Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Tradičným bankám dochádza dych, musia inovovať. Na päty im šliapu neobanky

Dominik Horváth FinTech Poslať

Digitálne bankovníctvo už nie je len teóriou a pomerne rýchlo sa stalo súčasťou nášho každodenného života. Odkedy sa na trhu objavila prvá neobanka, prešlo približne 12 rokov, pričom neobankový sektor za posledné desaťročie zaznamenal prudký nárast popularity aj zákazníckej základne. Vďaka nízkym poplatkom, intuitívnemu používaniu a zacieleniu na vybrané skupiny dokázali digitálne banky rýchlo konkurovať tradičnému bankovníctvu. V súčasnosti sú ich na svete stovky, no aj na ne čakajú výzvy, ktoré v blízkej budúcnosti musia zvládnuť.

neobanky

Foto: Shuttterstock

Bankový sektor sa mení

Až do finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009 bolo pre bežných zákazníkov ťažké rozlíšiť služby jednej banky od druhej. Klienti si vyberali svoju banku kvôli lepším úrokovým sadzbám alebo kvôli dobrému zákazníckemu servisu. Vo svojej podstate však väčšina bánk vyzerala pre koncového používateľa prakticky rovnako.

Začiatkom roku 2010 sa však na trhu objavil nový typ finančnej inštitúcie – neobanka. Neobanky, ktoré sú úplne online a poháňané softvérom, boli schopné svojim zákazníkom ponúknuť v porovnaní s tradičnými kamennými bankami oveľa lepšiu skúsenosť.

Okrem toho na začiatku roka 2020 zasiahla svet pandémia koronavírusu a ľudia boli nútení nájsť virtuálne alternatívy na riadenie svojho každodenného života. Popularita neobánk sa za krátke obdobie výrazne zvýšila. Odhalili nevyhnutnú potrebu inovácií v konzervatívnom priestore bankových služieb s cieľom zlepšiť súčasný finančný systém a urobiť ho dostupnejším a jednoduchším.

Tradičná banka vs. neobanka

Tradičná banka je finančná inštitúcia, ktorá primárne pôsobí z fyzického miesta a má svoju vlastnú bankovú licenciu. Zatiaľ čo niektoré tradičné banky ponúkajú rôzne funkcie online bankovníctva, väčšina z nich sa pri riešení vašich bankových potrieb stále spolieha najmä na svoje kamenné pobočky. Klasická banka má takéto pobočky rozmiestnené po celej krajine či krajinách, a mnohé z nich ponúkajú aj svoje vlastné bankomaty.

Okrem toho majú tendenciu poskytovať celý rad finančných služieb – od debetných a kreditných kariet cez poskytovanie úverov až po sporenie alebo lízing. To všetko však niečo stojí a zákazníci musia počítať s tým, že si za tieto služby priplatia.

Na druhej strane neobanka alebo digitálna banka je banka bez pobočiek, ktorá funguje úplne online. Neobanky kombinujú bankové služby s finančným softvérom, aby mohli poskytovať jednoduchú používateľskú skúsenosť. Základom ich podnikania sú intuitívne a používateľsky prívetivé aplikácie.

Neobanky majú zároveň tendenciu mieriť na vybrané cieľové skupiny, aby uspokojili ich špecifické potreby a doplnili tak už existujúcu trhovú ponuku. Nemusia mať vždy nevyhnutne bankové licencie a väčšinou ani nie sú regulované ako bankové inštitúcie.

Problémy klasického bankovníctva

Prečo sa teda v súčasnosti množstvo ľudí odvracia od tradičného bankovníctva, ktoré sa v minulosti ukázalo ako spoľahlivé a bezpečné a namiesto toho si vyberajú neobanky? Jednou z najväčších nevýhod tradičného bankového systému je nutnosť tráviť veľa času zhromažďovaním dokumentov a návštevou bankových pobočiek.

Okrem toho v závislosti od krajiny môže rozhodovací proces finančnej inštitúcie trvať pomerne dlho. Ďalšou prekážkou je, že etablované banky odmietajú mnohých zákazníkov z rôznych dôvodov, akými sú napríklad nízke príjmy, chýbajúca úverová história alebo neistota v odvetví.

A nakoniec to najdôležitejšie – neobanky majú oproti tradičným bankám oveľa nižšie poplatky. Väčšina z nich operuje s obchodným modelom nulových alebo takmer nulových poplatkov. Sú tak jasnou voľbou pre mnohých zákazníkov, ktorí preferujú nízke poplatky ako dôvod číslo jeden pri výbere konkrétneho poskytovateľa služieb.

Nárast popularity neobankingu

Neobanking narúša oblasť konzervatívnych finančných služieb tým, že ponúka viac pohodlia, dostupnosti a mobility. Neobanky si chcú získať lojalitu spotrebiteľov pomocou skvelých ponúk produktov, individuálneho prístupu a kvalitného zážitku. Zatiaľ sa zdá, že túto úlohu zvládajú veľmi dobre.

Positive

Partner témy

 

Nedávny prieskum portálu Plaid’s Fintech hovorí, že takmer 30 % Američanov používa nejaký druh neobankingu a prieskum EY zase ukazuje, že až 27 % spotrebiteľov na celom svete má skúsenosti s neobankami. Počet stiahnutí aplikácií popredných európskych neobánk sa od začiatku pandémie koronavírusu výrazne zvýšil. K marcu 2021 dosiahlo šesť najväčších spomedzi tých, ktoré pôsobia v Európe, spolu takmer 40 miliónov stiahnutí.

Najväčšie neobanky v Európe

1) Bunq

2) Revolut

3) N26

4) Vivid Money

5) Tomorrow

6) Nuri

Obľúbenosť neobánk sa však nezvýšila len na starom kontinente. Rovnaký trend možno zreteľne pozorovať aj v iných regiónoch a v celosvetovom meradle. Podľa údajov portálu App Annie zaznamenali neobankové aplikácie celosvetovo od štvrtého štvrťroka 2020 do tretieho štvrťroka 2021 viac ako 264 miliónov stiahnutí. Prekvapením je región Latinskej Ameriky a hlavne Brazília, ktorá sa ukázala ako jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov neobankingu.

Neobankový trh rastie, počet klasických bánk klesá

Podľa Statista.com dosiahla veľkosť trhu neobánk v roku 2020 takmer 35 miliárd dolárov a očakáva sa, že veľkosť tohto sektora bude do roku 2028 rásť priemernou ročnou mierou 47,7 %. Celkový počet neobánk sa počas posledných 11 rokov zvýšil takmer 30-násobne a narástol z 9 na 272. Medzitým sa celkový počet tradičných bánk vo svete znižuje. V Európe sa od roku 2008 zatvorilo 1 720 tradičných bánk. V Spojenom kráľovstve sa za posledné tri roky zatvorilo 96 bánk a v Spojených štátoch amerických sa v porovnaní s rokom 2016 počet tradičných bánk znížil o 394.

Prekážky ďalšieho rozvoja a výzvy

O tom, že neobanking je práve teraz na vzostupe, niet pochýb. Napriek tomu tento sektor čelí niektorým prekážkam, ktoré pravdepodobne v dohľadnom období nezmiznú. Prvým je veľké množstvo zákonov a predpisov v rôznych krajinách a regiónoch. Neobanky preto pociťujú vážne ťažkosti pri vstupe a úspešnom fungovaní na konkrétnych trhoch.

Po druhé, tradičné banky taktiež začali s technologickou inováciou. Neobankám dokázali  na viacerých trhoch vytvoriť priamu konkurenciu, čím výrazne znížili ich schopnosť vyniknúť a osloviť zákazníkov. To do značnej miery vysvetľuje, prečo sa napríklad Nubank podarilo vybudovať taký úspešný biznis v Brazílii, kde boli tradičné banky príliš lenivé na to, aby technicky inovovali. Na druhej strane to aj vysvetľuje, prečo musel neobankový gigant N26 opustiť americký trh.

Treťou výzvou pre neobanky bude ich schopnosť premeniť popularitu medzi zákazníkmi na zdroje príjmov. Nulové poplatky predstavujú výborný slogan pre oslovenie zákazníka, ale zároveň znamenajú aj nulové príjmy pre neobanky. V súčasnosti väčšina neobánk funguje z investícií investorov rizikového kapitálu, ktorí boli ochotní financovať neobankové startupy. Investori však môžu veľmi rýchlo zmeniť názor, ak neobanky nenájdu spôsob, ako dosiahnuť ziskovosť vo svojom podnikaní.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa chystá testovať účtovanie peňazí cez blockchain

Hoci sa Európska centrálna banka v posledných dvoch rokoch spomína najmä v súvislosti so zvyšovaním základných úrokových sadzieb, ktoré ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosti Amundi US a Victory Capital sa zlúčia

Spoločnosti Amundi a Victory Capital podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého sa Amundi US stane strategickým akcionárom vo ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Robert Juriš

Revolut varuje pred dramatickým nárastom počtu falošných pracovných ponúk a investičných podvodov

Počet falošných pracovných ponúk v minulom roku vzrástol o 1 200 % a investičné podvody zaznamenali 142-percentný nárast. Vo svojej správe ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Mastercard pripravuje finančný nástroj na správu predplatného s podporou bankovníctva

Spoločnosť Mastercard sa pripravuje na spustenie nového otvoreného finančného nástroja na správu predplatného s podporou bankovníctva, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Google peňaženka v obľúbenosti poráža Google Pay a spoločnosť si musela vybrať

Spoločnosť Google opäť prestavuje svoje mobilné platobné služby. Rozhodla sa, že v Spojených štátoch utlmí činnosť služby Google Pay, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Nie umelej inteligencii pri tvorbe štrukturálnych modelov centrálnych bánk

Hitom postkovidového obdobia nielen medzi priaznivcami technológií, ale aj u širokej verejnosti je umelá inteligencia. V mnohých odvetviach sa ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

Kryptoburza KuCoin čelí obvineniu z prania špinavých peňazí

Kryptomenová burza KuCoin má problémy s dodržiavaním zákonov. Dvaja jej zakladatelia čelia v Spojených štátoch obvineniu zo sprisahania s ...

2.4.2024 Robert Juriš

Je povinné zavedenie okamžitých platieb ohrozené? Niektoré banky pochybujú, že to stihnú

Okamžité platby v rámci eurozóny ba sa mali stať realitou už v nasledujúcom roku. Poslanci Európskeho parlamentu schválili nové pravidlá ...

31.3.2024 Redakcia FinReport

Ktorá firma vlastní najviac bitcoinov na svete? Muskova Tesla to nie je

Podľa toho, ako často sa o spoločnosti Apple Elona Muska píše v súvislosti s držaním kryptomeny bitcoin, by sa mohlo zdať, že práve táto ...

31.3.2024 Redakcia FinReport

OpenAI prichádza s nástrojom Sora, ktorý dokáže vytvárať videá na základe textových pokynov

Spoločnosť OpenAI, ktorá vo svete naštartovala boom využívania umelej inteligencie prostredníctvom svojho chatbotu ChatGPT, prináša nový ...

30.3.2024 Robert Juriš

Digitálne euro ešte nebolo schválené a ECB už vyberá dodávateľov technológií a služieb

Európska centrálna banka už niekoľko rokov pracuje na vývoji digitálneho eura. A hoci zatiaľ nepadlo definitívne rozhodnutie, či sa táto ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay