Ťažba bitcoinu po čínskych reštrikciách zlacnela. A zlacnela aj jeho hodnota, spadla pod 30-tisíc dolárov
Obmedzenia ťažby bitcoinu v Číne spôsobili zemetrasenie na svetovom krytotrhu. Ťažba sa presúva za hranice Číny a jej ziskovosť sa na základe vnútorných algoritmov siete zdvojnásobila. Ďalšie zemetrasenie súvisí s poklesom ceny bitcoinu pod psychologickú hranicu 30-tisíc dolárov. Reakciou na to bolo, že kapitalizácia trhu s kryptomenami sa prepadla o 100 miliárd dolárov.

Foto: Unsplash
Ťažba kryptomien klesla
Posledné mesiace boli z hľadiska ťažby bitcoinu veľmi chaotické. Čína tvrdo zakročila proti ťažbe tejto meny. Predpokladá sa, že ešte pred touto reguláciou sa tu ťažilo 65 až 75 % z celkovej svetovej kapacity. Zákrok zo strany čínskych regulátorov však prinútil až 90 % čínskych ťažiarov zavrieť svoj biznis.
Pre tento segment je veľmi dôležitý pojem hash rate. Kvantifikuje celkovú výpočtovú silu potrebnú na ťažbu. „Hash rate sa zhruba každé dva týždne sa prehodnocuje. Ak stúpa, zvyšuje to záťaž na výpočtovú silu a, naopak, ak klesá, náročnosť a náklady na ťažbu sa znižujú. Tento mechanizmus je potvrdením už známej náročnosti ťažby bitcoinu. Po zákonnom obmedzení ťažiarenskej aktivity v Číne klesol hash rate o rekordných 28 %,“ konštatuje kryptoanalytik Saxo bank Mads Eberharter.
Mineri hľadajú priaznivejšie podmienky
Odborníci vypočítali, že v súčasnosti je preto ťažba bitcoinu zhruba dvakrát ziskovejšia ako pred zavedením regulačných opatrení v Číne. S najväčšou pravdepodobnosťou je však len otázkou času, kedy ziskovosť opäť poklesne, pretože počet minerov sa zrejme postupne opäť zvýši. Preto je aktuálny presun za hranice Číny, alebo predaj vybavenia ťažiarom pôsobiacim v zahraničí.
Už v minulom roku čínski ťažiari presunuli časť svojho hardvéru do Severnej Ameriky. V súčasnosti sa hovorí najmä o sťahovaní sa do susedného Kazachstanu. Príčinou je priaznivá cena elektrickej energie a chladnejšie podnebie znižujúce náklady na chladiace zariadenia.
Partner témy
Počítače z kryptofarmy rozdrvili valcom
S mimoriadne radikálnym riešením sa stretli ťažiari v Malajzii. Keďže sa nelegálne napojili na verejný zdroj elektrickej energie, ktorú tak vlastne kradli zo siete, polícia proti nim rázne zakročila. Viac ako tisícku počítačov pochádzajúcich z kryptofarmy nechala rozdrviť valcom.
Paraguay sa môže pridať k Salvádoru
Napriek spomenutým problémom s kryptomenami, záujem o ne stále rastie. Salvádor, krajina v Latinskej Amerike, minulý mesiac uzákonila bitcoin ako oficiálne platidlo. Inak povedané, túto kryptomenu postavila na rovnakú úroveň ako má americký dolár, ktorým sa tu oficiálne platí. Toto rozhodnutie ovplyvnilo aj ďalšie krajiny regiónu.
K podobnému kroku sa chystá aj Paraguaj. Hovorí sa dokonca o tom, že z tejto krajiny by sa mohlo stať jedno zo svetových centier pre kryptomeny.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 2.Obedy zadarmo sú späť, parlament schválil plošnú dotáciu na stravu pre deti v materských a základných školách
- 3.Za rok ubudlo na Slovensku 19 samostatných finančných agentov, aktuálne ich je 416
- 4.Aké sú trendy v životnom poistení pre rok 2023? V ponuke sú nové produkty aj výhodnejšie podmienky pre klientov
- 5.Generácia Z a technologický pokrok menia zaužívané vzorce aj v oblasti finančného sprostredkovania