Hľadaj

TOP 10 platobných fintech spoločností podľa magazínu Financial Report

FinTech Poslať

Fintechový priemysel v ostatných rokoch zažíva obrovský boom. Startupy i známe finančné spoločnosti sa snažia nahradiť alebo zlepšiť využívanie svojich služieb prostredníctvom nových technológií. Či už ide o bežné platby, alebo o obchodné transakcie, fintech inovácie zmenili spôsob, ktorým narábame s peniazmi, a urobili ho pohodlnejším ako kedykoľvek predtým.

image

Foto: Shutterstock

Magazín Financial Report si preto pre vás pripravil zoznam desiatich fintechových spoločností, ktoré sa odlišujú od konkurencie spôsobom platby alebo technológiami, prostredníctvom ktorých sa tieto platby uskutočňujú.

10. Skrill
Skrill

Miesto pôvodu: Londýn, Anglicko
Prvou spoločnosťou na zozname je spoločnosť Skrill, ktorá s viac ako 40 miliónmi používateľov patrí k najrýchlejšie rastúcim britským fintechovým spoločnostiam. Skrill sa odlišuje od konkurencie možnosťou platby a prevodu peňazí komukoľvek a kdekoľvek prostredníctvom e-mailu.

Aplikácia si bezpečne uloží podrobnosti o vašej karte a umožní vám okamžitý prístup k peniazom 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Skrill momentálne pôsobí vo viac ako 200 krajinách a platby poskytuje v 40 svetových menách bez potreby registrácie.

9. Flywire

Miesto pôvodu: Boston, USA
Flywire sa zameriava na platobné platformy prispôsobené pre rôzne medzinárodné odvetvia, akými sú napríklad cestovný ruch, vzdelávanie a zdravotná starostlivosť. Platforma môže prijímať platby vo viac ako 100 lokálnych menách a v súčasnosti pôsobí v 220 krajinách sveta.

Inkasná sieť spoločnosti Flywire zosúlaďuje globálne platby a umožňuje aj ich vrátenie, pričom všetky zúčastnené strany dostávajú aktuálne informácie o prebiehajúcich platbách v reálnom čase. Služby Flywire používajú na spracovanie svojich medzinárodných platieb spoločnosti, ako Expedia alebo sieť hotelov Hilton.

8. Venmo

Miesto pôvodu: New York, USA
Venmo, ktorého vlastníkom je PayPal, sa zameriava na platby a prevody peňazí medzi priateľmi. Aplikácia je obľúbená hlavne medzi mladými ľuďmi, lebo umožňuje používateľom rýchlo prevádzať peniaze zo svojej banky na účet priateľa. Aplikácia funguje podobne ako sociálna sieť Facebook a každá transakcia je viditeľná vašimi priateľmi na spoločnej nástenke.

Venmo možno použiť na rozdelenie účtov v reštauráciách, zaplatenie spoločného nájomného alebo na „zdieľanie“ spoločných nákladov. Podľa CNN Business má Venmo v súčasnosti okolo 40 miliónov aktívnych používateľov.

7. Affirm

Miesto pôvodu: San Francisco, USA
Spoločnosť Affirm založil spoluzakladateľ PayPalu Max Levchin s cieľom zreformovať poskytovanie pôžičiek cez internet. Affirm ponúka svojim používateľom možnosť nakupovať a splácať svoje nákupy počas dlhšieho obdobia, až do 36 mesiacov od nákupu. S rôznymi možnosťami platobného plánu si zákazníci môžu kúpiť všetko od dovolenky, cez spotrebný tovar až po autá a vyplatiť ich v priebehu niekoľkých mesiacov namiesto tradičného platenia ihneď.

Medzi hlavné výhody Affirmu patria nulové poplatky za omeškanie splátky, žiadne servisné poplatky a výber konkrétnych platobných harmonogramov, ktoré najviac vyhovujú individuálnym potrebám používateľov.

6. DailyPay

Miesto pôvodu: New York, USA
Aplikácia DailyPay umožňuje zamestnávateľom poskytovať svojim zamestnancom prístup k ich mzdám v reálnom čase. Zamestnancom teda umožňuje rozhodnúť sa, kedy dostanú svoju výplatu alebo jej časť. Zamestnanci vytvárajú disponibilný zostatok na svojom účte za každú odpracovanú hodinu a môžu sa sami kedykoľvek rozhodnúť okamžite tieto peniaze vybrať. Na konci mesiaca je potom ich celková mzda automaticky znížená o vybranú sumu, pričom cieľom spoločnosti je zabezpečiť finančnú stabilitu pre zamestnancov.

Podľa prieskumu DailyPay spoločnosti, ktoré začali využívať tento platobný systém, zaznamenali zníženie fluktuácie zamestnancov v priemere až o 41 %.

5. Insto

Miesto pôvodu: San Jose, USA
Insto je prvá platobná platforma P2P na svete, ktorá umožňuje kupujúcim a predávajúcim naplánovať platby a splátky v reálnom čase. Insto založil bývalý generálny riaditeľ taiwanskej pobočky eBay, Bruce Chenom. Produkty a služby spoločnosti Insto prvýkrát uviedol na trh v Spojených štátoch a za niekoľko mesiacov dosiahol objemy transakcií v miliónoch dolárov.

Chcete kúpiť bicykel od svojho priateľa alebo zaplatiť nájom vášmu spolubývajúcemu? S Insto sa obe strany dohodnú na platobných podmienkach, ktoré im vyhovujú, a aplikácia automaticky spracuje každú splátku podľa dohodnutého plánu. Aplikácia tiež umožňuje platby vo veľkých sumách rozdeliť na menšie a kupujúcim aj predávajúcim umožňuje tieto splátky následne upravovať a meniť.

4. Stripe

Miesto pôvodu: San Francisco, USA
Stripe poskytuje finančné a softvérové služby spoločnostiam, ktoré sa zameriavajú hlavne na online predaj svojich produktov. Ide o služby, akými sú napríklad predplatiteľské programy, crowdfunding alebo vytváranie webových stránok na požiadanie.

Stripe pomáha spoločnostiam rýchlejšie napredovať tým, že poskytuje základné nástroje na začatie a rozvoj online obchodu. Cloudová služba umožňuje spoločnostiam nastaviť opakovanú fakturáciu zákazníkov, prijímať platby, alebo dokonca vytvoriť nové trhové prostredie. Stripe využívajú firmy všetkých veľkostí, od startupov až po veľké spoločnosti, akými sú napríklad Accenture alebo Lyft.

3. BitPay

Miesto pôvodu: Atlanta, USA
Spoločnosť BitPay spravuje platobný systém pre bitcoinové transakcie prostredníctvom svojej platformy, ktorá poskytuje výmenu bitcoinov do akejkoľvek inej meny. V súčasnosti má BitPay vedúce postavenie v spracovaní všetkých platieb s bitcoinmi na svete a pôsobí vo viac ako 164 krajinách sveta. Táto spoločnosť bola založená v roku 2011 v čase, keď bitcoin len začínal naberať na popularite.

Cieľom spoločnosti je uľahčiť podnikom a spotrebiteľom pravidelné používanie bitcoinov. Systém prevádza všetky meny na bitcoiny alebo iné virtuálne peniaze a naopak, takže každý používateľ môže platiť a prijímať peniaze v takej forme, akú potrebuje. Pomocou technológie BitPay môžu spoločnosti prijímať platby e-mailom, prostredníctvom webových stránok alebo na vlastný účet. V súčasnosti BitPay využívajú tisíce firiem a napríklad americký štát Ohio nedávno umožnil podnikom platiť dane pomocou tejto platformy v bitcoinoch.

2. Alipay

Miesto pôvodu: Šanghaj, Čína
Spoločnosť Alipay vznikla v roku 2004 ako súčasť konglomerátu Alibaba, ktorú založil známy čínsky miliardár Jack Ma. Podľa Chinadaily.com aplikáciu používa ročne viac ako jedna miliarda aktívnych používateľov, a dlhodobo je Alipay v Číne považovaný za najrozšírenejší virtuálny spôsob platby. Aplikácia Alipay je k dispozícii pre používateľov operačných softvérov Android aj iOS, a v priebehu rokov sa Alipay vyvinul z digitálnej peňaženky do životného štýlu.

Používatelia si môžu okrem platieb cez aplikáciu zavolať taxi, rezervovať hotel, kúpiť lístky do kina alebo dohodnúť návštevu u lekára. Alipay spolupracuje s viac ako 250 zahraničnými finančnými inštitúciami vrátane spoločností Visa a MasterCard, aby umožnila cezhraničné platby čínskym občanom cestujúcim do zahraničia a zahraničným zákazníkom, ktorí nakupujú produkty z čínskych online obchodov. Je svetovou jednotkou v rámci mobilných platobných služieb a druhou najväčšou spoločnosťou poskytujúcou platobné služby po PayPal na svete.

1. PayPal

Miesto pôvodu: San Jose, USA
Na vrchole zoznamu je PayPal, spoločnosť založená v roku 1998, ktorá sa považuje za lídra v oblasti online platobných systémov. V minulosti patril PayPal spoločnosti eBay, od ktorej sa však v roku 2015 odtrhol, a v súčasnosti patrí k päťstovke najväčších amerických spoločností s trhovou hodnotou 236 miliárd dolárov.

