Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zásadným problémom kryptomien je vysoká spotreba elektriny a elektronický odpad. Existuje však riešenie

Naďa Černá FinTech
SK
EN
Poslať

Ťažba kryptomien sa už dlhší čas spája s viacerými negatívami. Mnohí odborníci tvrdia, že kvôli vysokej spotrebe elektriny, ktorá je pre ňu nevyhnutná, dokáže spôsobiť ekologickú katastrofu. To však nie je všetko. Pri ťažení sa tiež vytvára množstvo elektronického odpadu, ktorý má na životné prostredie taktiež negatívny vplyv.

image

Foto: Unsplash

Ťažba kryptomien je náročný proces

Ťažba kryptomien je spôsob, akým človek dostáva zaplatené za spracovanie transakcií. Ťažiarom sa môže stať osoba s vysokovýkonným počítačom, pripojením na internet, s prístupom k veľkému množstvu elektrickej energie a so špeciálnym prístrojom určeným na ťažbu – ASIC.

Ťažba je nákladnou investíciou nielen z dôvodu vysokej ceny zariadenia, ale tiež kvôli faktu, že spotrebuje veľké množstvo energie. Práve preto sa dnes tejto aktivite venujú skôr veľké organizácie a nie jednotlivci.

Obrovské množstvo energie

Jedným z najväčších problémov ťažby kryptomien je, že všetky prístroje, ktoré sú na ňu určené, potrebujú veľa energie. Kľúčovou je teda otázka, ako znížiť jej spotrebu tak, aby sa nenaplnili obavy tých, ktorí sa obávajú ekologickej katastrofy.

Názory na túto tému sa líšia. Kým ľudia bojujúci za kvalitné životné prostredie a ekológiu tvrdia, že kryptomeny spôsobia v krátkej budúcnosti veľké problémy, iní hovoria o opaku. Ťažba kryptomien je podľa nich, na rozdiel od tradičnej ťažby zlata či diamantov, geograficky distribuovaná. Presúva sa zvyčajne tam, kde je práve najlacnejšia energia. V takýchto oblastiach je prebytok elektriny, čo znižuje vstupnú cenu aj pri samotnej ťažbe, nehovoriac o tom, že by malo ísť o „zelenší proces".

Čína zaujala radikálny postoj

Niektorí ťažiari sa snažia dostať k energii aj nezákonnými spôsobmi. Práve to bol dôvod, prečo Čína v máji tohto roka doslova vyhnala mnohých za hranice svojho štátu. Väčšina z nich sa uchýlila do okolitých krajín, kde bola energia dostupnejšia a lacnejšia.

Nové svetlo na situáciu vrhajú aj najnovšie dáta Cambridge University. Na prehľadnej mape si môžeme všimnúť, že za posledné mesiace nie je stopa, ktorú za sebou bitcoin zanecháva, taká výrazná ako v nedávnej minulosti.

Podľa najnovších údajov podiel Číny na celkovej ťažbe bitcoinu klesol zo 75,5 % (september 2019) na 46 % (apríl 2021). Najväčším dôvodom poklesu boli viaceré obmedzenia spojené s nezákonným odberom energie, ktoré vyvrcholili v septembri 2021, keď Čína postavila akékoľvek manipulovanie s kryptomenami v krajine mimo zákona.

Positive

Partner témy

 

Ťažiari sa presunuli do USA a Kazachstanu

Na druhej strane, v rovnakom období od septembra 2019 do apríla 2021, sa podiel Spojených štátov na celkovej ťažbe bitcoinu zvýšil zo 4,1 % na 16,8 %. Nárast zaznamenali aj v Kazachstane, kde sa podiel zvýšil z 1,42 % na 8,19 %.

Spotreba energie jednotlivých kryptomien je vysoká, no netreba sa na ňu pozerať len ako na negatívum, pretože je to nevyhnutný aspekt tvoriaci hodnotu meny. To znamená, že ak je ťažba drahá z dôvodu vysokej ceny energií, spravidla sa zvýši aj hodnota kryptomeny a naopak.

Priveľa elektronického odpadu

Keď sa hovorí o ekológii, znečistení ovzdušia a životnom prostredí, väčšina z nás si predstaví spaľovanie fosílnych palív či množstvo odpadu v prírode. Sú to síce zásadné ekologické problémy, ale nie sú jediné.

V rámci ekológie je dôležité hovoriť aj o elektronickom odpade, známom ako e-odpad. Ten vo veľkom vzniká hlavne pri bitcoinových transakciách a vôbec nie je malý. Odborníci sa zhodujú na tom, že jediná kryptomenová transakcia sa dokáže vyrovnať dvom vyhodeným iPhonom.

Hlavným dôvodom na vznik elektronického odpadu je spotreba množstva energie. Ak chce ťažiar získať čo najlepšie výsledky, potrebuje najnovšie prístroje. Tie však nemajú dlhú životnosť. Vydržia v priemere len jeden a štvrť roka. Okrem toho ťažiarske spoločnosti nevlastnia len jeden, ale hneď niekoľko desiatok až stoviek týchto strojov. Ich pravidelná výmena tak prispieva k ďalšej tvorbe odpadu.

V konečnom dôsledku to znamená, že len za máj 2021 vygeneroval bitcoin viac ako 30,7 metrických kiloton elektronického odpadu. Pre lepšiu predstavu, rovnaké množstvo odpadu vyprodukuje Holandsko. To však nie je konečné číslo. Odhaduje sa, že v čase najväčšieho rastu mohol bitcoin vytvoriť aj viac ako dvojnásobok, presnejšie viac ako 64,4 metrických kiloton elektronického odpadu.

Riešenie v podobe proof of stake už existuje

Obľuba kryptomien sa stále zvyšuje. S pribúdajúcim počtom používateľov a rastom ceny sa ekologická situácia môže zhoršiť. Práve preto sa odborníci obzerajú po iných riešeniach. Jedno už existuje a v blízkej budúcnosti ho má začať využívať aj druhá najsilnejšia kryptomena ethereum. Je to systém nazvaný proof of stake.

Proof of stake predstavuje alternatívu pri ťažení kryptomien. Klasickí ťažiari sú nahradení validátormi. Tí uzamknú určité množstvo svojich coinov, čo im dá právo overovať transakcie. Za takéto overovanie dostávajú transakčné poplatky, ktoré pre nich predstavujú hlavný zdroj príjmu. S poplatkami sa stretneme aj pri proof of work, ktorý sa využíva napríklad pri ťažbe bitcoinu. Tie sú však len „doplnkovým“ príjmom, nie tým hlavným.

Proof of stake má v budúcnosti nahradiť systém proof of work, ktorý produkuje veľké množstvo elektronického odpadu. Proof of work totiž funguje na základe vykonanej práce, čiže na výpočtovom výkone. Prostredníctvom výpočtového výkonu sa vytvorí dôkaz, ktorý dokážu uzly siete akceptovať. Problém je však v tom, že jeho vytvorenie si vyžaduje vysoko výkonné stroje a je energeticky mimoriadne náročné.

Ešte negatívnejší vplyv na životné prostredie ako proof of work má princíp proof of time and space, na báze ktorého funguje kryptomena chia. Na jej ťaženie sú totiž okrem množstva energie potrebné aj výkonné úložiská. Proof of stake tak voči obom finančne a energeticky náročným systémom predstavuje ekologickejšiu alternatívu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny viacerých kryptomien začali prudko rásť. Najviac sa posilnila Aptos Value

Január 2023 priniesol do sveta kryptomien o trochu lepšiu náladu ako predchádzajúce mesiace, respektíve celý uplynulý rok. Hodnota ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Fabio Panetta: Obchodovanie s kryptomenami by malo byť posudzované ako hranie hazardných hier

Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Fabio Panetta (na snímke uprostred) tvrdí, že k obchodovaniu s nekrytými digitálnymi ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Genesis čelí obvineniu z predaja nelegálnych pôžičiek a pripravuje sa na bankrot

Je veľmi pravdepodobné, že životnosť ďalšej kryptoburzy sa chýli k svojmu koncu. Kryptobrooker Genesis sa pripravuje na konkurz a po ...

19.1.2023 Robert Juriš

Trhová kapitalizácia kryptomien počas minulého roka klesla o 60 %. Ktoré sa prepadli najviac?

Rok 2022 bol určite jedným z najnáročnejších rokov pre kryptopriemysel. Kapitalizácia kryptomien sa podľa TradingPlatforms.com prepadla o 60 ...

16.1.2023 Martin Jamnický

Cena zlata sa dostala nad 1 900 dolárov za uncu a hodnota bitcoinu vyskočila nad 21-tisíc dolárov za token

Rok 2023 sa začal intenzívnym nárastom hodnoty dvoch úplne odlišných investičných komodít. Na začiatku tohto roku začala prudko rásť ...

9.1.2023 Naďa Černá

Zakladateľ skrachovanej kryptoburzy FTX odmietol obvinenia a putuje do domáceho väzenia

Zakladateľ a bývalý šéf zbankrotovanej kryptoburzy FTX Sam Bankman-Field (na snímke) pred manhattanským federálnym súdom odmietol obvinenia ...

23.12.2022 Redakcia FinReport

Neobanka Revolut pridala do svojich debetných kariet funkciu využívania kryptomien

Fintech neobanka Revolut pridala do svojich debetných kariet novú funkciu. Ide o režim míňania kryptomien, ktorý zákazníkom umožňuje ...

14.12.2022 Správy

Žena uverila podvodníkom, že zarobila na kryptomenách a tí ju obrali o takmer 32-tisíc eur

13.12.2022 (Webnoviny.sk) - O takmer 32-tisíc eur prišla 38-ročná žena, ktorá naletela podvodníkom. Ako informoval prešovský krajský ...

12.12.2022 Dominik Horváth

Spoločnosť Xixoio sa mala stať novodobým Amazonom finančného sveta, no sú po nej len dlhy

Nebolo to tak dávno, čo česká spoločnosť Xixoio sľubovala prepísanie histórie v blockchain technológiách. Spoločnosť sa chválila tým, ...

8.12.2022 Redakcia FinReport

Krach kryptoburzy FTX a obavy z reťazovej reakcie vyvolali prievan na trhu s kryptomenami

Po „šokujúcom“ krachu kryptoburzy FTX kryptotrh okamžite zareagoval výberom finančných prostriedkov z búrz z obavy, že by sa ...

5.12.2022 Redakcia FinReport

Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) nepredstavujú hrozbu pre decentralizované kryptomeny. Dokonca by mohli pomôcť vybudovať vzájomnú ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
 2. 2.
  Samostatný finančný agent INSIA SK sa stal súčasťou medzinárodnej maklérskej skupiny Unilink
 3. 3.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 4. 4.
  Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku stagnuje na úrovni 17 %. Prečo zaostávame?
 5. 5.
  Generálny pardon: Uhraďte svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni do konca augusta 2023 a nemusíte platiť penále