V Google Play sa šíri nebezpečný vírus. Napáda najmä bankové aplikácie a kradne peniaze
V Google Play – obľúbenej distribučnej platforme pre smartfóny s operačným systémom Android, sa začal šíriť nebezpečný vírus s názvom SharkBot. Je to trójsky kôň, ktorý útočí na bankové aplikácie. Po stiahnutí infikovanej aplikácie sa vírus rozšíri v smartfóne, získa nad ním kontrolu a automaticky začne vykonávať peňažné prevody.

Foto. Shutterstock
Vírus sa šíri už niekoľko mesiacov
Nebezpečný vírus SharkBot bol prvýkrát spozorovaný už koncom minulého roka, keď o ňom informovala bezpečnostná firma Clearify. Zaujímavý bol hlavne vďaka svojej schopnosti prevziať kontrolu nad zariadením a vykonávať automatické peňažné prevody.
Hlbšie analýzy potvrdili, že vírus je jedinečný. To znamená, že sa neviaže na žiadne iné škodlivé softvéry. Bankové informácie si zistí jednoduchým spôsobom. Keď sa dostane do smartfónu, stačí len, aby sa používateľ prihlásil do bankovej aplikácie. Vírus totiž obsahuje takzvaný keylogger, s pomocou ktorého zaznamenáva zadaný text vrátane hesiel a ďalších prihlasovacích údajov, ktoré neskôr zneužije.
SharkBot okrem toho vie odosielať aj SMS správy, sťahovať súbory či odstraňovať stiahnuté aplikácie. Objem finančných škôd, ktoré vírus až dosiaľ napáchal, zatiaľ nebol vyčíslený.
Antivírus aj „čistič“ zariadenia
V súčasnosti sa vie zatiaľ o štyroch aplikáciách, ktorých bol SharkBot súčasťou:
- Antivirus, Super Cleaner,
- Atom Clean-Booster, Antivirus,
- Alpha Antivirus, Cleaner,
- Powerful Cleaner, Antivirus.
Všetky aplikácie boli označené ako antivírusy a nástroje na vyčistenie zariadenia. Mali dobré hodnotenia a podrobný opis, ktorého súčasťou bolo aj niekoľko fotiek obrazovky. Na prvý pohľad teda vôbec nevyzerali podozrivo.
Podľa posledných aktualizácií, tesne pred stiahnutím aplikácií z obehu, najviac používateľov mala aplikácia Powerful Cleaner, Antivirus. Do telefónu si ju stiahlo viac ako 50-tisíc ľudí.
Nie je to prvý raz
SharkBot nie je prvým vírusom, ktorý sa dostal do ponuky digitálnej platformy Google Play. Začiatkom marca 2022 informovala spoločnosť Clearify o ďalšom víruse, ktorý sa objavoval v aplikácii QR Code & Barcode Scanner.
Aplikácia na skenovanie kódov vyzerala neškodne – veľmi podobne ako štyri spomínané antivírusy. Obsahovala však vírus TeaBot – tiež trójsky kôň, ktorý funguje veľmi podobne ako SharkBot. Útočí na osobné údaje a zneužíva bankové aplikácie.
Skener kódov sa už v súčasnosti na Google Play nenachádza. Za krátky čas od jeho uvedenia si ho však stihlo stiahnuť približne 10-tisíc používateľov.
Systém ako matrioška
A ako je možné, že sa takéto aplikácie dostali do Google Play? Okrem toho, že systém schvaľovania má v tomto online obchode pomerne veľké medzery, dôležitá je aj skutočnosť, že aplikácie fungovali ako matriošky.
Ich vrchná vrstva skutočne predstavovala antivírus, prípadne čistič zariadenia. Druhá mala v sebe zmenšenú verziu SharkBotu. Po tom, ako si klient aplikáciu nainštaloval, musel ju ešte aktualizovať, čím sa vírus skompletizoval a mohol začať slúžiť tomu, prečo bol vyvinutý – kradnutiu peňazí.
Google Play má v ponuke tisícky rôznych aplikácií. Ak si chcete byť istí, že s nimi nesťahujete aj vírus, ich pôvod si dobre overte. Prezrite si recenzie na internete, rôzne diskusie či priamo oficiálnu stránku vývojára.
Nezabudnite si prečítať podrobný opis aplikácie, a po jej otvorení sledujte, aké povolenia potrebuje. Napríklad aplikácie určené na úpravu fotografií budú potrebovať prístup k vašej fotogalérii. Iné, určené na komunikáciu, môžu vyžadovať prístup k telefonickým kontaktom.
Komplexným riešením je zaobstaranie si antivírusového programu od overených firiem, ktoré majú produkty aj na iné zariadenia. Počítajte však s tým, že vás to bude niečo stáť.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo
- 3.Poistenie kybernetických rizík chráni pred krádežou peňazí, ale aj identity
- 4.Silvester 2023 Angles & Demons 31. decembra 2023 - 1. januára 2024
- 5.Inflácia eurozóny sa blíži k 2-percentnému cieľu, Slovensko ju má na úrovni 6,9 %