Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 8 svetových spoločností, ktorým sa najviac podarilo rozvinúť svoj biznis v čase koronakrízy

Dominik Horváth FinTech Poslať

Väčšina spoločností kvôli pandémii koronavírusu zažila negatívny rok. Zaznamenali výrazný pokles tržieb a prepad počtu zákazníkov. No existujú spoločnosti, ktoré dokázali zo súčasnej situácie vyťažiť maximum a kríza im, naopak, pomohla. Situácia, v ktorej sme sa ocitli, dokázala, že dopyt po širokej škále tovarov stále existuje a ľudia sa nechcú zbaviť svojich štandardov, aj keď sa musia zmieriť s určitými obmedzeniami.

image

Foto: Financial Report

Po prispôsobení sa spotrebiteľov novej situácii vznikol priestor pre spoločnosti, ktoré vďaka predvídavosti alebo spôsobu poskytovania služieb dokázali dosiahnuť zisk. My sme pre vás pripravili zoznam 8 spoločností, ktoré najviac profitovali zo súčasnej situácie vo svete.

1. Zoom

Zoom

Spoločnosť Zoom, ktorá sa zameriava na poskytovanie videohovorov cez internet, je jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností počas koronakrízy. Stala sa zlatou baňou v Silicon Valley, dosiahla astronomický rast a jej finančné výsledky z nej urobili hviezdu akciového trhu.

Zoom zaznamenal obrovský nárast ziskov a svoje ročné predaje dokázal zdvojnásobiť. Vyžiadal si to nárast používateľov, ktorí boli zrazu donútení pracovať z domu. Biznis model spoločnosti funguje na princípe poskytovania videohovorov širokej skupine neplatiacich spotrebiteľov a vzdelávacích inštitúcií.

Do konca apríla 2020 vzrástol počet stredných a väčších spoločností využívajúcich Zoom viac ako trojnásobne oproti predchádzajúcemu roku, zatiaľ čo tržby vzrástli o 169 %. Počet Zoom videohovorov sa v apríli vyšplhal až na 300 miliónov hovorov denne.

„Zažívame veľkú pokoru vďaka tomu, ako rýchlo dokázal celý svet prijať našu platformu,“ uviedol pre portál TeleTrader zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Zoom Eric Yuan.

2. Netflix

Netflix

Streamovacia spoločnosť Netflix dosiahla počas prvého štvrťroka 2020 takmer 16 miliónov nových predplatiteľov. Jej čísla sa viac ako zdvojnásobili oproti vlastným odhadom zo začiatku roka. Prvý kvartál tohto roku spôsobil najväčší trojmesačný skok tržieb v trinásťročnej histórii streamovacej služby, pretože ľudia po zatvorení divadiel, kín a nočných klubov hľadali alternatívne možnosti zábavy.

Najviac nových používateľov pochádzalo z Európy, Stredného východu a Afriky, kde sa v prvom štvrťroku dokopy zaregistrovalo takmer 7 miliónov predplatiteľov.

„Netflix je a naďalej aj bude mediálnou spoločnosťou, ktorá je najmenej ovplyvnená koronavírusom,“ uviedol pre portál BBC analytik spoločnosti eMarketer Eric Haggstrom a dodal: „Ich podnikanie je takmer dokonalé pre populáciu, ktorá je zrazu doma.“

Dopyt po streamovaní bol taký vysoký, že Netflix bol nútený znížiť kvalitu svojich videí v Európe a zmierniť tak tlak na poskytovateľov internetových služieb. Spoločnosť tiež prijala ďalších 2 000 pracovníkov zákazníckej podpory, aby zvládli zvýšený záujem.

Otáznou je však budúcnosť seriálov, ktoré sú priamo v réžii Netflixu. Ako uviedla spoločnosť vo svojej kvartálnej správe, vzhľadom na situáciu musela zrušiť nakrúcanie takmer všetkých nových plánovaných epizód.

3. Amazon

amazon

Vďaka súčasným opatreniam a izolácii, ktorá bola povinná pre väčšinu krajín sveta, sa Amazon dokázal stať núdzovým prístavom pre tých, ktorí sa na poslednú chvíľu snažili dopredu zásobiť spotrebným tovarom a inými nevyhnutnými výrobkami pre domácnosť. Tento nápor dokonca spôsobil to, že sa spoločnosť rozhodla k dočasnému zatvoreniu svojich skladov pre „nepodstatné“ výrobky.

Amazon dokázal poskytovať a dodávať svoje produkty v takmer nezmenenom režime, kvôli čomu spoločnosť vykázala rekordné príjmy, ale zároveň jej prudko narástli aj náklady. Majiteľ spoločnosti Jeff Bezos uviedol, že na zmiernenie situácie a udržanie chodu logistiky Amazonu minul od začiatku koronakrízy viac ako 4 miliardy dolárov na opatrenia, akými sú napríklad dezinfekcie skladov alebo termokamery, ktoré merajú telesnú teplotu zamestnancov.

Amazon má okrem hlavnej činnosti, ktorou je dodávanie tovaru, aj divíziu, ktorá sa zaoberá cloudovými službami, a práve táto časť spoločnosti zažila počas koronakrízy výrazný nárast tržieb. To, ako rýchlo sa dokázal Amazon prispôsobiť situácii na trhu, sa odrazilo aj na cene akcií spoločnosti, ktoré sa za posledný rok vyšvihli na historické maximá.

4. Adobe

adobe

Adobe je prvou veľkou softvérovou spoločnosťou, ktorá presunula svoje podnikanie na cloud. Po tom, ako sa tak stalo, zmenila predaj jednorazových produktov na spoľahlivejší príjem z predplatného. Vďaka tomu sa spoločnosť Adobe dokázala s koronakrízou vyrovnať takmer bez prerušenia svojej prevádzky.

Adobe už v úvode roka informoval o plošnom skoku v tržbách zo svojich cloudových služieb. Najviac sa darilo programom pre tvorbu obsahu a úpravu fotografií, akými sú napríklad Photoshop alebo Illustrator. Rovnako sa darilo aj ich produktom na spracovanie digitálnych dokumentov, ako je napríklad Acrobat Reader.

Podľa spoločnosti počet PDF dokumentov zdieľaných pomocou softvéru Adobe za prvý štvrťrok tohto roka, v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka, vzrástol o 50 %.

5. Apple

apple

Zatiaľ čo všetkých 500 kamenných obchodov spoločnosti Apple po celom svete bolo nútených kvôli pandémii koronavírusu pozastaviť svoju prevádzku, výnosy spoločnosti zostali vďaka silnému online predaju stabilné. Spoločnosti Apple sa podarilo dostať na trh nový iPhone, iMac a MacBook Air, čím pritiahla viac používateľov do neustále sa rozširujúceho ekosystému svojich zariadení a služieb.

Vedúci pracovníci spoločnosti Apple predpovedali, že sa predaj niektorých položiek ešte zrýchli, pretože milióny spotrebiteľov pracujúcich z domu sa rozhodli upgradovať svoju elektroniku.

Výrobcovi iPhonov sa len v prvom štvrťroku 2020 podarilo dosiahnuť tržby vo výške 58,3 miliardy dolárov, a to aj napriek tomu, že viacero dôležitých dodávateľov spoločnosti Apple v Číne začiatkom februára tohto roka muselo na niekoľko týždňov prerušiť výrobu.

6. Tesla

tesla

Koronavírus odparkoval všetky dopravné prostriedky, od lietadiel až po výletné lode, a problémom sa nevyhli ani automobily. Podľa prieskumu agentúry IHS Markit by mal globálny predaj automobilov v roku 2020 v porovnaní s minulým rokom klesnúť o 22 %.

No výrobca elektromobilov Tesla, ktorý je jasným lídrom v produkcii automobilových batérií, prekonáva svojich konkurentov. Na začiatku tohto roka Tesla zverejnila rekordné údaje o počte dodaných vozidiel za prvý štvrťrok.

Tie vysoko prekonali očakávania, a to aj napriek vplyvu koronavírusu počas tohto obdobia v Číne, kde má spoločnosť niekoľkých kľúčových dodávateľov. V treťom štvrťroku 2020 Tesla dodala na trh približne 140 000 vozidiel, čo predstavuje takmer 45 % nárast oproti minulému roku.

„Aj keď spoločnosť Tesla nie je úplne izolovaná od globálneho poklesu, verím, že ich situácia je jedinečná a že budú schopní predať všetko, čo vyrobia,“ uviedol pre portál Observer prezident spoločnosti Health Business Group David Williams.

Výborné výsledky sa odrazili na nálade investorov, ktorí začali spoločnosti výrazne veriť. Tesla začala rok 2020 s trhovou kapitalizáciou okolo 81 miliárd dolárov a k 23. novembru 2020 mala hodnotu viac ako 420 miliárd dolárov. Počíta sa tiež s tým, že sa má stať novým prírastkom do indexu S&P 500, ktorý zastrešuje 500 najväčších amerických spoločností.

7. Alphabet

alphabet

Spoločnosť Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou vyhľadávača Google, sa taktiež dokázala úspešne popasovať s koronavírusom. Vzhľadom na to, že zisky z online reklám, ktoré tvoria najväčšiu časť príjmu Google, po prepuknutí pandémie prudko klesli, hospodárske výsledky spoločnosti naznačujú, že Alphabet preukázal prekvapivú odolnosť.

I keď sa príjmy z reklám v sektoroch, akými sú napríklad cestovný ruch a miestne služby, výrazne znížili, v iných oblastiach sa dopyt udržal nad očakávaniami. Napríklad výnosy platformy YouTube rástli takmer o 10 %. Google, ktorý ovláda najväčší, zhruba 28 % podiel z celosvetového trhu digitálnej reklamy vo výške 332 miliárd dolárov, očakáva, že si tento náskok udrží aj v roku 2021.

YouTube, ktorý patrí Alphabetu, je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa zisky spoločnosti výraznejšie nezmenili. Podľa analytikov sa očakáva, že web pre streamovanie videa dosiahne v roku 2020 zisk vo výške 8,42 miliardy dolárov. Alphabetu taktiež pomáhali hlavne cloudové služby Google, ktorých zisk sa vyšplhal na 2,78 miliardy dolárov, videoaplikácia Meet a obchod s aplikáciami Play.

8. Home Depot

the-home-depot

Zatiaľ čo veľká časť maloobchodu zápasila s núteným zatváraním svojich pobočiek, Home Depot patrí medzi spoločnosti, ktorých tržby v čase krízy poskočili nahor. Americká spoločnosť sa zaoberá predajom remeselných nástrojov, stavebných výrobkov a produktov na vylepšenie domácnosti.

Americké úrady povolili, aby obrovské obchody spoločnosti zostali otvorené počas celej pandémie. Dôvodom je, že veľa vybavenia, ktoré spoločnosť poskytuje, ako napríklad ohrievače vody, chladničky a elektrické zariadenia, boli tovarom potrebným aj v čase pandémie. Okrem toho si Američania cez koronakrízu začali vo veľkom vylepšovať svoj životný priestor a nakupovať viac nábytku a dekorácií.

Rozmohli sa tiež projekty domácich majstrov, čím stúpol dopyt po nástrojoch a stavebných materiáloch. Predaj a tržby sa zvýšili u 11 zo 14 oddelení spoločnosti The Home Depot.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.6.2021 Redakcia FinReport

Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Deväť z desiatich býva vo vlastnom byte či dome. Mnohí ich kupujú za pomoci ...

18.6.2021 Dominik Horváth

Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov

Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 9 rád, na čo by ste nemali zabudnúť pred aj počas cesty autom na dovolenku

Mnohí z nás obľubujú jazdu autom za dovolenkou, pretože poskytuje slobodu, voľnosť a možnosť zažiť dobrodružstvá. Zo Slovenska to máme ...

2.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 rád, ako sa správne poistiť proti povodni a záplavám, aby vám poisťovňa pokryla všetky škody

Prívalové dažde a búrky s krupobitím každoročne spôsobujú nemalé škody na majetku Slovákov. Zatopené pivnice a zatečené steny, ...

25.5.2021 Zuzana Mecková

TOP 10 rád, ako hospodáriť s peniazmi po uvoľnení pandemických opatrení

Pandémia koronavírusu nám ukázala, aké dôležité je každý mesiac si niečo zo svojho príjmu odložiť. Niektorí pre pandémiu ušetrili ...

24.5.2021 Roland Régely

Slovákov hnevajú absurdné poplatky v bankách. Podľa bankárov sa týkajú len malého počtu klientov

Zriaďte si bankový účet, využívajte balík služieb a nebudete platiť nič navyše. Taká je reakcia slovenských bánk na nedávnu anketu s ...

17.5.2021 Robert Juriš

Slováci nerozumejú inflácii, ale milujú rizikové investície a často sa riadia aj odporúčaním influencerov

Slováci sa počas koronakrízy zlepšili v sporení. Podiel tých, ktorí si pravidelne odkladajú finančné prostriedky, narástol až na 82 %. ...

10.5.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 kľúčových prekážok, ktoré je potrebné zdolať na ceste k zotaveniu sa ekonomiky

Po dlhých mesiacoch ekonomických problémov sa globálna ekonomika začala pomaly ozdravovať. Rýchlosť zotavenia sa však nebude rovnomerná a ...

29.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 trendov hybridného spôsobu práce. Microsoft upozorňuje na vyčerpanosť a stratu pracovných vzťahov

Spoločnosť Microsoft uverejnila výsledky svojho každoročného prieskumu Work Trend Index 2021. Konštatuje v nich, že najzásadnejšou zmenou ...

16.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako nenaletieť internetovým podvodníkom. Takéto sú ich najčastejšie triky

Internetoví útočníci počas pandémie nespia, práve naopak, nárast počtu online nákupov zneužívajú na to, aby podvodne od ľudí vylákali ...

11.3.2021 Dominik Horváth

TOP 7 najhodnotnejších spoločností na svete, plus jedna, ktorá by ich všetky prekonala, ak by ešte existovala

Od ropných spoločností, cez sociálne siete po výrobcov elektroniky. Najväčšie spoločnosti na svete (podľa trhovej hodnoty) sa zameriavajú ...

3.2.2021 Zuzana Mecková

TOP 10 rád, ako ušetriť počas koronakrízy a zároveň sa pripraviť na horšie časy

Pandémia koronavírusu ovplyvnila výšku príjmov mnohých domácností. Niektorí ľudia prišli o prácu a s ňou aj o celý príjem, iní ho ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur
 2. 2.
  Freedom Finance prináša svoju online obchodnú platformu Freedom24 aj pre slovenských investorov
 3. 3.
  Slovenská Generali sa stane pobočkou Generali Českej poisťovne. Prepojenie spoločností čaká na schválenie
 4. 4.
  Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky
 5. 5.
  Slovenská ekonomika by sa mala vrátiť na predkrízovú úroveň ešte v tomto roku. Rozhodne vakcinácia