Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Umelá inteligencia si razí cestu aj na Slovensku, ale zatiaľ len veľmi opatrne

Magdaléna Švančarková FinTech Poslať

Finančná sféra patrí k oblastiam, kde sa pracuje s množstvom dát. Tie sa zbierajú dlhodobo a štruktúrovane, čo predstavuje dobrý základ pre nasadenie umelej inteligencie. Slovenské finančné domy ju preto využívajú vo viacerých procesoch a oblastiach. Zatiaľ však len veľmi opatrne.

umelá inteligencia

Foto: Shutterstock

Analýza, chatboty, prevencia pred podvodmi

Podľa výsledkov monitoringu Národnej banky Slovenska z konca roka 2020 nástroje umelej inteligencie aktuálne využíva 6 % dohliadaných subjektov finančného trhu. Najrozšírenejšia je najmä v oblasti zlepšenia aplikácií a procesov front-office a back-office.

„Umelá inteligencia sa využíva na diagnostickú alebo prediktívnu analýzu, v rámci chatbotov, na prevenciu voči podvodom a tiež na riadenie portfólia,“ objasňuje hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer. Z prieskumu centrálnej banky vyplýva, že približne 30 % dohliadaných subjektov finančného trhu plánuje implementovať umelú inteligenciu v blízkej budúcnosti v horizonte do troch rokov.

V súčasnosti umelú inteligenciu na slovenskom finančnom trhu využíva napríklad Slovenská sporiteľňa (SLSP) na prevenciu proti podvodom. Tieto systémy sú schopné včas predvídať a zablokovať nové typy útokov.

„V budúcnosti predpokladáme, že systémy využívajúce umelú inteligenciu budeme môcť efektívne nasadiť aj v iných oblastiach banky, ako napríklad pri riadení rizík, finančnom poradenstve či auditoch bezpečnosti informačných technológií,“ objasňuje hovorkyňa banky Marta Cesnaková.

Overovacie systémy a ochrana peňazí klienta

V mBank umelú inteligenciu používajú pri kategorizácii transakcií v mobilnej aplikácii a internetbankingu. „Správnu kategóriu pri zrealizovaných transakciách sme vďaka umelej inteligencii aktuálne schopní priradiť v približne 95 % prípadov,“ vysvetľuje vedúci rozvoja mobilného a internetového bankovníctva mBank Lukáš Kiac.

Umelá inteligencia má svoje miesto aj v rámci rôznych overovacích systémov v prípade ochrany peňazí klienta, napríklad pri platbe kartou na internete.

Tatra banka dáva umelej inteligencii väčší priestor už tri roky. Vytvorila Data Science tím na hľadanie príležitostí pre umelú inteligenciu, ktoré by v banke mohli využiť. Určitú formu umelej inteligencie využíva vo viacerých oblastiach, v rámci spracovania dokumentov a neštruktúrovaných dát, bezpečnosti, analýzy transakčných dát, alebo rozvoja pobočkovej a bankomatovej siete.

„Naši klienti asi najviac vnímajú umelú inteligenciu prostredníctvom chatbota Adama,“ vysvetľuje hovorkyňa Zuzana Žiaranová. V budúcnosti v Tatra banke plánujú rozširovať použitie umelej inteligencie najmä v oblasti zákazníckej skúsenosti.

Lídrami na svetovom trhu sú USA, Čína a Európska únia

Využívanie umelej inteligencie vo svete má troch kľúčových hráčov. Na prvom mieste sú Spojené štáty. Z druhého miesta na nich poškuľuje Čína, pre ktorú je umelá inteligencia najvyššou prioritou. Na tretej priečke je Európska únia (EÚ). Ak si však chce udržať konkurencieschopnosť, má čo doháňať. Takéto výsledky priniesla štúdia Nadácie pre informačné technológie a inovácie (ITIF).

Organizácia hodnotila stav vývoja umelej inteligencie z rôznych hľadísk. Napríklad EÚ má síce najviac publikovaných vedeckých prác, no posilniť by mala najmä daňové stimuly pre výskum a rozšíriť aj viac výskumných centier, ktoré sa budú zaoberať umelou inteligenciou.

USA zase výrazne investuje do startupov a financuje výskum a vývoj. Čína vedie v množstve generovaných údajov. Všetky krajiny si uvedomujú, že umelá inteligencia je spúšťač mnohých zmien a nechcú v jej vývoji nič zameškať.

Positive

Partner témy

 

Krajiny EÚ preto v poslednom období aktívne prehodnocujú svoje národné stratégie, vytvárajú rôzne komisie a organizácie, ktoré tvoria odborníci z oblasti umelej inteligencie. Napríklad Maďarsko nedávno zverejnilo ambiciózny plán. Umelá inteligencia by mala do roku 2030 tvoriť až 15 % z celkového HDP krajiny.

Aj Slovensko má vlastnú stratégiu digitálnej transformácie

Slovensko má takisto svoje plány a stratégie. V roku 2019 vznikla otvorená platforma Slovenské centrum pre rozvoj umelej inteligencie. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vytvoril Stratégiu digitálnej transformácie Slovenska 2030. Cieľom je, aby Slovensko dokázalo naplno využiť potenciál nových technológií.

Slovensko má veľký potenciál pre uplatnenie umelej inteligencie, ale zatiaľ sa prejavuje dosť málo,“ reaguje popredná odborníčka na umelú inteligenciu a zakladateľka a generálna riaditeľka Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Mária Bieliková. Podľa nej sme na chvoste EÚ skoro vo všetkých indikátoroch ohľadom financovania výskumu a inovácií, či počtu vysokoškolsky vzdelaných ľudí v umelej inteligencii, ale aj v odboroch, ako sú informačné či komunikačné technológie.

Čo sa chystá v oblasti umelej inteligencie v blízkej budúcnosti?

Podľa prieskumu o umelej inteligencii z minulého roka, ktorý zastrešovala Slovak.AI, rozvoju trhu by pomohla napríklad finančná podpora pri testovacích riešeniach, viac expertov, väčšia ponuka kurzov o umelej inteligencii, workshopov, ale aj zlepšenie povedomia o umelej inteligencii.

Podľa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR budú financie na podporu umelej inteligencie najmä v rámci nového programovacieho obdobia, ale aj v rámci Plánu obnovy a odolnosti. „Presné výšky alokácií finančných zdrojov budú známe až po skončení procesu prioritizácie oblastí financovania v rámci nových zdrojov EÚ,“ objasňuje vo svojom vyjadrení ministerstvo.

Na Slovensku čoskoro vznikne aj špecializovaný HUB (v rámci Európskych centier digitálnych inovácií – EDIH) pre podporu rozvoja výskumu, vývoja a nasadzovania umelej inteligencie.

Rozvoj a používanie umelej inteligencie je však závislé od kvality existujúcej dátovej infraštruktúry a dostupných dát. „Cieľom je vytvoriť dostupnú infraštruktúru a kvalitné dáta, ktoré umožnia postupné, čoraz rozsiahlejšie využívanie umelej inteligencie v službách, priemysle a v internete vecí,“ dopĺňa rezort.

Nové technológie, a najmä umelá inteligencia, sú podľa Márie Bielikovej ako stvorené pre malú krajinu, akou je Slovensko: „Pre rozvoj umelej inteligencie však potrebujeme dobré dáta, ľudí, ktorí navrhujú ich spracovanie, a výpočtovú infraštruktúru, ktorá je dôležitá pre vytváranie modelov v učiacich sa systémoch.“

Čo je to umelá inteligencia

Umelá inteligencia (artificial intelligence – AI) predstavuje schopnosť vykonávať úlohy bez neustáleho vedenia, ale aj schopnosť zlepšiť výkon učením sa zo skúseností. Umelá inteligencia je teda stroj, ktorý simuluje správanie inteligentného človeka, samozrejme, v rámci nejakej úlohy alebo cieľa. Napríklad na základe hlasu dokáže rozoznať blížiaci sa infarkt, ovláda veterné turbíny, aby pri zmene počasia produkovali viac energie, vie efektívne detekovať kybernetické útoky. V rámci finančných služieb má svoj zmysel v oblasti bezpečnosti a ochrany klientov a v prevencii proti podvodom.

Podľa štúdie Európskej komisie z roku 2020 na Slovensku 29 % podnikov využíva najmenej jednu technológiu založenú na AI, 15 % podnikov využíva najmenej dve tieto technológie a 16 % podnikov plánuje začať využívať technológiu založenú na AI v priebehu dvoch rokov.

Naopak, 55 % podnikov AI nevyužíva vôbec a ani ju neplánuje využívať. Najviac sa technológia založená na AI využíva pri autonómnych strojoch a počítačovom videní (9 %). Najmenej sa využíva pri odporúčacíchpersonalizačných nástrojoch.

logo
Prečítajte si tiež:
29.11.2023 Roland Régely

Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou

Investori, ktorí bežne nakupujú podielové fondy, môžu od januára 2024 dosiahnuť vyššie výnosy. Po troch rokoch investovania už totiž ...

28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

25.11.2023 Redakcia FinReport

Hodnota decentralizovaných financií sa medziročne znížila o tretinu na menej ako 40 miliárd dolárov

Celková hodnota zamknutá decentralizovaných financií klesá. Za posledný rok sa znížila o 28 %, keď spadla na aktuálnu úroveň 38,5 ...

23.11.2023 Martin Jamnický

Analýza: Banky sa boja o svoju budúcnosť, preto nakupujú podiely vo fintech spoločnostiach

Takmer polovica všetkých bánk na svete sa snaží kúpiť väčšinové podiely vo firmách zaoberajúcich sa finančnými technológiami. ...

21.11.2023 Redakcia FinReport

Skupina G7 odsúhlasila kódex pre využívanie pokročilej umelej inteligencie

Skupina siedmich priemyselných krajín združenia G7 odsúhlasila kódex správania sa pre spoločnosti vyvíjajúce pokročilé systémy umelej ...

12.11.2023 Redakcia FinReport

Spoločnosť EPI, konkurent Visa a Mastercard, vyvíja digitálnu peňaženku wero

Spoločnosť European Payments Initiative (EPI), ktorá bola pôvodne založená s cieľom vybudovať konkurenta spoločnostiam Mastercard a Visa v ...

11.11.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Sedem z desiatich Slovákov platí prostredníctvom smartfónu

Pohodlie domova a nákupy na internete. To je kombinácia, ktorú v posledných rokoch volí čoraz viac ľudí. Online nakupuje 9 z 10 Slovákov, ...

9.11.2023 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu vyletela už na 37-tisíc dolárov za token

Cena bitcoinu dosiahla svoje tohtoročné maximum, keď sa priblížila k úrovni 37-tisíc dolárov za token. Len za posledných 24-hodín sa ...

9.11.2023 Redakcia FinReport

Kryptomenová známka nepatrí na list, ale do digitálnej peňaženky

Hoci záujem investorov o NFT (Non-fungible tokens) postupne ochabuje, stále sa ešte objavujú nové a nové aktivity smerujúce k pozdvihnutiu ...

8.11.2023 Redakcia FinReport

Revolut: Medzi finančnými podvodmi dominujú autorizované scamy

Fintech banka Revolut s viac ako 35 miliónmi zákazníkov po celom svete významne rozšírila počet zamestnancov v oblasti boja proti finančnej ...

4.11.2023 Redakcia FinReport

Emirates NBD spúšťa platformu digitálneho bohatstva

Jedna z najväčších bankových skupín na Blízkom východe so sídlom v Dubaji – Emirates NBD spustila novú ponuku takzvaného digitálneho ...

2.11.2023 Martin Jamnický

Globálny predaj digitálneho NFT umenia sa prepadol na rekordne nízku úroveň

Preč sú časy, keď sa za drobné NFT digitálne dielka platili milióny dolárov. Ešte nedávno prosperujúci trh s umením NFT prudko klesá. ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin Minetrix láka investorov podielmi na jeho ťažbe

Cena bitcoinu sa v súčasnosti pohybuje na úrovni približne 34-tisíc dolárov za token. Najsilnejšia kryptomena stále hľadá nové cesty, ako ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay