Hľadaj

TOP 10 platobných fintech spoločností podľa magazínu Financial Report

Dominik Horváth FinTech Poslať

Fintechový priemysel v ostatných rokoch zažíva obrovský boom. Startupy i známe finančné spoločnosti sa snažia nahradiť alebo zlepšiť využívanie svojich služieb prostredníctvom nových technológií. Či už ide o bežné platby, alebo o obchodné transakcie, fintech inovácie zmenili spôsob, ktorým narábame s peniazmi, a urobili ho pohodlnejším ako kedykoľvek predtým.

image

Foto: Shutterstock

Magazín Financial Report si preto pre vás pripravil zoznam desiatich fintechových spoločností, ktoré sa odlišujú od konkurencie spôsobom platby alebo technológiami, prostredníctvom ktorých sa tieto platby uskutočňujú.

10. Skrill
Skrill

Miesto pôvodu: Londýn, Anglicko
Prvou spoločnosťou na zozname je spoločnosť Skrill, ktorá s viac ako 40 miliónmi používateľov patrí k najrýchlejšie rastúcim britským fintechovým spoločnostiam. Skrill sa odlišuje od konkurencie možnosťou platby a prevodu peňazí komukoľvek a kdekoľvek prostredníctvom e-mailu.

Aplikácia si bezpečne uloží podrobnosti o vašej karte a umožní vám okamžitý prístup k peniazom 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Skrill momentálne pôsobí vo viac ako 200 krajinách a platby poskytuje v 40 svetových menách bez potreby registrácie.

9. Flywire

Miesto pôvodu: Boston, USA
Flywire sa zameriava na platobné platformy prispôsobené pre rôzne medzinárodné odvetvia, akými sú napríklad cestovný ruch, vzdelávanie a zdravotná starostlivosť. Platforma môže prijímať platby vo viac ako 100 lokálnych menách a v súčasnosti pôsobí v 220 krajinách sveta.

Inkasná sieť spoločnosti Flywire zosúlaďuje globálne platby a umožňuje aj ich vrátenie, pričom všetky zúčastnené strany dostávajú aktuálne informácie o prebiehajúcich platbách v reálnom čase. Služby Flywire používajú na spracovanie svojich medzinárodných platieb spoločnosti, ako Expedia alebo sieť hotelov Hilton.

8. Venmo

Miesto pôvodu: New York, USA
Venmo, ktorého vlastníkom je PayPal, sa zameriava na platby a prevody peňazí medzi priateľmi. Aplikácia je obľúbená hlavne medzi mladými ľuďmi, lebo umožňuje používateľom rýchlo prevádzať peniaze zo svojej banky na účet priateľa. Aplikácia funguje podobne ako sociálna sieť Facebook a každá transakcia je viditeľná vašimi priateľmi na spoločnej nástenke.

Venmo možno použiť na rozdelenie účtov v reštauráciách, zaplatenie spoločného nájomného alebo na „zdieľanie“ spoločných nákladov. Podľa CNN Business má Venmo v súčasnosti okolo 40 miliónov aktívnych používateľov.

7. Affirm

Miesto pôvodu: San Francisco, USA
Spoločnosť Affirm založil spoluzakladateľ PayPalu Max Levchin s cieľom zreformovať poskytovanie pôžičiek cez internet. Affirm ponúka svojim používateľom možnosť nakupovať a splácať svoje nákupy počas dlhšieho obdobia, až do 36 mesiacov od nákupu. S rôznymi možnosťami platobného plánu si zákazníci môžu kúpiť všetko od dovolenky, cez spotrebný tovar až po autá a vyplatiť ich v priebehu niekoľkých mesiacov namiesto tradičného platenia ihneď.

Medzi hlavné výhody Affirmu patria nulové poplatky za omeškanie splátky, žiadne servisné poplatky a výber konkrétnych platobných harmonogramov, ktoré najviac vyhovujú individuálnym potrebám používateľov.

6. DailyPay

Miesto pôvodu: New York, USA
Aplikácia DailyPay umožňuje zamestnávateľom poskytovať svojim zamestnancom prístup k ich mzdám v reálnom čase. Zamestnancom teda umožňuje rozhodnúť sa, kedy dostanú svoju výplatu alebo jej časť. Zamestnanci vytvárajú disponibilný zostatok na svojom účte za každú odpracovanú hodinu a môžu sa sami kedykoľvek rozhodnúť okamžite tieto peniaze vybrať. Na konci mesiaca je potom ich celková mzda automaticky znížená o vybranú sumu, pričom cieľom spoločnosti je zabezpečiť finančnú stabilitu pre zamestnancov.

Podľa prieskumu DailyPay spoločnosti, ktoré začali využívať tento platobný systém, zaznamenali zníženie fluktuácie zamestnancov v priemere až o 41 %.

Positive

Partner článku

5. Insto

Miesto pôvodu: San Jose, USA
Insto je prvá platobná platforma P2P na svete, ktorá umožňuje kupujúcim a predávajúcim naplánovať platby a splátky v reálnom čase. Insto založil bývalý generálny riaditeľ taiwanskej pobočky eBay, Bruce Chenom. Produkty a služby spoločnosti Insto prvýkrát uviedol na trh v Spojených štátoch a za niekoľko mesiacov dosiahol objemy transakcií v miliónoch dolárov.

Chcete kúpiť bicykel od svojho priateľa alebo zaplatiť nájom vášmu spolubývajúcemu? S Insto sa obe strany dohodnú na platobných podmienkach, ktoré im vyhovujú, a aplikácia automaticky spracuje každú splátku podľa dohodnutého plánu. Aplikácia tiež umožňuje platby vo veľkých sumách rozdeliť na menšie a kupujúcim aj predávajúcim umožňuje tieto splátky následne upravovať a meniť.

4. Stripe

Miesto pôvodu: San Francisco, USA
Stripe poskytuje finančné a softvérové služby spoločnostiam, ktoré sa zameriavajú hlavne na online predaj svojich produktov. Ide o služby, akými sú napríklad predplatiteľské programy, crowdfunding alebo vytváranie webových stránok na požiadanie.

Stripe pomáha spoločnostiam rýchlejšie napredovať tým, že poskytuje základné nástroje na začatie a rozvoj online obchodu. Cloudová služba umožňuje spoločnostiam nastaviť opakovanú fakturáciu zákazníkov, prijímať platby, alebo dokonca vytvoriť nové trhové prostredie. Stripe využívajú firmy všetkých veľkostí, od startupov až po veľké spoločnosti, akými sú napríklad Accenture alebo Lyft.

3. BitPay

Miesto pôvodu: Atlanta, USA
Spoločnosť BitPay spravuje platobný systém pre bitcoinové transakcie prostredníctvom svojej platformy, ktorá poskytuje výmenu bitcoinov do akejkoľvek inej meny. V súčasnosti má BitPay vedúce postavenie v spracovaní všetkých platieb s bitcoinmi na svete a pôsobí vo viac ako 164 krajinách sveta. Táto spoločnosť bola založená v roku 2011 v čase, keď bitcoin len začínal naberať na popularite.

Cieľom spoločnosti je uľahčiť podnikom a spotrebiteľom pravidelné používanie bitcoinov. Systém prevádza všetky meny na bitcoiny alebo iné virtuálne peniaze a naopak, takže každý používateľ môže platiť a prijímať peniaze v takej forme, akú potrebuje. Pomocou technológie BitPay môžu spoločnosti prijímať platby e-mailom, prostredníctvom webových stránok alebo na vlastný účet. V súčasnosti BitPay využívajú tisíce firiem a napríklad americký štát Ohio nedávno umožnil podnikom platiť dane pomocou tejto platformy v bitcoinoch.

2. Alipay

Miesto pôvodu: Šanghaj, Čína
Spoločnosť Alipay vznikla v roku 2004 ako súčasť konglomerátu Alibaba, ktorú založil známy čínsky miliardár Jack Ma. Podľa Chinadaily.com aplikáciu používa ročne viac ako jedna miliarda aktívnych používateľov, a dlhodobo je Alipay v Číne považovaný za najrozšírenejší virtuálny spôsob platby. Aplikácia Alipay je k dispozícii pre používateľov operačných softvérov Android aj iOS, a v priebehu rokov sa Alipay vyvinul z digitálnej peňaženky do životného štýlu.

Používatelia si môžu okrem platieb cez aplikáciu zavolať taxi, rezervovať hotel, kúpiť lístky do kina alebo dohodnúť návštevu u lekára. Alipay spolupracuje s viac ako 250 zahraničnými finančnými inštitúciami vrátane spoločností Visa a MasterCard, aby umožnila cezhraničné platby čínskym občanom cestujúcim do zahraničia a zahraničným zákazníkom, ktorí nakupujú produkty z čínskych online obchodov. Je svetovou jednotkou v rámci mobilných platobných služieb a druhou najväčšou spoločnosťou poskytujúcou platobné služby po PayPal na svete.

