Umelá inteligencia nás nenahradí, skôr nám pomôže. Toto sú odvetvia, v ktorých je najžiadanejšia

Foto: Shutterstock
Podiel digitálnych zručností sa zvyšuje
Automatizácia spoločnosti a výrobných činností, ako aj vývoj umelej inteligencie (AI) a príchod digitálnych technológií, menia aj svet práce a tiež zameranie tradičných pracovných miest. Tento trend je zároveň výzvou pre firmy, aby dokázali udržiavať krok s novými prichádzajúcimi aktivitami na pracovnom trhu, čo kladie čoraz väčší dôraz na digitálne zručnosti.
Práve digitalizácia ovplyvňuje pracovné pozície, ako aj prácu samotnú, ktorú budú ďalšie generácie v budúcnosti vykonávať. Niektoré súčasné pozície v ďalších rokoch možno úplne zaniknú, alebo ich nahradí iná potrebná činnosť.
Pracovné pozície, ktoré si vyžadujú digitálne zručnosti, podľa OECD tvoria 6 až 12 % všetkých voľných pracovných miest a ich podiel sa neustále zvyšuje.
Problémy vznikajú už pri výbere študijných odborov
„Aj na Slovensku by sa mal klásť väčší dôraz na vytváranie príležitostí pre rast mladej generácie, ktorá ešte len príde v najbližších rokoch na pracovný trh. Učebné látky nereflektujú na rýchlosť vývoja technológií a noviniek, ktoré k nám prichádzajú. Pri výbere štúdia sa mladí ľudia nezameriavajú na odbory, ktoré sú na trhu práce najviac vyhľadávané, a v ktorých môžu nájsť adekvátne platové ohodnotenie, ale sústredia sa na zameranie, s ktorým je omnoho náročnejšie nájsť si prácu,“ hovorí manažérka komunikácie a PR portálu Kariéra.sk Katarína Tešla.
Výhody umelej inteligencie
Špecifické postavenie má využívanie umelej inteligencie. Táto rozsiahla oblasť počítačovej vedy sa zaoberá budovaním inteligentných strojov schopných vykonávať úlohy, ktoré si zvyčajne vyžadujú ľudskú inteligenciu. Umelá inteligencia dokáže zautomatizovať menej dôležité a opakujúce sa úlohy, takže pracujúci ľudia sa budú môcť venovať iným a zložitejším operáciám.
To môže zároveň zvýšiť celkovú produktivitu na pracovisku. Do firmy môže priniesť aj mnohé inovácie. Počas brainstormingu môže umelá inteligencia vygenerovať zaujímavé nápady, ktoré by bežným ľuďom nemuseli napadnúť.
Môže tiež priniesť nový pohľad pri riešení zložitejších problémov. Celkovo by sa dalo zhrnúť, že bude jednoznačným prínosom pre každú jednu spoločnosť, stačí len odhaliť a naučiť sa využiť všetky benefity, ktoré so sebou prináša.
Partner témy
Už to nie je len hudba budúcnosti
Umelá inteligencia sa už dnes využíva v mnohých odvetviach, napríklad v týchto:
- Zdravotníctvo – používa sa na lekársku diagnostiku a predpovedanie ochorení.
- Financie – šancu dostala pri odhaľovaní podvodov, hodnotení rizík, investičnej analýze a algoritmickom obchodovaní.
- Výroba – slúži na optimalizáciu procesov, prediktívnu údržbu, kontrolu kvality a riadenie dodávateľského reťazca.
- Maloobchod – využíva sa na personalizovaný marketing, riadenie zásob a služby zákazníkom prostredníctvom chatbotov.
- Doprava – vhodná je na optimalizáciu trás, riadenie dopravy a autonómne vozidlá.
- Vzdelávanie – používa sa na personalizované vzdelávanie, hodnotenie študentov a vývoj vzdelávacieho obsahu.
- Poľnohospodárstvo – slúži na monitorovanie plodín, predpovedanie výnosov a detekciu škodcov.
- Energetika – jej úlohou je prediktívna údržba, predpovedanie dopytu a optimalizácia energetických distribučných sietí.
- Médiá – tu si našla miesto pri odporúčaní obsahu, analýze obsahu a automatickej tvorbe obsahu.
- Štátna správa – využíva sa v oblasti verejnej bezpečnosti, pri presadzovaní práva a iniciatívy inteligentných miest.
Čo prinesie do budúcnosti
Umelá inteligencia bude s najväčšou pravdepodobnosťou zohrávať zásadnú úlohu aj v budúcnosti pracovného trhu. Nejde o to, že by nahradila zamestnancov, táto technológia skôr zmení typ práce, aký zamestnanci vykonávajú.
Čoraz viac budú vyhľadávaní programátori na vývoj umelej inteligencie a softvéru, štatistici a dátoví analytici na analýzu údajov alebo pracovníci na kreatívne úlohy, ktoré sa dajú sčasti automatizovať. To už sa deje aj v súčasnosti prostredníctvom technológie ChatGPT, ktorú používajú napríklad aj ľudia pracujúci v marketingu.
Pokroky sa čakajú v týchto oblastiach
- Medicína – umelá inteligencia môže poskytnúť časť riešenia problémov alebo pomoc pri určovaní diagnózy a taktiež môže byť nápomocná pri rutinných úlohách a prácach.
- Metaverzum – technológia virtuálnej reality je na vzostupe. Zdieľané virtuálne priestory sa môžu prelínať s fyzickým svetom, čo môže priniesť nové formy spolupráce a komunikácie.
- Kybernetická bezpečnosť – umelá inteligencia môže pomáhať pri odhaľovaní bezpečnostných hrozieb a rizík. Vďaka analýze veľkého množstva údajov môže zablokovať podozrivé transakcie, alebo objaviť nové typy podvodov.
- Komunikácia – zákaznícke linky môžu nahradiť časť svojich zamestnancov práve umelou inteligenciou a chatbotmi, ktoré dokážu s ľuďmi viesť skutočné a plnohodnotné rozhovory.
Revolúcia či skôr evolúcia?
Odborníci na využívanie umelej inteligencie v praxi nehovoria o revolučnej zmene. Skôr uprenostňujú tvrdenie, že ide o evolúciu. Umelá inteligencia má podľa nich potenciál rozšíriť ľudskú prácu, a nie ju nahrádzať.
Napríklad v odvetviach, ako je maloobchod a služby zákazníkom, môžu chatboty a virtuálni asistenti vybavovať otázky zákazníkov a poskytovať im podporu, čím uvoľnia miesto ľudským zamestnancom, ktorí sa môžu sústrediť na zložitejšie úlohy.
Vo výrobe môžu roboty a autonómne vozidlá zvládnuť opakujúce sa aj fyzicky náročné úlohy, čo umožní ľudským pracovníkom sústrediť sa na úlohy, ktoré si vyžadujú kreativitu a schopnosť riešiť problémy. V zdravotníctve môžu diagnostické nástroje poháňané umelou inteligenciou pomôcť stanoviť rýchlejšiu a presnejšiu diagnózu. Odborníci preto hovoria, že umelá inteligencia nie je hrozba, ale skôr príležitosť, ako pracovať efektívnejšie.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov