Skupina G7 odsúhlasila kódex pre využívanie pokročilej umelej inteligencie
Skupina siedmich priemyselných krajín združenia G7 odsúhlasila kódex správania sa pre spoločnosti vyvíjajúce pokročilé systémy umelej inteligencie. Cieľom vlád ekonomicky najsilnejších krajín sveta je snaha o zmiernenie rizík a potenciálneho zneužívania moderných technológií.

Zdroj: Freepik
Cieľom je bezpečnosť a dôveryhodnosť
Dobrovoľný kódex predstavuje všetky základné postoje, ako veľké a ekonomicky silné krajiny plánujú narábať s umelou inteligenciou, a to uprostred obáv o súkromie a rôznych iných bezpečnostných rizík.
Lídri krajín Skupiny G7 zložených z Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Británie a Spojených štátov amerických, ako aj Európskej únie, odštartovali proces diskusií o „skrotení“ umelej inteligencie v máji tohto roku na ministerskom fóre nazvanom „Hirošima“.
„Jedenásťbodový kódex je zameraný na podporu používania bezpečnej a dôveryhodnej umelej inteligencie, a to na celom svete, ďalej na usmernenie činnosti organizácií vyvíjajúcich najpokročilejšie systémy vrátane najpokročilejších základných modelov a generatívnych systémov umelej inteligencie,“ uvádza sa v dokumente G7, ktorý priniesla agentúra Reuters.
Počas celého životného cyklu
Kódex tiež nalieha na spoločnosti, aby prijali vhodné opatrenia na identifikáciu, vyhodnotenie a zmiernenie rizík počas celého životného cyklu umelej inteligencie. Zaujíma sa aj o riešenie incidentov a vzorce zneužívania po uvedení produktov s najmodernejšími technológiami na trh.
Partner témy
Spoločnosti by podľa neho mali zverejňovať správy o možnostiach, obmedzeniach a používaní a zneužívaní systémov umelej inteligencie, a tiež by mali investovať do robustných bezpečnostných opatrení.
Snaží sa najmä EÚ
Akcelerátorom prísnejšej regulácie používania vznikajúcich a rýchlo sa rozvíjajúcich digitálnych technológií je Európska únia. Naopak, krajiny, ako Japonsko, USA či krajiny juhovýchodnej Ázie, zaujali v tejto otázke vlažnejší prístup.
Šéfka Európskej komisie pre digitálnu oblasť Věra Jourová začiatkom októbra 2023 na fóre o riadení internetu v japonskom Kjóte uviedla, že kódex správania sa je silným základom na zaistenie bezpečnosti, a že bude fungovať ako most, kým nebude zavedená silná regulácia najmodernejších technológií.
Pravidlá pre používanie pokročilej umelej inteligencie sú dôležité aj preto, lebo táto technológia sa využíva aj vo svete financií, a to prakticky na všetkých úrovniach a vo všetkých segmentoch. Vývoj finančných technológií počas pandémie koronavírusu a po jej skončení napreduje mimoriadne rýchlo a bez regulácie nemusia byť využívané len korektným spôsobom, ale môžu byť aj zneužívané.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Muž položil hlavu na koľaj pred prichádzajúci vlak
- 3.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 4.mBank zvyšuje úrokovú sadzbu na svojom sporiacom účte
- 5.V poľskom meste Jaworzno prasklo v bani potrubie s vodou, pri incidente zomreli štyria muži