Umelá inteligencia je náročná na energie, technologické firmy stavili na jadrové reaktory
Rýchly pokrok umelej inteligencie, ktorej činnosť je energeticky mimoriadne náročná, vedie veľké technologické spoločnosti k prijatiu nového typu energie. Spoločnosti, ako Google, Amazon a Microsoft, podpísali dohody s rôznymi jadrovými elektrárňami o využívaní týchto zdrojov energie na napájanie svojich dátových centier a kľúčových infraštruktúr fungujúcich na báze umelej inteligencie.
Foto: Shutterstock
Návrat k jadrovým elektrárňam
Medzinárodná energetická agentúra (EIA) na základe tohto scenára umocneného masívnym rozvojom dátových centier upozorňuje, že rozvoj jadrovej energetiky by mohol v budúcom roku raketovo narásť a v celosvetovom meradle dosiahnuť svoje historické maximum.
Napríklad Francúzsko už reaktivovalo viaceré zo svojich reaktorov, v ktorých v minulosti začalo s údržbou. EIA tiež očakáva reštart reaktorov v Japonsku a otvorenie nových zariadení v Indii, Číne, Kórei, prípadne v niektorých európskych krajinách.
Technologické spoločnosti potrebujú veľa energie
„Kontroverzné oživenie jadrovej energie v posledných mesiacoch narazilo na nečakaného spojenca – veľké technologické spoločnosti. Po vzniku ChatGPT v roku 2022 množstvo spoločností v celosvetovom meradle zdvojnásobuje svoje úsilie pri vývoji vlastných projektov umelej inteligencie, technológie s potenciálom transformovať mnohé sektory a odvetvia,“ konštatuje analytik finančných trhov spoločnosti XTB Tomáš Vranka.
Ako uvádza ďalej, podľa štúdie MMF by mohla táto technológia ovplyvniť 40 % pracovných miest v celosvetovom meradle a až 60 % vo vyspelých ekonomikách. Okrem toho by do roku 2030 mohla táto technológia podľa IDC generovať 3,5 % celosvetového HDP.
Partner témy
Umelá inteligencia zvýši celosvetovú spotrebu elektriny
Zariadenia fungujúce na báze umelej inteligencie sa vyznačujú vysokou spotrebou energie. EIA uvádza, že predstavujú približne 1 % celosvetovej spotreby elektriny, čo je číslo, ktoré by sa podľa Goldman Sachs mohlo do konca desaťročia zvýšiť na 2 alebo 3 %.
Navyše sa odhaduje, že dopyt umelej inteligencie spotrebuje až desaťkrát viac energie ako štandardné vyhľadávanie Google, čo ešte viac zvyšuje potrebu dodávky energie. Nárast energetickej náročnosti dátových centier bude motivovaný záväzkom k umelej inteligencii, ktorá bude podľa Goldman Sachs predstavovať do roku 2028 až 19 % dopytu po energii pre tieto infraštruktúry.
A práve pre nárast dopytu po energiách sa technologické spoločnosti rozhodli obrátiť sa na jadrové zariadenia vzhľadom na ich schopnosť vyrábať energiu pri nízkej produkcii emisií uhlíka a prevádzkovú konzistentnosť.
V Španielsku zvolili opačný postup
Zatiaľ čo veľké technologické spoločnosti zvyšujú investície do jadrovej energie na napájanie svojich dátových centier, v Španielsku je situácia úplne opačná. Krajina s približne stovkou dátových centier totiž začala s plánmi na odstavenie jadrových zariadení. Konkrétne vlani v júni vláda začala práce na demontáži jadrovej elektrárne Almaraz, ktorá fungovala viac ako štyri desaťročia. Rozhodnutie padlo napriek tomu, že spoločnosť Microsoft oznámila dvojmiliardovú investíciu do cloudového regiónu dátových centier v blízkosti Madridu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Začalo sa s vyplácaním 13. dôchodkov. Aká je ich výška?
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor