Stane sa z kritizovaného a neekologického bitcoinu zelená kryptomena?
Energetická náročnosť ťažby bitcoinu je dlhodobo predmetom ostrej kritiky. Prekáža nielen enviroorganizáciám, ale aj autoritám na najvyššej štátnej úrovni. Predovšetkým kvôli enormne vysokej spotrebe energií sa museli ťažiari – mineri vysťahovať z Číny, ktorá bola až donedávna svetovou veľmocou v dolovaní bitcoinov. Zdá sa však, že existuje riešenie, ako využiť slabinu tejto dominantnej kryptomeny a premeniť ju na jej konkurenčnú výhodu.

Foto: Unsplash
Ťažba je energeticky náročná
Čínska vláda síce vyhnala ťažiarov bitcoinu z krajiny, no nemalo to prakticky žiaden vplyv na ich ďalšiu činnosť. Presťahovali sa do štátov, kde je energia dostupnejšia a najmä lacnejšia. Útočisko našli vo viacerých ázijských krajinách a potom aj v Spojených štátoch.
K negatívnemu obrazu bitcoinu pred približne polrokom prispel aj dovtedy jeho silný priaznivec Elon Musk, keď vyhlásil, že ho nebude akceptovať ako platidlo za elektromobily Tesla. Vtedy síce hodnota kryptomeny výrazne poklesla, ale postupne opäť začala rásť a v súčasnosti sa už opäť teší z rekordných čísel.
Partner témy
Bitcoin v súčasnosti dosahuje rekordné maximá
Aktuálne maximum bitcoinu predstavuje 68 513 dolárov z 9. novembra 2021. Predpokladá sa, že jeho hodnota bude ďalej rásť a analytici sa doslova predbiehajú v optimistických prognózach.
Teplo použijú na vykurovanie bytov
Riešenie na energetický problém pri ťažbe bitcoinu prichádza z Kanady. Miestny miner z Vancouveru s prezývkou MintGreen prišiel s nápadom, že teplo, ktoré vznikne pri ťažbe, by sa ďalej mohlo využívať pri vykurovaní domácností. Ak by sa mu to podarilo realizovať v praxi, namiesto vysokej produkcie skleníkových plynov by tak vznikalo teplo, ktoré by určite našlo uplatnenie v meste, kde bývajú len mierne letá a mimoriadne studené zimy.
O spoluprácu už mala prejaviť záujem Lonsdale Energy Corporation, ktorá by mala sprocesovať vykurovanie prvých bytov v kanadskom meste. Využitie nového energetického potenciálu zaujalo aj ďalšie spoločnosti, napríklad firmu na výrobu morskej soli alebo výrobcu whisky.
Ak by sa tieto a ďalšie prípadné spolupráce stali realitou, predpokladá sa, že záujem o ťažbu bitcoinu by ešte vzrástol a jeho cena by sa mohla dostať na nové rekordné maximá.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura
- 3.Viaceré štáty registrujú nižší počet bankrotov. Na Slovensku ich počet vlani vzrástol o 19 %
- 4.Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok v plnej výške už v júli tohto roku
- 5.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne