Viacero afrických krajín pracuje na vývine vlastných digitálnych mien
Digitálne meny sú témou, ktorú riešia centrálne banky takmer všetkých krajín na svete – Európsku úniu, USA či iné popredné finančné veľmoci nevynímajúc. Táto téma však prekvapujúco rýchlo napreduje aj v rozvojových krajinách, ako sú napríklad štáty subsaharskej Afriky.

Foto: Shutterstock
Nigéria, Ghana a Juhoafrická republika
Podľa informácií Medzinárodného menového fondu (MMF) sa témou vývinu vlastnej digitálnej meny (CBDC), ktorá by mala pokrývať najmä zahraničný obchod, platby za tovary a medzibankové transfery, zaoberá hneď niekoľko afrických štátov.
Priekopníkmi sú napríklad Nigéria, ktorá už predstavila vlastnú digitálnu menu s názvom e-Naira. Rýchlo napredujú aj Ghana a Juhoafrická republika. Ďalšie štáty sa v súvislosti s CBDC nachádzajú v štádiu výskumu.
Samotná Ghana pracuje na vývine meny, ktorú nazvala e-Cedi, a chce dosiahnuť, aby sa stala dostupnou aj pre retailových používateľov. Cieľom je, aby ju mohol používať ktokoľvek, kto má k dispozícii digitálnu peňaženku.
Aj pre ľudí, ktorí dosiaľ nemali účet
V týchto krajinách je najčastejšou motiváciou snaha o elimináciu používania finančnej hotovosti kvôli vysokej kriminalite. Všeobecne sa očakáva, že práca s digitálnymi peniazmi zvýši fyzickú bezpečnosť občanov pri narábaní s nimi.
Partner témy
Dôležitým faktorom je tiež snaha o rozšírenie bankových služieb aj pre ľudí, ktorí až dosiaľ nemali zriadený bankový účet. Uvažuje sa totiž nielen o online službách, ale aj o technologicky menej náročnejších offline službách.
Rozvojové projekty sprevádza viacero problémov
Podľa názoru Medzinárodného menového fondu čelia africké krajiny pri rozvoji CBDC projektov hneď niekoľkým zásadným problémom. Medzi nimi najdôležitejšie sú slabé pokrytie krajín internetom či málo technických vedomostí a zručností pri práci s dátami. MMF sa tiež obáva, že rozšírenie digitálnych mien povedie k hromadnému sťahovaniu hotovosti z bankového systému, čo by mohlo negatívne ovplyvniť schopnosť bánk poskytovať úvery.
Ako ďaleko sú v iných krajinách sveta
Vlastné digitálne meny v súčasnosti pripravuje hneď niekoľko krajín. Zrejme najrýchlejšie napreduje Čína. Svoj digitálny jüan už dokonca aj testovala v praxi. Zodpovedne k téme pristupuje aj Európska centrálna banka. Projekt digitálneho eura sa zatiaľ nachádza vo „výskumnej fáze“. Z európskych krajín nachádzajúcich sa mimo eurozóny je najďalej Švédsko. Projekt e-krona funguje už šesť rokov a v súčasnosti sa posúva do fázy testovania.
Na vývoji digitálnej meny pracujú aj v Moskve a Paríži. Intenzívne sa jej venujú aj v Indii a rýchly progres zaznamenali v Indonézii, projekt ohlásila aj Brazília. Naopak, americký FED zatiaľ za celosvetovým trendom zaostáva. V USA zatiaľ len formulujú rámce, v ktorých by sa používanie digitálneho dolára malo pohybovať.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo
- 3.Poistenie kybernetických rizík chráni pred krádežou peňazí, ale aj identity
- 4.Inflácia eurozóny sa blíži k 2-percentnému cieľu, Slovensko ju má na úrovni 6,9 %
- 5.Martin Chodúr: Trojkráľový koncert 6. januára 2024