Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vysoké zdanenie kryptomien nepomáha štátu ani občanom. Ľudia hľadajú spôsoby, ako platiť menej

Roland Régely FinTech
SK
EN
Poslať

Kryptomeny sú na Slovensku zdaňované viac ako v iných európskych krajinách. Fyzické osoby a drobní podnikatelia odvádzajú do štátnej pokladnice viac ako tretinu svojho zárobku z týchto digitálnych mien a platia aj zdravotné poistenie. Vysoké dane môžu spôsobiť odliv majiteľov kryptomien na decentralizované burzy, prípadne do iných krajín. Na Slovensku už proti tomu spísali aj prvú petíciu.

image

Foto: Unsplash

Svet sa so zdaňovaním kryptomien trápi

Nielen Slovensko, ale celý svet si už nejaký čas láme hlavu nad tým, akým spôsobom a či vôbec zdaňovať kryptomeny. Jednotný prístup zatiaľ neexistuje a nemá ho ani Európska únia či ďalšie svetové spoločenstvá. 

Isté regulácie v rámci digitálnych mien už v európskom priestore niekoľko rokov existujú, no tie nehovoria o spoločných pravidlách, a tak si každý štát definuje kryptomeny vo svojej legislatíve rozdielne. Mnohé krajiny kryptomeny neodporúčajú používať a nepovažujú ich za skutočné peniaze či menu.

Bitcoin a ďalšie kryptomeny s reguláciami od svojho počiatku nepočítali. Samotný tvorca prvej fungujúcej kryptomeny bitcoin mal víziu vytvorenia takzvaných slobodných peňazí. Tie nemali byť pod dohľadom žiadnej autority a mali fungovať v slobodnom prostredí, ktoré nikto nemôže regulovať alebo inak narušiť. V realite však mnohé krajiny zisky z kryptomeny zdaňujú, niektoré štáty digitálne meny dokonca zakazujú.

Krátka história kryptomien

 • Prvou kryptomenou bol bitcoin, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2009.
 • Na začiatku mal nulovú hodnotu, aktuálne je to približne 50-tisíc dolárov.
 • Autorom projektu je Satoshi Nakamoto, no jeho skutočná identita doposiaľ nie je známa.
 • Za kryptomenami stojí decentralizovaná sieť tvorená tisíckami počítačov, v ktorých nie je žiadna centrálna autorita, ktorá by dohliadala na pravidlá fungovania.
 • Na svete existujú už tisícky kryptomien, momentálne sa obchoduje už s vyše 7 800 kryptomenami.
 • Do projektu kryptomien sa zapájajú aj známe osobnosti, ako Bill Gates či Elon Musk, ktorí ich hodnotu ovplyvňujú svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach.

Ako to funguje na Slovensku?

Slovensko sa rozhodlo na kryptomeny právne zareagovať v roku 2018, keď novelizovalo niekoľko zákonov. Zákonodarcovia vtedy vymedzili, čo je to kryptomena a ako je potrebné ju zdaňovať. Národná banka Slovenska (NBS) v tom čase upozornila, že nemá dohľad nad kryptomenovým trhom a investície do nich neodporúča ani dnes. Odôvodňuje to tým, že nejde o národné meny, a teda tieto investície nie sú pod dohľadom NBS.

Vyššie príjmy znamenajú vyššiu daň

Dane z výnosov kryptomien sú na Slovensku v prípade fyzických osôb vo výške 19 až 25 % a k tomu je ešte potrebné pripočítať 14 % poplatok na zdravotné poistenie, ktorý si neuplatňuje žiadna ďalšia európska krajina.  

Sadzba dane z príjmu tiež závisí od samotného daňového základu. Ak je v roku 2021 menší alebo rovný 37 981,94 eura, výška dane je 19 %. V prípade, že základ dane je vyšší, sadzba sa zvyšuje na 25 %. Do základu dane sa však nepočíta iba predaj kryptomeny, ale všetky príjmy daňovníka za zdaňovacie obdobie. Je teda veľmi pravdepodobné, že ak sa nevenujete len obchodovaniu s kryptomenami, ale podnikáte aj v inej sfére, bude sa vás týkať skôr vyššia sadzba dane.

Pre právnické osoby potom platí rovná daň vo výške 21 %, ktorá sa týka všetkých druhov príjmov.

Daňová povinnosť vzniká pri zámene aj ťažbe

Daň z kryptomeny sa spravidla platí v dvoch prípadoch. Prvým prípadom je situácia, keď si kryptomenu zameníte za inú menu, prípadne si kúpite digitálnu menu za eurá alebo doláre. V tomto prípade už ide o poskytovanie finančnej služby za odplatu, a teda je nutné zaplatiť daň. Druhou alternatívou je takzvaná ťažba kryptomien. Tu je však pomerne náročné preukázať spojenie medzi vykonanou službou a odplatou, keďže pri ťažbe nedostanete automaticky odmenu. Sporná je aj ťažba kryptomien vo väčších skupinách, kde sa odmena pri vyťažení rozpočítava na ťažiarov. 