1. PayPal

Miesto pôvodu: San Jose, USA
Na vrchole zoznamu je PayPal, spoločnosť založená v roku 1998, ktorá sa považuje za lídra v oblasti online platobných systémov. V minulosti patril PayPal spoločnosti eBay, od ktorej sa však v roku 2015 odtrhol, a v súčasnosti patrí k päťstovke najväčších amerických spoločností s trhovou hodnotou 236 miliárd dolárov.

PayPal vznikol ako platforma pre osobné a obchodné transakcie, prevody a úverové služby, ktorú využíva viac ako 305 miliónov používateľov, a ktorá je akceptovaná miliónmi webových stránok vo viac ako 200 krajinách.

Podľa agentúry Bloomberg poskytuje PayPal najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob uskutočňovania online platieb. Množstvo maloobchodníkov ho používa ako možnosť platby vo svojom obchode, alebo na dobíjanie digitálnej peňaženky. Okrem bežného platobného styku umožňuje transakcie, akými sú napríklad platba daní, zakladanie zbierok pre politické strany, občianske združenia a charitu, prípadne spracovávanie platieb za školné.

Podľa portálu Statista len za rok 2018 dosiahol ročný objem platieb výšku 578 miliárd amerických dolárov a prostredníctvom PayPalu sa uskutočnilo 9,9 miliardy transakcií.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 trendov hybridného spôsobu práce. Microsoft upozorňuje na vyčerpanosť a stratu pracovných vzťahov

Spoločnosť Microsoft uverejnila výsledky svojho každoročného prieskumu Work Trend Index 2021. Konštatuje v nich, že najzásadnejšou zmenou ...

16.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako nenaletieť internetovým podvodníkom. Takéto sú ich najčastejšie triky

Internetoví útočníci počas pandémie nespia, práve naopak, nárast počtu online nákupov zneužívajú na to, aby podvodne od ľudí vylákali ...

11.3.2021 Dominik Horváth

TOP 7 najhodnotnejších spoločností na svete, plus jedna, ktorá by ich všetky prekonala, ak by ešte existovala

Od ropných spoločností, cez sociálne siete po výrobcov elektroniky. Najväčšie spoločnosti na svete (podľa trhovej hodnoty) sa zameriavajú ...

3.2.2021 Zuzana Mecková

TOP 10 rád, ako ušetriť počas koronakrízy a zároveň sa pripraviť na horšie časy

Pandémia koronavírusu ovplyvnila výšku príjmov mnohých domácností. Niektorí ľudia prišli o prácu a s ňou aj o celý príjem, iní ho ...

23.12.2020 Dominik Horváth

TOP 8 svetových spoločností, ktorým sa najviac podarilo rozvinúť svoj biznis v čase koronakrízy

Väčšina spoločností kvôli pandémii koronavírusu zažila negatívny rok. Zaznamenali výrazný pokles tržieb a prepad počtu zákazníkov. No ...

29.11.2020 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako finančne zvládnuť Vianoce, aby sme si ich nepokazili zlými rozhodnutiami

Už len mesiac zostáva do Vianoc. V mnohých rodinách budú pre koronakrízu skromnejšie než vlani. Bez ohľadu na finančnú a ekonomickú ...

16.11.2020 Juraj Recký

TOP 5 situácií, kedy sa zíde poistenie kybernetických rizík. Už je dostupné aj na Slovensku

Dbať na bezpečnosť v online priestore je rovnako dôležité ako starať sa o bezpečnosť v reálnom svete. Čoraz rozšírenejšie sú útoky na ...

13.10.2020 Dominik Horváth

TOP 5 zahraničných bankových aplikácií. Ktorá je najlepšia?

Čo je pre vás najdôležitejšie pri výbere aplikácie pre mobilné bankovníctvo? Pre niekoho je to maximálna bezpečnosť, pre iného ...

7.7.2020 Zuzana Mecková

TOP 10 najúspešnejších poisťovní v povinnom zmluvnom poistení

Najúspešnejšími poskytovateľmi povinného zmluvného poistenia (PZP) na slovenskom trhu za uplynulý rok sú poisťovne Kooperativa, Allianz – ...

24.3.2020 Redakcia FinReport

Medzi 10 najziskovejšími firmami krajín V4 je aj naša SPP Infrastructure

Najziskovejšia firma na Slovensku - SPP Infrastructure, a.s., boduje nielen v domácich rebríčkoch. Podľa poslednej analýzy poradenskej ...

9.12.2019 Magdaléna Švančarková

Najväčší znečisťovatelia vo svete a na Slovensku

Organizácia Greenpeace označila minulý rok top 5 najväčších znečisťovateľov životného prostredia z globálneho hľadiska. Problémom je ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 3. 3.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt