Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vysoké zdanenie kryptomien nepomáha štátu ani občanom. Ľudia hľadajú spôsoby, ako platiť menej

Roland Régely FinTech Poslať

Kryptomeny sú na Slovensku zdaňované viac ako v iných európskych krajinách. Fyzické osoby a drobní podnikatelia odvádzajú do štátnej pokladnice viac ako tretinu svojho zárobku z týchto digitálnych mien a platia aj zdravotné poistenie. Vysoké dane môžu spôsobiť odliv majiteľov kryptomien na decentralizované burzy, prípadne do iných krajín. Na Slovensku už proti tomu spísali aj prvú petíciu.

zdanenie kryptomien

Foto: Unsplash

Svet sa so zdaňovaním kryptomien trápi

Nielen Slovensko, ale celý svet si už nejaký čas láme hlavu nad tým, akým spôsobom a či vôbec zdaňovať kryptomeny. Jednotný prístup zatiaľ neexistuje a nemá ho ani Európska únia či ďalšie svetové spoločenstvá. 

Isté regulácie v rámci digitálnych mien už v európskom priestore niekoľko rokov existujú, no tie nehovoria o spoločných pravidlách, a tak si každý štát definuje kryptomeny vo svojej legislatíve rozdielne. Mnohé krajiny kryptomeny neodporúčajú používať a nepovažujú ich za skutočné peniaze či menu.

Bitcoin a ďalšie kryptomeny s reguláciami od svojho počiatku nepočítali. Samotný tvorca prvej fungujúcej kryptomeny bitcoin mal víziu vytvorenia takzvaných slobodných peňazí. Tie nemali byť pod dohľadom žiadnej autority a mali fungovať v slobodnom prostredí, ktoré nikto nemôže regulovať alebo inak narušiť. V realite však mnohé krajiny zisky z kryptomeny zdaňujú, niektoré štáty digitálne meny dokonca zakazujú.

Krátka história kryptomien

  • Prvou kryptomenou bol bitcoin, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2009.
  • Na začiatku mal nulovú hodnotu, aktuálne je to približne 50-tisíc dolárov.
  • Autorom projektu je Satoshi Nakamoto, no jeho skutočná identita doposiaľ nie je známa.
  • Za kryptomenami stojí decentralizovaná sieť tvorená tisíckami počítačov, v ktorých nie je žiadna centrálna autorita, ktorá by dohliadala na pravidlá fungovania.
  • Na svete existujú už tisícky kryptomien, momentálne sa obchoduje už s vyše 7 800 kryptomenami.
  • Do projektu kryptomien sa zapájajú aj známe osobnosti, ako Bill Gates či Elon Musk, ktorí ich hodnotu ovplyvňujú svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach.

Ako to funguje na Slovensku?

Slovensko sa rozhodlo na kryptomeny právne zareagovať v roku 2018, keď novelizovalo niekoľko zákonov. Zákonodarcovia vtedy vymedzili, čo je to kryptomena a ako je potrebné ju zdaňovať. Národná banka Slovenska (NBS) v tom čase upozornila, že nemá dohľad nad kryptomenovým trhom a investície do nich neodporúča ani dnes. Odôvodňuje to tým, že nejde o národné meny, a teda tieto investície nie sú pod dohľadom NBS.

Vyššie príjmy znamenajú vyššiu daň

Dane z výnosov kryptomien sú na Slovensku v prípade fyzických osôb vo výške 19 až 25 % a k tomu je ešte potrebné pripočítať 14 % poplatok na zdravotné poistenie, ktorý si neuplatňuje žiadna ďalšia európska krajina.  

Sadzba dane z príjmu tiež závisí od samotného daňového základu. Ak je v roku 2021 menší alebo rovný 37 981,94 eura, výška dane je 19 %. V prípade, že základ dane je vyšší, sadzba sa zvyšuje na 25 %. Do základu dane sa však nepočíta iba predaj kryptomeny, ale všetky príjmy daňovníka za zdaňovacie obdobie. Je teda veľmi pravdepodobné, že ak sa nevenujete len obchodovaniu s kryptomenami, ale podnikáte aj v inej sfére, bude sa vás týkať skôr vyššia sadzba dane.

Pre právnické osoby potom platí rovná daň vo výške 21 %, ktorá sa týka všetkých druhov príjmov.

Daňová povinnosť vzniká pri zámene aj ťažbe

Daň z kryptomeny sa spravidla platí v dvoch prípadoch. Prvým prípadom je situácia, keď si kryptomenu zameníte za inú menu, prípadne si kúpite digitálnu menu za eurá alebo doláre. V tomto prípade už ide o poskytovanie finančnej služby za odplatu, a teda je nutné zaplatiť daň. Druhou alternatívou je takzvaná ťažba kryptomien. Tu je však pomerne náročné preukázať spojenie medzi vykonanou službou a odplatou, keďže pri ťažbe nedostanete automaticky odmenu. Sporná je aj ťažba kryptomien vo väčších skupinách, kde sa odmena pri vyťažení rozpočítava na ťažiarov. 

Kedy priznať a zaplatiť daň z kryptomeny?

Daňovník obchodujúci s kryptomenou by si na Slovensku mal splniť povinnosť na konci daňového obdobia, teda spravidla svoje príjmy uviesť v daňovom priznaní a použiť taký kurz, ktorý bol platný v momente predaja kryptomeny. Zdaňuje sa len zisk, teda rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, znížený o transakčné náklady, ktoré vznikajú pri kúpe a predaji. 

Nadobudnutie kryptomeny si v rámci účtovníctva nemôžete „preniesť“ do iných rokov alebo si znížiť daňovú povinnosť v rámci iného príjmu (napríklad zo zamestnania). 

Positive

Partner témy

 

Vysoké zdanenie nemusí pomôcť

Odborníci na kryptomeny sa zhodujú v tom, že vysoké zdanenie nemusí byť ten správny regulačný nástroj pre nové digitálne meny. Príklady z okolitých krajín totiž ukazujú, že v prípade vyššieho daňového zaťaženia majitelia digitálnych mien radšej volia decentralizované burzy, teda trhy, ktoré nevyžadujú verifikáciu cez občiansky preukaz a nemajú jednoznačné usmernenie, ako presne kryptomeny zdaniť.

V susednom Maďarsku sa napríklad z toho dôvodu rozhodli od roku 2022 znížiť sadzbu dane zo súčasných 30,5 % na rovných 15 %. Tamojšia vláda si od novinky sľubuje menej špekulantov na burze, transparentnejší trh a tiež to, že ľudia nebudú svoje príjmy z kryptomien skrývať. 

Alternatívou pre Slovákov môže byť založenie živnosti v susednej Českej republike, kde je daň o polovicu nižšia ako u nás – len 15 % oproti našim 33 %. Našinci túžiaci po investovaní do kryptomien môžu tiež uvažovať o podnikaní v Nemecku, Slovinsku či na Cypre, kde sa daň z digitálnych mien vôbec neuplatňuje.

Crypto valley zo Švajčiarska

Ak sa povie kryptomena, Švajčiarsko je jednou z najviac skloňovaných krajín Európy. Švajčiari sa už v roku 2017 rozhodli pristúpiť k regulácii osobitným spôsobom. Niektoré tamojšie kantóny umožňujú platbu za mestské služby či dane v bitcoinoch, čo ihneď prilákalo firmy z celého sveta. Konkrétne kantón Zug je dnes akýmsi „crypto valley“ Európy. V roku 2018 sa kryptomenami začal vo väčšej miere zaoberať aj švajčiarsky regulátor finančného trhu, ktorý však primárne rieši to, aby bitcoiny nemohli používať teroristické organizácie a má brániť aj praniu špinavých peňazí. Každý kantón vo Švajčiarsku si určuje vlastné pravidlá, a firmy pôsobiace na týchto trhoch pravidelne informuje o pripravovaných zmenách či novinkách.

Kam smeruje Slovensko?

Ministerstvo financií Slovenskej republiky si v roku 2018 kvôli kryptomenám privolalo odborníkov zo súkromného sektora, verejnej správy a školstva, a založilo pracovnú skupinu, ktorá funguje dodnes. Cieľom je odhaľovať najdôležitejšie problémy podnikateľov a investorov v sektore digitálnych mien a vytvárať potrebné legislatívne opatrenia. 

Medzičasom sektor kryptomien prešiel rôznymi zmenami a Slovensko získalo tiež novú vládnu garnitúru. Tá sa už vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že prinesie lepšie právne uchopenie pre kryptomeny a veci s nimi súvisiace. Konkrétne opatrenia na zníženie kryptodane sa dokonca objavili aj v balíčku Kilečko 2, napokon však z finálnej verzie zmien vypadli.

Národná banka Slovenska dlhodobo volá po zavedení jasných pravidiel. Odborníci tiež pripúšťajú, že snahy o regulácie kryptomien môžu naďalej stroskotávať. Pre bežného používateľa to znamená, že trh je prakticky neregulovaný, a používatelia, ktorí nejakým spôsobom prídu o kryptomeny, nemajú šancu na ich získanie späť. Musia však za ne platiť dane a uvádzať ich v účtovníctve.

Ak majiteľ kryptomeny na Slovensku nechce platiť dane a poistné do zdravotnej poisťovne, mal by skôr investovať do cenných papierov obchodovaných na burze ako do bitcoinu, myslia si odborníci. Ak totiž budete cenné papiere držať aspoň jeden rok, neplatíte z nich dane vôbec. V tomto prípade je občan oslobodený od dane z výnosu a neplatí ani zdravotné odvody. 

Slovenská petícia za nižšie dane

Na webe Petice.com v súčasnosti prebieha petícia, ktorej cieľom je dosiahnutie „férovejšieho“ zdaňovania obchodovania s kryptomenami. Jej autori sú ochotní svoje príjmy z kryptomien zdaňovať, no aktuálne zaťaženie sa im zdá privysoké a poplatok do zdravotnej poisťovne nezmyselný. Petíciu podpísalo ku koncu augusta viac ako 2-tisíc ľudí.

logo
Prečítajte si tiež:
16.5.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľovi kryptoburzy Binance Zhaovi hrozí nielen mnohomiliónový trest, ale aj trojročné väzenie

Generálny riaditeľ najväčšej kryptomenovej burzy na svete Binance Changpeng Zhao sa ešte v novembri minulého roku priznal, že porušil ...

6.5.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin zažil katastrofálny mesiac. Mal rásť, no jeho hodnota sa prepadla ako v čase kryptoizmy

Tohtoročný apríl mal byť pre kryptomeny prelomový. V očakávaní štvrtého halvingu bitcoinu, teda polenia jeho produkcie, sa predpokladalo, ...

5.5.2024 Redakcia FinReport

Prognóza: Výnosy z digitálnych aktív v tomto roku dosiahnu 80 miliárd dolárov

Po 37-percentnom prepade v roku 2022 celosvetový trh s digitálnymi aktívami vrátane kryptomien, NFT a decentralizovaných financií (DeFi) ...

2.5.2024 Redakcia FinReport

Vláda schválila zákon o regulácii kryptoaktív

Regulácia kryptomien dostane aj na Slovensku prísnejšie pravidlá. Vláda schválila návrh zákona o povinnostiach a oprávneniach v oblasti ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ nenastal

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

31.3.2024 Redakcia FinReport

Ktorá firma vlastní najviac bitcoinov na svete? Muskova Tesla to nie je

Podľa toho, ako často sa o spoločnosti Apple Elona Muska píše v súvislosti s držaním kryptomeny bitcoin, by sa mohlo zdať, že práve táto ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin dosiahol svoje ďalšie maximum na úrovni 73-tisíc dolárov za token

Najväčšia kryptomena na trhu bitcoin stále napreduje vo svojom raste. Dnes prekonal hranicu 73-tisíc dolárov za token a predpokladá sa, že ...

11.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin opäť prepísal históriu, dostal sa cez hranicu 70-tisíc dolárov za token

Najsilnejšia kryptomena na svete stále rastie. Bitcoin sa na sklonku uplynulého týždňa po prvý raz dostal cez hranicu 70-tisíc dolárov. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay