Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Softvér si kupujte od softvérovej spoločnosti, nie od svojho konkurenta

Natália Hučková FinTech Poslať

Zažili sme úspešný rok. Našim klientom sme priniesli nový produkt v podobe PositiveID. Rozšírili sme počet poistných produktov v MultiKalkulacka.sk. Vytvorili sme novú verziu maklérskeho systému ICM4. Rozšírili sme náš Positive EcoSystem a vybudovali sme kompletne vybaveného finančného agenta na predaj v podobe spoločnosti Maklér Alfa, ktorá uľahčí cestu nováčikom na trh a ušetrí im aspoň pol roka stresujúcich príprav.

trójsky kôň

Foto: Positive

 

Aj preto si dovolíme tvrdiť, že tak, ako si klienti s dôverou nechajú poradiť od maklérov v otázkach financií, tak by sa makléri mali zamyslieť, od koho si nechávajú radiť v oblasti softvérového vybavenia svojich firiem. Hovorí sa tomu – nakupujte u odborníkov. Pretože len odborníci majú naozajstný záujem o to, aby ich produkty vo vašich rukách perfektne fungovali.

Čo sme stihli v roku 2022

V spoločnosti Positive sa nám v roku 2022 podarilo priniesť na trh niečo nové, a zároveň zlepšiť to existujúce. Dôraz sme kládli aj na zvyšovanie kvality a komplexnosť softvérov. Vďaka spolupráci a partnerstvu s 12 poisťovňami sa nám podarilo rozšíriť zoznam poistných produktov v porovnávači neživotného poistenia MultiKalkulacka.sk.

Taktiež sme zohľadnili viaceré požiadavky našich zákazníkov doplnením nových funkcionalít. Aj tieto kroky prispeli k tomu, že cez MultiKalkulacka.sk sa počas tohto roka podarilo sprostredkovať poistné vo výške viac ako 23 miliónov eur.

Do nášho portfólia pribudol aj nový produkt PositiveID, ktorý umožňuje našim zákazníkom overiť totožnosť klienta a plniť si aj ďalšie povinnosti podľa AML legislatívy. Makléri tak môžu prostredníctvom softvéru efektívne a rýchlo pokryť jeden z ďalších procesov práce s klientom. Využitím softvéru totiž vytvoria presný profil klienta, zistia, či nie je sankcionovanou alebo politicky exponovanou osobou, ako aj ďalšie parametre podstatné pre sprostredkovanie finančnej služby.

Veľká výzva pre Positive

Veľkou výzvou v rámci nášho rozvoja bolo aj vytvorenie novej verzie maklérskeho systému – ICM4. Maklérsky systém je jedným z našich najviac využívaných softvérov, prostredníctvom ktorého sú evidované takmer 2 milióny zmlúv. Upgrade ICM na vyššiu verziu bol preto určite žiadaným krokom. Túto verziu systému už dnes využívajú noví zákazníci. A aj naši existujúci zákazníci sa v novom roku môžu tešiť na prechod na ICM4 – maklérsky systém s rozšírenou funkcionalitou a plne responzívnym zobrazovaním, ako aj na moderné a používateľsky intuitívne rozhranie.

ICM4 sme vystavali prostredníctvom najmodernejších technológií, ktoré zaistia čo najvyššiu mieru ochrany dát našich zákazníkov. Okrem riešenia na mieru pre individuálnych zákazníkov sme pripravili aj bohaté balíkové riešenia pre náročného klienta v postavení veľkej maklérskej spoločnosti, ako aj minimaklérsku firmu.

Aj vďaka týmto krokom sme mohli rozšíriť náš Positive EcoSystem – kompletné softvérové vybavenie pre každodennú prácu makléra. Už dnes vieme, že v roku 2023 bude Positive EcoSystem rozšírený aj o produkt Central Data API, ktorý našim zákazníkom umožní aktualizáciu dát priamo zo systémov finančných inštitúcií.

Významným krokom bolo aj rozšírenie nášho serverového vybavenia a jeho správy. Naši používatelia tak získajú zvýšenú bezpečnosť a obnovu dát. Výpadok servera totiž nemá žiaden vplyv na našu infraštruktúru. Všetky naše služby vieme aj v takomto prípade obnoviť veľmi rýchlo a bez straty akýchkoľvek dát.

Maklér alfa s licenciou SFA

Rozvoj sme dosiahli aj mimo softvérovej oblasti. Vybudovali sme spoločnosť Maklér Alfa, s. r. o., ktorá disponuje licenciou samostatného finančného agenta (SFA) pre všetky sektory a je plne vybavená kompletným softvérovým portfóliom od Positive. Ide tak o Ready Made Makléra určeného na predaj. Táto spoločnosť je vytvorená pre obchodnú skupinu, ktorá si chce založiť vlastného samostatného finančného agenta bez zdĺhavých úradných procedúr.

Positive

Partner témy

 

Využitím tohto produktu ušetrí minimálne šesť mesiacov času a vyhne sa stresu z pomalého a dlho pripravovaného odchodu. Vývoj na trhu finančného sprostredkovania si určite vyžaduje aj produkt takéhoto druhu. Dôvodom je motivácia viacerých štruktúr pre založenie vlastnej firmy a dosiahnutie skutočnej slobody v podnikaní, ako aj túžba po vlastnej značke, ktorá nie je zaťažená neetickým podnikaním, či kauzami spoločnosti, alebo jej predstaviteľov, v ktorej daná obchodná skupina pôsobí.

Nekupujte od konkurencie

Trendy na trhu softvérového vybavenia maklérskych spoločností boli aj v roku 2022 rôzne. Softvérové nástroje sa líšili podľa produktového zamerania maklérskej spoločnosti, distribučného modelu, veľkosti spoločnosti, ale aj od spôsobu obstarania softvéru.

Väčšina maklérov v súčasnosti využíva softvér od softvérových spoločností, ktoré môžu byť viac, alebo menej špecializované na maklérsky biznis. Tie často poskytujú hotové – balíkové riešenia zamerané na špecifiká a procesy finančného sprostredkovania. Makléri síce najlepšie rozumejú potrebám svojej spoločnosti, niekedy im však chýba nadhľad. Ten im vedia poskytnúť práve títo špecializovaní poskytovatelia softvéru.

Maklér totiž kúpou „balíkového riešenia“ získa aj know-how, ktoré poskytovateľ softvéru zozbieral práve vďaka spolupráci a skúsenostiam s maklérskymi spoločnosťami. Tie totiž s najväčšou pravdepodobnosťou už  v minulosti riešili podobný problém. Podstatnou výhodou softvérových spoločností sú aj rozsiahle IT kapacity, ktoré zabezpečia nepretržitú údržbu, rozvoj a servis. Vďaka nim je možné reagovať aj na individuálne požiadavky zákazníka. Samozrejmosťou je tiež používateľská podpora a školenia používateľov.

Na ceste inovatívnych lídrov

Naopak, veľké maklérske spoločnosti často stavia na vlastné softvérové riešenia a uberajú sa cestou „softvéru na zákazku“. Tá je často zdĺhavá a vždy spojená s nemalými investíciami do vývoja a následnej nepretržitej údržby softvéru. Razia si však cestu inovatívnych lídrov, ktorých riešenia a prípadné know-how si dôsledne chránia.

Takáto voľba vyžaduje nielen dostatočné IT kapacity pre servis, údržbu a následný rozvoj, ale taktiež aj zabezpečenie používateľskej podpory pre sieť obchodníkov. Menší IT tím vždy predstavuje vysoké riziko odchodu kľúčového programátora, čo má za následok výpadok vo vývoji softvéru, následného servisu, či možnosti zohľadnenia požiadaviek spoločnosti, ktoré jej vznikajú v čase. V mnohých prípadoch sa po zohľadnení všetkých okolností dá zhodnotiť, že takáto cesta „na vlastnú päsť“ môže znížiť sústredenie sa na základ podnikania maklérskej spoločnosti a rozvoj produkcie.

Softvér ako trójsky kôň

Vysoké náklady na vývoj vlastného softvéru si v súčasnosti maklérske spoločnosti kompenzujú predajom toho, čo vytvorili. Stavajú sa do role poskytovateľa špecializovaného softvéru „za dobrú cenu“, no zákazníkom je spravidla ich konkurent. Poskytovaný softvér sa tak na prvý pohľad môže javiť ako ideálne riešenie pre potreby iného makléra. Takýto poskytovateľ však má naďalej hlavný podnikateľský cieľ – budovanie sprostredkovateľských sietí a distribúciu finančných produktov.

Akú motiváciu však má maklér, ktorý počíta desiatky miliónov v províziách, aby inému maklérovi poskytol nástroj konkurenčnej výhody, teda svoj softvér, keď príjmy za poskytnutie softvéru sú rádovo zlomok z príjmov maklérskej spoločnosti? Odpoveďou môže byť aj bližší náhľad do vnútra konkurenčnej spoločnosti, jej obchodnej siete a klientely. Ani dobre nastavené zmluvné podmienky v tomto prípade nemusia zabrániť vpusteniu trójskeho koňa do spoločnosti prostredníctvom softvéru.

Táto situácia môže menšiemu partnerovi, ktorý si potreboval zabezpečiť životne dôležitý softvér, priniesť zásadné problémy. Je to totiž cesta, ako sa dostať k dátam, ktoré sú grálom každej, a nielen maklérskej firmy. Potom už je to len na krok k ich využitiu, napríklad na akvizíciu konkurenčných obchodných tímov.

Veríme však, že žiadne z rozhodnutí o obstaraní softvérového vybavenia negatívne neovplyvní úspechy maklérov, ktoré vám želáme v roku 2023 v mene celého tímu Positive. Sme radi, že naša práca prispieva k zachovaniu krás rozmanitosti trhu finančného sprostredkovania. Cieľom našej práce aj naďalej zostáva poskytovať softvér pre malé, ako aj veľké maklérske spoločnosti. To je v konečnom dôsledku aj na prospech koncovým klientom.

logo
Prečítajte si tiež:
22.6.2024 Redakcia FinReport

Slováci skúšajú šťastie v e-commerce. Toto je top 5 rád, ako uspieť

Polovicu tržieb e-shopov na Slovensku generujú približne dve desiatky najväčších elektronických obchodov pôsobiacich na trhu. O druhú ...

22.6.2024 Redakcia FinReport

Visa a Mastercard ponúkli takmer 200 miliónov dolárov na urovnanie skupinovej žaloby

Visa a Mastercard sa dohodli, že zaplatia 197 miliónov dolárov za urovnanie dlhotrvajúcej skupinovej žaloby, ktorá ich obviňuje z umelo ...

21.6.2024 Robert Juriš

Banky na Slovensku zvyšujú svoje zisky, hoci majú jedno z najvyšších daňových zaťažení v EÚ

Kumulovaný zisk v bankovom sektore v prvých troch mesiacoch tohto roka dosiahol 255,5 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého ...

21.6.2024 Martin Jamnický

Dovolenkári, pozor! Za niektoré suveníry môžete dostať pokutu, dokonca ísť aj do väzenia

Blížia sa veľké letné prázdniny a spolu s nimi prichádza aj čas masívneho exodu ľudí na dovolenku. Značná časť Slovákov mieri do ...

21.6.2024 Eva Sadovská

Index slovenského investora je na novom maxime. Ktoré fondy zarábajú najviac?

Po dvoch rokoch rekordne vysokej inflácie sa viac ako predtým hovorí o rozumnom investovaní, ktoré môže straty z inflácie znížiť, alebo ju ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Len každý piaty prvopoistenec si vyberá vlastnú DSS, väčšina to vôbec nerieši

Klienti, ktorým vznikla odvodová povinnosť po 1. máji minulého roku, automaticky vstupujú aj do druhého piliera dôchodkového sporenia. Za ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Znižovanie cien pohonných látok sa na začiatku tohtoročného leta zastavilo

Znižovanie cien pohonných látok sa po niekoľkých týždňoch dobrých správ v tom uplynulom zastavilo. Na prahu letnej sezóny tak motoristi ...

20.6.2024 Mário Špilberger

Bezpečnosť smart platieb má klient vo svojich rukách

Platili ste už mobilom, hodinkami alebo inteligentným prsteňom? Smart platby sú pohodlné, rýchle a zachránia nás v prípade, ak sme si doma ...

18.6.2024 Redakcia FinReport

Mastercard chce poslať tradičné opisovanie čísla karty do zabudnutia

Spoločnosť Mastercard zverejnila svoju víziu stopercentnej tokenizácie online elektronického obchodu v Európe do konca aktuálnej dekády, teda ...

18.6.2024 Redakcia FinReport

Rekordné čísla spoločnosti Nvidia: Päťročná návratnosť akcií stúpla na 2 855 %

Cena akcií spoločnosti Nvidia pôsobiacej v oblasti čipov a umelej inteligencie od začiatku tohto roka prudko vzrástla. Investorom do jej akcií ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Najviac držiteľov kryptomien je medzi Indami, najvyššie výnosy však dosahujú Američania

Počet Američanov, ktorí prijímajú kryptomeny, stále rastie. V tomto roku ho podporuje nielen intenzívny záujem o nové technológie, ale aj ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

mBank prináša karty z recyklovaného plastu určené aj pre zrakovo hendikepovaných klientov

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že všetky platobné karty na trhu sú rovnaké. Formátom aj materiálom. Jediným zásadným na prvý pohľad ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Visa používa generatívnu umelú inteligenciu na potláčanie útokov „hrubou silou“

Kartová spoločnosť Visa predstavila generatívny nástroj umelej inteligencie na priraďovanie skóre rizika v reálnom čase transakciám v snahe ...

8.6.2024 Redakcia FinReport

Dve z troch finančných spoločností zažili vlani ransomvérový útok

Hoci celosvetový počet ransomvérových útokov vlani klesol o viac ako tretinu (o 36 %), finančné spoločnosti stále vnímajú hrozbu tohto ...

4.6.2024 Redakcia FinReport

mBank, ako prvá banka na Slovensku, prináša platenie prsteňom

Inovatívne spôsoby platenia posúvajú svoje hranice. Digitálna banka mBank sa spojila s Mastercard a Niceboy, a ako prvá na Slovensku uviedla na ...

3.6.2024 Redakcia FinReport

Nvidia stále rastie, už predbehla Apple a doháňa Microsoft

Spoločnosť Nvidia je fenomén, ktorý neprestáva udivovať. Keď tento americký výrobca čipov vlani v indexe S&P 500 skončil ako najsilnejší ...

2.6.2024 Redakcia FinReport

Výskumníci blockchainu používajú umelú inteligenciu na odhaľovanie podvodov v bitcoinoch

Umelá inteligencia je fenomén, ktorý vyvoláva veľké očakávania, no zároveň spôsobuje aj intenzívne obavy. Pri správnom využití však ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay