Zakladateľ skrachovanej kryptoburzy FTX odmietol obvinenia a putuje do domáceho väzenia
Zakladateľ a bývalý šéf zbankrotovanej kryptoburzy FTX Sam Bankman-Field (na snímke) pred manhattanským federálnym súdom odmietol obvinenia z podvodu, prania špinavých peňazí a porušenia zákonov o financovaní volebných kampaní, a to vo všetkých bodoch. Súd mu nariadil domáce väzenie a predbežne stanovil termín začiatku súdneho procesu na október 2023.

Foto: Twitter
Čo zapríčinilo bankrot
Prvé problémy s burzou FTX sa objavili začiatkom novembra minulého roka. Pre mnohých kryptonadšencov to bolo veľké prekvapenie, pretože firma bola začiatkom roka 2022 ocenená na 32 miliárd dolárov a považovaná za jednu z najúspešnejších búrz na kryptotrhu.
Investori z nej však začali vyberať svoje investície kvôli obavám, ktoré pramenili z informácií o tom, že burza je priamo napojená na sesterskú spoločnosť Alameda Research. Tá by mohla v prípade poklesu hodnoty negatívne ovplyvniť samotnú burzu. Obavy sa ešte viac prehĺbili po tom, ako kryptoburza Binance informovala, že sa plánuje zbaviť tokenov FTT v hodnote 500 miliónov dolárov.
Poslednou záchranou FTX mala byť investícia v hodnote 500 miliónov dolárov práve od kryptoburzy Binance. Tá však svoju ponuku tesne pred podpísaním zmluvy stiahla. Po náročnom týždni nakoniec FTX 14. novembra 2022 vyhlásila bankrot.
O svoje investície prišlo viac ako milión ľudí
Investorov, ktorí na investovaní prostredníctvom FTX prerobili, nie je málo. Podľa National Public Radio mohlo prísť o svoje investície viac ako 1 milión ľudí. Kryptoburza mala záväzky vo výške 13,86 miliardy dolárov a aktíva vo výške 14,6 miliardy dolárov. Z týchto aktív však bolo likvidných len 900 miliónov dolárov.
K podvodu sa nepriznal
Exšéfa kryptoburzy Sama Bankmana-Frieda obvinili zo zosnovania plánu na podvedenie investorov. Podľa vyšetrovateľov mal propagovať FTX ako bezpečnú platformu, vďaka čomu od mája 2019 získal na obchodovanie s kryptomenami viac ako 1,8 miliardy dolárov. Financie investorov však pritom smeroval do dcérskej spoločnosti Alameda Research LLC, ktorá mala predstavovať jeho súkromný kryptofond.
Partner témy
Spolu s bývalým šéfom FTX zadržali aj jeho dvoch najbližších spolupracovníkov, ktorými mala byť vedúca Alamedy Carolyn Allisonová a spoluzakladateľ FTX Gary Wang. Obaja na rozdiel od svojho exšéfa priznali vinu a s prokuratúrou v súčasnosti spolupracujú v snahe získať nižšie tresty.
Sam Bankman-Fried nielenže odmietol obvinenia o podvode, ale aj o nákupe luxusných nehnuteľností či drahých politických darov, ktoré mal platiť z financií investorov. Podľa New York Times daroval od roku 2020 takmer 45 miliónov dolárov predovšetkým na demokratické kampane. Po tom, ako sa spoločnosť zaplietla do škandálov s podvodmi, sa niektorí politici rozhodli finančné dary vrátiť, alebo ich darovali charite.
Domáce väzenie u rodičov až do začiatku procesu
Právny zástupca Sama Bankmana-Frieda Mark Cohen súdu oznámil, že klient odmieta vinu vo všetkých bodoch. Súd po vypočutí si jeho odmietavého stanoviska určil začiatok procesu na 2. októbra 2023, pričom bývalému šéfovi kryptoburzy FTX nariadil domáce väzenie v dome jeho rodičov v Palo Alto. Okrem toho mu zakázal prístup a transfery kryptomien alebo majetku FTX či Alameda Research, alebo akéhokoľvek majetku nakúpeného z prostriedkov týchto spoločností.
Množstvo otáznikov
Spolu s obžalobou súd rieši aj vrátenie peňazí investorom. V tomto procese sa však môže stať, že súd bude žiadať peniaze aj od niektorých investorov. Príkladom je Silvergate Bank, na ktorú v decembri minulého roka podali bývalí klienti FTX žalobu. Podľa nich banka pomáhala zaniknutej burze pri podvodných aktivitách.
Vyplatenie sumy investorom, ktorí sa na podvodoch nepodieľali, a o svoje financie prišli, bude podľa člena skupiny Blockchain and Crypto Assets Practice v advokátskej kancelárii Buchanan Ingersoll & Rooney Marka Pfeiffera pomerne náročné. „Ak súd rozhodne požadovať od obžalovaného, aby vyplatil investorov, nie je jasné, akej hodnote bude suma zodpovedať,” povedal.
Dôvodom je skutočnosť, že hodnota kryptomien sa často mení. Podľa Pfeiffera by sa mal súd rozhodnúť, k akému dňu urobí rozhodnutie, respektíve k akému dňu určí hodnotu kryptomeny, v ktorej sa bude vyplácať odškodné. Či pôjde o deň, v ktorý došlo ku konkurzu, o deň, keď sa začal súdny spor, prípadne o deň, keď bol vynesený rozsudok.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Ďalší dvaja manažéri skrachovanej spoločnosti Wirecard sú obvinení zo sprenevery
- 2.Desiatky ozbrojencov prepadli firmu Prosegur, ukoristili milióny
- 3.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)
- 4.Atentátnik na Fica možno nebol osamelý vlk, Šutaj Eštok upozornil na jeho vymazanú komunikáciu na sociálnej sieti (video)
- 5.Cestovanie vlakom zadarmo čakajú nové pravidlá