Kedy priznať a zaplatiť daň z kryptomeny?

Daňovník obchodujúci s kryptomenou by si na Slovensku mal splniť povinnosť na konci daňového obdobia, teda spravidla svoje príjmy uviesť v daňovom priznaní a použiť taký kurz, ktorý bol platný v momente predaja kryptomeny. Zdaňuje sa len zisk, teda rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, znížený o transakčné náklady, ktoré vznikajú pri kúpe a predaji. 

Nadobudnutie kryptomeny si v rámci účtovníctva nemôžete „preniesť“ do iných rokov alebo si znížiť daňovú povinnosť v rámci iného príjmu (napríklad zo zamestnania). 

Positive

Partner témy

 

Vysoké zdanenie nemusí pomôcť

Odborníci na kryptomeny sa zhodujú v tom, že vysoké zdanenie nemusí byť ten správny regulačný nástroj pre nové digitálne meny. Príklady z okolitých krajín totiž ukazujú, že v prípade vyššieho daňového zaťaženia majitelia digitálnych mien radšej volia decentralizované burzy, teda trhy, ktoré nevyžadujú verifikáciu cez občiansky preukaz a nemajú jednoznačné usmernenie, ako presne kryptomeny zdaniť.

V susednom Maďarsku sa napríklad z toho dôvodu rozhodli od roku 2022 znížiť sadzbu dane zo súčasných 30,5 % na rovných 15 %. Tamojšia vláda si od novinky sľubuje menej špekulantov na burze, transparentnejší trh a tiež to, že ľudia nebudú svoje príjmy z kryptomien skrývať. 

Alternatívou pre Slovákov môže byť založenie živnosti v susednej Českej republike, kde je daň o polovicu nižšia ako u nás – len 15 % oproti našim 33 %. Našinci túžiaci po investovaní do kryptomien môžu tiež uvažovať o podnikaní v Nemecku, Slovinsku či na Cypre, kde sa daň z digitálnych mien vôbec neuplatňuje.

Crypto valley zo Švajčiarska

Ak sa povie kryptomena, Švajčiarsko je jednou z najviac skloňovaných krajín Európy. Švajčiari sa už v roku 2017 rozhodli pristúpiť k regulácii osobitným spôsobom. Niektoré tamojšie kantóny umožňujú platbu za mestské služby či dane v bitcoinoch, čo ihneď prilákalo firmy z celého sveta. Konkrétne kantón Zug je dnes akýmsi „crypto valley“ Európy. V roku 2018 sa kryptomenami začal vo väčšej miere zaoberať aj švajčiarsky regulátor finančného trhu, ktorý však primárne rieši to, aby bitcoiny nemohli používať teroristické organizácie a má brániť aj praniu špinavých peňazí. Každý kantón vo Švajčiarsku si určuje vlastné pravidlá, a firmy pôsobiace na týchto trhoch pravidelne informuje o pripravovaných zmenách či novinkách.

Kam smeruje Slovensko?

Ministerstvo financií Slovenskej republiky si v roku 2018 kvôli kryptomenám privolalo odborníkov zo súkromného sektora, verejnej správy a školstva, a založilo pracovnú skupinu, ktorá funguje dodnes. Cieľom je odhaľovať najdôležitejšie problémy podnikateľov a investorov v sektore digitálnych mien a vytvárať potrebné legislatívne opatrenia. 

Medzičasom sektor kryptomien prešiel rôznymi zmenami a Slovensko získalo tiež novú vládnu garnitúru. Tá sa už vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že prinesie lepšie právne uchopenie pre kryptomeny a veci s nimi súvisiace. Konkrétne opatrenia na zníženie kryptodane sa dokonca objavili aj v balíčku Kilečko 2, napokon však z finálnej verzie zmien vypadli.

Národná banka Slovenska dlhodobo volá po zavedení jasných pravidiel. Odborníci tiež pripúšťajú, že snahy o regulácie kryptomien môžu naďalej stroskotávať. Pre bežného používateľa to znamená, že trh je prakticky neregulovaný, a používatelia, ktorí nejakým spôsobom prídu o kryptomeny, nemajú šancu na ich získanie späť. Musia však za ne platiť dane a uvádzať ich v účtovníctve.

Ak majiteľ kryptomeny na Slovensku nechce platiť dane a poistné do zdravotnej poisťovne, mal by skôr investovať do cenných papierov obchodovaných na burze ako do bitcoinu, myslia si odborníci. Ak totiž budete cenné papiere držať aspoň jeden rok, neplatíte z nich dane vôbec. V tomto prípade je občan oslobodený od dane z výnosu a neplatí ani zdravotné odvody. 

Slovenská petícia za nižšie dane

Na webe Petice.com v súčasnosti prebieha petícia, ktorej cieľom je dosiahnutie „férovejšieho“ zdaňovania obchodovania s kryptomenami. Jej autori sú ochotní svoje príjmy z kryptomien zdaňovať, no aktuálne zaťaženie sa im zdá privysoké a poplatok do zdravotnej poisťovne nezmyselný. Petíciu podpísalo ku koncu augusta viac ako 2-tisíc ľudí.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka chce zakázať ťažbu aj používanie kryptomien v krajine, a hodnota bitcoinu padá

Zdá sa, že Rusko sa zaradí ku krajinám, ktoré vytlačia kryptomeny na okraj finančného spektra a možno aj úplne. Vyplýva to z vyhlásení ...

20.1.2022 Naďa Černá

Ktorým kryptomenám sa v roku 2021 najviac darilo, a ktoré stratili na hodnote?

Rok 2021 bol veľmi úspešným rokom pre rozvoj kryptomien. Bolo to obdobie, keď sa zrak väčšiny investorov upieral na mocnejúci a zároveň ...

11.1.2022 Redakcia FinReport

Blíži sa koniec decentralizovaného bitcoinu? V rukách ho držia tí najbohatší

Menej ako 1 % spomedzi všetkých vlastníkov bitcoinov na svete vlastní takmer až tretinu zo všetkých týchto kryptopeňazí, ktoré sú v ...

9.1.2022 Redakcia FinReport

Kryptoburza Coinbase na trhu s bitcoinom doslova valcuje konkurenciu

Kryptoburza Coinbase dominuje na trhu s bitcoinom. Jej podiel na trhu s touto najväčšou kryptomenou aktuálne dosahuje 53 %. ...

6.1.2022 Robert Juriš

Bitcoin má za sebou rekordný rok a pred sebou budúcnosť plnú otáznikov

Bitcoin, ako najsilnejšia a zároveň aj najrozšírenejšia kryptomena na svete, má za sebou rušný rok. Dosiahol rekordné maximá, posilnil ...

5.1.2022 Redakcia FinReport

V Kosove kvôli energetickej kríze vyhlásili výnimočný stav a zakázali ťažbu kryptomien

Kosovská vláda v Prištine zápasí s energetickou krízou. Už v decembri 2021 v tejto krajine kvôli problémom s dodávkou elektrickej energie ...

6.12.2021 Redakcia FinReport

Po historickom raste kryptomien nastal ich kolosálny prepad

November 2021 bol jedným z najlepších mesiacov v dejinách kryptomien. Bitcoin aj ethereum dosiahli svoje historické maximá a analytici sa ...

24.11.2021 Redakcia FinReport

Salvádor ohlásil výstavbu mesta Bitcoin City a hodnota rovnomennej kryptomeny opäť rastie

Po tom, ako sa pred dvomi týždňami cena bitcoinu dostala cez rekordných 68-tisíc dolárov, nastalo okolo neho chvíľu ticho. Elon Musk sa ...

15.11.2021 Redakcia FinReport

O kryptomeny sa intenzívne zaujímajú banky, americkí starostovia a, samozrejme, aj regulátori

Záujem o kryptomeny rastie na každej úrovni. Okrem retailových investorov si ich čoraz intenzívnejšie všímajú banky, ale aj regulátori, a ...

14.11.2021 Redakcia FinReport

Stane sa z kritizovaného a neekologického bitcoinu zelená kryptomena?

Energetická náročnosť ťažby bitcoinu je dlhodobo predmetom ostrej kritiky. Prekáža nielen enviroorganizáciám, ale aj autoritám na ...

9.11.2021 Redakcia FinReport

Hodnota kryptomien bitcoin aj ethereum dosiahla historické maximá

Dve najsilnejšie kryptomeny na trhu dnes dosiahli svoje historické maximá. Cena bitcoinu stúpla o 3,6 % na 68 513 dolárov a cena etherea ...

4.11.2021 Robert Juriš

Regulovať či neregulovať kryptomeny? Ak, tak s citom, s dôrazom na vzdelávanie a jednotne

Záujem o kryptomeny vo svete aj na Slovensku rastie geometrickým radom. Okrem toho, že im venuje svoju pozornosť čoraz viac investorov, pre ...

Aplikácia

 1. 1.
  Spoločnosť J&T Energy Financing Eur XI vydá dlhopisy za 100 miliónov eur
 2. 2.
  Prieskum EY: Až štvrtina Slovákov je pre kariéru či lepší plat ochotná podvádzať
 3. 3.
  TOP 10 kryptomien na trhu. Na čo sa dajú využívať a aké sú ich výhody?
 4. 4.
  Letecká doprava sa postupne zotavuje, no zatiaľ len veľmi opatrne
 5. 5.
  Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie