Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zásadným problémom kryptomien je vysoká spotreba elektriny a elektronický odpad. Existuje však riešenie

Naďa Černá FinTech
SK
EN
Poslať

Ťažba kryptomien sa už dlhší čas spája s viacerými negatívami. Mnohí odborníci tvrdia, že kvôli vysokej spotrebe elektriny, ktorá je pre ňu nevyhnutná, dokáže spôsobiť ekologickú katastrofu. To však nie je všetko. Pri ťažení sa tiež vytvára množstvo elektronického odpadu, ktorý má na životné prostredie taktiež negatívny vplyv.

image

Foto: Unsplash

Ťažba kryptomien je náročný proces

Ťažba kryptomien je spôsob, akým človek dostáva zaplatené za spracovanie transakcií. Ťažiarom sa môže stať osoba s vysokovýkonným počítačom, pripojením na internet, s prístupom k veľkému množstvu elektrickej energie a so špeciálnym prístrojom určeným na ťažbu – ASIC.

Ťažba je nákladnou investíciou nielen z dôvodu vysokej ceny zariadenia, ale tiež kvôli faktu, že spotrebuje veľké množstvo energie. Práve preto sa dnes tejto aktivite venujú skôr veľké organizácie a nie jednotlivci.

Obrovské množstvo energie

Jedným z najväčších problémov ťažby kryptomien je, že všetky prístroje, ktoré sú na ňu určené, potrebujú veľa energie. Kľúčovou je teda otázka, ako znížiť jej spotrebu tak, aby sa nenaplnili obavy tých, ktorí sa obávajú ekologickej katastrofy.

Názory na túto tému sa líšia. Kým ľudia bojujúci za kvalitné životné prostredie a ekológiu tvrdia, že kryptomeny spôsobia v krátkej budúcnosti veľké problémy, iní hovoria o opaku. Ťažba kryptomien je podľa nich, na rozdiel od tradičnej ťažby zlata či diamantov, geograficky distribuovaná. Presúva sa zvyčajne tam, kde je práve najlacnejšia energia. V takýchto oblastiach je prebytok elektriny, čo znižuje vstupnú cenu aj pri samotnej ťažbe, nehovoriac o tom, že by malo ísť o „zelenší proces".

Čína zaujala radikálny postoj

Niektorí ťažiari sa snažia dostať k energii aj nezákonnými spôsobmi. Práve to bol dôvod, prečo Čína v máji tohto roka doslova vyhnala mnohých za hranice svojho štátu. Väčšina z nich sa uchýlila do okolitých krajín, kde bola energia dostupnejšia a lacnejšia.

Nové svetlo na situáciu vrhajú aj najnovšie dáta Cambridge University. Na prehľadnej mape si môžeme všimnúť, že za posledné mesiace nie je stopa, ktorú za sebou bitcoin zanecháva, taká výrazná ako v nedávnej minulosti.

Podľa najnovších údajov podiel Číny na celkovej ťažbe bitcoinu klesol zo 75,5 % (september 2019) na 46 % (apríl 2021). Najväčším dôvodom poklesu boli viaceré obmedzenia spojené s nezákonným odberom energie, ktoré vyvrcholili v septembri 2021, keď Čína postavila akékoľvek manipulovanie s kryptomenami v krajine mimo zákona.

Positive

Partner témy

 

Ťažiari sa presunuli do USA a Kazachstanu

Na druhej strane, v rovnakom období od septembra 2019 do apríla 2021, sa podiel Spojených štátov na celkovej ťažbe bitcoinu zvýšil zo 4,1 % na 16,8 %. Nárast zaznamenali aj v Kazachstane, kde sa podiel zvýšil z 1,42 % na 8,19 %.

Spotreba energie jednotlivých kryptomien je vysoká, no netreba sa na ňu pozerať len ako na negatívum, pretože je to nevyhnutný aspekt tvoriaci hodnotu meny. To znamená, že ak je ťažba drahá z dôvodu vysokej ceny energií, spravidla sa zvýši aj hodnota kryptomeny a naopak.

Priveľa elektronického odpadu

Keď sa hovorí o ekológii, znečistení ovzdušia a životnom prostredí, väčšina z nás si predstaví spaľovanie fosílnych palív či množstvo odpadu v prírode. Sú to síce zásadné ekologické problémy, ale nie sú jediné.

V rámci ekológie je dôležité hovoriť aj o elektronickom odpade, známom ako e-odpad. Ten vo veľkom vzniká hlavne pri bitcoinových transakciách a vôbec nie je malý. Odborníci sa zhodujú na tom, že jediná kryptomenová transakcia sa dokáže vyrovnať dvom vyhodeným iPhonom.

Hlavným dôvodom na vznik elektronického odpadu je spotreba množstva energie. Ak chce ťažiar získať čo najlepšie výsledky, potrebuje najnovšie prístroje. Tie však nemajú dlhú životnosť. Vydržia v priemere len jeden a štvrť roka. Okrem toho ťažiarske spoločnosti nevlastnia len jeden, ale hneď niekoľko desiatok až stoviek týchto strojov. Ich pravidelná výmena tak prispieva k ďalšej tvorbe odpadu.

V konečnom dôsledku to znamená, že len za máj 2021 vygeneroval bitcoin viac ako 30,7 metrických kiloton elektronického odpadu. Pre lepšiu predstavu, rovnaké množstvo odpadu vyprodukuje Holandsko. To však nie je konečné číslo. Odhaduje sa, že v čase najväčšieho rastu mohol bitcoin vytvoriť aj viac ako dvojnásobok, presnejšie viac ako 64,4 metrických kiloton elektronického odpadu.

Riešenie v podobe proof of stake už existuje

Obľuba kryptomien sa stále zvyšuje. S pribúdajúcim počtom používateľov a rastom ceny sa ekologická situácia môže zhoršiť. Práve preto sa odborníci obzerajú po iných riešeniach. Jedno už existuje a v blízkej budúcnosti ho má začať využívať aj druhá najsilnejšia kryptomena ethereum. Je to systém nazvaný proof of stake.

Proof of stake predstavuje alternatívu pri ťažení kryptomien. Klasickí ťažiari sú nahradení validátormi. Tí uzamknú určité množstvo svojich coinov, čo im dá právo overovať transakcie. Za takéto overovanie dostávajú transakčné poplatky, ktoré pre nich predstavujú hlavný zdroj príjmu. S poplatkami sa stretneme aj pri proof of work, ktorý sa využíva napríklad pri ťažbe bitcoinu. Tie sú však len „doplnkovým“ príjmom, nie tým hlavným.

Proof of stake má v budúcnosti nahradiť systém proof of work, ktorý produkuje veľké množstvo elektronického odpadu. Proof of work totiž funguje na základe vykonanej práce, čiže na výpočtovom výkone. Prostredníctvom výpočtového výkonu sa vytvorí dôkaz, ktorý dokážu uzly siete akceptovať. Problém je však v tom, že jeho vytvorenie si vyžaduje vysoko výkonné stroje a je energeticky mimoriadne náročné.

Ešte negatívnejší vplyv na životné prostredie ako proof of work má princíp proof of time and space, na báze ktorého funguje kryptomena chia. Na jej ťaženie sú totiž okrem množstva energie potrebné aj výkonné úložiská. Proof of stake tak voči obom finančne a energeticky náročným systémom predstavuje ekologickejšiu alternatívu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
11.8.2022 Robert Juriš

Čím sa riadi obchodovanie s kryptoaktívami, kým Europarlament schváli jednotnú legislatívu?

Investície do rôznych druhov kryptoaktív sú napriek poklesu ich hodnoty stále zaujímavé. Už dávnejšie sa (aj s výhradami) stali bežnou ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny padajú a ich ťažiari si hľadajú nové uplatnenie

Hodnota kryptomien sa začiatkom júna 2022 prepadla na dvojročné minimá. Množstvo investorov zaplakalo, prekvapení boli aj tí, ktorí pri ...

25.7.2022 Redakcia FinReport

Vynaliezavý programátor zneužil počítače vystavené v predajniach elektroniky na ťažbu bitcoinov

Kuriózny prípad riešila polícia v Českej republike. Podarilo sa jej odhaliť nelegálneho ťažiara kryptomien, ktorý si mimoriadne uľahčil ...

22.7.2022 Redakcia FinReport

Automobilka Tesla prestala veriť kryptomenám. Zbavila sa bitcoinov za miliardu dolárov

Keď sa začiatkom tohto týždňa hodnota bitcoinu opäť vyškriabala nad hranicu 23-tisíc eur, priaznivci kryptomien sa nadýchli v miernom ...

21.7.2022 Správy

Teroristická hrozba zostáva podľa OSN aj naďalej vysoká, Al-Káida využíva na podporu svojich aktivít kryptomeny

21.7.2022 (Webnoviny.sk) - V konfliktných oblastiach a susedných krajinách pretrváva vysoké riziko zo strany extrémistov z organizácií ...

15.7.2022 Redakcia FinReport

Kryptoúverová spoločnosť Celsius Network bankrotuje. Problém má 1,75 milióna jej klientov

Kryptoveriteľ zameraný na poskytovanie kryptopôžičiek, spoločnosť Celsius Network, má poriadny problém. Firma, ktorá minulý mesiac ...

4.7.2022 Robert Juriš

Európska únia dosiahla prelomovú dohodu o regulácii kryptomien

Predsedníctvo Rady Európy a Európsky parlament sa dohodli na návrhu regulácie kryptomien s názvom Trhy s kryptoaktívami (MiCA). Rozhodli, že ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny majú za sebou krvavý polrok, bitcoin klesol pod 19-tisíc dolárov

Z informácie, že hodnota bitcoinu sa opäť znížila, sa pomaly stáva stereotyp. Naposledy sa mu to podarilo v posledný júnový deň, keď jeho ...

28.6.2022 Naďa Černá

Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie

Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept ...

20.6.2022 Redakcia FinReport

Elon Musk je obvinený z organizovania pyramídovej hry s kryptomenou dogecoin

Elon Musk má ďalší problém. Čelí obvineniu z organizovania pyramídovej hry. Zneužiť mal vtipnú kryptomenu dogecoin, ktorú niekoľkokrát ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin spadol pod 23-tisíc dolárov a môže ísť ešte podstatne nižšie

Ťažký víkend a ešte ťažšie prebudenie do nového týždňa zažili kryptomeny. Cena bitcoinu klesla pod 23-tisíc dolárov. Je to najnižšia ...

7.6.2022 Redakcia FinReport

Po skrachovanej kryptomene terra prichádza na trh jej nová verzia 2.0

Kryptomena terra sa začiatkom mája 2022 dostala do stavu klinickej smrti. Jej hodnota klesla o 99 % a hrozil je zánik. V priebehu niekoľkých ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  Polícia obvinila muža z okresu Trenčín za protiprávny výrub 263 stromov a krov v chránenej oblasti
 3. 3.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 4. 4.
  Coface Slovenská republika a Česko predstavila hneď tri nové tváre na vedúcich postoch
 5. 5.
  Fico zastrašuje orgány činné v trestnom konaní, reaguje ministerstvo na tvrdenia o Santusovej (video)