Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Singapurský fintech festival: To najlepšie zo sveta finančných technológií

Dominik Horváth FinTech Poslať

Aktuálny šiesty ročník Singapurského fintech festivalu (SFF), ktorý je najväčším fintech festivalom na svete, priniesol niekoľko zaujímavých noviniek. Záujemcovia o finančné technológie sa dozvedeli napríklad o nastupujúcej technológii Web 3.0., o rivalite vo svete súčasných a budúcich zamýšľaných financií, o pripravovanom kryptoekosystéme etherea, ale aj o plánoch na vývin digitálneho singapurského dolára či o zámere Číny o zelené investície v snahe znížiť uhlíkovú stopu krajiny.

Singapore Fintech Festival

Foto: Singapore Fintech Festival 

Čo je to Singapurský fintech festival

Singapurský fintech festival 2021 (SFF) organizovaný Centrálnou bankou Singapuru (Monetary Authority of Singapore – MAS) v spolupráci s asociáciou miestnych bánk bol skvelou príležitosťou pre niektoré z najväčších svetových technologických firiem, bánk, fintech lídrov a regulátorov, aby predstavil svetu novinky v oblasti fintechu, blockchainu, spracovania dát a iných tém.

V minulosti sa na festivale zúčastnili rôzne významné mená z oblasti financií a finančných technológií. Napríklad v roku 2018 mala príhovor súčasná prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Minulý rok sa festivalu zúčastnili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates alebo CEO Googlu Sundar Pichai.

Tohtoročné týždeň trvajúce podujatie sa skladalo až z 350 rôznych akcií a hostilo viac ako 700 rečníkov. Celkovo festival ponúkol 260 výstav a 14 medzinárodných pavilónov. Zastúpenie tu malo vyše 7-tisíc spoločností, vládnych agentúr, vzdelávacích inštitúcií a organizácií z viac ako 130 krajín sveta.

Dámy a páni, prichádza Web 3.0

Hlavnou témou tohtoročného festivalu bol Web 3.0 a jeho vplyv na finančné služby. Web 3.0 zahŕňa použitie technológie distribuovanej účtovnej knihy, respektíve blockchainu, ktorá poháňa nové decentralizované infraštruktúry a obchodné modely v digitálnej ekonomike. Technológia predstavuje široký pojem pre ďalšiu generáciu internetu, ktorý bude definovaný svojou decentralizovanou architektúrou – dáta môžu byť prepojené a uložené v nezávislých počítačoch bez potreby centralizovaných úložísk.

Web 3.0 využije aj niektoré progresívne technológie, ako sú napríklad umelá inteligencia (AI) a inteligentné zmluvy, ktoré znížia závislosť od ľudskej práce a umožnia efektívnejšiu interpretáciu informácií. Vďaka tomu sa vytvorí výkonnejší a autonómnejší internet, ktorý používateľom umožní väčšiu kontrolu nad ich osobnými údajmi a majetkom.

Web 3.0 bude mať zásadný vplyv aj na finančný sektor, pretože spochybňuje základnú potrebu centralizovaných systémov. Myšlienka decentralizácie, ktorá je síce ešte stále v zárodkoch, by mohla teoreticky znížiť závislosť ľudskej spoločnosti od centralizovaných inštitúcií a demokratizovať moc v rámci globálnej ekonomiky.

Rivalita medzi súčasnými a budúcimi financiami

Pri viacerých diskusiách festival odhalil silnejúcu rivalitu medzi tradičnými a „budúcimi“ financiami. Je pochopiteľné, že obidva tábory si zastávali svoj pohľad na vec, no je zrejmé, že postupom času si budú musieť tradičné organizácie uvedomiť, ako ďaleko už teraz nové technológie siahajú.

„Tento rok SFF zaujal nekonvenčným prístupom a priniesol do našej agendy Webu 3.0 rôznorodú skupinu rečníkov. Výsledkom je, že tohtoročné diskusie formovali nadšenci tejto technológie spolu s predstaviteľmi centrálnych bánk, politikmi a odborníkmi v oblasti financií,“ uviedol na margo kurióznej a donedávna až nemysliteľnej situácie šéf fintech divízie MASu Sopnendu Mohanty.

Tvorca etherea o budúcnosti kryptoekosystému

Jednou z najočakávanejších udalostí na SFF 2021 bol panel s tvorcom etherea Vitalikom Buterinom, ktorý diskutoval so spoluzakladateľom a CEO spoločnosti Real Vision Raoulom Palom.

Vitalik predostrel svoju víziu budúcnosti kryptomien a podelil sa o svoj názor, prečo očakáva, že ekosystém etherea porastie aj v nasledujúcich rokoch. Vysvetlil, že to, čo sa spolu s kolegami snažia urobiť, je „vybudovať vrstvy výmeny hodnôt na internete. Ako dôvod svojej snahy uviedol, že „dôvera v tieto platformy sa neustále zvyšuje“.

Nechal si tiež určitý čas na to, aby sa vyjadril k budúcnosti kryptoekosystému. Ako uviedol, on sám ho nepovažuje za finančný, ani nefinančný, ale za mix oboch možností. „Sú tu projekty, ktoré nie sú len o peniazoch. Aj tie však ťažia z toho, že sú priamo zapojené do tohto druhu masívnej hodnotovej vrstvy, ktorú sme vytvorili pomocou etherea a iných kryptomien.“

V nadväznosti na hlavnú tému Web 3.0 Buterin povedal, že v blízkej budúcnosti viaceré krajiny môžu rýchlo prejsť na túto technológiu, ak budú podporovať dobré projekty, ktoré sa v nich vyvíjajú lokálne.

Positive

Partner témy

 

Singapur má potenciálne dobrú pozíciu na to, aby to dokázal. Už teraz je to finančné aj legálne registračné centrum pre mnohé projekty,“ povedal Buterin a dodal, že krajina by mohla byť skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú pracovať na projektoch NFT, s ktorými majú viaceré krajiny sveta legislatívne problémy.

Mastercard predstavil svoju podporu kryptomenám

Spoločnosť Mastercard predstavila nový druh platobných kariet, ktoré sú prepojené s kryptomenami. Mastercard spolupracuje na tomto projekte so spoločnosťami Amber Group v Hongkongu, Bitkub v Thajsku a CoinJar v Austrálii. Platobné karty sa majú predstaviť na týchto trhoch už budúci rok.  

Deje sa tak prostredníctvom programu Mastercard Crypto Card Program, ktorého cieľom je podporovať zúčastnené fintech spoločnosti znížením prekážok vstupu, ako aj umožnením ich zapojenia do platobnej siete vznikajúceho priestoru kryptomien a digitálnych aktív.

„Keďže záujem a pozornosť narastajú zo všetkých strán, reálne aplikácie kryptomien teraz prevyšujú rámec špekulatívnych aplikácií,“ povedala pre portál FintechTimes výkonná viceprezidentka pre digitálne a rozvíjajúce sa partnerstvá a nové platobné toky spoločnosti Mastercard Rama Sridharová.

„V spolupráci s týmito partnermi, ktorí dodržiavajú rovnaké základné princípy ako Mastercard – že každá digitálna mena musí ponúkať stabilitu, súlad s predpismi a ochranu spotrebiteľa – Mastercard rozširuje možnosti kryptomien, aby ľuďom poskytol ešte väčší výber a flexibilitu v tom, ako platia,“ dodala.

Na digitálnej mene pracujú aj v Singapure

Singapurská centrálna banka skúma potenciál digitálnej meny centrálnej banky (central bank digital currency – CBDC). Iniciatíva s názvom Project Orchid sa zameriava na technologickú infraštruktúru a technické kompetencie potrebné na vydanie digitálneho singapurského dolára.

Počas SFF 2021 MAS zverejnila mená víťazov súťaže Global CBDC Challenge, ktorú spustil na začiatku tohto roka. Cieľom súťaže bolo nájsť inovatívne riešenia pre 12 problémov, ktoré sa podľa spoločnosti v súčasnosti nachádzajú v nástrojoch, distribúcii a infraštruktúre CBDC.

Zo stoviek spoločností MAS nakoniec vybrala 15 finalistov. Z nich na festivale oznámila troch víťazov. Prvým je nemecká spoločnosť Giesecke+Devrient, nasleduje francúzska reklamná spoločnosť Criteo a posledným výhercom bolo partnerstvo spoločnosti Visa a blockchain technologickej spoločnosti ConsenSys. Všetci traja výhercovia dostali po 50-tisíc dolárov v hotovosti.

„V súčasnosti v prípade digitálneho singapurského dolára neexistujú žiadne pre ani proti. V tejto technológii vidíme obrovský potenciál, no stále existujú viaceré prekážky, ktoré môžu predstavovať významné riziko,“ uviedol guvernér MAS Ravi Menon a dodal: „Napriek tomu budeme spolupracovať s partnermi, aby sme boli schopní vydávať digitálny singapurský dolár, ak sa tak v budúcnosti rozhodneme.“

Čína plánuje znížiť svoju uhlíkovú stopu

Čína ako najväčší producent oxidu uhličitého na svete plánuje zlepšiť svoje štandardy ekologického financovania, aby urýchlila svoju cestu k zníženiu svojej uhlíkovej stopy. Guvernér Čínskej ľudovej banky (PBOC) Yi Gang na festivale načrtol nové priority centrálnej banky na zvýšenie štandardov v oblasti zeleného financovania, teda financovania projektov s environmentálnymi výhodami.

Povedal, že PBOC zváži zavedenie povinných požiadaviek pre finančné inštitúcie na zverejňovanie informácií súvisiacich so životným prostredím a zvýši kapacitu na analýzu a riadenie environmentálnych a klimatických rizík.

Umožní tiež ľahší prístup pre medzinárodných investorov na čínsky trh so zeleným financovaním a bude pokračovať vo využívaní fintechu na podporu zeleného financovania. Cieľom krajiny je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu alebo nulové čisté emisie do roku 2060.

Najzaujímavejšie mená tohto ročníka

  • Vitalik Buterin – zakladateľ kryptomeny ethereum
  • Yi Gang – guvernér Čínskej ľudovej banky (PBOC)
  • François Villeroy – guvernér Francúzskej centrálnej banky
  • Ueli Maurer – švajčiarsky minister financií
  • Dan Schulman – prezident a CEO spoločnosti PayPal
  • Michael Miebach – CEO Mastercard
  • Al Kelly – CEO Visa
  • Anne Richardsová – CEO Fidelity International
  • Jürgen Klopp – tréner FC Liverpool
  • Kevin O’Leary – investor známy z TV relácie Shark Tank
logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská organizácia varuje pred sťahovaním aplikácie Temu

Používanie niektorých mobilných aplikácií môže byť vyslovene škodlivé nielen pre váš mobilný telefón, ale aj pre bankový účet, s ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ nenastal

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Priložte, kliknite a plaťte – priepasť medzi digitálnymi platbami a hotovosťou sa zväčšuje

Používanie digitálnych platieb je už niekoľko rokov stále na vzostupe. Inak to nebolo ani vlani, keď ich počet vo svete stúpal, kým počet ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa chystá testovať účtovanie peňazí cez blockchain

Hoci sa Európska centrálna banka v posledných dvoch rokoch spomína najmä v súvislosti so zvyšovaním základných úrokových sadzieb, ktoré ...

17.4.2024 Robert Juriš

Revolut varuje pred dramatickým nárastom počtu falošných pracovných ponúk a investičných podvodov

Počet falošných pracovných ponúk v minulom roku vzrástol o 1 200 % a investičné podvody zaznamenali 142-percentný nárast. Vo svojej správe ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Mastercard pripravuje finančný nástroj na správu predplatného s podporou bankovníctva

Spoločnosť Mastercard sa pripravuje na spustenie nového otvoreného finančného nástroja na správu predplatného s podporou bankovníctva, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Nie umelej inteligencii pri tvorbe štrukturálnych modelov centrálnych bánk

Hitom postkovidového obdobia nielen medzi priaznivcami technológií, ale aj u širokej verejnosti je umelá inteligencia. V mnohých odvetviach sa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay