Vo Veľkej Británii chceli kryptomeny posudzovať ako hazardné hry. Neprešlo to
Ministerstvo financií Spojeného kráľovstva odmietlo návrhy parlamentného finančného výboru, aby spotrebiteľské obchodovanie s nekrytými kryptomenami, ako sú bitcoin či ethereum, bolo regulované podobne, ako napríklad hazardné hry.
Foto: Unsplash
Hazard či finančná služba?
K spochybneniu plánu vlády na reguláciu obchodovania s kryptomenami ako finančnej služby došlo v máji tohto roku. Parlamentný finančný výbor vtedy navrhol, aby bolo investovanie do kryptoaktív posudzované rovnako, ako hazardné hry, a takto sa k nemu aj pristupovalo.
Predstavitelia výboru vtedy vyhlásili, že kryptomeny, ako napríklad bitcoin či ethereum, „nemajú žiadnu vnútornú hodnotu a neslúžia žiadnemu užitočnému sociálnemu cieľu, pričom spotrebúvajú veľké množstvo energie a zločinci ich využívajú na podvody a pranie špinavých peňazí“.
Tvrdili tiež, že „zrovnoprávnenie“ investovania do kryptomien s bežnými finančnými službami by mohlo vyvolať „halo efekt“, ktorý spotrebiteľov privedie k presvedčeniu, že táto činnosť je bezpečná a chránená, hoci tomu tak podľa nich nie je.
Kritika vlastností kryptoaktív
Predsedníčka výboru Harriett Baldwinová pri prezentácii svojich záverov uviedla, že udalosti roku 2022 poukázali na riziká, ktoré pre spotrebiteľov predstavuje odvetvie kryptoaktív, „ktoré z veľkej časti zostávajú divokým západom“.
„Spotrebiteľské obchodovanie s kryptomenami nemá žiadnu vnútornú hodnotu, ale má obrovskú volatilitu cien a nevytvára žiadne viditeľné sociálne statky. Preto by sa malo viac podobať na hazard než na finančnú službu, a ako také by malo byť regulované,“ povedala.
Obavy z nesúladu
Ministerstvo financií Spojeného kráľovstva však reagovalo, že „úplne nesúhlasí s odporúčaniami výboru“ a tvrdilo, že takýto prístup by riskoval nesúlad s medzinárodnými štandardmi a potenciálne by vytvoril nejasné a prekrývajúce sa mandáty medzi finančnými regulátormi a Komisiou pre hazardné hry.
„Takýto prístup by bol v úplnom rozpore s celosvetovo dohodnutými odporúčaniami medzinárodných organizácií a orgánov stanovujúcich normy, vrátane Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere a Rady pre finančnú stabilitu G20,“ odpovedalo ministerstvo financií s tým, že na riešenie rizík nekrytých kryptoaktív a vytváranie podmienok pre bezpečnú inováciu je podľa neho vhodnejší regulačný rámec pre finančné služby.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby
- 4.Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou
- 5.Na Ostravskej univerzite zasahovala polícia, anonym sa vyhrážal streľbou