Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Spoločnosť Xixoio sa mala stať novodobým Amazonom finančného sveta, no sú po nej len dlhy

Dominik Horváth FinTech Poslať

Nebolo to tak dávno, čo česká spoločnosť Xixoio sľubovala prepísanie histórie v blockchain technológiách. Spoločnosť sa chválila tým, že vytvorí alternatívny systém na burzové či bankové financovanie pre firmy. Dnes jej predstavitelia čelia podozreniu z podvodu a prania špinavých peňazí.

image

Foto: Xioxio

 

Xixoio mala svojim investorom spôsobiť škodu vo výške pol miliardy českých korún. Vyzbierané prostriedky nikdy neinvestovala do vývoja sľubovanej technológie a namiesto toho ich použila na nákup iných kryptomien. Oboch jej hlavných predstaviteľov minulý mesiac zadržala česká polícia. Okrem toho im zabavila aj hmotný majetok v hodnote 50 miliónov českých korún.

Amazon finančného sveta

Xixoio, a. s., je česká spoločnosť založená v roku 2018, pričom jej materská spoločnosť Xixoio Ltd. sídli vo Veľkej Británii. Ako uvádza portál Seznam, väčšinovým akcionárom spoločnosti je jej zakladateľ Richard Watzke (na snímke), ktorý v minulosti podnikal v marketingu a neskôr pôsobil v oblasti nehnuteľností a predaja umenia. Od roku 2015 pracoval na projekte Xixoio a o tri roky neskôr ho oficiálne založil ako spoločnosť.

Firma sa snažila podnikať v odvetví blockchainu a kryptomien, ktoré sú v našich končinách stále relatívne neprebádané. Podľa zakladateľa projektu malo ísť o akýsi novodobý Amazon finančného sveta.

Predali jediný token XIX

„Rovnako, ako kedysi Amazon vytvoril webovú stránku, kde ponúkal knihy a ľuďom stačilo kliknúť na kúpiť, my robíme to isté s firmami. Vydáme token v papierovej podobe, formou dlhopisu, vy si ho kúpite, a už participujete na tom, že ste si kúpili nástroj, ktorý ďalej tokenizuje firmy,“ uviedol v roku 2019 v jednom z vyhlásení spoločnosti R. Watzke.

Spoločnosť Xixoio sľubovala, že vytvorí alternatívny systém na burzové či bankové financovanie pre firmy. Tie majú v budúcnosti cez jej systém vydávať svoje virtuálne tokeny, ktoré si budú ľudia kupovať. Ide vlastne o akúsi virtuálnu akciu, s ktorou by si ľudia mali kúpiť aj prípadný podiel na zisku firiem.

Odvtedy sme sa posunuli o štyri roky ďalej a Xixoio má od Amazonu poriadne ďaleko. Cez svoju aplikáciu zatiaľ dokázala predávať jediný token s názvom XIX. Na to, aby si ho ľudia kúpili, začala spoločnosť v roku 2021 s veľkou reklamnou kampaňou. O tom, ako prepíše históriu blockchainovej technológie, hlásali bilbordy, spoty v televízii aj reklamné bannery v MHD.

Čo je na tom ilegálne?

Blockchain, kryptomeny, virtuálne akcie a tokeny. Pojmy, v ktorých sa niekedy stratí aj odborník, nieto ešte bežný človek. Napokon aj samotná Xixoio sa voči súčasným obvineniam odvolala s tvrdením, že orgány len nerozumejú jej biznis modelu.

Kvôli čomu teda spoločnosť momentálne čelí podozreniu z podvodu? Ako sme už spomenuli, firma doteraz vydala jediný token a na jej webovej stránke sa objavil údaj, že cena tokenu sa od jeho vydania zvýšila o viac ako 560 %. Konkrétne časové obdobie, za ktoré sa tak malo stať, sa však už nikde neuvádza.

Predstavme si teda hypotetický scenár. Investovali ste do Xixoio 10-tisíc českých korún, čo predstavuje minimálny vklad, ktorý spoločnosť umožňuje. Ako uvádza portál penize.cz, približne rok dozadu by ste za túto investíciu získali 1 111 tokenov XIX. Pri normálnom type kryptomien si cenu svojho tokenu viete overiť hneď na niekoľkých stránkach, ako napríklad coinmarketcap.com alebo cryptocompare.com. Tie ponúkajú historické údaje o zmene ceny pre viac ako 10-tisíc kryptomien. XIX tu však nenájdete.

Ako teda viete, že sa vaša investícia zvýšila alebo znížila? Tu sa dostávame k prvému problému, a to je fakt, že cenu tokenu určuje samotná spoločnosť. Vďaka tomu, že tento token nie je možné nájsť nikde inde, len na stránke Xixoio, jeho cenu si môže spoločnosť meniť podľa toho, ako jej to vyhovuje.

Pochybné podmienky spoločnosti

Pokračujme v našom príklade. Zistili ste, že cenu nie je možné nikde overiť, a tak chcete svoje tokeny predať. Tu sa dostávame k problému číslo dva – nemáte ich komu predať. Pre XIX momentálne neexistuje žiadny sekundárny trh alebo burza. Okrem toho ich od vás nekúpi naspäť ani samotné Xixoio.

„Spoločnosť nemá povinnosť vrátiť financie nadobúdateľovi. On ani iné osoby nemôžu požadovať akékoľvek splatenie tokenov XIX alebo odkúpenie tokenov XIX zo strany Xixoio. Nadobúdateľ v tejto súvislosti nie je oprávnený domáhať sa odškodnenia akejkoľvek ujmy či vznášať nároky voči Xixoio či iným osobám,“ uvádza sa v podmienkach spoločnosti.

Nie je čo deliť, firma je v strate

Čo teda Xixoio ľuďom za nákup tokenov ponúka, keď sa s nimi nedá obchodovať? Podiel na budúcom zisku spoločnosti. Konkrétne sľubuje, že medzi majiteľov tokenov rozdelí 40 % svojich každoročných ziskov. Tu je však potrebné myslieť na ďalšiu veľmi podstatnú vec, a to, či je vôbec Xixoio schopné dosiahnuť nejaký zisk. Ak sa pozrieme na posledné dve účtovné uzávierky spoločnosti dostupné na Verejnom registri českých spoločností, firma má od zisku poriadne ďaleko. Za rok 2019 vykázala stratu 11,2 milióna, v roku 2020 dokonca stratu 18,9 milióna českých korún.

ČNB varovala už dávno

Napriek tomuto absurdnému biznis modelu už stihlo podľahnúť lákaniu spoločnosti množstvo ľudí. Ako informoval portál idnes.cz, Xixoio doteraz predalo 400 miliónov tokenov, ktoré si kúpilo 3 117 ľudí. Spoločnosť tak celkovo od svojich „investorov“ vymámila cez 446,6 milióna českých korún.

Aby toho nebolo málo, spoločnosť mala podľa posledných obvinení tieto prostriedky spreneveriť a používať na nákup iných kryptomien. Nikdy teda neinvestovala do vývoja infraštruktúry alternatívneho systému financovania firiem, ako sľubovala.

Pochybné správanie firmy si už v roku 2021 všimla Česká národná banka (ČNB). Tá vo svojom vyhlásení z decembra minulého roku priamo varovala verejnosť pred investovaním do Xixoio s tým, že táto spoločnosť nespadá pod reguláciu ČNB.

„Česká národná banka upozorňuje verejnosť, že spoločnosť XIXOIO, a. s., ponúkajúca investovanie do virtuálnych tokenov, nie je regulovaná Českou národnou bankou. Spoločnosti nebolo udelené žiadne povolenie Českej národnej banky na podnikanie na finančnom trhu,“ uvádza sa vo varovaní ČNB.

Keď bublina praskne

Trvalo ešte nejaký čas, kým úradom definitívne pretiekla trpezlivosť. V novembri tohto roka však česká polícia zadržala dvoch hlavných predstaviteľov firmy – zakladateľa Richarda Watzkeho a šéfa predstavenstva Henryho Ertnera. Tí boli najskôr vypočúvaní v cele predbežného zadržania a neskôr prepustení na slobodu. Ako uviedol portál iRozhlas, policajti vyšetrujú popredné postavy Xixoia kvôli podozreniu z podvodu a prania špinavých peňazí.

„Kriminalisti Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zaistili dôkazný materiál v podobe listinných materiálov a digitálnych dát. Ďalej boli zaistené dve osobné motorové vozidlá, rodinný dom a ďalšie hodnotné veci (ako výnos z trestnej činnosti) v celkovej hodnote zhruba 50 miliónov korún,“ uviedol hovorca NCOZ Jaroslav Ibehej.

ČT24 informovala, že zabavený dom v mestečku Jílové u Prahy patril manželke zakladateľa spoločnosti Watzkeho, ktorá si ho kúpila minulý rok za 36,3 milióna českých korún bez hypotéky. Vyšetrovatelia NCOZ okrem toho vykonali domové prehliadky a predbežné niekoľkohodinové výsluchy u mnohých zamestnancov, akcionárov, obchodníkov a ďalších partnerov spoločnosti.

Podľa informácií Denníka N mala firma Xixoio spôsobiť investorom celkovú škodu v hodnote pol miliardy českých korún. Spoločnosť však tvrdí, že polícia nepochopila jej biznis model, ani princíp jej podnikania.

„Zo strany vyšetrujúcich orgánov ďalej dochádza k masívnemu nepochopeniu nášho biznis modelu a tokenizácie ako takej, a to, bohužiaľ, aj v kontexte jasne definovanej európskej regulácie digitálnych aktív a súvisiacej legislatívy,“ uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Ako sa celá kauza nakoniec skončí, je zatiaľ otázne. Ako uviedol portál iDnes.cz, úrady momentálne preverujú zaistené dôkazy, zatiaľ však ani jedného z hlavných predstaviteľov nestíhajú a polícia nebude žiadať ich väzbu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
11.3.2023 Redakcia FinReport

Kryptobanka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii a cena kryptomien klesá

Americká kryptomenová banka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii. Jej podnikanie doplatilo na kolaps kryptoburzy FTX na sklonku ...

21.2.2023 Redakcia FinReport

Najvýkonnejšie kryptomeny za posledných 30 dní sú polygon a polkadot, bitcoin dosiahol svoje polročné maximum

Tohtoročný február môže obchodníkom s kryptomenami pripomínať jazdu na horskej dráhe. Volatilita kryptoaktív si opäť vybrala svoju daň. ...

16.2.2023 Redakcia FinReport

Nálada vo svete kryptomien sa zlepšuje. Bitcoin dosiahol polročné maximum na úrovni 24 650 dolárov

Kryptomenám sa v roku 2023 napriek všetkých ranám, ktoré utŕžili v uplynulých mesiacoch, darí o poznanie lepšie ako vlani. Napríklad ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny viacerých kryptomien začali prudko rásť. Najviac sa posilnila Aptos Value

Január 2023 priniesol do sveta kryptomien o trochu lepšiu náladu ako predchádzajúce mesiace, respektíve celý uplynulý rok. Hodnota ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Fabio Panetta: Obchodovanie s kryptomenami by malo byť posudzované ako hranie hazardných hier

Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Fabio Panetta (na snímke uprostred) tvrdí, že k obchodovaniu s nekrytými digitálnymi ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Genesis čelí obvineniu z predaja nelegálnych pôžičiek a pripravuje sa na bankrot

Je veľmi pravdepodobné, že životnosť ďalšej kryptoburzy sa chýli k svojmu koncu. Kryptobrooker Genesis sa pripravuje na konkurz a po ...

19.1.2023 Robert Juriš

Trhová kapitalizácia kryptomien počas minulého roka klesla o 60 %. Ktoré sa prepadli najviac?

Rok 2022 bol určite jedným z najnáročnejších rokov pre kryptopriemysel. Kapitalizácia kryptomien sa podľa TradingPlatforms.com prepadla o 60 ...

16.1.2023 Martin Jamnický

Cena zlata sa dostala nad 1 900 dolárov za uncu a hodnota bitcoinu vyskočila nad 21-tisíc dolárov za token

Rok 2023 sa začal intenzívnym nárastom hodnoty dvoch úplne odlišných investičných komodít. Na začiatku tohto roku začala prudko rásť ...

9.1.2023 Naďa Černá

Zakladateľ skrachovanej kryptoburzy FTX odmietol obvinenia a putuje do domáceho väzenia

Zakladateľ a bývalý šéf zbankrotovanej kryptoburzy FTX Sam Bankman-Field (na snímke) pred manhattanským federálnym súdom odmietol obvinenia ...

23.12.2022 Redakcia FinReport

Neobanka Revolut pridala do svojich debetných kariet funkciu využívania kryptomien

Fintech neobanka Revolut pridala do svojich debetných kariet novú funkciu. Ide o režim míňania kryptomien, ktorý zákazníkom umožňuje ...

14.12.2022 Správy

Žena uverila podvodníkom, že zarobila na kryptomenách a tí ju obrali o takmer 32-tisíc eur

13.12.2022 (Webnoviny.sk) - O takmer 32-tisíc eur prišla 38-ročná žena, ktorá naletela podvodníkom. Ako informoval prešovský krajský ...

8.12.2022 Redakcia FinReport

Krach kryptoburzy FTX a obavy z reťazovej reakcie vyvolali prievan na trhu s kryptomenami

Po „šokujúcom“ krachu kryptoburzy FTX kryptotrh okamžite zareagoval výberom finančných prostriedkov z búrz z obavy, že by sa ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

  1. 1.
    OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
  2. 2.
    Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
  3. 3.
    Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
  4. 4.
    Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
  5. 5.
    ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný