuveriteľne vysokú kvalitu a obranné vlastnosti, po ktorých je vysoký dopyt v časoch neistoty ohľadom ekonomiky a inflácie,“ vysvetľuje akciový stratég.
Naopak, procyklický boom v infraštruktúre, zelená transformácia a znižovanie rizika dodávateľských reťazcov priniesli výhody priemyselným a polovodičovým spoločnostiam, ako ASML, Siemens a Schneider Electric.
Banková kríza v Európe sa zatiaľ neprejavila
V rebríčku top 20 firiem s najlepšou výkonnosťou v roku 2023 sa nachádzajú aj európske banky, ako HSBC a UniCredit. „Aj keď došlo ku krátkej bankovej kríze v dôsledku zlyhania Silicon Valley Bank, okrem fúzie medzi UBS a Credit Suisse sa v Európe v podstate neprejavila,“ uzatvára P. Garnry.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur