Stredoafrická republika uznala bitcoin ako oficiálnu menu, adopcia kryptomien štátmi môže pokračovať
Ďalšou krajinou, ktorá uznala kryptomeny ako oficiálne platidlo je Stredoafrická republika. Prezident krajiny podpísal zákon, ktorý jednohlasne schválil miestny parlament, o tom, že bitcoin sa stal oficiálnou menou tejto republiky popri západoafrickom CFA franku.
Foto: Unsplash
Lepšie postavenie a viac príležitostí
Výmenný kurz medzi oboma oficiálnymi menami v krajine by mal „voľne určovať trh“. V bitcoinoch bude možné platiť aj dane, a to prostredníctvom platforiem, ktoré na to určila vláda. Mimochodom, Stredoafrická republika je jedným zo šiestich štátov v Afrike, ktorý zdieľa CFA frank, teda menu podporovanú Francúzskom naviazanú na euro.
OSN označuje Stredoafrickú republiku ako jednu z najchudobnejších krajín na svete. Vláda má pod kontrolou len hlavné mesto, kým zvyšok krajiny ovládajú ozbrojené skupiny. Napriek tomu sa tento štát stal prvým v Afrike a len druhým na svete, ktorý prijal bitcoin za svoju oficiálnu menu. Vedenie krajiny od tohto kroku očakáva, že zlepší postavenie jej obyvateľov a prinesie aj nové ekonomické príležitosti.
Partner témy
Tanzánia, Mexiko či Paraguaj?
„Môžeme očakávať, že rastúci počet krajín bude nasledovať príklad Salvádora a teraz Stredoafrickej republiky a prijme bitcoin ako zákonné platidlo,“ hovorí Nigel Green zo spoločnosti deVere Group. Podľa jeho slov sa do konca tohto roka bitcoin stane zákonným platidlom ešte v najmenej jednej africkej a jednej latinskooamerickej krajine. V Afrike by to podľa neho mohla byť Tanzánia a v Amerike Mexiko alebo Paraguaj.
„Paraguajský návrh zákona o regulácii obchodovania a ťažby bitcoinov a kryptomien v krajine prešiel v decembri 2021 miestnym senátom, čo je všeobecne považované za prvý krok k tomu, aby sa bitcoiny stali zákonným platidlom. Som tiež presvedčený, že tento rok bude návrh zákona o bitcoinoch predstavený aj mexickému kongresu. Významná mexická senátorka Indira Kempisová totiž vyhlásila, že chcú, aby ich krajina nasledovala príklad Salvádora,“ uzatvára N. Green.
Salvádor a Stredoafrická republika sú podľa jeho slov len začiatkom procesu, ktorý bude aj naďalej rásť. Argumentuje tým, že „súčasné národné meny nefungujú tak dobre, ako by mali – ako prostriedok výmeny, uchovávateľ hodnoty a ako účtovná jednotka“. Aj preto predpokladá, že „adopcia kryptomien“ štátmi bude pokračovať.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?
- 5.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny