Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 7 najzaujímavejších blockchain firiem na svete podľa magazínu Financial Report

Dominik Horváth FinTech Poslať

Blockchain – nový typ technológie v súčasnosti zažíva raketový nárast a so zvyšujúcim sa dopytom stúpa aj jeho potenciál. S jeho príchodom sa narušili zažité stereotypy vo finančnom svete a teraz z jeho výhod profitujú aj ďalšie odvetvia. Spoločnosti míňajú miliardy dolárov na vývin a použitie tejto technológie a je jedno, či ide o začínajúce startupy, alebo priemyselné legendy. Na trhu sa každým dňom zvyšuje počet firiem, ktoré sa zameriavajú na blockchain, a je pravdepodobné, že ich rast bude ďalej pokračovať. My sme si preto pre vás pripravili krátky zoznam niekoľkých najdôležitejších spoločností, ktoré sa stali známymi práve vďaka využitiu blockchainu.

blockchain

Foto: Shutterstock

1. Binance

Binance Holding Ltd.
Spoločnosť Binance Holdings Ltd. je burza kryptomien so sídlom na Kajmanských ostrovoch, ktorá poskytuje platformu na obchodovanie s rôznymi kryptomenami. Binance bola založená v roku 2017. Od apríla 2021 je z hľadiska objemu obchodovania najväčšou burzou kryptomien na svete. Za jediný deň zobchoduje viac ako 2 miliardy dolárov a robí viac ako milión transakcií za sekundu.

Spoločnosť založil Changpeng Zhao. Spočiatku sídlila v Číne, ale neskôr sa kvôli narastajúcej regulácii kryptomien v tejto krajine presťahovala na Kajmanské ostrovy. Firma dosiaľ uviedla na trh dve kryptomeny, ktoré sama vyvinula. Binance Coin vstúpil na trh v júni 2017 a Binance Smart Chain v septembri 2020. V súčasnosti je Binance Coin treťou najväčšou kryptomenou na svete s trhovou kapitalizáciou cez 50 miliárd dolárov.

Binance sa do povedomia širšej verejnosti dostala najmä kvôli hekerskému útoku v roku 2019. Počas neho zlodeji ukradli 7-tisíc bitcoinov v hodnote približne 40 miliónov dolárov. Generálny riaditeľ Changpeng Zhao vtedy uviedol, že hekeri „používali rôzne techniky, vrátane phishingu, vírusov a iných útokov“. Binance bola nútená zastaviť obchodovanie a spoločnosť sa zaviazala, že zákazníkom vynahradí ukradnuté prostriedky.

V poslednom čase Binance expandovala aj na európsky trh. Dcérska spoločnosť Binance Jersey akceptuje bežné meny, vrátane eura a britskej libry, s možnosťou ich výmeny za kryptomeny. V roku 2019 tiež oznámila partnerstvo s izraelským platobným procesorom Simplex, vďaka ktorému umožnila nákupy kryptomien kartami Visa a Mastercard.

2. Gemini

Gemini Trust Company, LLC
Gemini Trust Company, LLC
je digitálna zmenáreň a depozitár. Zákazníkom umožňuje nakupovať, predávať a ukladať digitálne aktíva. Je to newyorská trustová spoločnosť, ktorú v roku 2014 založili bratia Cameron a Tyler Winklevossovci.

Súrodenci sú vo finančnom svete známi hlavne svojím súdnym sporom so zakladateľom Facebooku Markom Zuckerbergom. Vysúdili od neho viac ako 300 miliónov dolárov, ktoré použili na založenie spoločnosti Gemini. Tej patrí viacero prvenstiev vo svete kryptomien. Je napríklad prvou licencovanou burzou na svete, ktorá predávala kryptomeny ethereum a zcash.

Okrem toho, že Gemini je virtuálnou zmenárňou, svojim klientom ponúka aj služby úschovy peňazí. Získala totiž licenciu od Newyorského štátneho ministerstva finančných služieb (NYDFS) na úschovu digitálnych aktív zákazníka. To znamená, že kryptomeny drží v zmysle požiadaviek kapitálových rezerv a v súlade s bankovými štandardmi. U nás by sa táto služba dala porovnať so zákonom o ochrane bankových vkladov.

Vďaka týmto reguláciám používajú Gemini aj viacerí inštitucionálni investori, ktorými sú napríklad rôzne podielové, dôchodkové a hedžové fondy. Okrem toho je jednou z hlavných výhod Gemini to, že iba malé percento z celkového množstva kryptomien na burze je držaných online. Tým sa v prípade hekerských útokov alebo iných negatívnych udalostí minimalizuje riziko straty.

V súčasnosti pôsobí spoločnosť v USA, Kanade a viacerých ázijských štátoch. V máji 2020 Gemini ohlásila partnerstvo so spoločnosťou Samsung. Vďaka nemu môžu používatelia smartfónov tejto značky prepojiť svoje peňaženky so svojimi účtami v Gemini a používať ich na platbu a nákup kryptomien.

3. IntellectSoft

Intellectsoft Inc.
Intellectsoft Inc.
je spoločnosť, ktorá začínala s vývojom mobilných aplikácií, a z ktorej sa v priebehu rokov vyvinula firma zameraná na vývin softvérových riešení. Vznikla v roku 2007. V súčasnosti sa zameriava hlavne na vývoj softvéru na zákazku a na konzultačné služby v oblasti rozvíjajúcich sa technológií, akými sú napríklad blockchain, umelá inteligencia alebo cloud computing.

V roku 2018 založil Intellectsoft dcérsku spoločnosť Intellectsoft Blockchain Lab zameranú výhradne na blockchain technológie. Tá je súčasťou skupiny Intellectsoft Group a medzi jej služby patria hlavne technológie distribuovanej účtovnej knihy a riešenia v oblasti inžinierstva a kybernetickej bezpečnosti. Medzi jej ďalšie služby patrí tiež poskytovanie mobilnej bezkontaktnej platobnej platformy využívajúcej bitcoin a platformy pre tokenizáciu elektronického obchodu.

Napríklad v Európe spolupracoval Intellectsoft so železničnou sieťou Eurostar. Pomohol jej zmodernizovať zákaznícky systém. Okrem toho spolupracuje s viac ako 500 spoločnosťami, medzi ktoré patria mená, ako Nestlé, Jaguar, Land Rover a Ernst & Young. V súčasnosti zamestnáva 200 zamestnancov a sídli v USA, Nórsku, Anglicku a na Ukrajine.

4. Bitstamp

Bitstamp Ltd.
Bitstamp
Ltd. je bitcoinová burza so sídlom v Luxemburgu. Umožňuje priamu výmenu hotovosti za bitcoiny alebo iné kryptomeny. Spoločnosť vznikla ako európska alternatíva k vtedajšej dominantnej bitcoinovej burze Mt. Gox. Aj keď hlavnou menou výmeny je americký dolár, Bitstamp zadarmo prijíma vklady len prostredníctvom európskeho systému platieb SEPA. Ten je mechanizmom na prevod peňazí medzi európskymi bankovými účtami.

Na čele spoločnosti stojí Nejc Kodrič, ktorý spoločnosť založil v auguste 2011 vo svojom rodnom Slovinsku. Neskôr sa Bitstamp presťahoval do Spojeného kráľovstva a potom v roku 2016 do Luxemburska. Ako uviedol Kodrič, Bitstamp sa musel presťahovať kvôli nedostatku adekvátnych finančných a právnych zákonov v oblasti kryptomien v Slovinsku.

Positive

Partner témy

 

Podobné problémy spoločnosť zažila aj pri snahe o registráciu v Spojenom kráľovstve. Úradom v Anglicku sa nepáčilo, že bitcoin nie klasifikovaný ako oficiálna mena, takže burza nemohla podliehať regulácii a fungovať ako platobná inštitúcia. Ako reakciu na túto kritiku sa rozhodol Bitstamp vyžadovať od svojich klientov overenie totožnosti pomocou svojich pasov a úradných záznamov o ich domovskej adrese. Tým sa snažili priblížiť oficiálnym finančným inštitúciám, ktoré sa takto usilujú zamedziť praniu špinavých peňazí alebo daňovým podvodom.

Napokon, v apríli 2016 luxemburská vláda udelila spoločnosti Bitstamp licenciu na úplné pôsobenie v rámci Európskej únie (EÚ) a uznala ju ako platobnú inštitúciu. Vďaka tomu môže v súčasnosti podnikať vo všetkých 28 členských štátoch EÚ. V októbri 2018 Bitstamp kúpila belgická investičná spoločnosť NXMH za 400 miliónov dolárov.

5. Chain

Chain Inc.
Chain
Inc. je spoločnosť vyvíjajúca blockchain technológie, ktorá bola založená v roku 2014. Špecializuje sa na budovanie systému spracovania kryptomien pre spoločnosti poskytujúce finančné služby. Spoločnosť využíva nástroje založené na blockchaine na pomoc bankám, burzám cenných papierov a spoločnostiam vydávajúcim kreditné karty pri zabezpečovaní, obchodovaní a správe finančných aktív.

Medzi partnerov spoločnosti patrí napríklad banka Citigroup a burza Nasdaq. Nasdaq je historicky prvou burzou na svete, na ktorej sa uskutočnili elektronické obchody, a dnes je, podľa množstva vykonaných obchodov, druhou najväčšou burzou na svete. Chain vďaka tejto spolupráci získala naozaj významných partnerov. Citigroup a Nasdaq sa totiž už dlhšie snažili o popularizovanie blockchain technológie pre klasických investorov.

Obe spoločnosti investovali do Chain viac ako jednu miliardu dolárov, pričom ich pilotný projekt prepája CitiConnect, nástroj, ktorý sa používa na realizáciu veľkých platieb, s trhom Nasdaqu. To urýchľuje kľúčovú súčasť zvyčajne viacdňového procesu vyrovnania obchodov.

Okrem toho Chain spolupracuje so spoločnosťami, ako napríklad Visa alebo Orange. V roku 2018 ho kúpila spoločnosť Lightyear za viac ako 500 miliónov dolárov. Lightyear je ďalším známym hráčom na trhu s kryptomenami, okrem iného stojí za vznikom kryptomeny stellar.

6. Coinbase

Coinbase Global Inc.
Coinbase Global Inc.
, známa ako Coinbase, je americká spoločnosť prevádzkujúca platformu na výmenu kryptomien. Funguje výhradne cez internet a nemá oficiálne fyzické sídlo. Od marca tohto roku je podľa objemu obchodov najväčšou burzou kryptomien v USA.

Spoločnosť založil v júni 2012 Brian Armstrong, bývalý zamestnanec spoločnosti Airbnb. Armstrong sa zaregistroval do startupového inkubátora Y Combinator a získal počiatočnú hotovosť vo výške 150-tisíc dolárov. Spoluzakladateľom je aj Fred Ehrsam, bývalý obchodník investičnej banky Goldman Sachs. Spoločnosť je pomenovaná po coinbase transakciách, ktoré zavádzajú do obehu kryptomeny. Už v roku 2013 spustila služby nákupu a predaja bitcoinov prostredníctvom bankových prevodov.

V máji 2020, počas celosvetovej pandémie koronavírusu, Coinbase oznámila, že sa presúva výhradne na internet. V tomto čase tiež zverejnila akvizíciu newyorskej firmy na obchodovanie s digitálnymi aktívami Tagomi za 100 miliónov dolárov. Od októbra 2020 pri svojich transakciách akceptuje debetné karty Visa.

Spoločnosť za posledný rok zaznamenala raketový nárast tržieb. Tie vzrástli zo 190 miliónov v roku 2020 na 1,8 miliardy v tomto roku. Ide tak o viac ako deväťnásobný nárast výnosov a môže zaň hlavne výrazné zvýšenie ceny bitcoinu počas prvých štyroch mesiacov tohto roka.  

V apríli 2021 vstúpila Coinbase prvýkrát na burzu. Otváracia cena akcií bola stanovená na 250 dolárov a už v prvý deň obchodovania sa zvýšila na 328,28 dolára za akciu. Trhová cena spoločnosti sa vďaka tomu v súčasnosti pohybuje na úrovni 49 miliárd dolárov.

7. RippleLabs

Ripple Labs Inc.
Ripple Labs Inc.
je americká technologická spoločnosť, ktorá vyvinula platobný protokol a kryptomenu Ripple. Spoločnosť vznikla v roku 2012 s pôvodným názvom Opencoin. V roku 2015 sa premenovala na Ripple Labs a v súčasnosti sídli v San Franciscu v Kalifornii.

Ripple ako kryptomena však vznikla oveľa skôr, už v roku 2004. Jeho tvorca Ryan Fugger chcel vybudovať decentralizovaný monetárny systém, ktorý by bol zároveň efektívny pri vytváraní vlastných peňazí. Nezávisle od Fuggera v tom istom čase začal Jed McCaleb vyvíjať systém digitálnej meny, v ktorom sa transakcie overovali na základe konsenzu medzi členmi siete a nie na základe procesu ťažby, ako to funguje napríklad v prípade bitcoinu. Dvojica sa neskôr dala dohromady a výsledkom ich práce bola upravená verzia kryptomeny v podobe, v akej ju poznáme dnes. Fugger potom prenechal Ripple McCalebovi, ktorý spolu s Chrisom Larsenom založili OpenCoin.

Spoločnosť Ripple ponúka platobný systém v reálnom čase, ktorý umožňuje bankám a iným poskytovateľom finančných služieb obchodovať priamo medzi sebou bez potreby zásahu tretích strán. Firma tak prostredníctvom globálneho platobného systému RippleNet prepojila banky, ďalších poskytovateľov finančných služieb a svetové obchodné organizácie. V roku 2016 spoločnosť získala licenciu od Newyorského štátneho ministerstva financií, čo jej umožnilo expandovať na nové trhy a zároveň jej to umožnilo spolupracovať aj s novými partnermi.

Od roku 2018 spustilo konzorcium japonských bánk pod vedením SBI Ripple Asia mobilnú aplikáciu MoneyTap založenú na Ripple protokole, ktorá poskytuje platby na požiadanie prostredníctvom kryptomien. Podobne aj španielska banka Santander uviedla na trh One Pay FX – prvú mobilnú aplikáciu pre medzinárodné platby poháňanú technológiou blockchain, ktorá využíva technológiu xCurrent od spoločnosti Ripple.

Po vytvorení kancelárie v Bombaji získal Ripple v roku 2019 viacerých indických zákazníkov vrátane popredných bánk, ako Kotak Mahindra Bank, Axis Bank a IndusInd. Odhadovaná cena spoločnosti sa pohybuje okolo 200 miliónov dolárov, kým trhová kapitalizácia kryptomeny presahuje 46 miliárd dolárov.

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2024 Redakcia FinReport

Top 7 finančných hriechov, ktoré vás pripravia o peniaze

Vlastniť dostatok peňazí na pokrytie pohodového života a občas aj po troche luxusu túži zrejme úplne každý. Nie všetci sa však vo ...

20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

6.8.2022 Naďa Černá

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

15.1.2022 Dominik Horváth

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

24.12.2021 Robert Juriš

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ...

4.12.2021 Naďa Černá

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay