Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 10 kryptomien na trhu. Na čo sa dajú využívať a aké sú ich výhody?

Naďa Černá FinTech
SK
EN
Poslať

Kryptomeny si podmanili svet. Sú predmetom záujmu investorov a využívajú sa aj pri bežných či menších transakciách. Majú viaceré výhody a platiť sa nimi dá v mnohých krajinách sveta. Hoci sa zdá, že ich existuje len niekoľko druhov, v skutočnosti poznáme viac ako 2-tisíc rôznych kryptomien. Vybrali sme pre vás 10 najzaujímavejších.

image

Foto: Shutterstock

1) Obľúbenec bitcoin

bitcoinAký by to bol prehľad obľúbených kryptomien, ak by ho neotvárala najznámejšia a najhodnotnejšia mena bitcoin? Túto kryptomenu poznajú nielen tí, ktorí už do nej investovali, ale aj tí, ktorí o tejto oblasti ešte príliš veľa nevedia. Nazýva sa tiež digitálne zlato.

Bitcoin vznikol v roku 2009 a založil ho človek so pseudonymom Satoshi Nakamoto. Jeho najväčšou výhodou je to, že ho mnohí berú ako klasické platidlo. Hlavne v zahraničí vám e-shopy poskytnú možnosť zaplatiť za produkty alebo služby práve ním. Niektorí odborníci tvrdia, že ide o jednu z mála kryptomien, do ktorej sa oplatí investovať. Má podľa nich veľký potenciál. Dnes sa s bitcoinom dajú platiť takmer všetky typy služieb a produktov, pretože je univerzálny.

Aktuálny kurz: 1 bitcoin = v rozpätí od 40- do 50-tisíc eur

2) Čoraz populárnejšie ethereum

ethereumZ pohľadu obľúbenosti a rozšírenosti sa na druhom mieste, hneď za bitcoinom, objavuje ethereum. Spustené bolo v roku 2015 a jeho zakladateľom je Vitalik Buterin. Mena má viacero spoločných znakov s bitcoinom, obe majú silnú používateľskú komunitu.

Medzi týmito dvomi kryptomenami sú však aj rozdiely. Napríklad, kým na vyťaženie jedného bitcoinu je potrebných približne 10 minút, na vyťaženie etherea stačí len 12 sekúnd. Mnohí odborníci predpovedajú kryptomene žiarivú budúcnosť. Za prvé roky fungovania sa jej darilo, a preto je viac ako pravdepodobné, že spolu s bitcoinom sa bude v budúcnosti využívať oveľa viac ako doteraz.

Ethereum je univerzálne, a preto sa dá využiť v takmer každej sfére. Na slovenskom trhu sa ním platiť príliš nedá, no v zahraničí sa vám rozhodne zíde. Najčastejšie ním môžete platiť za produkty alebo služby v internetových obchodoch, no tiež za letenky cez spoločnosť CheapAir, alebo za ubytovanie cez stránku Travala, ktorá funguje podobne ako Airbnb.

Aktuálny kurz: 1 ether = v rozpätí od 2 500 do 3 000 eur

3) Dogecoin, ktorý zaujal aj Elona Muska

dodgecoinKryptomena dogecoin vznikla v roku 2013 ako menší „vtip“. Celý jej zámer potvrdzovalo aj samotné logo zobrazujúce psa z meme obrázka. Všetko sa však zmenilo tento rok, keď jeho cena vo veľmi krátkom čase vzrástla o neuveriteľných 200 000 %.

Stalo sa tak vďaka Elonovi Muskovi, ktorý na svoj Twitter napísal, že kryptomena bude financovať misiu na Mesiac, ktorú zorganizuje jeho spoločnosť SpaceX v roku 2022.

Dogecoin sa môže využívať na rôzne nákupy. Ľudia ním platia skôr menšie a lacnejšie veci a služby. Jeho nevýhodou je, že je to volatilná mena, rovnako ako väčšina kryptomien. Nie je stabilná a jej hodnota neustále kolíše. Problém spôsobuje aj to, že každý deň vznikajú milióny nových dogecoinov. To by mohlo v budúcnosti spôsobiť jej pád.

Aktuálny kurz: 1 dogecoin = približne 0,17 eura

4) Digitálne striebro vo forme litecoinu

litecoinLitecoin vznikla v roku 2011. Založil ju Charlie Lee. Pre niektorých je litecoin to isté ako bitcoin, s tým rozdielom, že je lepší. Má väčší maximálny počet mincí a štyrikrát kratší block time, teda čas potrebný na vytvorenie nového dátového súboru v blockchaine.

Výhodou litecoinu je to, že na miestach, kde sa dá platiť bitcoinom, sa spravidla dá platiť aj touto menou. Je to pomerne rozšírená kryptomena a v posledných rokoch sa jej dostáva čoraz viac pozornosti. Aj preto, lebo jej transakcie prebiehajú rýchlejšie ako v prípade bitcoinu.

Pre lepšiu predstavu, litecoin dokáže za sekundu spraviť 56 prevodov. To je 8-krát viac ako bitcoin. Aj vďaka tomu sú poplatky spojené s litecoinom až 25-krát nižšie ako tie, s ktorými sa stretnete, keď platíte bitcoinom. Keď sa však transakcie bitcoinu vďaka očakávanej úprave Lightning Network urýchlia, odborníci majú obavy, či mu litecoin bude vládať konkurovať.

Aktuálny kurz: 1 litecoin = približne 126 eur

5) Rýchla kryptomena EOS

EOSKryptomena EOS vznikla v roku 2018. Funguje podobne ako ethereum. Slúži na vyvíjanie smart contracts a decentralizovaných aplikácií. Smart contracts nahrádzajú klasické papierové zmluvy. Obsahujú podmienky, ktoré si v prípade nedodržania dokážu vynútiť ich vykonanie.

V prípade EOS sa smart contracts využívajú na spracovávanie decentralizovaných aplikácií. Tento typ aplikácií funguje rovnako ako klasické s tým rozdielom, že existujú na decentralizovanej sieti, vďaka čomu sú menej zraniteľné.

Fanúšikovia kryptomien majú na EOS rôzne názory. Na zásadné predpovede o tom, ako sa bude mene dariť v budúcnosti, si budeme musieť ešte počkať. Jej výhodou je hlavne to, že, na rozdiel od bitcoinu, dokáže spracovať veľké množstvo transakcií naraz. V súčasnosti je to až 4-tisíc transakcií za sekundu.

Aktuálny kurz: 1 EOS = približne 3,31 eura

6) Binance coin ako mena najväčšej kryptoburzy

binanceBinance coin je úzko spojená s jednou z najväčších búrz kryptomien – s Binance burzou. Sú pre ňu charakteristické nízke poplatky za transakcie. Spočiatku mala slúžiť len na preplatenie zľavnených poplatkov na burze, no po čase nabrala na popularite.

Najväčšími benefitmi binance coin sú hlavne rýchlosť blokovania a zabezpečenie. Platforma Binance má prepracované bezpečnostné funkcie, ktorým dôverujú milióny ľudí po celom svete. Okrem toho je mena pomerne univerzálna a dá sa za ňu nakúpiť čokoľvek.

7) Anonymná kryptomena monero

moneroMonero je kryptomena, ktorá vznikla v roku 2014. Vyvíja a riadi ju anonymná komunita. Cieľom je vytvoriť čisto anonymnú platobnú sieť. Za posledné roky sa poplatky spojené s menou znížili, vďaka čomu ju môže využívať čoraz viac ľudí.

Úplná anonymita je síce dobrá, no viacerí odborníci varujú pred jej zneužitím. Nemožnosť dohľadať informácie o platcovi alebo predávajúcom by mohla pomáhať nelegálnym obchodom.

Charakteristickým znakom monero meny je to, že nemá konečný počet mincí, rovnako ako ethereum. To znamená, že sa ťažia stále nové, čo v budúcnosti môže spôsobiť jej pád. Pre porovnanie, odborníci odhadujú, že vyťaženie posledného bitcoinu by malo nastať v roku 2145. Keď sa vyťaží úplne posledná minca, nové bitcoiny už k dispozícii nebudú.

Aktuálny kurz: 1 monero = približne 200 eur

8) Cardano ako tretia generácia kryptomien

cardanoKryptomena cardano vznikla v roku 2015, no na trh vstúpila až v roku 2017. Považuje sa za tretiu generáciu kryptomien. Jej hlavnou úlohou je vyriešiť problémy kryptomien z prvých dvoch generácií, pričom za prvú generáciu sa pokladá bitcoin a za druhú ethereum.

Pri ťažení sa nevyužíva výpočtový výkon, čiže Proof of Work, ale metóda Proof of Stake. Tá výpočtový výkon nahrádza dôkazom vlastníctva tokenov. Takýto spôsob ťažby je oveľa ekologickejší a predstavuje menšiu záťaž pre naše životné prostredie.

Kryptomene sa v súčasnosti darí. Príčinou jej úspešného rastu je hlavne dlhodobo pripravovaný upgrade systému Alonso. Vďaka nemu by sieť Cardano mala umožňovať vytvárať smart contracts, čiže inteligentné zmluvy. Tie by mali byť používateľsky priateľské, vďaka čomu budú atraktívne aj pre menej technicky vybavených klientov.

Aktuálny kurz: 1 cardano = približne 1,82 eura

9) Najpopulárnejší stablecoin tether

tetherTether je jednou z kryptomien patriacich do skupiny takzvaných stablecoinov. Ide o menu, ktorá si drží pevný kurz voči inej, spravidla jednej mene. V tomto prípade ide o dolár. Jeden tether by v ideálnych podmienkach mal mať hodnotu jedného dolára.

Táto situácia sa však pred časom zmenila. Na oficiálnych stránkach kryptomeny svieti vyhlásenie, ktoré tvrdí, že tether nemusí byť krytý na 100 %. Mena tether vznikla v roku 2015. Využíva sa však menej ako iné kryptomeny. Spravidla je prítomná pri obchodovaní na kryptomenových burzách.

Aktuálny kurz: 1 tether = približne 0,85 eura

10) Mierne kontroverzná mena ripple

XRPMena ripple, známa pod skratkou XRP, bola spustená v roku 2012 spoločnosťou Ripple Labs Inc. Síce sa radí do kategórie kryptomien, no nie každý ju za ňu považuje. Dôvodom je vysoká miera centralizácie.

Ripple je úzko prepojená so spoločnosťou, ktorá ju vytvorila. Takýmto spôsobom podľa odborníkov „podrýva“ decentralizovaný charakter iných kryptomien. A to aj napriek tomu, že bola založená na decentralizovanej databáze, takzvanom blockchaine.

Ďalší rozdiel medzi ripple a inými kryptomenami, napríklad bitcoinom, je ten, že ripple tokeny, čiže mince, sa neťažia. Ich počet bol daný už v období vzniku siete. V súčasnosti existuje približne 100 miliárd ripple tokenov. Ich počet sa však už zvyšovať nebude.

Ripple vznikla ako „prestupová mena“, ktorá mala uľahčovať výmenu akejkoľvek meny za inú. Proces mala urýchliť tým, že nerobí rozdiely medzi kryptomenami a tradičnými menami. Dostala sa však na trh, vďaka čomu s ňou začali ľudia obchodovať. Mnohí ju tiež považujú za skvelú investíciu. Niektorí odborníci sú však pobúrení, pretože princíp ripple, a hlavne fakt, že sa neťaží, ide proti podstate decentralizovaných kryptomien.

Niektorí ripple odmietajú, iní si zase nevedia vynachváliť výhody, ako rýchle platby či minimálne poplatky. A práve rozdielne názory z nej robia mierne kontroverznú menu, ktorá bojuje o svoje miesto na trhu kryptomien.

Aktuálny kurz: 1 ripple = približne 0,80 eura

Tisícky rôznych kryptomien

Kryptomeny sú čoraz obľúbenejšie, čo naznačuje aj ich množstvo. V súčasnosti ich existuje viac ako 2-tisíc a pribúdajú ďalšie. Odlišujú sa benefitmi, hodnotou, aj tým, na čo sa dajú využiť. Ešte pred tým, ako si jednu vyberiete, naštudujte si o nej podrobné informácie. Zistite si, ako do nej môžete investovať, čo s ňou môžete zaplatiť a aký má kurz.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.1.2022 Redakcia FinReport

Medzinárodný menový fond vyzval Salvádor, aby sa zriekol bitcoinu ako oficiálneho platidla

Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval stredoamerický Salvádor, aby kryptomene bitcoin zrušil štatút oficiálneho platidla, ktorý tu zaviedli ...

26.1.2022 Robert Juriš

O budúcnosti kryptomien rozhodnú politika, ekológia a projekty štátnych digitálnych mien

Niektoré krajiny kryptomeny vyslovene zbožňujú, pretože v nich vidia zdroj prospechu a svojej budúcej prosperity, no nie je ich veľa. O niečo ...

21.1.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka chce zakázať ťažbu aj používanie kryptomien v krajine, a hodnota bitcoinu padá

Zdá sa, že Rusko sa zaradí ku krajinám, ktoré vytlačia kryptomeny na okraj finančného spektra a možno aj úplne. Vyplýva to z vyhlásení ...

20.1.2022 Naďa Černá

Ktorým kryptomenám sa v roku 2021 najviac darilo, a ktoré stratili na hodnote?

Rok 2021 bol veľmi úspešným rokom pre rozvoj kryptomien. Bolo to obdobie, keď sa zrak väčšiny investorov upieral na mocnejúci a zároveň ...

11.1.2022 Redakcia FinReport

Blíži sa koniec decentralizovaného bitcoinu? V rukách ho držia tí najbohatší

Menej ako 1 % spomedzi všetkých vlastníkov bitcoinov na svete vlastní takmer až tretinu zo všetkých týchto kryptopeňazí, ktoré sú v ...

9.1.2022 Redakcia FinReport

Kryptoburza Coinbase na trhu s bitcoinom doslova valcuje konkurenciu

Kryptoburza Coinbase dominuje na trhu s bitcoinom. Jej podiel na trhu s touto najväčšou kryptomenou aktuálne dosahuje 53 %. ...

6.1.2022 Robert Juriš

Bitcoin má za sebou rekordný rok a pred sebou budúcnosť plnú otáznikov

Bitcoin, ako najsilnejšia a zároveň aj najrozšírenejšia kryptomena na svete, má za sebou rušný rok. Dosiahol rekordné maximá, posilnil ...

5.1.2022 Redakcia FinReport

V Kosove kvôli energetickej kríze vyhlásili výnimočný stav a zakázali ťažbu kryptomien

Kosovská vláda v Prištine zápasí s energetickou krízou. Už v decembri 2021 v tejto krajine kvôli problémom s dodávkou elektrickej energie ...

6.12.2021 Redakcia FinReport

Po historickom raste kryptomien nastal ich kolosálny prepad

November 2021 bol jedným z najlepších mesiacov v dejinách kryptomien. Bitcoin aj ethereum dosiahli svoje historické maximá a analytici sa ...

24.11.2021 Redakcia FinReport

Salvádor ohlásil výstavbu mesta Bitcoin City a hodnota rovnomennej kryptomeny opäť rastie

Po tom, ako sa pred dvomi týždňami cena bitcoinu dostala cez rekordných 68-tisíc dolárov, nastalo okolo neho chvíľu ticho. Elon Musk sa ...

15.11.2021 Redakcia FinReport

O kryptomeny sa intenzívne zaujímajú banky, americkí starostovia a, samozrejme, aj regulátori

Záujem o kryptomeny rastie na každej úrovni. Okrem retailových investorov si ich čoraz intenzívnejšie všímajú banky, ale aj regulátori, a ...

14.11.2021 Redakcia FinReport

Stane sa z kritizovaného a neekologického bitcoinu zelená kryptomena?

Energetická náročnosť ťažby bitcoinu je dlhodobo predmetom ostrej kritiky. Prekáža nielen enviroorganizáciám, ale aj autoritám na ...

Aplikácia

 1. 1.
  Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc
 2. 2.
  Juraj Fehervari: Keď je etika v podnikaní „zisková“
 3. 3.
  Cena nehnuteľností v roku 2021 rástla najrýchlejšie od veľkej finančnej krízy v roku 2008
 4. 4.
  Regulácia obsahu na internete: To, čo je nezákonné offline, musí byť nezákonné aj online
 5. 5.
  Medzinárodný menový fond vyzval Salvádor, aby sa zriekol bitcoinu ako oficiálneho platidla