Slováci sa zbláznili do digitálnych peňaženiek, sme lídrami v oblasti bezkontaktných platieb
Platiť bezkontaktne mobilom či hodinkami je v pandemickom čase v kurze. Nespôsobila to však len súčasná koronakríza, ale najmä veľký záujem o technológie v ostatných rokoch. Slovensko dokonca patrí medzi európskych lídrov v počte realizovaných bezkontaktných platieb, čo vyplynulo z údajov 365 banky, ktorá uvádza, že takýmto spôsobom platí až 90 % Slovákov.

Foto: Shutterstock
Tridsiatnici radi platia mobilom, štyridsiatnici hodinkami
Priemerná suma platieb mobilom či hodinkami je v bankách rôzna. 365 banka uvádza sumu 80 eur mesačne. V mBank a VÚB je to približne 20 eur. Podľa 365 banky mobilom najčastejšie platia tridsiatnici a hodinkami štyridsiatnici. Takto nakupujú najmä potraviny, ale aj oblečenie a pohonné hmoty.
Prvé riešenia pre platby mobilom
Ešte predtým, ako na slovenský trh prišla prvá služba umožňujúca platbu mobilom – Google Pay, banky vyvíjali vlastné riešenia. Napríklad Tatra banka priniesla v roku 2012 špeciálne kryty pre majiteľov iPhonov, ktoré obsahovali NFC (Near Field Communication), teda čip na bezkontaktnú platbu. V roku 2013 banka sprístupnila platby aj pre majiteľov Android smartfónov, v roku 2016 prišla s vlastnou aplikáciou Mobile Pay, ktorú v roku 2020 nahradila celosvetovou Google Pay.
Technológia NFC spustila celosvetový fenomén
Vzostup mobilných platieb prostredníctvom technológie NFC sa začal v roku 2014, keď Apple prišiel so svojím vlastným riešením. A potom nasledovali ďalšie. Dnes je takýchto služieb celosvetovo viac, nie všetky sú však u nás dostupné.
Pred dvoma rokmi prišla na Slovensko ako prvá služba Google Pay (platba mobilom). V apríli 2019 pribudli Garmin Pay a Fitbit Pay (platby hodinkami). A dva mesiace nato doplnila kompletnú ponuku digitálnych peňaženiek, ktoré sú dostupné na Slovensku, aj spoločnosť Apple so svojou Apple Pay.
Záujem prejavili všetky finančné domy a okamžite alebo postupne ich sprístupnili svojim klientom. Aktuálne má kompletnú ponuku Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay v ponuke šesť bánk. Ďalšie poskytujú klientom iba Apple Pay a Google Pay. Výnimkou je Raiffeisen banka, ktorá nepodporuje ani jednu zo služieb.
Partner článku
Google Pay funguje v mobilných zariadeniach so systémom Android Lollipop (5.0) alebo v zariadeniach s novšími systémami. Tento typ platby podporuje množstvo vybraných predajní. Miesta sú označené špeciálnym symbolom. Podobne je to aj pri ostatných platbách mobilom a hodinkami. Pri platbách do 20 eur netreba ani odomknúť smartfón. Pri vyšších sumách je potrebné biometrické overenie alebo PIN kód.
Apple Pay prišlo na Slovensko ako do jednej z posledných krajín v rámci Európskej únie. Ide o spôsob platenia cez internet prostredníctvom zariadenia od spoločnosti Apple (iPhone, iPad, Apple Watch a MacBook). Funguje jednoducho. Do mobilného zariadenia si nahráte svoju platobnú kartu, systém ju overí, a vy môžete platiť tak, že zariadenie priložíte niekoľko centimetrov od bezkontaktného terminálu. Pred použitím si však svoje mobilné zariadenie kvôli identifikácii majiteľa budete musieť odomknúť.
Platby cez Apple Pay v bankách prevažujú
Klienti 365 banky môžu využívať všetky štyri dostupné možnosti – Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay. „U klientov, ktorí si aktivovali aspoň jednu z týchto služieb, sú digitálne peňaženky preferovaným spôsobom platenia a uprednostňujú ich aj pred klasickou platobnou kartou. V prípade platieb mobilom mierne prevažuje Apple Pay (67 %) nad Google Pay (61 %). Čo sa týka platieb hodinkami, pri nich drží prvenstvo Garmin Pay (71 %) v porovnaní s Fitbit Pay (66 %),“ uvádza PR manažérka 365 banky Linda Valko Gáliková.
V Slovenskej sporiteľni zaviedli Google Pay a Apple Pay okamžite s ich príchodom na Slovensko. V prípade Google Pay to bol február 2018, Apple Pay jún 2019, Garmin Pay a Fitbit Pay sprístupnili od júla 2019. „Z našich skúseností vychádza, že keď ich klienti raz vyskúšajú, platia mobilom výrazne častejšie ako platobnou kartou, rovnako tak platia aj nižšie sumy,“ objasňuje hovorkyňa SLSP Marta Cesnaková.
Aj mBank zaviedla všetky dostupné možnosti platby hodinkami a mobilom. „Aktuálne takéto platenie využíva 20 % klientov banky. V septembri 2020 spolu zaplatili viac ako 5 miliónov eur. Priemerná výška takejto platby je 20 eur,“ uvádza vedúci rozvoja mobilného a internetového bankovníctva mBank Lukáš Kiac.
Všetky štyri služby poskytuje aj ČSOB. „Mobilnú peňaženku dnes využíva približne 10 % klientov a ďalších 15 % klientov využíva tokenizáciu u internetových obchodníkov,“ reaguje hovorkyňa banky Anna Jamborová.
Vo VÚB je priemerná výška mobilných platieb 21 eur. Viac ich využívajú klienti so zariadeniami Apple ako so systémom Android. „Zákazníci s Apple Pay majú viac platieb na internete, a to až dvojnásobne oproti klientom s Google Pay. Naopak, ľudia s Google Pay platia zase vo väčšej miere v kamenných predajniach,“ objasňuje PR manažér VÚB Dominik Miša. Platby hodinkami (Garmin Pay a Fitbit Pay) zatiaľ v banke nesprístupnili.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 4.Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné
- 5.Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023