Tesla po rekordnom nákupe bitcoinu vyhnala jeho cenu na neuveriteľných 48-tisíc dolárov. Pridajú sa ďalší investori?
Po tom, ako automobilka Tesla začiatkom tohto týždňa nakúpila digitálnu menu bitcoin za 1,5 miliardy dolárov, vyhnala jeho cenu na úroveň 46-tisíc dolárov. Intenzívna publicita a informácie o ďalších možných silných investoroch vytlačili jeho cenu ešte o ďalšie dve tisícky dolárov vyššie.

Foto: Unsplash
Tesla urobila rozhodný, ale veľmi riskantný krok
Elon Musk sa už niekoľko mesiacov vyjadroval o bitcoine mimoriadne pozitívne. Tento týždeň príbeh posunul na vyššiu úroveň. Spoločnosť Tesla však tým na seba zobrala aj vysokú mieru rizika. Bitcoin je, a minimálne v dohľadnej budúcnosti aj bude, mimoriadne volatilným aj rizikovým aktívom.
Zaujímavosťou je, že automobilka nakúpila kryptomenu na „dlhodobé držanie“, a dokonca ju plánuje akceptovať aj ako platidlo pri predaji svojich elektrických automobilov.
Prvá bola MicroStrategy, kto bude ďalší?
Prvou z veľkých korporácií s firemným nákupom bitcoinu bola spoločnosť MicroStrategy. Svoj zámer oznámila na jeseň minulého roku, a do dnešného dňa kúpila bitcoiny za viac ako jednu miliardu dolárov. Jej akcie vďaka tomu vzrástli od septembra 2020 na viac ako päťnásobok. V októbri sa k nej pridala americká platobná platforma Square. V jej podaní to bol nákup za 50 miliónov dolárov.
Partner témy
Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti MicroStrategy Michael J. Saylor pred niekoľkými dňami zorganizoval konferenciu, na ktorej sa hovorilo o tom, ako držať bitcoiny vo firemnom majetku. Online sa ku konferencii pripojilo niekoľko tisíc spoločností. M. J. Saylor tu poukazoval na bitcoin ako na prostriedok obrany pred infláciou. Počet bitcoinov je totiž vopred obmedzený, čo sa o tradičných menách povedať nedá.
„Na základe tejto konferencie a objemného nákupu spoločnosťou Tesla sa môžeme domnievať, že ostatné firmy budú nasledovať. Očakáva sa, že bitcoiny zaradia do svojich súvah aj ďalšie verejne obchodované spoločnosti, či už to bude z dôvodu ochrany pred infláciou, z dôvodu obavy pred tlačením peňazí centrálnymi bankami, alebo len kvôli marketingu a šanci dostať sa na novinové titulky,“ hovorí kryptoanalytik Saxo Bank Mads Eberhardt.
Čaká sa na reakciu centrálnych bánk
„Americký Fed a ani ostatné centrálne banky nebudú pravdepodobne nadšené z toho, keď firmy začnú húfne investovať do virtuálnych mien. Investori by sa preto mali mať pred reakciou bánk a vlád na pozore. Do úvahy pripadá viacero scenárov,“ pokračuje M. Eberhardt.
Podľa neho centrálne banky môžu označiť firemný nákup bitcoinov za nezákonný. Ich doterajšie vyjadrenia boli zatiaľ len vágne, no ak sa z toho stane nový trend, môže sa to rýchlo zmeniť. „Keďže reakcie vládnych organizácií na celom svete zostávajú otázne, stávka na nákup bitcoinov môže byť veľmi riskantná. Investori by preto mali byť v strehu,“ uzatvára bankový odborník na kryptomeny.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO




Najčítanejšie
- 1.Trestné oznámenie, ktoré podal Fico na Krajniaka a Lipšica, bude riešiť Krajská prokuratúra v Bratislave
- 2.Inflácia sa zobudila, rastú ceny surovín aj potravín. Pri pokračovaní súčasného trendu by mohla stúpnuť na 3 %
- 3.Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?
- 4.Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
- 5.Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou