Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Singapurský fintech festival: To najlepšie zo sveta finančných technológií

Dominik Horváth FinTech
SK
EN
Poslať

Aktuálny šiesty ročník Singapurského fintech festivalu (SFF), ktorý je najväčším fintech festivalom na svete, priniesol niekoľko zaujímavých noviniek. Záujemcovia o finančné technológie sa dozvedeli napríklad o nastupujúcej technológii Web 3.0., o rivalite vo svete súčasných a budúcich zamýšľaných financií, o pripravovanom kryptoekosystéme etherea, ale aj o plánoch na vývin digitálneho singapurského dolára či o zámere Číny o zelené investície v snahe znížiť uhlíkovú stopu krajiny.

image

Foto: Singapore Fintech Festival 

Čo je to Singapurský fintech festival

Singapurský fintech festival 2021 (SFF) organizovaný Centrálnou bankou Singapuru (Monetary Authority of Singapore – MAS) v spolupráci s asociáciou miestnych bánk bol skvelou príležitosťou pre niektoré z najväčších svetových technologických firiem, bánk, fintech lídrov a regulátorov, aby predstavil svetu novinky v oblasti fintechu, blockchainu, spracovania dát a iných tém.

V minulosti sa na festivale zúčastnili rôzne významné mená z oblasti financií a finančných technológií. Napríklad v roku 2018 mala príhovor súčasná prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Minulý rok sa festivalu zúčastnili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates alebo CEO Googlu Sundar Pichai.

Tohtoročné týždeň trvajúce podujatie sa skladalo až z 350 rôznych akcií a hostilo viac ako 700 rečníkov. Celkovo festival ponúkol 260 výstav a 14 medzinárodných pavilónov. Zastúpenie tu malo vyše 7-tisíc spoločností, vládnych agentúr, vzdelávacích inštitúcií a organizácií z viac ako 130 krajín sveta.

Dámy a páni, prichádza Web 3.0

Hlavnou témou tohtoročného festivalu bol Web 3.0 a jeho vplyv na finančné služby. Web 3.0 zahŕňa použitie technológie distribuovanej účtovnej knihy, respektíve blockchainu, ktorá poháňa nové decentralizované infraštruktúry a obchodné modely v digitálnej ekonomike. Technológia predstavuje široký pojem pre ďalšiu generáciu internetu, ktorý bude definovaný svojou decentralizovanou architektúrou – dáta môžu byť prepojené a uložené v nezávislých počítačoch bez potreby centralizovaných úložísk.

Web 3.0 využije aj niektoré progresívne technológie, ako sú napríklad umelá inteligencia (AI) a inteligentné zmluvy, ktoré znížia závislosť od ľudskej práce a umožnia efektívnejšiu interpretáciu informácií. Vďaka tomu sa vytvorí výkonnejší a autonómnejší internet, ktorý používateľom umožní väčšiu kontrolu nad ich osobnými údajmi a majetkom.

Web 3.0 bude mať zásadný vplyv aj na finančný sektor, pretože spochybňuje základnú potrebu centralizovaných systémov. Myšlienka decentralizácie, ktorá je síce ešte stále v zárodkoch, by mohla teoreticky znížiť závislosť ľudskej spoločnosti od centralizovaných inštitúcií a demokratizovať moc v rámci globálnej ekonomiky.

Rivalita medzi súčasnými a budúcimi financiami

Pri viacerých diskusiách festival odhalil silnejúcu rivalitu medzi tradičnými a „budúcimi“ financiami. Je pochopiteľné, že obidva tábory si zastávali svoj pohľad na vec, no je zrejmé, že postupom času si budú musieť tradičné organizácie uvedomiť, ako ďaleko už teraz nové technológie siahajú.

„Tento rok SFF zaujal nekonvenčným prístupom a priniesol do našej agendy Webu 3.0 rôznorodú skupinu rečníkov. Výsledkom je, že tohtoročné diskusie formovali nadšenci tejto technológie spolu s predstaviteľmi centrálnych bánk, politikmi a odborníkmi v oblasti financií,“ uviedol na margo kurióznej a donedávna až nemysliteľnej situácie šéf fintech divízie MASu Sopnendu Mohanty.

Tvorca etherea o budúcnosti kryptoekosystému

Jednou z najočakávanejších udalostí na SFF 2021 bol panel s tvorcom etherea Vitalikom Buterinom, ktorý diskutoval so spoluzakladateľom a CEO spoločnosti Real Vision Raoulom Palom.

Vitalik predostrel svoju víziu budúcnosti kryptomien a podelil sa o svoj názor, prečo očakáva, že ekosystém etherea porastie aj v nasledujúcich rokoch. Vysvetlil, že to, čo sa spolu s kolegami snažia urobiť, je „vybudovať vrstvy výmeny hodnôt na internete. Ako dôvod svojej snahy uviedol, že „dôvera v tieto platformy sa neustále zvyšuje“.

Nechal si tiež určitý čas na to, aby sa vyjadril k budúcnosti kryptoekosystému. Ako uviedol, on sám ho nepovažuje za finančný, ani nefinančný, ale za mix oboch možností. „Sú tu projekty, ktoré nie sú len o peniazoch. Aj tie však ťažia z toho, že sú priamo zapojené do tohto druhu masívnej hodnotovej vrstvy, ktorú sme vytvorili pomocou etherea a iných kryptomien.“

V nadväznosti na hlavnú tému Web 3.0 Buterin povedal, že v blízkej budúcnosti viaceré krajiny môžu rýchlo prejsť na túto technológiu, ak budú podporovať dobré projekty, ktoré sa v nich vyvíjajú lokálne.

Positive

Partner témy

 

Singapur má potenciálne dobrú pozíciu na to, aby to dokázal. Už teraz je to finančné aj legálne registračné centrum pre mnohé projekty,“ povedal Buterin a dodal, že krajina by mohla byť skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú pracovať na projektoch NFT, s ktorými majú viaceré krajiny sveta legislatívne problémy.

Mastercard predstavil svoju podporu kryptomenám

Spoločnosť Mastercard predstavila nový druh platobných kariet, ktoré sú prepojené s kryptomenami. Mastercard spolupracuje na tomto projekte so spoločnosťami Amber Group v Hongkongu, Bitkub v Thajsku a CoinJar v Austrálii. Platobné karty sa majú predstaviť na týchto trhoch už budúci rok.  

Deje sa tak prostredníctvom programu Mastercard Crypto Card Program, ktorého cieľom je podporovať zúčastnené fintech spoločnosti znížením prekážok vstupu, ako aj umožnením ich zapojenia do platobnej siete vznikajúceho priestoru kryptomien a digitálnych aktív.

„Keďže záujem a pozornosť narastajú zo všetkých strán, reálne aplikácie kryptomien teraz prevyšujú rámec špekulatívnych aplikácií,“ povedala pre portál FintechTimes výkonná viceprezidentka pre digitálne a rozvíjajúce sa partnerstvá a nové platobné toky spoločnosti Mastercard Rama Sridharová.

„V spolupráci s týmito partnermi, ktorí dodržiavajú rovnaké základné princípy ako Mastercard – že každá digitálna mena musí ponúkať stabilitu, súlad s predpismi a ochranu spotrebiteľa – Mastercard rozširuje možnosti kryptomien, aby ľuďom poskytol ešte väčší výber a flexibilitu v tom, ako platia,“ dodala.

Na digitálnej mene pracujú aj v Singapure

Singapurská centrálna banka skúma potenciál digitálnej meny centrálnej banky (central bank digital currency – CBDC). Iniciatíva s názvom Project Orchid sa zameriava na technologickú infraštruktúru a technické kompetencie potrebné na vydanie digitálneho singapurského dolára.

Počas SFF 2021 MAS zverejnila mená víťazov súťaže Global CBDC Challenge, ktorú spustil na začiatku tohto roka. Cieľom súťaže bolo nájsť inovatívne riešenia pre 12 problémov, ktoré sa podľa spoločnosti v súčasnosti nachádzajú v nástrojoch, distribúcii a infraštruktúre CBDC.

Zo stoviek spoločností MAS nakoniec vybrala 15 finalistov. Z nich na festivale oznámila troch víťazov. Prvým je nemecká spoločnosť Giesecke+Devrient, nasleduje francúzska reklamná spoločnosť Criteo a posledným výhercom bolo partnerstvo spoločnosti Visa a blockchain technologickej spoločnosti ConsenSys. Všetci traja výhercovia dostali po 50-tisíc dolárov v hotovosti.

„V súčasnosti v prípade digitálneho singapurského dolára neexistujú žiadne pre ani proti. V tejto technológii vidíme obrovský potenciál, no stále existujú viaceré prekážky, ktoré môžu predstavovať významné riziko,“ uviedol guvernér MAS Ravi Menon a dodal: „Napriek tomu budeme spolupracovať s partnermi, aby sme boli schopní vydávať digitálny singapurský dolár, ak sa tak v budúcnosti rozhodneme.“

Čína plánuje znížiť svoju uhlíkovú stopu

Čína ako najväčší producent oxidu uhličitého na svete plánuje zlepšiť svoje štandardy ekologického financovania, aby urýchlila svoju cestu k zníženiu svojej uhlíkovej stopy. Guvernér Čínskej ľudovej banky (PBOC) Yi Gang na festivale načrtol nové priority centrálnej banky na zvýšenie štandardov v oblasti zeleného financovania, teda financovania projektov s environmentálnymi výhodami.

Povedal, že PBOC zváži zavedenie povinných požiadaviek pre finančné inštitúcie na zverejňovanie informácií súvisiacich so životným prostredím a zvýši kapacitu na analýzu a riadenie environmentálnych a klimatických rizík.

Umožní tiež ľahší prístup pre medzinárodných investorov na čínsky trh so zeleným financovaním a bude pokračovať vo využívaní fintechu na podporu zeleného financovania. Cieľom krajiny je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu alebo nulové čisté emisie do roku 2060.

Najzaujímavejšie mená tohto ročníka

 • Vitalik Buterin – zakladateľ kryptomeny ethereum
 • Yi Gang – guvernér Čínskej ľudovej banky (PBOC)
 • François Villeroy – guvernér Francúzskej centrálnej banky
 • Ueli Maurer – švajčiarsky minister financií
 • Dan Schulman – prezident a CEO spoločnosti PayPal
 • Michael Miebach – CEO Mastercard
 • Al Kelly – CEO Visa
 • Anne Richardsová – CEO Fidelity International
 • Jürgen Klopp – tréner FC Liverpool
 • Kevin O’Leary – investor známy z TV relácie Shark Tank

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.1.2022 Redakcia FinReport

Cena nehnuteľností v roku 2021 rástla najrýchlejšie od veľkej finančnej krízy v roku 2008

Bývanie v roku 2021 rástlo rekordne rýchlo. Najrýchlejšie od realitnej krízy pred 14 rokmi. Nárast cien by sa v roku 2022 mal mierne ...

27.1.2022 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka rozbieha klimatický záťažový test

Európska centrálna banka (ECB) spustila dohľadový klimatický záťažový test na posúdenie pripravenosti bánk vyrovnať sa s finančnými a ...

27.1.2022 Roland Régely

Jeden z TOP finančných sprostredkovateľov je zrejme na predaj

Na trhu finančného sprostredkovania sa pravdepodobne schyľuje k veľkej transakcii. Podľa informácií českého portálu HN je na predaj jeden z ...

27.1.2022 Redakcia FinReport

Medzinárodný menový fond vyzval Salvádor, aby sa zriekol bitcoinu ako oficiálneho platidla

Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval stredoamerický Salvádor, aby kryptomene bitcoin zrušil štatút oficiálneho platidla, ktorý tu zaviedli ...

27.1.2022 Magdaléna Švančarková

Regulácia obsahu na internete: To, čo je nezákonné offline, musí byť nezákonné aj online

Online platformy by mali niesť zodpovednosť za svoje algoritmy, cielenie na deti a mládež bude zakázané, a používatelia by mali získať ...

27.1.2022 Redakcia FinReport

Zamestnanci, nezabudnite požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie

Zamestnanec, ktorý mal v roku 2021 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 15. februára tohto roka písomne ...

26.1.2022 Jana Schochmann

Juraj Fehervari: Keď je etika v podnikaní „zisková“

Z pohľadu finančného časopisu nás na spoločnosti Be Lenka, s. r. o., zaujal vysoký nárast zisku aj tržieb za predchádzajúci rok. Z ...

26.1.2022 Robert Juriš

O budúcnosti kryptomien rozhodnú politika, ekológia a projekty štátnych digitálnych mien

Niektoré krajiny kryptomeny vyslovene zbožňujú, pretože v nich vidia zdroj prospechu a svojej budúcej prosperity, no nie je ich veľa. O niečo ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Vďaka spolupráci Mastercard a Coinbase bude nakupovanie NFT oveľa jednoduchšie

Spolupráca spoločnosti Mastercard s jednou z najväčších kryptomenových búrz na svete Coinbase by mala priniesť ďalšie skvalitnenie ...

22.1.2022 Redakcia FinReport

Reťazec obchodných domov Walmart sa pripravuje na vstup do metaverza

Vyzerá to tak, že americká maloobchodná spoločnosť prevádzkujúca reťazec diskontných obchodných domov Walmart sa tiež rozhodla vstúpiť ...

21.1.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka chce zakázať ťažbu aj používanie kryptomien v krajine, a hodnota bitcoinu padá

Zdá sa, že Rusko sa zaradí ku krajinám, ktoré vytlačia kryptomeny na okraj finančného spektra a možno aj úplne. Vyplýva to z vyhlásení ...

20.1.2022 Naďa Černá

Ktorým kryptomenám sa v roku 2021 najviac darilo, a ktoré stratili na hodnote?

Rok 2021 bol veľmi úspešným rokom pre rozvoj kryptomien. Bolo to obdobie, keď sa zrak väčšiny investorov upieral na mocnejúci a zároveň ...

18.1.2022 Robert Juriš

Biznis s predplatenými kartami dokáže vygenerovať biliónové obraty

Hodnota celosvetovo uskutočnených transakcií prostredníctvom predplatených kariet v roku 2026 presiahne 4,1 bilióna dolárov. Tvrdí to ...

17.1.2022 Redakcia FinReport

Konzorcium amerických bánk prichádza s vlastnými stablecoinmi USDF

Štyri americké banky spojili svoje sily, aby spustili bankovú alternatívu k stablecoinom vydávaným nebankovými subjektmi. Konzorcium USDF ...

17.1.2022 Redakcia FinReport

Severokórejskí hekeri v roku 2021 ukradli digitálne aktíva za 400 miliónov dolárov

Severokórejskí kyberzločinci v minulom roku podnikli najmenej sedem zásadných kyberútokov, pri ktorých ukradli digitálne aktíva v hodnote ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

Klienti Slovenskej sporiteľne za mesiac nechali v e-shopoch viac ako 100 miliónov eur

Klienti Slovenskej sporiteľne v novembri a decembri 2021 po prvýkrát v histórii zrealizovali v e-shopoch viac ako milión platieb v objeme vyše ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

Startup Petal, ktorý pomáha ľuďom bez šance na úver, získal 140 miliónov na svoj rozvoj

Americkému startupu s kreditnými kartami Petal, ktorý sa zameriava najmä na mladých ľudí a na ľudí, ktorí majú problém so splnením ...

11.1.2022 Redakcia FinReport

Blíži sa koniec decentralizovaného bitcoinu? V rukách ho držia tí najbohatší

Menej ako 1 % spomedzi všetkých vlastníkov bitcoinov na svete vlastní takmer až tretinu zo všetkých týchto kryptopeňazí, ktoré sú v ...

Aplikácia

 1. 1.
  Juraj Fehervari: Keď je etika v podnikaní „zisková“
 2. 2.
  Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc
 3. 3.
  Cena nehnuteľností v roku 2021 rástla najrýchlejšie od veľkej finančnej krízy v roku 2008
 4. 4.
  Regulácia obsahu na internete: To, čo je nezákonné offline, musí byť nezákonné aj online
 5. 5.
  Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie