Spôsobí inovatívna technológia blockchain revolúciu vo verejnom sektore?
Implementácia digitálnych technológii do biznisu sa pre mnohé firmy stáva stále dostupnejšou. Jednou z nich je aj blockchain. Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti BDO a občianskeho združenia Publicum, až 57 % opýtaných verí, že technológiu blockchain bude používať do budúcna aj verejný sektor.
Foto: Shutterstock
Viacerí odborníci z oblasti kryptomien prirovnávajú blockchain k podobnému objavu, akým bol kedysi internet. Ten sa rovnako vo svojich začiatkoch spájal s nedôverou verejnosti. Len veľmi málo ľudí si v tom čase vedelo predstaviť, do akej miery zmení naše každodenné životy.
Blockchain nie je kryptomena, je to technológia
„Takýmto istým vývojom si práve prechádza aj technológia blockchain, ktorá je často spájaná s kryptomenami a ich neregulovaným trhom. Blockchain ale nie je kryptomena, blockchain je technológia, ktorá predstavuje verejnú decentralizovanú databázu transakcií založenú na báze matematických a kryptografických postupov. Tieto transakcie môžu predstavovať rôzne typy komodít.” hovorí managing partner BDO Peter Gunda.
Podľa neho je iba otázkou času, kedy sa táto technológia stane súčasťou každodenných životov a počiatočné obavy pominú. Na to, aby sa tak stalo, je ale stále potrebná zmena myslenia a zvýšenie odborného povedomia o tejto technológii.
Záujem prejavilo aj novovzniknuté ministerstvo
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré vykonáva Stratégiu digitálnej transformácie Slovenska a ktoré sa venuje regulačnej oblasti nových technológií sa zaujíma o možnosti, ktoré prináša technológia blockchain.
Generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy ministerstva Radoslav Repa uvádza, že: „štát sa aktívne zapája do budovania cezhraničných služieb postavených na blockchaine v rámci Európskej únie, aj keď zatiaľ technológie distribuovaného záznamu vnímame z viacerých dôvodov skôr v experimentálnej rovine. Momentálne testujeme európsku blockchainovú infraštruktúru (EBSI), cez ktorú by v budúcnosti mali byť spustené pilotné služby ako napríklad zdieľanie vysokoškolských diplomov medzi európskymi univerzitami či možnosť rizikového financovania malých a stredných podnikateľov."
O rastúcom trende vo verejnom sektore svedčí aj zvyšujúce sa percento prípadov využívania blockchainovej infraštruktúry. Každá technológia, či už je lídrom na trhu alebo nováčikom, má svoje výhody, no i hrozby. „V Estónsku napríklad blockchain predstavuje chrbticu programu e-Estónsko, ktorý spája vládne služby prostredníctvom jedinej digitálnej platformy,” hovorí P. Gunda.
Podľa jeho slov, len málokto má s touto technológiou praktické skúsenosti a namiesto toho, do svojho fungovania implementuje ďalšie digitálne technológie, ktoré sú dostupnejšie. V období koronakrízy, kedy mnohé organizácie verejného sektora prehodnotia svoju digitálnu stratégiu, môže byť výber medzi blockchainom a inými technológiami kľúčovým rozhodnutím, ktoré môže ovplyvniť vývoj spoločnosti.
Partner článku
Dnes už to nie je radikálna inovácia ale komplexný nástroj
To, že verejný sektor dostatočne nevyužíva potenciál tejto technológie si podľa prieskumu myslí 53% respondentov. Hlavnými benefitmi technológie je nemennosť, bezpečnosť a transparentnosť údajov. Technológia blockchain dokáže využiť takzvané smart contracty, ktoré sú schopné zabezpečiť automatickú prevádzku a chod informácii medzi určitými bodmi.
„Je to jednoduché, predstavte si stroj na nápoje, do ktorého keď hodíte peniaze a stlačíte gombík, vypadne vám nápoj. Presne takto to funguje aj vo svete blockchainu a smart contractov, stačí to iba správne naprogramovať,” vysvetľuje Tibor Vincze z občianskeho združenia Publicum s tým, že blockchain dnes už podľa jeho slov nepredstavuje radikálnu inováciu, ale komplexný nastroj pre dlhodobé budovanie bezpečnej a transparentnej digitálnej spoločnosti.
Skutočný potenciál blockchainu ukáže až čas
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že podľa 80 % opýtaných problémom môže byť nedostatočná regulácia blockchainu. S ňou však podľa Vinczeho súvisí nedostatočné povedomie a nedostatočná skúsenosť, ktorá môže vytvárať rôzne obavy. „Každú vec, ktorú robíme po prvýkrát, môže vyvolať obavy, ale akonáhle pochopíme, že to funguje, tieto obavy pominú. Je preto kľúčové vytvoriť prostredie pre rozvoj takýchto projektov a inšpirovať sa poprednými krajinami, ktoré v implementácii tejto technológie našli skutočné benefity,” vysvetľuje T. Vincze.
To, či blockchain môže spôsobiť novú technickú revolúciu, ukáže čas. Jeho potenciál je podľa odborníkov vysoký a bude otázne, ako ho budú môcť nielen spoločnosti ale aj verejnosť správne využiť. Do budúcna by mohla byť táto technológia schopná riešiť mnohé problémy, ktorým čelí dnešná online doba.
Viac o prieskume
Globálny prieskum sa uskutočnil online, formou dotazníkovej metódy. Do dotazníku sa zapojilo viac ako 20 krajín celého sveta. Väčšina respondentov (64 %) pochádzala z vyššieho manažmentu organizácií verejného sektora. Výsledky prieskumu boli okrem iných preložené aj do slovenského jazyka.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Arménsky národný filharmonický orchester 22. septembra 2024
- 2.Účet pre seniorov ponúkajú len tri banky a za poplatok
- 3.Turisti si objednali vyhliadkové lety, po zrážke ich lietadiel sú dve osoby nezvestné
- 4.Národná banka Slovenska bude dohliadať aj na trh s kryptoaktívami
- 5.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024