Zásadným problémom kryptomien je vysoká spotreba elektriny a elektronický odpad. Existuje však riešenie
Ťažba kryptomien sa už dlhší čas spája s viacerými negatívami. Mnohí odborníci tvrdia, že kvôli vysokej spotrebe elektriny, ktorá je pre ňu nevyhnutná, dokáže spôsobiť ekologickú katastrofu. To však nie je všetko. Pri ťažení sa tiež vytvára množstvo elektronického odpadu, ktorý má na životné prostredie taktiež negatívny vplyv.
Foto: Unsplash
Ťažba kryptomien je náročný proces
Ťažba kryptomien je spôsob, akým človek dostáva zaplatené za spracovanie transakcií. Ťažiarom sa môže stať osoba s vysokovýkonným počítačom, pripojením na internet, s prístupom k veľkému množstvu elektrickej energie a so špeciálnym prístrojom určeným na ťažbu – ASIC.
Ťažba je nákladnou investíciou nielen z dôvodu vysokej ceny zariadenia, ale tiež kvôli faktu, že spotrebuje veľké množstvo energie. Práve preto sa dnes tejto aktivite venujú skôr veľké organizácie a nie jednotlivci.
Obrovské množstvo energie
Jedným z najväčších problémov ťažby kryptomien je, že všetky prístroje, ktoré sú na ňu určené, potrebujú veľa energie. Kľúčovou je teda otázka, ako znížiť jej spotrebu tak, aby sa nenaplnili obavy tých, ktorí sa obávajú ekologickej katastrofy.
Názory na túto tému sa líšia. Kým ľudia bojujúci za kvalitné životné prostredie a ekológiu tvrdia, že kryptomeny spôsobia v krátkej budúcnosti veľké problémy, iní hovoria o opaku. Ťažba kryptomien je podľa nich, na rozdiel od tradičnej ťažby zlata či diamantov, geograficky distribuovaná. Presúva sa zvyčajne tam, kde je práve najlacnejšia energia. V takýchto oblastiach je prebytok elektriny, čo znižuje vstupnú cenu aj pri samotnej ťažbe, nehovoriac o tom, že by malo ísť o „zelenší proces".
Čína zaujala radikálny postoj
Niektorí ťažiari sa snažia dostať k energii aj nezákonnými spôsobmi. Práve to bol dôvod, prečo Čína v máji tohto roka doslova vyhnala mnohých za hranice svojho štátu. Väčšina z nich sa uchýlila do okolitých krajín, kde bola energia dostupnejšia a lacnejšia.
Nové svetlo na situáciu vrhajú aj najnovšie dáta Cambridge University. Na prehľadnej mape si môžeme všimnúť, že za posledné mesiace nie je stopa, ktorú za sebou bitcoin zanecháva, taká výrazná ako v nedávnej minulosti.
Podľa najnovších údajov podiel Číny na celkovej ťažbe bitcoinu klesol zo 75,5 % (september 2019) na 46 % (apríl 2021). Najväčším dôvodom poklesu boli viaceré obmedzenia spojené s nezákonným odberom energie, ktoré vyvrcholili v septembri 2021, keď Čína postavila akékoľvek manipulovanie s kryptomenami v krajine mimo zákona.
Partner témy
Ťažiari sa presunuli do USA a Kazachstanu
Na druhej strane, v rovnakom období od septembra 2019 do apríla 2021, sa podiel Spojených štátov na celkovej ťažbe bitcoinu zvýšil zo 4,1 % na 16,8 %. Nárast zaznamenali aj v Kazachstane, kde sa podiel zvýšil z 1,42 % na 8,19 %.
Spotreba energie jednotlivých kryptomien je vysoká, no netreba sa na ňu pozerať len ako na negatívum, pretože je to nevyhnutný aspekt tvoriaci hodnotu meny. To znamená, že ak je ťažba drahá z dôvodu vysokej ceny energií, spravidla sa zvýši aj hodnota kryptomeny a naopak.
Priveľa elektronického odpadu
Keď sa hovorí o ekológii, znečistení ovzdušia a životnom prostredí, väčšina z nás si predstaví spaľovanie fosílnych palív či množstvo odpadu v prírode. Sú to síce zásadné ekologické problémy, ale nie sú jediné.
V rámci ekológie je dôležité hovoriť aj o elektronickom odpade, známom ako e-odpad. Ten vo veľkom vzniká hlavne pri bitcoinových transakciách a vôbec nie je malý. Odborníci sa zhodujú na tom, že jediná kryptomenová transakcia sa dokáže vyrovnať dvom vyhodeným iPhonom.
Hlavným dôvodom na vznik elektronického odpadu je spotreba množstva energie. Ak chce ťažiar získať čo najlepšie výsledky, potrebuje najnovšie prístroje. Tie však nemajú dlhú životnosť. Vydržia v priemere len jeden a štvrť roka. Okrem toho ťažiarske spoločnosti nevlastnia len jeden, ale hneď niekoľko desiatok až stoviek týchto strojov. Ich pravidelná výmena tak prispieva k ďalšej tvorbe odpadu.
V konečnom dôsledku to znamená, že len za máj 2021 vygeneroval bitcoin viac ako 30,7 metrických kiloton elektronického odpadu. Pre lepšiu predstavu, rovnaké množstvo odpadu vyprodukuje Holandsko. To však nie je konečné číslo. Odhaduje sa, že v čase najväčšieho rastu mohol bitcoin vytvoriť aj viac ako dvojnásobok, presnejšie viac ako 64,4 metrických kiloton elektronického odpadu.
Riešenie v podobe proof of stake už existuje
Obľuba kryptomien sa stále zvyšuje. S pribúdajúcim počtom používateľov a rastom ceny sa ekologická situácia môže zhoršiť. Práve preto sa odborníci obzerajú po iných riešeniach. Jedno už existuje a v blízkej budúcnosti ho má začať využívať aj druhá najsilnejšia kryptomena ethereum. Je to systém nazvaný proof of stake.
Proof of stake predstavuje alternatívu pri ťažení kryptomien. Klasickí ťažiari sú nahradení validátormi. Tí uzamknú určité množstvo svojich coinov, čo im dá právo overovať transakcie. Za takéto overovanie dostávajú transakčné poplatky, ktoré pre nich predstavujú hlavný zdroj príjmu. S poplatkami sa stretneme aj pri proof of work, ktorý sa využíva napríklad pri ťažbe bitcoinu. Tie sú však len „doplnkovým“ príjmom, nie tým hlavným.
Proof of stake má v budúcnosti nahradiť systém proof of work, ktorý produkuje veľké množstvo elektronického odpadu. Proof of work totiž funguje na základe vykonanej práce, čiže na výpočtovom výkone. Prostredníctvom výpočtového výkonu sa vytvorí dôkaz, ktorý dokážu uzly siete akceptovať. Problém je však v tom, že jeho vytvorenie si vyžaduje vysoko výkonné stroje a je energeticky mimoriadne náročné.
Ešte negatívnejší vplyv na životné prostredie ako proof of work má princíp proof of time and space, na báze ktorého funguje kryptomena chia. Na jej ťaženie sú totiž okrem množstva energie potrebné aj výkonné úložiská. Proof of stake tak voči obom finančne a energeticky náročným systémom predstavuje ekologickejšiu alternatívu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Facebook, Instagram a WhatsApp mali celosvetový výpadok služieb
- 3.Najviac finančných sprostredkovateľov pribudlo v oblasti dôchodkového zabezpečenia
- 4.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 5.Elon Musk je so 440-miliardovým majetkom opäť najbohatší na svete