Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zásadným problémom kryptomien je vysoká spotreba elektriny a elektronický odpad. Existuje však riešenie

Naďa Černá FinTech
SK
EN
Poslať

Ťažba kryptomien sa už dlhší čas spája s viacerými negatívami. Mnohí odborníci tvrdia, že kvôli vysokej spotrebe elektriny, ktorá je pre ňu nevyhnutná, dokáže spôsobiť ekologickú katastrofu. To však nie je všetko. Pri ťažení sa tiež vytvára množstvo elektronického odpadu, ktorý má na životné prostredie taktiež negatívny vplyv.

image

Foto: Unsplash

Ťažba kryptomien je náročný proces

Ťažba kryptomien je spôsob, akým človek dostáva zaplatené za spracovanie transakcií. Ťažiarom sa môže stať osoba s vysokovýkonným počítačom, pripojením na internet, s prístupom k veľkému množstvu elektrickej energie a so špeciálnym prístrojom určeným na ťažbu – ASIC.

Ťažba je nákladnou investíciou nielen z dôvodu vysokej ceny zariadenia, ale tiež kvôli faktu, že spotrebuje veľké množstvo energie. Práve preto sa dnes tejto aktivite venujú skôr veľké organizácie a nie jednotlivci.

Obrovské množstvo energie

Jedným z najväčších problémov ťažby kryptomien je, že všetky prístroje, ktoré sú na ňu určené, potrebujú veľa energie. Kľúčovou je teda otázka, ako znížiť jej spotrebu tak, aby sa nenaplnili obavy tých, ktorí sa obávajú ekologickej katastrofy.

Názory na túto tému sa líšia. Kým ľudia bojujúci za kvalitné životné prostredie a ekológiu tvrdia, že kryptomeny spôsobia v krátkej budúcnosti veľké problémy, iní hovoria o opaku. Ťažba kryptomien je podľa nich, na rozdiel od tradičnej ťažby zlata či diamantov, geograficky distribuovaná. Presúva sa zvyčajne tam, kde je práve najlacnejšia energia. V takýchto oblastiach je prebytok elektriny, čo znižuje vstupnú cenu aj pri samotnej ťažbe, nehovoriac o tom, že by malo ísť o „zelenší proces".

Čína zaujala radikálny postoj

Niektorí ťažiari sa snažia dostať k energii aj nezákonnými spôsobmi. Práve to bol dôvod, prečo Čína v máji tohto roka doslova vyhnala mnohých za hranice svojho štátu. Väčšina z nich sa uchýlila do okolitých krajín, kde bola energia dostupnejšia a lacnejšia.

Nové svetlo na situáciu vrhajú aj najnovšie dáta Cambridge University. Na prehľadnej mape si môžeme všimnúť, že za posledné mesiace nie je stopa, ktorú za sebou bitcoin zanecháva, taká výrazná ako v nedávnej minulosti.

Podľa najnovších údajov podiel Číny na celkovej ťažbe bitcoinu klesol zo 75,5 % (september 2019) na 46 % (apríl 2021). Najväčším dôvodom poklesu boli viaceré obmedzenia spojené s nezákonným odberom energie, ktoré vyvrcholili v septembri 2021, keď Čína postavila akékoľvek manipulovanie s kryptomenami v krajine mimo zákona.

Positive

Partner témy

 

Ťažiari sa presunuli do USA a Kazachstanu

Na druhej strane, v rovnakom období od septembra 2019 do apríla 2021, sa podiel Spojených štátov na celkovej ťažbe bitcoinu zvýšil zo 4,1 % na 16,8 %. Nárast zaznamenali aj v Kazachstane, kde sa podiel zvýšil z 1,42 % na 8,19 %.

Spotreba energie jednotlivých kryptomien je vysoká, no netreba sa na ňu pozerať len ako na negatívum, pretože je to nevyhnutný aspekt tvoriaci hodnotu meny. To znamená, že ak je ťažba drahá z dôvodu vysokej ceny energií, spravidla sa zvýši aj hodnota kryptomeny a naopak.

Priveľa elektronického odpadu

Keď sa hovorí o ekológii, znečistení ovzdušia a životnom prostredí, väčšina z nás si predstaví spaľovanie fosílnych palív či množstvo odpadu v prírode. Sú to síce zásadné ekologické problémy, ale nie sú jediné.

V rámci ekológie je dôležité hovoriť aj o elektronickom odpade, známom ako e-odpad. Ten vo veľkom vzniká hlavne pri bitcoinových transakciách a vôbec nie je malý. Odborníci sa zhodujú na tom, že jediná kryptomenová transakcia sa dokáže vyrovnať dvom vyhodeným iPhonom.

Hlavným dôvodom na vznik elektronického odpadu je spotreba množstva energie. Ak chce ťažiar získať čo najlepšie výsledky, potrebuje najnovšie prístroje. Tie však nemajú dlhú životnosť. Vydržia v priemere len jeden a štvrť roka. Okrem toho ťažiarske spoločnosti nevlastnia len jeden, ale hneď niekoľko desiatok až stoviek týchto strojov. Ich pravidelná výmena tak prispieva k ďalšej tvorbe odpadu.

V konečnom dôsledku to znamená, že len za máj 2021 vygeneroval bitcoin viac ako 30,7 metrických kiloton elektronického odpadu. Pre lepšiu predstavu, rovnaké množstvo odpadu vyprodukuje Holandsko. To však nie je konečné číslo. Odhaduje sa, že v čase najväčšieho rastu mohol bitcoin vytvoriť aj viac ako dvojnásobok, presnejšie viac ako 64,4 metrických kiloton elektronického odpadu.

Riešenie v podobe proof of stake už existuje

Obľuba kryptomien sa stále zvyšuje. S pribúdajúcim počtom používateľov a rastom ceny sa ekologická situácia môže zhoršiť. Práve preto sa odborníci obzerajú po iných riešeniach. Jedno už existuje a v blízkej budúcnosti ho má začať využívať aj druhá najsilnejšia kryptomena ethereum. Je to systém nazvaný proof of stake.

Proof of stake predstavuje alternatívu pri ťažení kryptomien. Klasickí ťažiari sú nahradení validátormi. Tí uzamknú určité množstvo svojich coinov, čo im dá právo overovať transakcie. Za takéto overovanie dostávajú transakčné poplatky, ktoré pre nich predstavujú hlavný zdroj príjmu. S poplatkami sa stretneme aj pri proof of work, ktorý sa využíva napríklad pri ťažbe bitcoinu. Tie sú však len „doplnkovým“ príjmom, nie tým hlavným.

Proof of stake má v budúcnosti nahradiť systém proof of work, ktorý produkuje veľké množstvo elektronického odpadu. Proof of work totiž funguje na základe vykonanej práce, čiže na výpočtovom výkone. Prostredníctvom výpočtového výkonu sa vytvorí dôkaz, ktorý dokážu uzly siete akceptovať. Problém je však v tom, že jeho vytvorenie si vyžaduje vysoko výkonné stroje a je energeticky mimoriadne náročné.

Ešte negatívnejší vplyv na životné prostredie ako proof of work má princíp proof of time and space, na báze ktorého funguje kryptomena chia. Na jej ťaženie sú totiž okrem množstva energie potrebné aj výkonné úložiská. Proof of stake tak voči obom finančne a energeticky náročným systémom predstavuje ekologickejšiu alternatívu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka chce zakázať ťažbu aj používanie kryptomien v krajine, a hodnota bitcoinu padá

Zdá sa, že Rusko sa zaradí ku krajinám, ktoré vytlačia kryptomeny na okraj finančného spektra a možno aj úplne. Vyplýva to z vyhlásení ...

20.1.2022 Naďa Černá

Ktorým kryptomenám sa v roku 2021 najviac darilo, a ktoré stratili na hodnote?

Rok 2021 bol veľmi úspešným rokom pre rozvoj kryptomien. Bolo to obdobie, keď sa zrak väčšiny investorov upieral na mocnejúci a zároveň ...

11.1.2022 Redakcia FinReport

Blíži sa koniec decentralizovaného bitcoinu? V rukách ho držia tí najbohatší

Menej ako 1 % spomedzi všetkých vlastníkov bitcoinov na svete vlastní takmer až tretinu zo všetkých týchto kryptopeňazí, ktoré sú v ...

9.1.2022 Redakcia FinReport

Kryptoburza Coinbase na trhu s bitcoinom doslova valcuje konkurenciu

Kryptoburza Coinbase dominuje na trhu s bitcoinom. Jej podiel na trhu s touto najväčšou kryptomenou aktuálne dosahuje 53 %. ...

6.1.2022 Robert Juriš

Bitcoin má za sebou rekordný rok a pred sebou budúcnosť plnú otáznikov

Bitcoin, ako najsilnejšia a zároveň aj najrozšírenejšia kryptomena na svete, má za sebou rušný rok. Dosiahol rekordné maximá, posilnil ...

5.1.2022 Redakcia FinReport

V Kosove kvôli energetickej kríze vyhlásili výnimočný stav a zakázali ťažbu kryptomien

Kosovská vláda v Prištine zápasí s energetickou krízou. Už v decembri 2021 v tejto krajine kvôli problémom s dodávkou elektrickej energie ...

6.12.2021 Redakcia FinReport

Po historickom raste kryptomien nastal ich kolosálny prepad

November 2021 bol jedným z najlepších mesiacov v dejinách kryptomien. Bitcoin aj ethereum dosiahli svoje historické maximá a analytici sa ...

24.11.2021 Redakcia FinReport

Salvádor ohlásil výstavbu mesta Bitcoin City a hodnota rovnomennej kryptomeny opäť rastie

Po tom, ako sa pred dvomi týždňami cena bitcoinu dostala cez rekordných 68-tisíc dolárov, nastalo okolo neho chvíľu ticho. Elon Musk sa ...

15.11.2021 Redakcia FinReport

O kryptomeny sa intenzívne zaujímajú banky, americkí starostovia a, samozrejme, aj regulátori

Záujem o kryptomeny rastie na každej úrovni. Okrem retailových investorov si ich čoraz intenzívnejšie všímajú banky, ale aj regulátori, a ...

14.11.2021 Redakcia FinReport

Stane sa z kritizovaného a neekologického bitcoinu zelená kryptomena?

Energetická náročnosť ťažby bitcoinu je dlhodobo predmetom ostrej kritiky. Prekáža nielen enviroorganizáciám, ale aj autoritám na ...

9.11.2021 Redakcia FinReport

Hodnota kryptomien bitcoin aj ethereum dosiahla historické maximá

Dve najsilnejšie kryptomeny na trhu dnes dosiahli svoje historické maximá. Cena bitcoinu stúpla o 3,6 % na 68 513 dolárov a cena etherea ...

4.11.2021 Robert Juriš

Regulovať či neregulovať kryptomeny? Ak, tak s citom, s dôrazom na vzdelávanie a jednotne

Záujem o kryptomeny vo svete aj na Slovensku rastie geometrickým radom. Okrem toho, že im venuje svoju pozornosť čoraz viac investorov, pre ...

Aplikácia

 1. 1.
  Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc
 2. 2.
  Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie
 3. 3.
  V rámci plánu obnovy a odolnosti na nás v tomto roku čaká 1,302 miliardy eur
 4. 4.
  Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?
 5. 5.
  Vďaka spolupráci Mastercard a Coinbase bude nakupovanie NFT oveľa jednoduchšie