Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vojna vo vyhľadávaní: Po rokoch nadvlády Googlu mu na päty začína šliapať Microsoft

Dominik Horváth FinTech
SK
EN
Poslať

Bitka o pozíciu svetovej jednotky vo vyhľadávaní už 14 rokov nebola taká dramatická ako práve teraz. Naposledy sa niečo podobné dialo v roku 2009, keď Microsoft po prvýkrát predstavil svoju verziu vyhľadávača s názvom Microsoft Bing. Napriek dlhoročnej snahe však nedokázal poraziť Google, ktorému aj dnes suverénne patrí titul najpoužívanejšieho vyhľadávača na svete. To sa však môže v najbližšom období zmeniť.

image

Foto: FR

Umelá inteligencia (AI) vo vyhľadávaní znovu postavila tieto dva technologické giganty proti sebe. Obe spoločnosti budú v nasledujúcich mesiacoch a rokoch súperiť o definovanie ďalšej generácie internetového vyhľadávania. Komu sa to podarí, ukáže čas.

Roky rivality

Spoločnosti MicrosoftGoogleznáme svojimi predchádzajúcimi vzájomnými potýčkami. Microsoft pred desiatimi rokmi zaobchádzal so spoločnosťou Google ako s politickým protivníkom. V rokoch 2012 až 2014 spustil útočnú reklamnú kampaň, ktorá obviňovala Google zo spreneverovania súkromných údajov. Microsoft vtedy použil reklamy v novinách parodujúce videá a dokonca aj antireklamný tovar. Google reagoval zablokovaním aplikácií YouTube, Google Maps a Gmail pre Windows Phone od Microsoftu.

Vtedy bolo jasné, že Google urobí čokoľvek, aby zabránil Microsoftu uspieť v mobilných zariadeniach, rovnako ako sa Microsoft pokúsil zastaviť úspech Googlu s Chromebookmi. Bola to zamotaná situácia, ktorú sa podarilo vyriešiť, až keď Microsoft a Google v roku 2015 uzavreli prímerie.

Prímerie vypršalo po šiestich rokoch v apríli 2021 po tom, ako sa Microsoft pridal na stranu podporovateľov nového austrálskeho zákona, podľa ktorého musel Google platiť vydavateľom správ za ich obsah. Google vtedy nazval Microsoft „spoločnosťou, ktorá chce zničiť spôsob fungovania slobodného internetu v snahe podraziť súpera“. Nevraživosť medzi týmito dvoma spoločnosťami sa tak vrátila a pokračuje dodnes.  

Nie je prekvapením, že tieto dve firmy na seba znovu narazili pri téme vyhľadávania. Microsoft aj Google sa dnes usilujú o novú revolučnú budúcnosť pre vyhľadávače. Takú, kde výsledky vyzerajú skôr ako jednoduché  krátke odpovede generované umelou inteligenciou, než ako zbierka odkazov a políčok, na ktoré sa dá kliknúť.

Umelá inteligencia vo vyhľadávaní

Pri téme umelej inteligencie ako nástroja na vyhľadávanie je najskôr potrebné definovať, čo táto technológia znamená. Microsoft aj Google postavili svoje umelé inteligencie na niečom, čo sa nazýva veľké jazykové modely (Large Language Models – LLM).

LLM je tréningový model. Na začiatku umelej inteligencii zadáte vstupné parametre a necháte ju spracovať dostupné dáta. Napríklad ChatGPT sa naučila generovať svoje odpovede po spracovaní 45 terabajtov textu na internete a má približne 175 miliárd parametrov.

Práve objem dát a schopnosť učiť sa robia z ChatGPT a podobných umelých inteligencií revolučnú novinku. ChatGPT dokáže písať eseje, programovať a pamätať si kontext. Ako však môže pomôcť pri hľadaní na internete?

Pri odpovedi na túto otázku záleží, čo konkrétne hľadáte. Ak vás zaujíma len to, kto má dnes meniny, alebo kedy bude najbližší sviatok, odpovede sa nebudú veľmi líšiť od tradičných vyhľadávačov. Čaro však prichádza pri zložitejších témach.

Ak by vás napríklad zaujímal presný kód v Pythone alebo formula v Exceli namiesto toho, aby ste sa museli preklikávať desiatkami diskusných fór alebo iných zdrojov, a hľadať správnu odpoveď, dostanete ju vygenerovanú o pár sekúnd. Takýto istý princíp možno použiť aj v medicíne, chémii, práve a v iných oblastiach. Umelá inteligencia teda nahrádza nutnosť hľadania odpovede pri sofistikovanejších témach v stovkách výsledkov z vyhľadávača a ponúka ju okamžite.

ChatGPT a Microsoft

Microsoft začiatkom roka získal 49-percentný podiel v spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT. Celkovo na túto akvizíciu minul 10 miliárd dolárov, čo predstavuje najväčšiu jednorazovú investíciu do vyhľadávania od spustenia Bingu pred 13 rokmi.

Positive

Partner témy

 

Generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella nazval túto integráciu ako „prvý deň nového závodu“. Už budúci mesiac má byť niektorým používateľom sprístupnená limitovaná verzia nového Bingu s ChatGPT. Je to ambiciózny krok, ktorý, ak sa dobre vykoná, by mohol po rokoch dominancie vo vyhľadávaní vyvinúť na Google vážny tlak.

Microsoft chce okrem toho ChatGPT integrovať aj do svojich ostatných produktov. Momentálne pripravuje novú verziu cloudovej služby Azure, pričom umelá inteligencia by mala byť integrovaná aj do balíka Microsoft 365. Určitá forma ChatGPT by sa tak mala objaviť aj v programoch, ako Word, Excel alebo PowerPoint.

Zakladateľov Googlu povolali späť do firmy

Je zrejmé, že Google neberie túto novú hrozbu na ľahkú váhu. Generálny riaditeľ Sundar Pichai údajne od decembra minulého roka opätovne prizval do spoločnosti jej zakladateľov Larryho Pagea a Sergeya Brina. Obaja sa údajne zúčastňujú porád v snahe pomôcť Googlu predstaviť svoju vlastnú vyhľadávajúcu umelú inteligenciu. Nepriamo sa hovorí aj o ich možnom znovu zapojení sa do riadenia spoločnosti. Zakladatelia sa vrátili do Googlu prvýkrát od roku 2019, keď opustili svoje vedúce funkcie.

Google a Bard

S čím konkrétne chce Google konkurovať? Deň pred ohlásením spolupráce medzi Microsoftom a OpenAI predstavil Google svoju vlastnú umelú inteligenciu s názvom Bard. Vytvorená je pomocou technológie LaMDA, ktorá je podobná jazykovému modelu ChatGPT. Google plánuje poskytnúť prístup k Bardovi v najbližších týždňoch.

Google tiež investoval 300 miliónov dolárov do spoločnosti AI Anthropic, ktorú založili bývalí zamestnanci OpenAI. AI Anthropic sa rovnako zameriava na tvorbu jazykových modelov umelej inteligencie a postavil svojho vlastného rivala ChatGPT s názvom Claude.

Množstvo pre a proti

„Všeobecný názor je, že integrácia ChatGPT do vyhľadávača Microsoft Bing môže mať priamy vplyv na obchodný model Google, ktorý tým bude ohrozený,“ povedal profesor na Georgia Institute of Technology Mark Riedl pre portál Bloomberg.

Microsoft môže mať výhodu v ChatGPT hlavne kvôli stále sa rozvíjajúcej technológii. Zatiaľ čo dnešný ChatGPT je založený na GPT-3.5, teda veľkom jazykovom modeli vyvinutom minulý rok, hovorí sa, že funkcia vyhľadávania v Bingu by mala byť založená na zatiaľ neohlásenom modeli GPT-4. Komunita umelej inteligencie naďalej kolektívne špekuluje o tom, ako veľmi bude GPT-4 výkonný.

Naopak, Google má na Bardovi ešte veľa práce. Na verejnosť unikli testovania tejto umelej inteligencie a viacerí testeri hovoria o značných nedostatkoch. Z čisto technického hľadiska tak môže mať Microsoft výhodu, netreba však zabúdať na dôležitú vec.

Bude táto novinka dostatočne zaujímavá na to, aby podnietila zmenu správania sa zákazníkov? V súčasnosti je väčšina používateľov oveľa viac spokojná s Googlom ako s Bingom, ktorý si zatiaľ urobil skôr negatívne meno kvôli viacerým technickým nedostatkom. Pre bežného človeka, ktorý je zvyknutý na Google, tak integrácia ChatGPT na druhom vyhľadávači asi nebude predstavovať dostatočnú pridanú hodnotu na to, aby opustil to, čo dobre pozná a čo mu roky funguje.

Vystúpi Microsoft na trón, alebo si ho udrží Google?

Určiť víťaza je tak v súčasnosti mimoriadne náročné. Obidve spoločnosti berú umelú inteligenciu a jej integráciu seriózne a vidia v nej budúcnosť. Otázkou tak zostáva, ktorej z firiem sa podarí implementovať túto technológiu lepšie. Bude to Microsoft, ktorý by po rokoch neúspechov v tejto oblasti konečne mohol predstihnúť súčasnú jednotku? Alebo to bude Google, ktorý si upevní svoju pozíciu, a raz a navždy dá Microsoftu jasne najavo, že vyhľadávanie patrí len jemu?

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.3.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin sa blíži k hranici 30-tisíc dolárov za token, pomohli mu krachy bánk

Hodnota kryptomien začala záhadne rásť. Vojna na Ukrajine sa prehupla do svojho druhého roku. Viacero bánk, kryptobánk aj kryptobúrz ...

21.3.2023 Martin Jamnický

Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera

Poslanci parlamentu sa aktuálne venujú aj novelizácii zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Asociácia dôchodkových správcovských ...

21.3.2023 Eva Sadovská

Inflácia vplýva na financie troch štvrtín mladých Slovákov, no ich investičná gramotnosť je slabá

Aktuálne (20. až 26. marec 2023) na celom svete prebieha Global Money Week, teda Globálny týždeň peňazí. Cieľom každoročnej kampane je ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Nové doklady bez tváre pre seniorov nad 65 rokov a deti do 15 rokov

Ministerstvo vnútra SR začalo znovu doručovať zásielky s občianskym preukazom bez podoby tváre. Prostredníctvom tohto dokladu totožnosti, ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok

Sociálna poisťovňa začína vydávať a rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok. Ako prví prišli na rad noví ...

21.3.2023 Roland Régely

Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude

Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný

Len pred niekoľkými dňami zvyšovali úrokové sadzby svojich úverov štyria veľkí hráči na slovenskom hypotekárnom trhu. Po víkende sa k ...

19.3.2023 Redakcia FinReport

Elon Musk chce prerobiť Twitter na finančnú spoločnosť s fintech službami

Komunikačná platforma Twitter, ktorú vlani kúpil Elon Musk za 44 miliárd dolárov, by sa mohla stať aj poskytovateľom platobných služieb. ...

19.3.2023 Redakcia FinReport

Umelá inteligencia nás nenahradí, skôr nám pomôže. Toto sú odvetvia, v ktorých je najžiadanejšia

18.3.2023 Redakcia FinReport

JPMorgan so svojou digitálnou bankou mieri do Európy, základňu bude mať v Berlíne

Najväčšia americká banka JPMorgan Chase plánuje pokračovať v rozširovaní svojich aktivít v Európe. Stavať chce na úspechu svojej ...

17.3.2023 Naďa Černá

Četovacie platformy predstavujú problém. Štáty sa boja špionáže, banky zase úniku informácií

Obľúbená sociálna sieť TikTok dostala v mnohých krajinách stopku. Podľa najnovších nariadení si ju budú musieť z mobilov, tabletov a ...

11.3.2023 Redakcia FinReport

E-shopy ako príležitosť pre nový biznis. Na začiatku tohto roka ich vzniklo o štvrtinu viac ako vlani

Na Slovensku počas prvých dvoch mesiacov tohto roka pribudlo o 25 % internetových obchodov viac ako za rovnaké obdobie minulého roku. V Česku ...

11.3.2023 Redakcia FinReport

Kryptobanka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii a cena kryptomien klesá

Americká kryptomenová banka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii. Jej podnikanie doplatilo na kolaps kryptoburzy FTX na sklonku ...

9.3.2023 Redakcia FinReport

ChatbotGPT postavený na umelej inteligencii má čoraz viac odporcov. Zakázali ho banky a stopku má aj v Číne

ChatbotGPT poháňaný umelou inteligenciou, ktorý vytvorila spoločnosť OpenAI, očaril svet len pred niekoľkými mesiacmi. Slúži bežným ...

9.3.2023 Robert Juriš

Vstavané financie za štyri roky zdvojnásobia objem výnosov a ohrozia dominanciu platobných kariet

Nová štúdia od Juniper Research tvrdí, že celosvetové príjmy z Embedded Finance (vstavaných financií) pre ich dodávateľov v roku 2027 ...

9.3.2023 Redakcia FinReport

Vytvorili finančnú platformu, ktorá zdigitalizovala finančného sprostredkovateľa

Spoločnosť Moneyhoon spúšťa rovnomennú digitálnu finančnú platformu. Cieľom je umožniť používateľovi spravovať svoje finančné ...

7.3.2023 Martin Jamnický

Augustín Cerstens: Vytvorením programovateľnej účtovnej knihy dosiahneme explóziu finančných inovácií

V Banke pre medzinárodné platby (Bank for International Settlements – BIS) plánujú zaviesť jednotnú programovateľnú účtovnú knihu. ...

5.3.2023 Redakcia FinReport

Konverzační voiceboti sú pre firmy výzvou. Mnohé však vyčkávajú, ako sa uchytia

Viac ako polovica firiem považuje konverzačných voicebotov za vhodný spôsob komunikácie so svojimi zákazníkmi. Až 55 % opýtaných ...

Mobilná aplikácia