PayPal vznikol ako platforma pre osobné a obchodné transakcie, prevody a úverové služby, ktorú využíva viac ako 305 miliónov používateľov, a ktorá je akceptovaná miliónmi webových stránok vo viac ako 200 krajinách.

Podľa agentúry Bloomberg poskytuje PayPal najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob uskutočňovania online platieb. Množstvo maloobchodníkov ho používa ako možnosť platby vo svojom obchode, alebo na dobíjanie digitálnej peňaženky. Okrem bežného platobného styku umožňuje transakcie, akými sú napríklad platba daní, zakladanie zbierok pre politické strany, občianske združenia a charitu, prípadne spracovávanie platieb za školné.

Podľa portálu Statista len za rok 2018 dosiahol ročný objem platieb výšku 578 miliárd amerických dolárov a prostredníctvom PayPalu sa uskutočnilo 9,9 miliardy transakcií.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
28.9.2020 Zuzana Mecková

Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov

Po tom, čo koronakríza zamávala s rozpočtami nie jednej slovenskej domácnosti, banky sa čoraz viac snažia angažovať vo vytváraní ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

21.9.2020 Juraj Recký

Nahradíme platobné karty telefónmi? Hotovosť z bankomatu sa dá vyberať aj cez smartfón

Ak by sme porovnali prednosti smartfónu a platobnej karty, smartfón má len jednu jedinú nevýhodu. Na rozdiel od plastovej karty sa mu môže ...

13.9.2020 Redakcia FinReport

ESET objavil škodlivý kód kradnúci kryptomeny od Slovákov a Čechov a nazval ho KryptoCibule

Výskumníci bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili doteraz nezdokumentovanú rodinu trójskych koní, ktorá sa zameriava na kradnutie ...

7.9.2020 Redakcia FinReport

Umelá inteligencia pomáha spoločnosti VISA zlepšovať spracovanie finančných transakcií

Spoločnosť Visa predstavila novú funkciu Smarter Stand-in Processing (Smarter STIP). Funkcia využíva umelú inteligenciu v reálnom čase, aby ...

1.9.2020 Natália Hučková

Overenie totožnosti pri finančnom sprostredkovaní na diaľku

Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj využívanie online technológií na finančnom trhu. Rýchly nárast finančného sprostredkovania na diaľku ...

31.8.2020 Juraj Recký

Potenciál blockchainu – 14 situácií, v ktorých by mohol byť naozaj užitočný

Zdravotníctvo, bezpečnosť, nákup a predaj akcií či voľby alebo digitálna identita. Toto je len rýchly a veľmi krátky výpočet situácií, ...

25.8.2020 Magdaléna Švančarková

Cez četovacie aplikácie si vďaka službe Payme budeme posielať nielen bozky, ale aj peniaze

Ak sa plánujete s rodinou poskladať na bicykel pre dcéru, alebo s kamarátkami si kúpiť skvelý wellness pre jednu z vás, onedlho to urobíte ...

21.8.2020 Redakcia FinReport

Finanční agenti odteraz môžu vstupovať do systémov poisťovní z jedného miesta

Softvérová spoločnosť Positive, ktorá poskytuje služby pre finančný trh, sa rozhodla zjednodušiť a zefektívniť prácu finančných ...

14.8.2020 Marek Mittaš

Ako to vyzerá, keď s vami komunikuje robot, pardon chatbot?

Digitalizácia je smer, ktorým sa v súčasnosti uberá poisťovníctvo aj bankovníctvo. Na jednej strane je to krok k vyššej automatizácii, ...

11.8.2020 Juraj Recký

Fintech Opendoor patrí k najinovatívnejším startupom a nielen v realitnom biznise

Odborný magazín Central Banking označil spoločnosť Opendoor za fintechové riešenie roka 2018. Forbes ju v roku 2020 zaradil do TOP 50 ...

9.8.2020 Redakcia FinReport

Spôsobí inovatívna technológia blockchain revolúciu vo verejnom sektore?

Implementácia digitálnych technológii do biznisu sa pre mnohé firmy stáva stále dostupnejšou. Jednou z nich je aj blockchain. Podľa ...

4.8.2020 Juraj Recký

Click to Pay mieri na nové trhy, Slovensku sa zatiaľ vyhýba

Spoločnosti American Express, Discover, Mastercard a Visa oznámili začiatok technickej prípravy virtuálneho platenia Click to Pay mimo ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov
 2. 2.
  Pavol Choma patrí k špičke hypotekárnych obchodníkov. Čo stojí za jeho úspechom a prečo sa pridal k FinGO.sk?
 3. 3.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 4. 4.
  V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou
 5. 5.
  Korupcia na prokuratúre aj v polícii, Slovenská informačná služba odtajnila správu o činnosti