Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vysoké zdanenie kryptomien nepomáha štátu ani občanom. Ľudia hľadajú spôsoby, ako platiť menej

Roland Régely FinTech
SK
EN
Poslať

Kryptomeny sú na Slovensku zdaňované viac ako v iných európskych krajinách. Fyzické osoby a drobní podnikatelia odvádzajú do štátnej pokladnice viac ako tretinu svojho zárobku z týchto digitálnych mien a platia aj zdravotné poistenie. Vysoké dane môžu spôsobiť odliv majiteľov kryptomien na decentralizované burzy, prípadne do iných krajín. Na Slovensku už proti tomu spísali aj prvú petíciu.

image

Foto: Unsplash

Svet sa so zdaňovaním kryptomien trápi

Nielen Slovensko, ale celý svet si už nejaký čas láme hlavu nad tým, akým spôsobom a či vôbec zdaňovať kryptomeny. Jednotný prístup zatiaľ neexistuje a nemá ho ani Európska únia či ďalšie svetové spoločenstvá. 

Isté regulácie v rámci digitálnych mien už v európskom priestore niekoľko rokov existujú, no tie nehovoria o spoločných pravidlách, a tak si každý štát definuje kryptomeny vo svojej legislatíve rozdielne. Mnohé krajiny kryptomeny neodporúčajú používať a nepovažujú ich za skutočné peniaze či menu.

Bitcoin a ďalšie kryptomeny s reguláciami od svojho počiatku nepočítali. Samotný tvorca prvej fungujúcej kryptomeny bitcoin mal víziu vytvorenia takzvaných slobodných peňazí. Tie nemali byť pod dohľadom žiadnej autority a mali fungovať v slobodnom prostredí, ktoré nikto nemôže regulovať alebo inak narušiť. V realite však mnohé krajiny zisky z kryptomeny zdaňujú, niektoré štáty digitálne meny dokonca zakazujú.

Krátka história kryptomien

 • Prvou kryptomenou bol bitcoin, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2009.
 • Na začiatku mal nulovú hodnotu, aktuálne je to približne 50-tisíc dolárov.
 • Autorom projektu je Satoshi Nakamoto, no jeho skutočná identita doposiaľ nie je známa.
 • Za kryptomenami stojí decentralizovaná sieť tvorená tisíckami počítačov, v ktorých nie je žiadna centrálna autorita, ktorá by dohliadala na pravidlá fungovania.
 • Na svete existujú už tisícky kryptomien, momentálne sa obchoduje už s vyše 7 800 kryptomenami.
 • Do projektu kryptomien sa zapájajú aj známe osobnosti, ako Bill Gates či Elon Musk, ktorí ich hodnotu ovplyvňujú svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach.

Ako to funguje na Slovensku?

Slovensko sa rozhodlo na kryptomeny právne zareagovať v roku 2018, keď novelizovalo niekoľko zákonov. Zákonodarcovia vtedy vymedzili, čo je to kryptomena a ako je potrebné ju zdaňovať. Národná banka Slovenska (NBS) v tom čase upozornila, že nemá dohľad nad kryptomenovým trhom a investície do nich neodporúča ani dnes. Odôvodňuje to tým, že nejde o národné meny, a teda tieto investície nie sú pod dohľadom NBS.

Vyššie príjmy znamenajú vyššiu daň

Dane z výnosov kryptomien sú na Slovensku v prípade fyzických osôb vo výške 19 až 25 % a k tomu je ešte potrebné pripočítať 14 % poplatok na zdravotné poistenie, ktorý si neuplatňuje žiadna ďalšia európska krajina.  

Sadzba dane z príjmu tiež závisí od samotného daňového základu. Ak je v roku 2021 menší alebo rovný 37 981,94 eura, výška dane je 19 %. V prípade, že základ dane je vyšší, sadzba sa zvyšuje na 25 %. Do základu dane sa však nepočíta iba predaj kryptomeny, ale všetky príjmy daňovníka za zdaňovacie obdobie. Je teda veľmi pravdepodobné, že ak sa nevenujete len obchodovaniu s kryptomenami, ale podnikáte aj v inej sfére, bude sa vás týkať skôr vyššia sadzba dane.

Pre právnické osoby potom platí rovná daň vo výške 21 %, ktorá sa týka všetkých druhov príjmov.

Daňová povinnosť vzniká pri zámene aj ťažbe

Daň z kryptomeny sa spravidla platí v dvoch prípadoch. Prvým prípadom je situácia, keď si kryptomenu zameníte za inú menu, prípadne si kúpite digitálnu menu za eurá alebo doláre. V tomto prípade už ide o poskytovanie finančnej služby za odplatu, a teda je nutné zaplatiť daň. Druhou alternatívou je takzvaná ťažba kryptomien. Tu je však pomerne náročné preukázať spojenie medzi vykonanou službou a odplatou, keďže pri ťažbe nedostanete automaticky odmenu. Sporná je aj ťažba kryptomien vo väčších skupinách, kde sa odmena pri vyťažení rozpočítava na ťažiarov. 

Kedy priznať a zaplatiť daň z kryptomeny?

Daňovník obchodujúci s kryptomenou by si na Slovensku mal splniť povinnosť na konci daňového obdobia, teda spravidla svoje príjmy uviesť v daňovom priznaní a použiť taký kurz, ktorý bol platný v momente predaja kryptomeny. Zdaňuje sa len zisk, teda rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, znížený o transakčné náklady, ktoré vznikajú pri kúpe a predaji. 

Nadobudnutie kryptomeny si v rámci účtovníctva nemôžete „preniesť“ do iných rokov alebo si znížiť daňovú povinnosť v rámci iného príjmu (napríklad zo zamestnania). 

Positive

Partner témy

 

Vysoké zdanenie nemusí pomôcť

Odborníci na kryptomeny sa zhodujú v tom, že vysoké zdanenie nemusí byť ten správny regulačný nástroj pre nové digitálne meny. Príklady z okolitých krajín totiž ukazujú, že v prípade vyššieho daňového zaťaženia majitelia digitálnych mien radšej volia decentralizované burzy, teda trhy, ktoré nevyžadujú verifikáciu cez občiansky preukaz a nemajú jednoznačné usmernenie, ako presne kryptomeny zdaniť.

V susednom Maďarsku sa napríklad z toho dôvodu rozhodli od roku 2022 znížiť sadzbu dane zo súčasných 30,5 % na rovných 15 %. Tamojšia vláda si od novinky sľubuje menej špekulantov na burze, transparentnejší trh a tiež to, že ľudia nebudú svoje príjmy z kryptomien skrývať. 

Alternatívou pre Slovákov môže byť založenie živnosti v susednej Českej republike, kde je daň o polovicu nižšia ako u nás – len 15 % oproti našim 33 %. Našinci túžiaci po investovaní do kryptomien môžu tiež uvažovať o podnikaní v Nemecku, Slovinsku či na Cypre, kde sa daň z digitálnych mien vôbec neuplatňuje.

Crypto valley zo Švajčiarska

Ak sa povie kryptomena, Švajčiarsko je jednou z najviac skloňovaných krajín Európy. Švajčiari sa už v roku 2017 rozhodli pristúpiť k regulácii osobitným spôsobom. Niektoré tamojšie kantóny umožňujú platbu za mestské služby či dane v bitcoinoch, čo ihneď prilákalo firmy z celého sveta. Konkrétne kantón Zug je dnes akýmsi „crypto valley“ Európy. V roku 2018 sa kryptomenami začal vo väčšej miere zaoberať aj švajčiarsky regulátor finančného trhu, ktorý však primárne rieši to, aby bitcoiny nemohli používať teroristické organizácie a má brániť aj praniu špinavých peňazí. Každý kantón vo Švajčiarsku si určuje vlastné pravidlá, a firmy pôsobiace na týchto trhoch pravidelne informuje o pripravovaných zmenách či novinkách.

Kam smeruje Slovensko?

Ministerstvo financií Slovenskej republiky si v roku 2018 kvôli kryptomenám privolalo odborníkov zo súkromného sektora, verejnej správy a školstva, a založilo pracovnú skupinu, ktorá funguje dodnes. Cieľom je odhaľovať najdôležitejšie problémy podnikateľov a investorov v sektore digitálnych mien a vytvárať potrebné legislatívne opatrenia. 

Medzičasom sektor kryptomien prešiel rôznymi zmenami a Slovensko získalo tiež novú vládnu garnitúru. Tá sa už vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že prinesie lepšie právne uchopenie pre kryptomeny a veci s nimi súvisiace. Konkrétne opatrenia na zníženie kryptodane sa dokonca objavili aj v balíčku Kilečko 2, napokon však z finálnej verzie zmien vypadli.

Národná banka Slovenska dlhodobo volá po zavedení jasných pravidiel. Odborníci tiež pripúšťajú, že snahy o regulácie kryptomien môžu naďalej stroskotávať. Pre bežného používateľa to znamená, že trh je prakticky neregulovaný, a používatelia, ktorí nejakým spôsobom prídu o kryptomeny, nemajú šancu na ich získanie späť. Musia však za ne platiť dane a uvádzať ich v účtovníctve.

Ak majiteľ kryptomeny na Slovensku nechce platiť dane a poistné do zdravotnej poisťovne, mal by skôr investovať do cenných papierov obchodovaných na burze ako do bitcoinu, myslia si odborníci. Ak totiž budete cenné papiere držať aspoň jeden rok, neplatíte z nich dane vôbec. V tomto prípade je občan oslobodený od dane z výnosu a neplatí ani zdravotné odvody. 

Slovenská petícia za nižšie dane

Na webe Petice.com v súčasnosti prebieha petícia, ktorej cieľom je dosiahnutie „férovejšieho“ zdaňovania obchodovania s kryptomenami. Jej autori sú ochotní svoje príjmy z kryptomien zdaňovať, no aktuálne zaťaženie sa im zdá privysoké a poplatok do zdravotnej poisťovne nezmyselný. Petíciu podpísalo ku koncu augusta viac ako 2-tisíc ľudí.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.9.2021 Jana Schochmann

Dušan Macula – Ak chcete byť presvedčivý obchodník, buďte autentický

Na nič sa nehrajte! Úspech firmy tkvie v dobrých a úprimných vzťahoch lídra so spolupracovníkmi. To je stručný „recept na úspech“ od ...

22.9.2021 Redakcia FinReport

Po novom už všetky veľké firmy budú musieť reportovať o zodpovednom prístupe k podnikaniu

Európska únia pritvrdila pri definovaní pravidiel, ktoré majú zabezpečiť uhlíkovú neutralitu. Kontinent ju má dosiahnuť do roku 2050. ...

21.9.2021 Roland Régely

Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie

Jeden z najmladších samostatných finančných agentov (SFA) na slovenskom finančnom trhu krátko po svojom štarte prenikol do TOP 10 ...

21.9.2021 Zuzana Mecková

Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané

Podnikatelia už majú len niekoľko dní na to, aby upravili a potvrdili svoje firemné údaje v obchodnom registri. V opačnom prípade im hrozia ...

21.9.2021 Redakcia FinReport

Virtuálne sídlo sa na Slovensku stalo domovom pre viac ako 40-tisíc firiem

Virtuálne sídla firiem majú na Slovensku veľký úspech. Využíva ich každá šiesta firma pôsobiaca na našom území. Najmä startupy, malé ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila vydanie emisií dlhopisov dvom spoločnostiam, za ktorými stoja firmy venujúce sa developerstvu. Prvá emisia ...

20.9.2021 Dominik Horváth

Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú

Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí vo fungovaní svojho obchodu App Store urobiť niekoľko zásadných zmien. Spoločnosť roky ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Mastercard sa akvizíciami posilnila v oblasti otvoreného bankovníctva aj kryptomien

Spoločnosť Mastercard po nedávnych akvizíciách spoločností Uphold, Gemini a BitPay v priebehu týždňa oznámila dve ďalšie novinky. Prvou ...

17.9.2021 Roland Régely

Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin

Kryptomeny rastú a prekonávajú očakávania analytikov aj v roku 2021. Najväčšia kryptoburza na svete, spoločnosť Coinbase, dosiahla v druhom ...

16.9.2021 Redakcia FinReport

Krajín, ktoré legalizujú a snažia sa regulovať kryptomeny, pribúda. Poslednou je zatiaľ Ukrajina

Kryptomeny sú považované za kontroverzné investície. Napriek tomu majú schopnosť nabaľovať na seba čoraz väčší počet investorov. A ...

14.9.2021 Redakcia FinReport

NBS varuje pred stránkou ekrona.com. Žiadnu digitálnu euromenu si cez ňu nekúpite

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na internetovú stránku ekrona.com, ktorá vyvoláva dojem, že si cez ňu záujemcovia môžu nakúpiť ...

13.9.2021 Redakcia FinReport

Kryptomena cardano vďaka očakávanému príchodu inteligentných zmlúv rýchlo rastie

Len pred niekoľkými dňami sme priniesli informáciu, že dvom najsilnejším kryptomenám na trhu sa podarilo prekonať svoje štvrťročné ...

7.9.2021 Redakcia FinReport

Každý Salvádorčan môže mať vlastnú kryptopeňaženku, bitcoin sa tu stal oficiálnym platidlom

Najväčšia a na trhu najrozšírenejšia kryptomena bitcoin sa dočkala ďalšieho zásadného míľnika vo svojej 12-ročnej histórii. Po ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Dve najsilnejšie kryptomeny prekonali trojmesačné maximá. Bitcoinu pomáha Muscovo mlčanie, ethereu NFT fondy

Kryptomenám sa opäť darí. Presnejšie dvom najsilnejším z nich sa podarilo prekonať svoje maximá spred viac ako troch mesiacov. Kým bitcoin ...

6.9.2021 Robert Juriš

Úlohou digitálneho eura nie je nahradiť fyzické peniaze, ale umožniť voľbu a uľahčiť spôsob platenia

Vstupujeme do éry digitálnych peňazí. Podobne ako v minulosti komoditné alebo reprezentatívne peniaze, aj tieto vznikajú v reakcii na zmeny v ...

4.9.2021 Redakcia FinReport

Platobné spoločnosti rýchlo rastú. Praje im pandémia aj zmena nákupných zvyklostí

Platobný systém je širokou a komplikovanou sieťou spoločností zaoberajúcich sa vydávaním kariet, bezpečnosťou platieb či úverovaním ...

3.9.2021 Roland Régely

Akvizícia Say Technologies spoločnosťou Robinhood zvyšuje šance malých investorov uspieť na finančných trhoch

Maklérska firma Robinhood nedávno oznámila akvizíciu fintechu Say Technologies vo výške 140 miliónov dolárov. Laik by povedal, že ide len o ...

27.8.2021 Redakcia FinReport

Bezkontaktné platby cez Google Pay prostredníctvom hodiniek konečne prichádzajú aj na Slovensko

Platenie cez Google Pay hodinkami sa konečne stane realitou aj na Slovensku. Táto služba tu síce funguje už tri roky, ale až doteraz sa ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie
 2. 2.
  Dušan Macula – Ak chcete byť presvedčivý obchodník, buďte autentický
 3. 3.
  Po novom už všetky veľké firmy budú musieť reportovať o zodpovednom prístupe k podnikaniu
 4. 4.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 5. 5.
  Slovákom hypotéky stále chutia. Najmä tie vyššie nad 100-tisíc eur a s dlhšou lehotou splatnosti