Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vysoké zdanenie kryptomien nepomáha štátu ani občanom. Ľudia hľadajú spôsoby, ako platiť menej

Roland Régely FinTech
SK
EN
Poslať

Kryptomeny sú na Slovensku zdaňované viac ako v iných európskych krajinách. Fyzické osoby a drobní podnikatelia odvádzajú do štátnej pokladnice viac ako tretinu svojho zárobku z týchto digitálnych mien a platia aj zdravotné poistenie. Vysoké dane môžu spôsobiť odliv majiteľov kryptomien na decentralizované burzy, prípadne do iných krajín. Na Slovensku už proti tomu spísali aj prvú petíciu.

image

Foto: Unsplash

Svet sa so zdaňovaním kryptomien trápi

Nielen Slovensko, ale celý svet si už nejaký čas láme hlavu nad tým, akým spôsobom a či vôbec zdaňovať kryptomeny. Jednotný prístup zatiaľ neexistuje a nemá ho ani Európska únia či ďalšie svetové spoločenstvá. 

Isté regulácie v rámci digitálnych mien už v európskom priestore niekoľko rokov existujú, no tie nehovoria o spoločných pravidlách, a tak si každý štát definuje kryptomeny vo svojej legislatíve rozdielne. Mnohé krajiny kryptomeny neodporúčajú používať a nepovažujú ich za skutočné peniaze či menu.

Bitcoin a ďalšie kryptomeny s reguláciami od svojho počiatku nepočítali. Samotný tvorca prvej fungujúcej kryptomeny bitcoin mal víziu vytvorenia takzvaných slobodných peňazí. Tie nemali byť pod dohľadom žiadnej autority a mali fungovať v slobodnom prostredí, ktoré nikto nemôže regulovať alebo inak narušiť. V realite však mnohé krajiny zisky z kryptomeny zdaňujú, niektoré štáty digitálne meny dokonca zakazujú.

Krátka história kryptomien

 • Prvou kryptomenou bol bitcoin, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2009.
 • Na začiatku mal nulovú hodnotu, aktuálne je to približne 50-tisíc dolárov.
 • Autorom projektu je Satoshi Nakamoto, no jeho skutočná identita doposiaľ nie je známa.
 • Za kryptomenami stojí decentralizovaná sieť tvorená tisíckami počítačov, v ktorých nie je žiadna centrálna autorita, ktorá by dohliadala na pravidlá fungovania.
 • Na svete existujú už tisícky kryptomien, momentálne sa obchoduje už s vyše 7 800 kryptomenami.
 • Do projektu kryptomien sa zapájajú aj známe osobnosti, ako Bill Gates či Elon Musk, ktorí ich hodnotu ovplyvňujú svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach.

Ako to funguje na Slovensku?

Slovensko sa rozhodlo na kryptomeny právne zareagovať v roku 2018, keď novelizovalo niekoľko zákonov. Zákonodarcovia vtedy vymedzili, čo je to kryptomena a ako je potrebné ju zdaňovať. Národná banka Slovenska (NBS) v tom čase upozornila, že nemá dohľad nad kryptomenovým trhom a investície do nich neodporúča ani dnes. Odôvodňuje to tým, že nejde o národné meny, a teda tieto investície nie sú pod dohľadom NBS.

Vyššie príjmy znamenajú vyššiu daň

Dane z výnosov kryptomien sú na Slovensku v prípade fyzických osôb vo výške 19 až 25 % a k tomu je ešte potrebné pripočítať 14 % poplatok na zdravotné poistenie, ktorý si neuplatňuje žiadna ďalšia európska krajina.  

Sadzba dane z príjmu tiež závisí od samotného daňového základu. Ak je v roku 2021 menší alebo rovný 37 981,94 eura, výška dane je 19 %. V prípade, že základ dane je vyšší, sadzba sa zvyšuje na 25 %. Do základu dane sa však nepočíta iba predaj kryptomeny, ale všetky príjmy daňovníka za zdaňovacie obdobie. Je teda veľmi pravdepodobné, že ak sa nevenujete len obchodovaniu s kryptomenami, ale podnikáte aj v inej sfére, bude sa vás týkať skôr vyššia sadzba dane.

Pre právnické osoby potom platí rovná daň vo výške 21 %, ktorá sa týka všetkých druhov príjmov.

Daňová povinnosť vzniká pri zámene aj ťažbe

Daň z kryptomeny sa spravidla platí v dvoch prípadoch. Prvým prípadom je situácia, keď si kryptomenu zameníte za inú menu, prípadne si kúpite digitálnu menu za eurá alebo doláre. V tomto prípade už ide o poskytovanie finančnej služby za odplatu, a teda je nutné zaplatiť daň. Druhou alternatívou je takzvaná ťažba kryptomien. Tu je však pomerne náročné preukázať spojenie medzi vykonanou službou a odplatou, keďže pri ťažbe nedostanete automaticky odmenu. Sporná je aj ťažba kryptomien vo väčších skupinách, kde sa odmena pri vyťažení rozpočítava na ťažiarov. 

Kedy priznať a zaplatiť daň z kryptomeny?

Daňovník obchodujúci s kryptomenou by si na Slovensku mal splniť povinnosť na konci daňového obdobia, teda spravidla svoje príjmy uviesť v daňovom priznaní a použiť taký kurz, ktorý bol platný v momente predaja kryptomeny. Zdaňuje sa len zisk, teda rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, znížený o transakčné náklady, ktoré vznikajú pri kúpe a predaji. 

Nadobudnutie kryptomeny si v rámci účtovníctva nemôžete „preniesť“ do iných rokov alebo si znížiť daňovú povinnosť v rámci iného príjmu (napríklad zo zamestnania). 

Positive

Partner témy

 

Vysoké zdanenie nemusí pomôcť

Odborníci na kryptomeny sa zhodujú v tom, že vysoké zdanenie nemusí byť ten správny regulačný nástroj pre nové digitálne meny. Príklady z okolitých krajín totiž ukazujú, že v prípade vyššieho daňového zaťaženia majitelia digitálnych mien radšej volia decentralizované burzy, teda trhy, ktoré nevyžadujú verifikáciu cez občiansky preukaz a nemajú jednoznačné usmernenie, ako presne kryptomeny zdaniť.

V susednom Maďarsku sa napríklad z toho dôvodu rozhodli od roku 2022 znížiť sadzbu dane zo súčasných 30,5 % na rovných 15 %. Tamojšia vláda si od novinky sľubuje menej špekulantov na burze, transparentnejší trh a tiež to, že ľudia nebudú svoje príjmy z kryptomien skrývať. 

Alternatívou pre Slovákov môže byť založenie živnosti v susednej Českej republike, kde je daň o polovicu nižšia ako u nás – len 15 % oproti našim 33 %. Našinci túžiaci po investovaní do kryptomien môžu tiež uvažovať o podnikaní v Nemecku, Slovinsku či na Cypre, kde sa daň z digitálnych mien vôbec neuplatňuje.

Crypto valley zo Švajčiarska

Ak sa povie kryptomena, Švajčiarsko je jednou z najviac skloňovaných krajín Európy. Švajčiari sa už v roku 2017 rozhodli pristúpiť k regulácii osobitným spôsobom. Niektoré tamojšie kantóny umožňujú platbu za mestské služby či dane v bitcoinoch, čo ihneď prilákalo firmy z celého sveta. Konkrétne kantón Zug je dnes akýmsi „crypto valley“ Európy. V roku 2018 sa kryptomenami začal vo väčšej miere zaoberať aj švajčiarsky regulátor finančného trhu, ktorý však primárne rieši to, aby bitcoiny nemohli používať teroristické organizácie a má brániť aj praniu špinavých peňazí. Každý kantón vo Švajčiarsku si určuje vlastné pravidlá, a firmy pôsobiace na týchto trhoch pravidelne informuje o pripravovaných zmenách či novinkách.

Kam smeruje Slovensko?

Ministerstvo financií Slovenskej republiky si v roku 2018 kvôli kryptomenám privolalo odborníkov zo súkromného sektora, verejnej správy a školstva, a založilo pracovnú skupinu, ktorá funguje dodnes. Cieľom je odhaľovať najdôležitejšie problémy podnikateľov a investorov v sektore digitálnych mien a vytvárať potrebné legislatívne opatrenia. 

Medzičasom sektor kryptomien prešiel rôznymi zmenami a Slovensko získalo tiež novú vládnu garnitúru. Tá sa už vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že prinesie lepšie právne uchopenie pre kryptomeny a veci s nimi súvisiace. Konkrétne opatrenia na zníženie kryptodane sa dokonca objavili aj v balíčku Kilečko 2, napokon však z finálnej verzie zmien vypadli.

Národná banka Slovenska dlhodobo volá po zavedení jasných pravidiel. Odborníci tiež pripúšťajú, že snahy o regulácie kryptomien môžu naďalej stroskotávať. Pre bežného používateľa to znamená, že trh je prakticky neregulovaný, a používatelia, ktorí nejakým spôsobom prídu o kryptomeny, nemajú šancu na ich získanie späť. Musia však za ne platiť dane a uvádzať ich v účtovníctve.

Ak majiteľ kryptomeny na Slovensku nechce platiť dane a poistné do zdravotnej poisťovne, mal by skôr investovať do cenných papierov obchodovaných na burze ako do bitcoinu, myslia si odborníci. Ak totiž budete cenné papiere držať aspoň jeden rok, neplatíte z nich dane vôbec. V tomto prípade je občan oslobodený od dane z výnosu a neplatí ani zdravotné odvody. 

Slovenská petícia za nižšie dane

Na webe Petice.com v súčasnosti prebieha petícia, ktorej cieľom je dosiahnutie „férovejšieho“ zdaňovania obchodovania s kryptomenami. Jej autori sú ochotní svoje príjmy z kryptomien zdaňovať, no aktuálne zaťaženie sa im zdá privysoké a poplatok do zdravotnej poisťovne nezmyselný. Petíciu podpísalo ku koncu augusta viac ako 2-tisíc ľudí.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
8.8.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny padajú a ich ťažiari si hľadajú nové uplatnenie

Hodnota kryptomien sa začiatkom júna 2022 prepadla na dvojročné minimá. Množstvo investorov zaplakalo, prekvapení boli aj tí, ktorí pri ...

25.7.2022 Redakcia FinReport

Vynaliezavý programátor zneužil počítače vystavené v predajniach elektroniky na ťažbu bitcoinov

Kuriózny prípad riešila polícia v Českej republike. Podarilo sa jej odhaliť nelegálneho ťažiara kryptomien, ktorý si mimoriadne uľahčil ...

22.7.2022 Redakcia FinReport

Automobilka Tesla prestala veriť kryptomenám. Zbavila sa bitcoinov za miliardu dolárov

Keď sa začiatkom tohto týždňa hodnota bitcoinu opäť vyškriabala nad hranicu 23-tisíc eur, priaznivci kryptomien sa nadýchli v miernom ...

21.7.2022 Správy

Teroristická hrozba zostáva podľa OSN aj naďalej vysoká, Al-Káida využíva na podporu svojich aktivít kryptomeny

21.7.2022 (Webnoviny.sk) - V konfliktných oblastiach a susedných krajinách pretrváva vysoké riziko zo strany extrémistov z organizácií ...

15.7.2022 Redakcia FinReport

Kryptoúverová spoločnosť Celsius Network bankrotuje. Problém má 1,75 milióna jej klientov

Kryptoveriteľ zameraný na poskytovanie kryptopôžičiek, spoločnosť Celsius Network, má poriadny problém. Firma, ktorá minulý mesiac ...

4.7.2022 Robert Juriš

Európska únia dosiahla prelomovú dohodu o regulácii kryptomien

Predsedníctvo Rady Európy a Európsky parlament sa dohodli na návrhu regulácie kryptomien s názvom Trhy s kryptoaktívami (MiCA). Rozhodli, že ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny majú za sebou krvavý polrok, bitcoin klesol pod 19-tisíc dolárov

Z informácie, že hodnota bitcoinu sa opäť znížila, sa pomaly stáva stereotyp. Naposledy sa mu to podarilo v posledný júnový deň, keď jeho ...

28.6.2022 Naďa Černá

Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie

Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept ...

20.6.2022 Redakcia FinReport

Elon Musk je obvinený z organizovania pyramídovej hry s kryptomenou dogecoin

Elon Musk má ďalší problém. Čelí obvineniu z organizovania pyramídovej hry. Zneužiť mal vtipnú kryptomenu dogecoin, ktorú niekoľkokrát ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin spadol pod 23-tisíc dolárov a môže ísť ešte podstatne nižšie

Ťažký víkend a ešte ťažšie prebudenie do nového týždňa zažili kryptomeny. Cena bitcoinu klesla pod 23-tisíc dolárov. Je to najnižšia ...

7.6.2022 Redakcia FinReport

Po skrachovanej kryptomene terra prichádza na trh jej nová verzia 2.0

Kryptomena terra sa začiatkom mája 2022 dostala do stavu klinickej smrti. Jej hodnota klesla o 99 % a hrozil je zánik. V priebehu niekoľkých ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Traja zo štyroch oslovených hovoria, že kryptomeny sú už finančným mainstreamom

Takmer tri štvrtiny (70 %) respondentov medzinárodného výskumu sa domnievajú, že úlohou peňazí je zabezpečiť rodinu, pričom sporenie na ...

Aplikácia

 1. 1.
  Ratingová agentúra Moody’s zmenila stabilný výhľad slovenskej ekonomiky na negatívny
 2. 2.
  Tajomstvo starého kufra je odhalené. Ukrýval poklad historických mincí za milión eur, ktoré teraz putujú do dražby
 3. 3.
  V Karlovej Vsi horel byt, jeho obyvateľ unikol skokom z okna (foto)
 4. 4.
  SaS predkladá vlastný ústavný zákon o dôchodkoch
 5. 5.
  Kryptomeny padajú a ich ťažiari si hľadajú nové uplatnenie