Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Spoločnosť Xixoio sa mala stať novodobým Amazonom finančného sveta, no sú po nej len dlhy

Dominik Horváth FinTech Poslať

Nebolo to tak dávno, čo česká spoločnosť Xixoio sľubovala prepísanie histórie v blockchain technológiách. Spoločnosť sa chválila tým, že vytvorí alternatívny systém na burzové či bankové financovanie pre firmy. Dnes jej predstavitelia čelia podozreniu z podvodu a prania špinavých peňazí.

Richard Watzke

Foto: Xioxio

 

Xixoio mala svojim investorom spôsobiť škodu vo výške pol miliardy českých korún. Vyzbierané prostriedky nikdy neinvestovala do vývoja sľubovanej technológie a namiesto toho ich použila na nákup iných kryptomien. Oboch jej hlavných predstaviteľov minulý mesiac zadržala česká polícia. Okrem toho im zabavila aj hmotný majetok v hodnote 50 miliónov českých korún.

Amazon finančného sveta

Xixoio, a. s., je česká spoločnosť založená v roku 2018, pričom jej materská spoločnosť Xixoio Ltd. sídli vo Veľkej Británii. Ako uvádza portál Seznam, väčšinovým akcionárom spoločnosti je jej zakladateľ Richard Watzke (na snímke), ktorý v minulosti podnikal v marketingu a neskôr pôsobil v oblasti nehnuteľností a predaja umenia. Od roku 2015 pracoval na projekte Xixoio a o tri roky neskôr ho oficiálne založil ako spoločnosť.

Firma sa snažila podnikať v odvetví blockchainu a kryptomien, ktoré sú v našich končinách stále relatívne neprebádané. Podľa zakladateľa projektu malo ísť o akýsi novodobý Amazon finančného sveta.

Predali jediný token XIX

„Rovnako, ako kedysi Amazon vytvoril webovú stránku, kde ponúkal knihy a ľuďom stačilo kliknúť na kúpiť, my robíme to isté s firmami. Vydáme token v papierovej podobe, formou dlhopisu, vy si ho kúpite, a už participujete na tom, že ste si kúpili nástroj, ktorý ďalej tokenizuje firmy,“ uviedol v roku 2019 v jednom z vyhlásení spoločnosti R. Watzke.

Spoločnosť Xixoio sľubovala, že vytvorí alternatívny systém na burzové či bankové financovanie pre firmy. Tie majú v budúcnosti cez jej systém vydávať svoje virtuálne tokeny, ktoré si budú ľudia kupovať. Ide vlastne o akúsi virtuálnu akciu, s ktorou by si ľudia mali kúpiť aj prípadný podiel na zisku firiem.

Odvtedy sme sa posunuli o štyri roky ďalej a Xixoio má od Amazonu poriadne ďaleko. Cez svoju aplikáciu zatiaľ dokázala predávať jediný token s názvom XIX. Na to, aby si ho ľudia kúpili, začala spoločnosť v roku 2021 s veľkou reklamnou kampaňou. O tom, ako prepíše históriu blockchainovej technológie, hlásali bilbordy, spoty v televízii aj reklamné bannery v MHD.

Čo je na tom ilegálne?

Blockchain, kryptomeny, virtuálne akcie a tokeny. Pojmy, v ktorých sa niekedy stratí aj odborník, nieto ešte bežný človek. Napokon aj samotná Xixoio sa voči súčasným obvineniam odvolala s tvrdením, že orgány len nerozumejú jej biznis modelu.

Kvôli čomu teda spoločnosť momentálne čelí podozreniu z podvodu? Ako sme už spomenuli, firma doteraz vydala jediný token a na jej webovej stránke sa objavil údaj, že cena tokenu sa od jeho vydania zvýšila o viac ako 560 %. Konkrétne časové obdobie, za ktoré sa tak malo stať, sa však už nikde neuvádza.

Predstavme si teda hypotetický scenár. Investovali ste do Xixoio 10-tisíc českých korún, čo predstavuje minimálny vklad, ktorý spoločnosť umožňuje. Ako uvádza portál penize.cz, približne rok dozadu by ste za túto investíciu získali 1 111 tokenov XIX. Pri normálnom type kryptomien si cenu svojho tokenu viete overiť hneď na niekoľkých stránkach, ako napríklad coinmarketcap.com alebo cryptocompare.com. Tie ponúkajú historické údaje o zmene ceny pre viac ako 10-tisíc kryptomien. XIX tu však nenájdete.

Ako teda viete, že sa vaša investícia zvýšila alebo znížila? Tu sa dostávame k prvému problému, a to je fakt, že cenu tokenu určuje samotná spoločnosť. Vďaka tomu, že tento token nie je možné nájsť nikde inde, len na stránke Xixoio, jeho cenu si môže spoločnosť meniť podľa toho, ako jej to vyhovuje.

Pochybné podmienky spoločnosti

Pokračujme v našom príklade. Zistili ste, že cenu nie je možné nikde overiť, a tak chcete svoje tokeny predať. Tu sa dostávame k problému číslo dva – nemáte ich komu predať. Pre XIX momentálne neexistuje žiadny sekundárny trh alebo burza. Okrem toho ich od vás nekúpi naspäť ani samotné Xixoio.

„Spoločnosť nemá povinnosť vrátiť financie nadobúdateľovi. On ani iné osoby nemôžu požadovať akékoľvek splatenie tokenov XIX alebo odkúpenie tokenov XIX zo strany Xixoio. Nadobúdateľ v tejto súvislosti nie je oprávnený domáhať sa odškodnenia akejkoľvek ujmy či vznášať nároky voči Xixoio či iným osobám,“ uvádza sa v podmienkach spoločnosti.

Nie je čo deliť, firma je v strate

Čo teda Xixoio ľuďom za nákup tokenov ponúka, keď sa s nimi nedá obchodovať? Podiel na budúcom zisku spoločnosti. Konkrétne sľubuje, že medzi majiteľov tokenov rozdelí 40 % svojich každoročných ziskov. Tu je však potrebné myslieť na ďalšiu veľmi podstatnú vec, a to, či je vôbec Xixoio schopné dosiahnuť nejaký zisk. Ak sa pozrieme na posledné dve účtovné uzávierky spoločnosti dostupné na Verejnom registri českých spoločností, firma má od zisku poriadne ďaleko. Za rok 2019 vykázala stratu 11,2 milióna, v roku 2020 dokonca stratu 18,9 milióna českých korún.

ČNB varovala už dávno

Napriek tomuto absurdnému biznis modelu už stihlo podľahnúť lákaniu spoločnosti množstvo ľudí. Ako informoval portál idnes.cz, Xixoio doteraz predalo 400 miliónov tokenov, ktoré si kúpilo 3 117 ľudí. Spoločnosť tak celkovo od svojich „investorov“ vymámila cez 446,6 milióna českých korún.

Aby toho nebolo málo, spoločnosť mala podľa posledných obvinení tieto prostriedky spreneveriť a používať na nákup iných kryptomien. Nikdy teda neinvestovala do vývoja infraštruktúry alternatívneho systému financovania firiem, ako sľubovala.

Pochybné správanie firmy si už v roku 2021 všimla Česká národná banka (ČNB). Tá vo svojom vyhlásení z decembra minulého roku priamo varovala verejnosť pred investovaním do Xixoio s tým, že táto spoločnosť nespadá pod reguláciu ČNB.

„Česká národná banka upozorňuje verejnosť, že spoločnosť XIXOIO, a. s., ponúkajúca investovanie do virtuálnych tokenov, nie je regulovaná Českou národnou bankou. Spoločnosti nebolo udelené žiadne povolenie Českej národnej banky na podnikanie na finančnom trhu,“ uvádza sa vo varovaní ČNB.

Keď bublina praskne

Trvalo ešte nejaký čas, kým úradom definitívne pretiekla trpezlivosť. V novembri tohto roka však česká polícia zadržala dvoch hlavných predstaviteľov firmy – zakladateľa Richarda Watzkeho a šéfa predstavenstva Henryho Ertnera. Tí boli najskôr vypočúvaní v cele predbežného zadržania a neskôr prepustení na slobodu. Ako uviedol portál iRozhlas, policajti vyšetrujú popredné postavy Xixoia kvôli podozreniu z podvodu a prania špinavých peňazí.

„Kriminalisti Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zaistili dôkazný materiál v podobe listinných materiálov a digitálnych dát. Ďalej boli zaistené dve osobné motorové vozidlá, rodinný dom a ďalšie hodnotné veci (ako výnos z trestnej činnosti) v celkovej hodnote zhruba 50 miliónov korún,“ uviedol hovorca NCOZ Jaroslav Ibehej.

ČT24 informovala, že zabavený dom v mestečku Jílové u Prahy patril manželke zakladateľa spoločnosti Watzkeho, ktorá si ho kúpila minulý rok za 36,3 milióna českých korún bez hypotéky. Vyšetrovatelia NCOZ okrem toho vykonali domové prehliadky a predbežné niekoľkohodinové výsluchy u mnohých zamestnancov, akcionárov, obchodníkov a ďalších partnerov spoločnosti.

Podľa informácií Denníka N mala firma Xixoio spôsobiť investorom celkovú škodu v hodnote pol miliardy českých korún. Spoločnosť však tvrdí, že polícia nepochopila jej biznis model, ani princíp jej podnikania.

„Zo strany vyšetrujúcich orgánov ďalej dochádza k masívnemu nepochopeniu nášho biznis modelu a tokenizácie ako takej, a to, bohužiaľ, aj v kontexte jasne definovanej európskej regulácie digitálnych aktív a súvisiacej legislatívy,“ uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Ako sa celá kauza nakoniec skončí, je zatiaľ otázne. Ako uviedol portál iDnes.cz, úrady momentálne preverujú zaistené dôkazy, zatiaľ však ani jedného z hlavných predstaviteľov nestíhajú a polícia nebude žiadať ich väzbu.

logo
Prečítajte si tiež:
16.5.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľovi kryptoburzy Binance Zhaovi hrozí nielen mnohomiliónový trest, ale aj trojročné väzenie

Generálny riaditeľ najväčšej kryptomenovej burzy na svete Binance Changpeng Zhao sa ešte v novembri minulého roku priznal, že porušil ...

6.5.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin zažil katastrofálny mesiac. Mal rásť, no jeho hodnota sa prepadla ako v čase kryptoizmy

Tohtoročný apríl mal byť pre kryptomeny prelomový. V očakávaní štvrtého halvingu bitcoinu, teda polenia jeho produkcie, sa predpokladalo, ...

5.5.2024 Redakcia FinReport

Prognóza: Výnosy z digitálnych aktív v tomto roku dosiahnu 80 miliárd dolárov

Po 37-percentnom prepade v roku 2022 celosvetový trh s digitálnymi aktívami vrátane kryptomien, NFT a decentralizovaných financií (DeFi) ...

2.5.2024 Redakcia FinReport

Vláda schválila zákon o regulácii kryptoaktív

Regulácia kryptomien dostane aj na Slovensku prísnejšie pravidlá. Vláda schválila návrh zákona o povinnostiach a oprávneniach v oblasti ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ nenastal

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

31.3.2024 Redakcia FinReport

Ktorá firma vlastní najviac bitcoinov na svete? Muskova Tesla to nie je

Podľa toho, ako často sa o spoločnosti Apple Elona Muska píše v súvislosti s držaním kryptomeny bitcoin, by sa mohlo zdať, že práve táto ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin dosiahol svoje ďalšie maximum na úrovni 73-tisíc dolárov za token

Najväčšia kryptomena na trhu bitcoin stále napreduje vo svojom raste. Dnes prekonal hranicu 73-tisíc dolárov za token a predpokladá sa, že ...

11.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin opäť prepísal históriu, dostal sa cez hranicu 70-tisíc dolárov za token

Najsilnejšia kryptomena na svete stále rastie. Bitcoin sa na sklonku uplynulého týždňa po prvý raz dostal cez hranicu 70-tisíc dolárov. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay