Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 10 platobných fintech spoločností podľa magazínu Financial Report

Dominik Horváth FinTech Poslať

Fintechový priemysel v ostatných rokoch zažíva obrovský boom. Startupy i známe finančné spoločnosti sa snažia nahradiť alebo zlepšiť využívanie svojich služieb prostredníctvom nových technológií. Či už ide o bežné platby, alebo o obchodné transakcie, fintech inovácie zmenili spôsob, ktorým narábame s peniazmi, a urobili ho pohodlnejším ako kedykoľvek predtým.

TOP 10 platobných fintech spoločností

Foto: Shutterstock

Magazín Financial Report si preto pre vás pripravil zoznam desiatich fintechových spoločností, ktoré sa odlišujú od konkurencie spôsobom platby alebo technológiami, prostredníctvom ktorých sa tieto platby uskutočňujú.

10. Skrill
Skrill

Miesto pôvodu: Londýn, Anglicko
Prvou spoločnosťou na zozname je spoločnosť Skrill, ktorá s viac ako 40 miliónmi používateľov patrí k najrýchlejšie rastúcim britským fintechovým spoločnostiam. Skrill sa odlišuje od konkurencie možnosťou platby a prevodu peňazí komukoľvek a kdekoľvek prostredníctvom e-mailu.

Aplikácia si bezpečne uloží podrobnosti o vašej karte a umožní vám okamžitý prístup k peniazom 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Skrill momentálne pôsobí vo viac ako 200 krajinách a platby poskytuje v 40 svetových menách bez potreby registrácie.

9. Flywire

Miesto pôvodu: Boston, USA
Flywire sa zameriava na platobné platformy prispôsobené pre rôzne medzinárodné odvetvia, akými sú napríklad cestovný ruch, vzdelávanie a zdravotná starostlivosť. Platforma môže prijímať platby vo viac ako 100 lokálnych menách a v súčasnosti pôsobí v 220 krajinách sveta.

Inkasná sieť spoločnosti Flywire zosúlaďuje globálne platby a umožňuje aj ich vrátenie, pričom všetky zúčastnené strany dostávajú aktuálne informácie o prebiehajúcich platbách v reálnom čase. Služby Flywire používajú na spracovanie svojich medzinárodných platieb spoločnosti, ako Expedia alebo sieť hotelov Hilton.

8. Venmo

Miesto pôvodu: New York, USA
Venmo, ktorého vlastníkom je PayPal, sa zameriava na platby a prevody peňazí medzi priateľmi. Aplikácia je obľúbená hlavne medzi mladými ľuďmi, lebo umožňuje používateľom rýchlo prevádzať peniaze zo svojej banky na účet priateľa. Aplikácia funguje podobne ako sociálna sieť Facebook a každá transakcia je viditeľná vašimi priateľmi na spoločnej nástenke.

Venmo možno použiť na rozdelenie účtov v reštauráciách, zaplatenie spoločného nájomného alebo na „zdieľanie“ spoločných nákladov. Podľa CNN Business má Venmo v súčasnosti okolo 40 miliónov aktívnych používateľov.

7. Affirm

Miesto pôvodu: San Francisco, USA
Spoločnosť Affirm založil spoluzakladateľ PayPalu Max Levchin s cieľom zreformovať poskytovanie pôžičiek cez internet. Affirm ponúka svojim používateľom možnosť nakupovať a splácať svoje nákupy počas dlhšieho obdobia, až do 36 mesiacov od nákupu. S rôznymi možnosťami platobného plánu si zákazníci môžu kúpiť všetko od dovolenky, cez spotrebný tovar až po autá a vyplatiť ich v priebehu niekoľkých mesiacov namiesto tradičného platenia ihneď.

Medzi hlavné výhody Affirmu patria nulové poplatky za omeškanie splátky, žiadne servisné poplatky a výber konkrétnych platobných harmonogramov, ktoré najviac vyhovujú individuálnym potrebám používateľov.

6. DailyPay

Miesto pôvodu: New York, USA
Aplikácia DailyPay umožňuje zamestnávateľom poskytovať svojim zamestnancom prístup k ich mzdám v reálnom čase. Zamestnancom teda umožňuje rozhodnúť sa, kedy dostanú svoju výplatu alebo jej časť. Zamestnanci vytvárajú disponibilný zostatok na svojom účte za každú odpracovanú hodinu a môžu sa sami kedykoľvek rozhodnúť okamžite tieto peniaze vybrať. Na konci mesiaca je potom ich celková mzda automaticky znížená o vybranú sumu, pričom cieľom spoločnosti je zabezpečiť finančnú stabilitu pre zamestnancov.

Podľa prieskumu DailyPay spoločnosti, ktoré začali využívať tento platobný systém, zaznamenali zníženie fluktuácie zamestnancov v priemere až o 41 %.

Positive

Partner článku

5. Insto

Miesto pôvodu: San Jose, USA
Insto je prvá platobná platforma P2P na svete, ktorá umožňuje kupujúcim a predávajúcim naplánovať platby a splátky v reálnom čase. Insto založil bývalý generálny riaditeľ taiwanskej pobočky eBay, Bruce Chenom. Produkty a služby spoločnosti Insto prvýkrát uviedol na trh v Spojených štátoch a za niekoľko mesiacov dosiahol objemy transakcií v miliónoch dolárov.

Chcete kúpiť bicykel od svojho priateľa alebo zaplatiť nájom vášmu spolubývajúcemu? S Insto sa obe strany dohodnú na platobných podmienkach, ktoré im vyhovujú, a aplikácia automaticky spracuje každú splátku podľa dohodnutého plánu. Aplikácia tiež umožňuje platby vo veľkých sumách rozdeliť na menšie a kupujúcim aj predávajúcim umožňuje tieto splátky následne upravovať a meniť.

4. Stripe

Miesto pôvodu: San Francisco, USA
Stripe poskytuje finančné a softvérové služby spoločnostiam, ktoré sa zameriavajú hlavne na online predaj svojich produktov. Ide o služby, akými sú napríklad predplatiteľské programy, crowdfunding alebo vytváranie webových stránok na požiadanie.

Stripe pomáha spoločnostiam rýchlejšie napredovať tým, že poskytuje základné nástroje na začatie a rozvoj online obchodu. Cloudová služba umožňuje spoločnostiam nastaviť opakovanú fakturáciu zákazníkov, prijímať platby, alebo dokonca vytvoriť nové trhové prostredie. Stripe využívajú firmy všetkých veľkostí, od startupov až po veľké spoločnosti, akými sú napríklad Accenture alebo Lyft.

3. BitPay

Miesto pôvodu: Atlanta, USA
Spoločnosť BitPay spravuje platobný systém pre bitcoinové transakcie prostredníctvom svojej platformy, ktorá poskytuje výmenu bitcoinov do akejkoľvek inej meny. V súčasnosti má BitPay vedúce postavenie v spracovaní všetkých platieb s bitcoinmi na svete a pôsobí vo viac ako 164 krajinách sveta. Táto spoločnosť bola založená v roku 2011 v čase, keď bitcoin len začínal naberať na popularite.

Cieľom spoločnosti je uľahčiť podnikom a spotrebiteľom pravidelné používanie bitcoinov. Systém prevádza všetky meny na bitcoiny alebo iné virtuálne peniaze a naopak, takže každý používateľ môže platiť a prijímať peniaze v takej forme, akú potrebuje. Pomocou technológie BitPay môžu spoločnosti prijímať platby e-mailom, prostredníctvom webových stránok alebo na vlastný účet. V súčasnosti BitPay využívajú tisíce firiem a napríklad americký štát Ohio nedávno umožnil podnikom platiť dane pomocou tejto platformy v bitcoinoch.

2. Alipay

Miesto pôvodu: Šanghaj, Čína
Spoločnosť Alipay vznikla v roku 2004 ako súčasť konglomerátu Alibaba, ktorú založil známy čínsky miliardár Jack Ma. Podľa Chinadaily.com aplikáciu používa ročne viac ako jedna miliarda aktívnych používateľov, a dlhodobo je Alipay v Číne považovaný za najrozšírenejší virtuálny spôsob platby. Aplikácia Alipay je k dispozícii pre používateľov operačných softvérov Android aj iOS, a v priebehu rokov sa Alipay vyvinul z digitálnej peňaženky do životného štýlu.

Používatelia si môžu okrem platieb cez aplikáciu zavolať taxi, rezervovať hotel, kúpiť lístky do kina alebo dohodnúť návštevu u lekára. Alipay spolupracuje s viac ako 250 zahraničnými finančnými inštitúciami vrátane spoločností Visa a MasterCard, aby umožnila cezhraničné platby čínskym občanom cestujúcim do zahraničia a zahraničným zákazníkom, ktorí nakupujú produkty z čínskych online obchodov. Je svetovou jednotkou v rámci mobilných platobných služieb a druhou najväčšou spoločnosťou poskytujúcou platobné služby po PayPal na svete.

1. PayPal

Miesto pôvodu: San Jose, USA
Na vrchole zoznamu je PayPal, spoločnosť založená v roku 1998, ktorá sa považuje za lídra v oblasti online platobných systémov. V minulosti patril PayPal spoločnosti eBay, od ktorej sa však v roku 2015 odtrhol, a v súčasnosti patrí k päťstovke najväčších amerických spoločností s trhovou hodnotou 236 miliárd dolárov.

PayPal vznikol ako platforma pre osobné a obchodné transakcie, prevody a úverové služby, ktorú využíva viac ako 305 miliónov používateľov, a ktorá je akceptovaná miliónmi webových stránok vo viac ako 200 krajinách.

Podľa agentúry Bloomberg poskytuje PayPal najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob uskutočňovania online platieb. Množstvo maloobchodníkov ho používa ako možnosť platby vo svojom obchode, alebo na dobíjanie digitálnej peňaženky. Okrem bežného platobného styku umožňuje transakcie, akými sú napríklad platba daní, zakladanie zbierok pre politické strany, občianske združenia a charitu, prípadne spracovávanie platieb za školné.

Podľa portálu Statista len za rok 2018 dosiahol ročný objem platieb výšku 578 miliárd amerických dolárov a prostredníctvom PayPalu sa uskutočnilo 9,9 miliardy transakcií.

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2024 Redakcia FinReport

Top 7 finančných hriechov, ktoré vás pripravia o peniaze

Vlastniť dostatok peňazí na pokrytie pohodového života a občas aj po troche luxusu túži zrejme úplne každý. Nie všetci sa však vo ...

20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

6.8.2022 Naďa Černá

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

15.1.2022 Dominik Horváth

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

24.12.2021 Robert Juriš

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ...

4.12.2021 Naďa Černá

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay