Web tretej generácie onedlho nahradí svojho dosluhujúceho predchodcu
Nový Web 3.0, ktorý by mal nahradiť súčasnú druhú generáciu, začína naberať jasné obrysy. Prvýkrát sa o ňom začalo hovoriť už v roku 2014, no myšlienka na jeho realizáciu sa stala skutočnosťou až v tomto roku. Čo vlastne táto zmena predstavuje a ako je spojená s kryptomenou ethereum?

Foto: Shutterstock
Stará myšlienka, ktorá našla obľubu až tento rok
Web, ktorý pravidelne používame, prešiel od svojho vzniku niekoľkými zmenami. Prvým bol Web 1.0, ktorý fungoval od roku 1991 do roku 2004. Charakteristický bol tým, že veľká väčšina používateľov predstavovala len konzumentov obsahu. Svoje vlastné myšlienky vo forme článkov, príspevkov alebo statusov mohlo pridávať len niekoľko málo ľudí, ktorí mali určité technické znalosti.
Od roku 2004, spolu s vývojom prvej sociálnej siete Facebook, až do súčasnosti, funguje Web 2.0. Je známy tým, že svojím vlastným obsahom doň môže prispievať úplne každý. A to bez toho, aby prispievateľ musel vedieť programovať či mať nejaké špeciálne zručnosti, vedomosti alebo schopnosti.
Vďaka rýchlemu technologickému pokroku sa však začala črtať otázka, či nie je čas na tretiu verziu webu, takzvaný Web 3.0. Jeho príchod nie je úplnou novinkou, a teda ani zásadným prekvapením, predovšetkým pre odbornú verejnosť. Prvýkrát ho spomenul spoluzakladateľ kryptomeny ethereum Gavin Wood už v roku 2014, no vtedy sa myšlienka ešte neujala. Koncom roka 2021 sa však tému tretej generácie webu podarilo znova otvoriť. A to najmä vďaka vzrastajúcej obľube kryptomien. Tie by totižto mali predstavovať základ pre jeho fungovanie.
Nové funkcie a decentralizované systémy
Web 3.0 by mal priniesť množstvo zmien. Očakáva sa, že bude mať veľký vplyv hlavne na finančné služby. Prostredníctvom blockchainu bude zahŕňať technológie distribuovanej účtovnej knihy, ktorá poháňa decentralizované infraštruktúry. Bude mať tiež decentralizovanú architektúru, čo v praxi znamená, že dáta môžu byť prepojené a uložené v nezávislých počítačoch bez potreby využitia centralizovaných úložísk.
K ďalším veľkým krokom sa radí aj využitie technológií, ako umelá inteligencia či inteligentné zmluvy. Nemenej zaujímavé môže byť aj 3D prostredie webových prehliadačov a väčšia interakcia na softvérovej úrovni. To znamená, že ktokoľvek by mal byť schopný vytvoriť program aj bez profesionálnych zručností. Jednoducho povedané, Web 3.0 má byť výkonnejší a efektívnejší ako ktorákoľvek jeho predchádzajúca verzia webu.
Partner témy
Základom tretej generácie by malo byť ethereum
Vybudovanie Webu 3.0 si bude vyžadovať určitý čas a najmä využitie moderných technológií. Jednou z nich je kryptomena ethereum. Mnohí odborníci tvrdia, že „preteky“ o to, aby sa stala základom nového webu, už vyhrala.
Dôvodov je hneď niekoľko, a k tým najväčším sa radí fakt, že ethereum má lepšie nástroje a infraštruktúru pre vývoj decentralizovaných aplikácií (DApp), ako ktorákoľvek iná platforma. Jeho silným tromfom je aj množstvo vývojárov, ktorých počet sa neustále zvyšuje.
Rýchlosť, bezpečnosť a decentralizácia
Netreba tiež zabúdať na to, že ethereum nemusí obetovať svoju decentralizáciu v prospech inej dôležitej vlastnosti. Čo to znamená v praxi? Pokiaľ ide o blockchainy, technológie, ktoré fungujú ako decentralizované databázy, existuje základný zákon nazývaný The Scalability Trilemma. Tento zákon hovorí, že blockchain môže mať len dve z troch zásadných vlastností, ktorými sú decentralizácia, škálovateľnosť (rýchlosť, akou je sieť schopná spracovávať požiadavky používateľov) a bezpečnosť.
V praxi to vyzerá tak, že ak niekto chce zvýšiť škálovateľnosť blockchainu pri rovnakej úrovni zabezpečenia, musí obetovať jeho decentralizáciu. Ethereum však pracuje s týmito tromi vlastnosťami inak. Keďže chce, aby bola sieť dostatočne decentralizovaná, vysoko bezpečná a rýchla, obmedzuje maximálny počet transakcií za sekundu na to, čo priemerný počítač a rýchlosť siete skutočne dokážu zvládnuť.
Kryptomena ethereum má aj mnoho ďalších silných stránok, vďaka ktorým by v blízkej budúcnosti mohla predstavovať základ nového Webu 3.0. Či sa jej to podarí, alebo sa na jeho vybudovanie použije iná technológia, uvidíme už čoskoro.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 4.Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023
- 5.Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné