Spojené kráľovstvo prijalo špeciálny zákon na reguláciu kryptomien
Regulácia kryptomien je témou, ktorá rezonuje naprieč finančnými inštitúciami aj štátmi samotnými. Intenzívne sa tejto téme v súčasnosti venuje aj Spojené kráľovstvo. Pridanou hodnotou jeho snahy je, že využíva nielen zákony, ktoré sa témy dotýkajú, ale prijalo aj špeciálnu legislatívu zameranú na reguláciu kryptomien.

Foto: Shutterstock
Špeciálne pre kryptoaktíva
Doteraz platilo, tak, ako vo väčšine krajín, že kryptopodnikatelia a emitenti stablecoinov sa museli riadiť zákonom o praní špinavých peňazí. To platí aj naďalej, no legislatívny rámec na britských ostrovoch sa rozšíril o nedávno prijatý zákon o finančných službách a trhoch.
Je to prvýkrát, čo sa britský licenčný režim venuje špeciálne kryptoaktívam. Po novom každý emitent stablecoinov používaných na platby musí teraz požiadať o licenciu od Úradu pre finančné správanie (FCA).
Novinka má pozitívny ohlas
„Je to pozitívny krok uznávajúci významnú úlohu, ktorú budú tieto aktíva zohrávať v našej ekonomike a finančnom systéme v budúcnosti,“ povedal šéf britskej kryptoburzy Gemini Blair Halliday a dodal: „Regulácia bola pre Gemini zásadne dôležitá od nášho počiatku, a tento návrh zákona otvára cestu na zabezpečenie väčšej ochrany spotrebiteľa a zároveň podporuje inovácie a rozsiahlejšie prijímanie digitálnych aktív.“
Kryptoburza Gemini práve získala registráciu poskytovateľa služieb virtuálnych aktív od Írskej centrálnej banky. Je to prvýkrát, čo Írsko udelilo novú licenciu kryptofirme.
„Zavedenie stablecoinov do rozsahu regulácie je významným míľnikom,“ povedal globálny spoluriaditeľ fintech v právnickej firme Linklaters Harry Eddis, ktorý tiež privítal navrhované spustenie nového sandboxu prevádzkovaného Bank of England a FCA.
Podľa neho je tiež pravdepodobné, že sa objavia aj ďalšie legislatívne úpravy. „Obmedzený rozsah nového režimu stablecoinov minimalizuje počiatočný vplyv, ale konzultácia koncom tohto roka preskúma dramatickejšie rozšírenie regulačnej siete do kryptosveta,“ dodal.
Viac decentralizovaný prístup
Návrh zákona je jedným z prvých veľkých finančných regulačných krokov, ktoré vznikli od vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ). Zhoduje sa to aj s vydaním britskej knihy pravidiel umelej inteligencie (AI), ktorá podrobne opisuje stratégiu zavádzania etických usmernení pre používanie umelej inteligencie.
Hoci návrhy Spojeného kráľovstva uznávajú rovnaké etické obavy týkajúce sa umelej inteligencie, aké sú uvedené v pravidlách EÚ, snažia sa o viac decentralizovaný prístup. Výsledkom je, že v budúcnosti sa bude regulačný prístup EÚ a Spojeného kráľovstva ku kryptomenám líšiť. Neskôr sa to určite prejaví najmä v oblasti udržateľných aktív a greenwashingu, ako aj nárastu služieb v oblasti kryptoaktív a digitálnych služieb.
S dôrazom na rast a inovácie
„Regulačné orgány v tomto odvetví majú právo zostať ostražité, pokiaľ ide o formy systémového rizika a rizika správania, ale zároveň musia zabezpečiť, aby nebránili podpore novému rastu a presadzovaniu inovácií,“ povedal Andrew Pilgrim z britských finančných služieb.
„Spojené kráľovstvo musí zabezpečiť, aby nezaostávalo za inými globálnymi finančnými centrami, najmä New Yorkom, Parížom a Amsterdamom, ktoré už presadzujú reformné programy. Firmy musia využiť reformy, pretože Spojené kráľovstvo chce zostať konkurencieschopným,“ dodáva A. Pilgrim.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Šéf BP Bernard Loony vlani zarobil 10 miliónov libier. Darilo sa aj ďalším top manažérom energetických firiem
- 2.Sporenie v treťom pilieri sa oplatí tým zamestnancom, ktorým naň prispieva aj zamestnávateľ
- 3.Poisťovne intenzívne riešia škody po požiari v Banke lásky a ďalších budovách v Banskej Štiavnici
- 4.Netflix: Oscarový dokument Inside Job nemilosrdne odkrýva krutú pravdu o vzniku celosvetovej hospodárskej krízy
- 5.Digitálne meny sa vyvíjajú na národnej aj nadnárodnej úrovni. Toto sú lídri, ktorí udávajú smer