V Japonsku pripravujú testovanie digitálneho jenu v bežných obchodných podmienkach
Aj v Japonsku pracujú na vývoji vlastnej digitálnej meny. Do pilotného projektu digitálnej meny centrálnej banky sa spoločne s tokijskými obchodníkmi sa pustil japonský kartový gigant JCB. Už v budúcom roku chce otestovať funkčnosť digitálneho jenu v prostredí bežných obchodov.

Foto: Shutterstock
Prínos pre spotrebiteľov aj obchodníkov
Japonská centrálna banka začala práce na vývoji digitálneho jenu. Svoje sily na príprave CBDC (Central Bank Digital Currency) spojila so špecialistom na digitálnu identitu so spoločnosťou Idemia a fintechom Soft Space. Cieľom je zistiť, ako sa bude digitálna mena správať v konkrétnych situáciách, ktoré môžu pri obchodovaní nastať v praxi.
Kartová spoločnosť vyvíja JCBDC (JCB Digital Currency), ktorá má byť otestovaná v budúcom roku pomocou už existujúcich bezkontaktných kariet JCB na bežne využívaných obchodných POS termináloch.
„Tento projekt dokazuje, že môžeme použiť existujúci hardvér na prijímanie platieb pre nové platobné systémy CBDC, čo bude obrovským prínosom pre spotrebiteľov aj obchodníkov,“ hovorí, člen predstavenstva spoločnosti Koremitsu Sannomiya.
Partner témy
V Európe možno už v roku 2025
Na vývoji CBDC pracujú mnohé krajiny sveta. Ak Európska centrálna banka tomuto projektu priradila zásadnú prioritu. Len pred niekoľkými dňami si vybrala päticu partnerov, ktorí jej s týmto projektom pomôžu tak, aby nová európska digitálna mena v blízkej budúcnosti začala fungovať bezrizikovo, dostupne a efektívne pre čo najširší okruh používateľov.
Výskumná fáza projektu digitálneho eura by mala trvať do júla 2023. Už teraz je však zrejmé, že obyvatelia krajín, ktoré budú platiť digitálnou menou, budú potrebovať digitálne peňaženky, ktoré budú fungovať ako súčasť digitálnych účtov. Finančná komunikácia bude prebiehať prostredníctvom aplikácií, pričom každý občan si bude môcť prevádzať finančnú hotovosť na digitálnu menu v pomere 1 : 1.
Celý proces bude potrebné „ošetriť“ novou legislatívou. Otvorená je tiež problematika okamžitých platieb na zatiaľ roztrieštenom a nejednotnom európskom trhu cezhraničných platieb. Ak by európsky projekt pokračoval bez zdržaní, v praxi by sa mohol začať využívať už v roku 2025.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma