Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Softvér si kupujte od softvérovej spoločnosti, nie od svojho konkurenta

Natália Hučková FinTech
SK
EN
Poslať

Zažili sme úspešný rok. Našim klientom sme priniesli nový produkt v podobe PositiveID. Rozšírili sme počet poistných produktov v MultiKalkulacka.sk. Vytvorili sme novú verziu maklérskeho systému ICM4. Rozšírili sme náš Positive EcoSystem a vybudovali sme kompletne vybaveného finančného agenta na predaj v podobe spoločnosti Maklér Alfa, ktorá uľahčí cestu nováčikom na trh a ušetrí im aspoň pol roka stresujúcich príprav.

image

Foto: Positive

 

Aj preto si dovolíme tvrdiť, že tak, ako si klienti s dôverou nechajú poradiť od maklérov v otázkach financií, tak by sa makléri mali zamyslieť, od koho si nechávajú radiť v oblasti softvérového vybavenia svojich firiem. Hovorí sa tomu – nakupujte u odborníkov. Pretože len odborníci majú naozajstný záujem o to, aby ich produkty vo vašich rukách perfektne fungovali.

Čo sme stihli v roku 2022

V spoločnosti Positive sa nám v roku 2022 podarilo priniesť na trh niečo nové, a zároveň zlepšiť to existujúce. Dôraz sme kládli aj na zvyšovanie kvality a komplexnosť softvérov. Vďaka spolupráci a partnerstvu s 12 poisťovňami sa nám podarilo rozšíriť zoznam poistných produktov v porovnávači neživotného poistenia MultiKalkulacka.sk.

Taktiež sme zohľadnili viaceré požiadavky našich zákazníkov doplnením nových funkcionalít. Aj tieto kroky prispeli k tomu, že cez MultiKalkulacka.sk sa počas tohto roka podarilo sprostredkovať poistné vo výške viac ako 23 miliónov eur.

Do nášho portfólia pribudol aj nový produkt PositiveID, ktorý umožňuje našim zákazníkom overiť totožnosť klienta a plniť si aj ďalšie povinnosti podľa AML legislatívy. Makléri tak môžu prostredníctvom softvéru efektívne a rýchlo pokryť jeden z ďalších procesov práce s klientom. Využitím softvéru totiž vytvoria presný profil klienta, zistia, či nie je sankcionovanou alebo politicky exponovanou osobou, ako aj ďalšie parametre podstatné pre sprostredkovanie finančnej služby.

Veľká výzva pre Positive

Veľkou výzvou v rámci nášho rozvoja bolo aj vytvorenie novej verzie maklérskeho systému – ICM4. Maklérsky systém je jedným z našich najviac využívaných softvérov, prostredníctvom ktorého sú evidované takmer 2 milióny zmlúv. Upgrade ICM na vyššiu verziu bol preto určite žiadaným krokom. Túto verziu systému už dnes využívajú noví zákazníci. A aj naši existujúci zákazníci sa v novom roku môžu tešiť na prechod na ICM4 – maklérsky systém s rozšírenou funkcionalitou a plne responzívnym zobrazovaním, ako aj na moderné a používateľsky intuitívne rozhranie.

ICM4 sme vystavali prostredníctvom najmodernejších technológií, ktoré zaistia čo najvyššiu mieru ochrany dát našich zákazníkov. Okrem riešenia na mieru pre individuálnych zákazníkov sme pripravili aj bohaté balíkové riešenia pre náročného klienta v postavení veľkej maklérskej spoločnosti, ako aj minimaklérsku firmu.

Aj vďaka týmto krokom sme mohli rozšíriť náš Positive EcoSystem – kompletné softvérové vybavenie pre každodennú prácu makléra. Už dnes vieme, že v roku 2023 bude Positive EcoSystem rozšírený aj o produkt Central Data API, ktorý našim zákazníkom umožní aktualizáciu dát priamo zo systémov finančných inštitúcií.

Významným krokom bolo aj rozšírenie nášho serverového vybavenia a jeho správy. Naši používatelia tak získajú zvýšenú bezpečnosť a obnovu dát. Výpadok servera totiž nemá žiaden vplyv na našu infraštruktúru. Všetky naše služby vieme aj v takomto prípade obnoviť veľmi rýchlo a bez straty akýchkoľvek dát.

Maklér alfa s licenciou SFA

Rozvoj sme dosiahli aj mimo softvérovej oblasti. Vybudovali sme spoločnosť Maklér Alfa, s. r. o., ktorá disponuje licenciou samostatného finančného agenta (SFA) pre všetky sektory a je plne vybavená kompletným softvérovým portfóliom od Positive. Ide tak o Ready Made Makléra určeného na predaj. Táto spoločnosť je vytvorená pre obchodnú skupinu, ktorá si chce založiť vlastného samostatného finančného agenta bez zdĺhavých úradných procedúr.

Positive

Partner témy

 

Využitím tohto produktu ušetrí minimálne šesť mesiacov času a vyhne sa stresu z pomalého a dlho pripravovaného odchodu. Vývoj na trhu finančného sprostredkovania si určite vyžaduje aj produkt takéhoto druhu. Dôvodom je motivácia viacerých štruktúr pre založenie vlastnej firmy a dosiahnutie skutočnej slobody v podnikaní, ako aj túžba po vlastnej značke, ktorá nie je zaťažená neetickým podnikaním, či kauzami spoločnosti, alebo jej predstaviteľov, v ktorej daná obchodná skupina pôsobí.

Nekupujte od konkurencie

Trendy na trhu softvérového vybavenia maklérskych spoločností boli aj v roku 2022 rôzne. Softvérové nástroje sa líšili podľa produktového zamerania maklérskej spoločnosti, distribučného modelu, veľkosti spoločnosti, ale aj od spôsobu obstarania softvéru.

Väčšina maklérov v súčasnosti využíva softvér od softvérových spoločností, ktoré môžu byť viac, alebo menej špecializované na maklérsky biznis. Tie často poskytujú hotové – balíkové riešenia zamerané na špecifiká a procesy finančného sprostredkovania. Makléri síce najlepšie rozumejú potrebám svojej spoločnosti, niekedy im však chýba nadhľad. Ten im vedia poskytnúť práve títo špecializovaní poskytovatelia softvéru.

Maklér totiž kúpou „balíkového riešenia“ získa aj know-how, ktoré poskytovateľ softvéru zozbieral práve vďaka spolupráci a skúsenostiam s maklérskymi spoločnosťami. Tie totiž s najväčšou pravdepodobnosťou už  v minulosti riešili podobný problém. Podstatnou výhodou softvérových spoločností sú aj rozsiahle IT kapacity, ktoré zabezpečia nepretržitú údržbu, rozvoj a servis. Vďaka nim je možné reagovať aj na individuálne požiadavky zákazníka. Samozrejmosťou je tiež používateľská podpora a školenia používateľov.

Na ceste inovatívnych lídrov

Naopak, veľké maklérske spoločnosti často stavia na vlastné softvérové riešenia a uberajú sa cestou „softvéru na zákazku“. Tá je často zdĺhavá a vždy spojená s nemalými investíciami do vývoja a následnej nepretržitej údržby softvéru. Razia si však cestu inovatívnych lídrov, ktorých riešenia a prípadné know-how si dôsledne chránia.

Takáto voľba vyžaduje nielen dostatočné IT kapacity pre servis, údržbu a následný rozvoj, ale taktiež aj zabezpečenie používateľskej podpory pre sieť obchodníkov. Menší IT tím vždy predstavuje vysoké riziko odchodu kľúčového programátora, čo má za následok výpadok vo vývoji softvéru, následného servisu, či možnosti zohľadnenia požiadaviek spoločnosti, ktoré jej vznikajú v čase. V mnohých prípadoch sa po zohľadnení všetkých okolností dá zhodnotiť, že takáto cesta „na vlastnú päsť“ môže znížiť sústredenie sa na základ podnikania maklérskej spoločnosti a rozvoj produkcie.

Softvér ako trójsky kôň

Vysoké náklady na vývoj vlastného softvéru si v súčasnosti maklérske spoločnosti kompenzujú predajom toho, čo vytvorili. Stavajú sa do role poskytovateľa špecializovaného softvéru „za dobrú cenu“, no zákazníkom je spravidla ich konkurent. Poskytovaný softvér sa tak na prvý pohľad môže javiť ako ideálne riešenie pre potreby iného makléra. Takýto poskytovateľ však má naďalej hlavný podnikateľský cieľ – budovanie sprostredkovateľských sietí a distribúciu finančných produktov.

Akú motiváciu však má maklér, ktorý počíta desiatky miliónov v províziách, aby inému maklérovi poskytol nástroj konkurenčnej výhody, teda svoj softvér, keď príjmy za poskytnutie softvéru sú rádovo zlomok z príjmov maklérskej spoločnosti? Odpoveďou môže byť aj bližší náhľad do vnútra konkurenčnej spoločnosti, jej obchodnej siete a klientely. Ani dobre nastavené zmluvné podmienky v tomto prípade nemusia zabrániť vpusteniu trójskeho koňa do spoločnosti prostredníctvom softvéru.

Táto situácia môže menšiemu partnerovi, ktorý si potreboval zabezpečiť životne dôležitý softvér, priniesť zásadné problémy. Je to totiž cesta, ako sa dostať k dátam, ktoré sú grálom každej, a nielen maklérskej firmy. Potom už je to len na krok k ich využitiu, napríklad na akvizíciu konkurenčných obchodných tímov.

Veríme však, že žiadne z rozhodnutí o obstaraní softvérového vybavenia negatívne neovplyvní úspechy maklérov, ktoré vám želáme v roku 2023 v mene celého tímu Positive. Sme radi, že naša práca prispieva k zachovaniu krás rozmanitosti trhu finančného sprostredkovania. Cieľom našej práce aj naďalej zostáva poskytovať softvér pre malé, ako aj veľké maklérske spoločnosti. To je v konečnom dôsledku aj na prospech koncovým klientom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
1.2.2023 Robert Juriš

Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov

Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu majú za sebou mimoriadne úspešný rok. Vlani zaznamenali čistý zisk vo výške 829 miliónov eur. ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Dvadsať rokov spolupráce: Banka sprostredkúva poistenie a poisťovňa úvery

Obľuba nakupovania pod jednou strechou na Slovensku rastie a platí to aj pre financie. Poistenie od Kooperativy prostredníctvom Slovenskej ...

1.2.2023 Robert Juriš

Inflácia v eurozóne klesla na 8,5 %, na Slovensku sa stále drží blízko 15 %

Priemerná inflácia v krajinách eurozóny má zostupnú tendenciu – z decembrových 9,2 % sa znížila na januárových 8,5 %. Priebežný pokles ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Martina Slabejová: Nová výkonná riaditeľka Americkej obchodnej komory

Novou výkonnou riaditeľkou Americkej obchodnej komory na Slovensku sa stala Martina Slabejová. Na pozícii nahradí Ronalda Blaška, ktorý ...

1.2.2023 Andrej Vida

Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?

Žiadali ste niekedy o hypotekárny alebo spotrebiteľský úver v banke? Tušíte, čo rozhoduje o tom, či úver vôbec dostanete? Viete, ako si ...

1.2.2023 Martin Jamnický

V druhom dôchodkovom pilieri je viac ako 12 miliárd eur

Objem majetku sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri ku koncu januára tohto roka opäť presiahol hranicu 12 miliárd eur. Presnejšie k 27. ...

30.1.2023 Robert Juriš

Komu pomohol kolaps kryptoburzy FTX a komu, naopak, najviac uškodil

Rok 2022 bol pre kryptoburzy náročným rokom. Objem obchodovania klesol a ceny kryptomien sa doslova utopili v červených číslach. Najviac však ...

29.1.2023 Redakcia FinReport

Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %

Donedávna prosperujúci a mimoriadne rýchlo sa rozvíjajúci trh NFT klesá. Objem tohto typu obchodovania vo všetkých sektoroch, od umenia až ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny viacerých kryptomien začali prudko rásť. Najviac sa posilnila Aptos Value

Január 2023 priniesol do sveta kryptomien o trochu lepšiu náladu ako predchádzajúce mesiace, respektíve celý uplynulý rok. Hodnota ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Počas Svetového ekonomického fóra v Davose spustili univerzálnu sieť digitálnych platieb UDPN

Leitmotívom minulotýždňového Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose bola snaha o spájanie sa a hľadanie riešení ekonomických ...

23.1.2023 Robert Juriš

Kryptolúpeže: Zlodeji dosiaľ ukoristili kryptomeny v celkovej hodnote takmer 9 miliárd dolárov

Kryptomeny patria k najrizikovejším aktívam na finančnom trhu. Jasným dôkazom je, že za necelé desaťročie ich existencie zlodeji ukoristili ...

22.1.2023 Redakcia FinReport

V roku 2027 sa na celom svete uskutoční 376 miliárd okamžitých platobných transakcií

V roku 2027 sa na celom svete uskutoční spolu 376 miliárd okamžitých platobných transakcií v celkovom objeme 33 biliónov dolárov. ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Fabio Panetta: Obchodovanie s kryptomenami by malo byť posudzované ako hranie hazardných hier

Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Fabio Panetta (na snímke uprostred) tvrdí, že k obchodovaniu s nekrytými digitálnymi ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Genesis čelí obvineniu z predaja nelegálnych pôžičiek a pripravuje sa na bankrot

Je veľmi pravdepodobné, že životnosť ďalšej kryptoburzy sa chýli k svojmu koncu. Kryptobrooker Genesis sa pripravuje na konkurz a po ...

20.1.2023 Robert Juriš

Ministri financií EÚ hodnotia postup prác na digitálnom eure, Briti sú mimoriadne skeptickí

Digitálne euro, na vývoji ktorého intenzívne pracuje Európska centrálna banka, by sa malo stať doplnkom súčasnej finančnej hotovosti s ...

19.1.2023 Robert Juriš

Trhová kapitalizácia kryptomien počas minulého roka klesla o 60 %. Ktoré sa prepadli najviac?

Rok 2022 bol určite jedným z najnáročnejších rokov pre kryptopriemysel. Kapitalizácia kryptomien sa podľa TradingPlatforms.com prepadla o 60 ...

18.1.2023 Dominik Horváth

Tradičným bankám dochádza dych, musia inovovať. Na päty im šliapu neobanky

Digitálne bankovníctvo už nie je len teóriou a pomerne rýchlo sa stalo súčasťou nášho každodenného života. Odkedy sa na trhu objavila ...

14.1.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Tretina Slovákov platí smartfónom v obchode a dve tretiny nakupujú online

Mobilné zariadenia sú bežnou a nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. Až takmer dve tretiny Slovákov (63 %) ich využívajú na ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Toto sú najdôležitejšie otázky súvisiace s rodičovským dôchodkom a odpovede na ne
 2. 2.
  Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
 3. 3.
  Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?
 4. 4.
  Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov
 5. 5.
  Mladí ľudia s hypotékou môžu získať až 400-eurový daňový bonus, ak splnia tieto podmienky