Vláda nerobí nič pre ochranu pred podvodmi od tzv. finfluencerov na sociálnych sieťach
Aj vy ste si všimli na niektorej zo sociálnych sietí zaručene poctivé investičné tipy, ktoré sa vám snažili podsunúť známe či menej známe osobnosti – takzvaní finfluenceri? Pochybných investičných odporúčaní sa na sociálnych sieťach objavuje čoraz viac, a mnoho Slovákov kvôli nim už prišlo o svoje peniaze.
Foto: Freepik
Pribúda investičných podvodov
Slovensko úplne ignoruje hrozbu investičných podvodov zo strany finačných influencerov, teda takzvaných finfluencerov. Tí dnes bez kontroly ponúkajú na sociálnych sieťach pochybné investičné odporúčania, v dôsledku ktorých množstvo neskúsených ľudí prichádza o svoje peniaze.
Na Slovensku sa na sociálnych sieťach stále častejšie vyskytujú aj profily s digitálnymi avatarmi známych osobností alebo dokonca politikov, ktoré ponúkajú pochybné finančné nástroje či klamlivé informácie o rôznych trhových príležitostiach. Takéto reklamy sľubujú enormné zisky a zlepšenie životných podmienok investora bez akýchkoľvek skutočných základov, pričom úplne ignorujú riziká, zároveň používajú falošné profily aj domény.
Alarmujúce čísla z Veľkej Británie
O tom, o akú veľkú hrozbu ide, svedčia čísla z Veľkej Británie. Podľa nezávislého regulačného úradu FCA (Financial Conduct Authority) je totiž čoraz viac mladých ľudí v krajine vo veku 18 až 29 rokov obeťou podvodov, pričom až 62 % z nich sleduje influencerov a 74 % z nich im aj dôveruje.
Partner témy
Počas októbra tohto roka sa vo Veľkej Británii uskutočnila rozsiahla akcia proti finfluencerom pod dohľadom FCA, pri ktorej vypočuli 20 influencerov. Ešte pred niekoľkými mesiacmi FCA obvinila aj niekoľko celebrít z britskej reality show Love Island pre údajnú propagáciu finančných inštrumentov CFD, ku ktorej neboli oprávnení.
Veľmi obmedzené možnosti ochrany
Kým napríklad v susednom Česku na takéto podvody aspoň upozorňuje polícia cez svoje oficiálne kanály, na Slovensku sa tak deje v oveľa menšej miere. „Influenceri môžu poskytovať investičné rady a robiť reklamu konkrétnym produktom bez toho, aby za svoje odporúčania niesli právnu zodpovednosť. Aj preto často dochádza k propagácii neoverených alebo vysoko rizikových produktov,“ uviedol David Horváth zo spoločnosti Capital Markets.
Riešením by podľa neho mohlo byť vytvorenie právnych mantinelov, ktoré by takýmto praktikám zabránili. Vyzdvihol však aj dôležitosť vzdelávania verejnosti v oblasti finančných produktov s cieľom zvyšovania finančnej gramotnosti.
Keďže páchateľov online finančných podvodov je veľmi ťažké identifikovať, prípady ako sú tieto, na Slovensku podľa generálnej tajomníčky AFISP Dariny Huttovej končia v slepej uličke. Zároveň dodala, že hoci Národná banka Slovenska má odbor ochrany práv finančného spotrebiteľa, jeho možnosti sú v tomto ohľade veľmi obmedzené.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Začalo sa s vyplácaním 13. dôchodkov. Aká je ich výška?
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor