Technologické firmy sa spojili s bankami pri vývoji generatívnych modelov umelej inteligencie
London Stock Exchange Group (LSEG) a Microsoft spoločne s niektorými bankami na Britských ostrovoch rozbehli rozsiahlu spoluprácu, ktorá stojí na širšom využívaní generatívnych modelov umelej inteligencie. Táto spolupráca má finančným spoločnostiam v budúcnosti priniesť nové obchodné príležitosti.
Foto: Freepik
S cieľom vytvoriť nové obchodné príležitosti
Už na konci minulého roku uzatvorila spoločnosť Microsoft desaťročnú zmluvu so spoločnosťou LSEG s cieľom pripraviť nové inovatívne technológie použiteľné v rámci finančných operácií. Vďaka partnerstvu obe inštitúcie pracujú na riešeniach spätých s umelou inteligenciou, ktoré sú prioritne zamerané na bezpečnosť, aby eliminovali obavy týkajúce sa poskytovania dôverných údajov generatívnym modelom umelej inteligencie.
Generálny riaditeľ spoločnosti LSEG David Schwimmer vyhlásil, že údaje z generatívnych modelov umelej inteligencie dokážu poskytovať bankám množstvo potrebných a užitočných dát. Produkty súvisiace s umelou inteligenciou, ktoré by napríklad rozšírili možnosti finančnej analýzy, označil za cestu, ako vytvárať nové obchodné príležitosti.
Projekt len podčiarkuje rastúci záujem sektora finančných služieb o umelú inteligenciu a dátové technológie, ktoré sú použiteľné vo finančných produktoch.
Čo sú to generatívne modely umelej inteligencie
Úlohou generatívnych modelov umelej inteligencie je vytvárať nové dáta. Môžu byť použité na generovanie textov, obrázkov, videí a tiež hudby. Tieto modely sú stále vo vývoji, hoci už sú zakomponované v rôznych aplikáciách v podobe chatbotov, umelej inteligencie či virtuálnej reality.
Medzi najobľúbenejšie patria:
Generative Adversarial Networks (GANs) – využíva dva modely, ktoré stoja proti sebe v opozite. Prvý generuje nové údaje, kým druhý zodpovedá za rozlíšenie medzi generovanými a skutočnými údajmi. Trénovaný je tak, aby údaje ním vytvorené boli čoraz realistickejšie.
Autoencoders – učí sa komprimovať a dekomprimovať dáta. Používa sa na vytváranie údajov, ktoré sú podobné údajom, na ktorých bol trénovaný.
Generative Boltzmann Machines (GBMs) – založený je na báze neurónovej siete, ktorá môže byť použitá napríklad aj na modelovanie pravdepodobnosti. Aj on generuje údaje, ktoré môžu byť podobné tým, na ktorých ho trénovali.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 2.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Slovensku sa stále nedarí oslobiť kryptomeny od vysokých daní
- 5.Prezidentské voľby v USA budú tesné, ukázal ďalší prieskum