Hľadaj

Singapurský fintech festival 2022 ovládli digitálne meny centrálnych bánk – CBDC

Dominik Horváth FinTech Poslať

Aktuálny siedmy ročník Singapurského fintech festivalu (SFF), ktorý je najväčším fintech festivalom na svete, priniesol niekoľko zaujímavých noviniek. Hlavnou témou boli digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) a ich využitie pri retailových platbách. Návštevníci festivalu si dokonca mohli vyskúšať platby prostredníctvom účelovo viazanej meny PBM, ktorá predstavuje akýsi predstupeň CBDC. Rečníci sa venovali tiež princípom udržateľnosti ESG, Webu 3.0, vývoju stablecoinov a digitálnemu bankovníctvu v novej ére financií.

CBDC

Foto: Shutterstock a SFF

Čo je to Singapurský fintech festival

Singapurský fintech festival 2022 (SFF) organizovaný Centrálnou bankou Singapuru (Monetary Authority of Singapore – MAS) v spolupráci s asociáciou miestnych bánk je každoročne skvelou príležitosťou pre niektoré z najväčších svetových technologických firiem, bánk, fintech lídrov a regulátorov finančných trhov, aby predstavili svetu novinky v oblasti fintechu, blockchainu, spracovania dát a iných tém. 

V minulosti sa na festivale zúčastnili rôzne významné mená z oblasti financií a finančných technológií. Napríklad v roku 2018 mala príhovor súčasná prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Dva roky dozadu sa festivalu zúčastnili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates alebo CEO Googlu Sundar Pichai.

Tohtoročné podujatie sa skladalo až z 350 rôznych akcií a hostilo viac ako 850 rečníkov. Celkovo festival ponúkol viac ako 450 výstav a 25 medzinárodných pavilónov. Svoje zastúpenie tu malo viac ako 7-tisíc spoločností, vládnych agentúr, vzdelávacích inštitúcií a organizácií z viac ako 130 krajín sveta. Festival tento rok dokázal prekonať svoju historickú návštevnosť a prilákať viac ako 62-tisíc návštevníkov.

Singapur vs. Hongkong

Paradoxne v rovnakom čase sa konal v Hongkongu veľmi podobný festival s názvom FinTech Week. Prvý raz v histórii tieto dve podujatia súperili o to, komu sa podarí prilákať viac návštevníkov a rečníkov. Na podujatí v Hongkongu sa zúčastnilo približne 20-tisíc návštevníkov a viac ako 500 firiem. Singapur dlhodobo súperí s Hongkongom o titul finančného centra Ázie. Kým z historického pohľadu mal Hongkong vždy navrch, nedávne zmeny v samostatnosti mesta a následný odlev zahraničných firiem dnes výrazne podkopávajú jeho postavenie.

Paralelné festivaly postavili do centra pozornosti rozdielne postoje týchto dvoch miest k retailovému obchodovaniu s CBDC. Digitálna mena centrálnych bánk (Central Bank Digital Currency) predstavuje koncept, v ktorom centrálna banka, rovnako ako pri fiat mene, vydáva a zároveň pôsobí ako garant digitálnej meny. Tento typ meny sa celosvetovo čoraz viac dostáva do pozornosti, napríklad v Číne už dlhodobo beží skúšobná verzia e-jüanu. Hlavnou výhodou CBDC by malo byť odbúranie mnohých negatív bežných kryptomien, akými sú napríklad rizikovosť alebo volatilita.

Prevádzkový riaditeľ kryptomenovej burzy Crypto.com Eric Anziani povedal, že bude treba prejsť ešte dlhú cestu, aby bolo obchodovanie s CBDC jednoduchšie a dostupnejšie pre ľudí. „Môj názor je, že CBDC budú viac účelovo viazané na konkrétne prípady použitia,“ povedal s tým, že vládne experimenty v tomto priestore fungovali ako prostriedok na vzdelávanie verejnosti o digitálnych menách.

Dva pohľady na CBDC

Hongkong považuje legalizované retailové obchodovanie s CBDC za kľúč k opätovnému získaniu svojho postavenia finančného centra v postpandemickej ére. Naopak, predstavitelia Singapuru dali jasne najavo, že ich znepokojujú riziká spojené so špekulatívnym obchodovaním.

Hongkonské úrady na svojom festivale uviedli, že mesto plánuje legalizovať takéto obchody a preskúmať kótovanie fondov, ktorých podkladovým aktívom by boli práve CBDC. Hongkong okrem toho predstavil návrhy rozvoja odvetvia virtuálnych aktív a propagáciu mesta ako medzinárodného centra kryptomien.

Na druhej strane podpredseda vlády Singapuru a minister financií Lawrence Wong vo svojom hlavnom prejave zopakoval varovania centrálnej banky o rizikách spojených s obchodovaním s CBDC, najmä pre retailových investorov.

Positive

Partner témy

 

„Nemalo by byť pochýb o tom, že plne prijímame základné technológie CBDC a potenciál, ktorý majú na transformáciu finančných trhov. A to je dôvod, prečo v Singapure prijímame zdravú úroveň konštruktívnej paranoje. Nikdy nie sme úplne spokojní s aktuálnym stavom a snažíme sa robiť vždy všetko čo najlepšie,“ povedal.

Zatiaľ len na skúšku

Wong ďalej povedal, že pandémia koronavírusu bola významným katalyzátorom v úsilí o zavedenie CBDC a že Singapur „vždy hľadal spôsoby, ako využiť digitálne technológie na zefektívnenie a ďalšie zlepšenie obchodných procesov“. Odmietavý postoj Singapuru vychádza najmä z nedostatku dát a faktu, že CBDC sú stále pomerne nepreskúmaným fenoménom.

Napriek tomu Centrálna banka Singapuru dlhodobo premýšľa o zavedení účelovo viazanej digitálnej meny (PBM). Tá predstavuje akýsi medzistupeň vo vývoji CBDC. A práve na tohtoročnom festivale prišlo k jednému z prvých testovaní tohto nového konštruktu. Účastníci si mohli vyskúšať PBM na nákup potravín a nápojov.

Purpose Bound Money – PBM

Účelovo viazaná mena (Purpose Bound Money – PMB) je podľa MAS postavená na koncepte a schopnostiach programovateľných platieb, čo je automatické vykonávanie platieb po splnení vopred definovaných podmienok. PBM tak v sebe obsahujú jasný protokol, ktorý špecifikuje podmienky, za čo všetko je možné zaplatiť digitálnou menou. Kľúčovým aspektom je teda fakt, že takýmto typom meny nie je možné kupovať čokoľvek.  

„Táto skúšobná verzia poskytne obrovské príležitosti na vzdelávanie a pomôže rozvíjať finančnú infraštruktúru v Singapure,“ dodal Wong.

Zelená dohoda s Čínou

Okrem témy CBDC sa významná časť festivalu venovala princípom udržateľnosti (ESG) v novodobých financiách. Singapurská centrálna banka na festivale predstavila nové iniciatívy zamerané na rozšírenie spolupráce v oblasti zeleného financovania a prehĺbenie prepojenia kapitálového trhu s Čínou.

Krajiny sa dohodli na vytvorení jednotky s názvom Green Finance Taskforce, ktorá sa zameria na zintenzívnenie bilaterálnej spolupráce v oblasti zelených financií a uľahčí väčšie výmeny financií medzi verejným a súkromným sektorom. Pracovná skupina bude skúmať spoluprácu v oblastiach, ako sú štandardy a definície ekologického financovania, údaje a technológie umožňujúce podnecovať toky zeleného financovania a zlepšovať príležitosti na zelené investície v Číne a Singapure.

Fintech ceny roka

Na konci festivalu sa konalo tradičné odovzdávanie cien SFF Global Fintech Awards 2022. Ceny získalo celkovo 36 laureátov v deviatich rôznych kategóriách. Víťazi boli ocenení najmä za svoje inovatívne riešenia, ktoré umožňujú zrýchlenú digitalizáciu, inovácie a udržateľnosť vo finančnom odvetví.

Cenu pre najlepšiu globálnu firmu vo svete fintechu tento rok získal Mastercard za svoju kalkulačku počítajúcu karbónovú stopu pri platbách. Cenu za najlepšiu ázijskú fintech firmu si odniesla FlexM Pte. Ltd. za oživenie offline platobných maloobchodných digitálnych riešení počas pandémie koronavírusu. Cena pre fintech lídra patrí Andrewovi Gazalovi, CEO spoločnosti ESGTrend, ktorá sa zameriava na spracovávanie ESG dát, a cenu za najlepšieho fintech partnera dostal opäť Mastercard.

logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2025 Laura Lišková

NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí

Národná banka Slovenska predstavila nový zberateľský súbor strieborných euromincí, ktorý oslavuje bohatstvo slovenskej prírody. Set ...

25.4.2025 Michal Sobek

Rizikové e-shopy – ako ich spoznať a nenechať sa nachytať?

Nakupovanie cez e-shopy je veľmi pohodlné a jednoduché. Treba si však dávať pozor na podvodné e-shopy, ktoré chcú od vás len vylákať ...

25.4.2025 Tlačová správa VšZP

VšZP podporí pacientov odkázaných na výnimkovú liečbu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) potvrdzuje svoj záväzok k podpore pacientov odkázaných na výnimkovú liečbu. Najväčšia zdravotná ...

24.4.2025 Roland Régely

Novela o DPH zásadne zmenila zdaňovanie finančného lízingu

Od 1. januára 2025 nadobudla účinnosť novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá zásadne zmenila spôsob zdaňovania finančného ...

24.4.2025 Tlačová správa

Výrobný sektor čelí turbulentným časom. Situácia zdôrazňuje potrebu celoživotného vzdelávania

Transformácia globálnej ekonomiky, vplyv AI, ktorý sa prejavuje vo všetkých sférach života, hroziaca colná vojna. Žijeme v turbulentných ...

24.4.2025 Michal Sobek

Štát zvýši opatrovateľský príspevok o desiatky eur mesačne

Opatrovatelia a osobní asistenti by sa od júla tohto roka mohli dočkať vyššej finančnej podpory. O koľko sa zvýši opatrovateľský ...

18.3.2025 Redakcia FinReport

Finančné inštitúcie a najmä banky sa musia pripraviť na kvantovú počítačovú hrozbu

Ochrana finančných inštitúcií pred útokmi hekerov je jednou z kľúčových úloh, ktorá sa vyvíja v čase tak, ako sa vyvíjajú ...

16.3.2025 Redakcia FinReport

Ďalší dvaja manažéri skrachovanej spoločnosti Wirecard sú obvinení zo sprenevery

Nemecká prokuratúra obvinila ďalších dvoch vedúcich pracovníkov spoločnosti Wirecard z pochybenia vedúceho ku kolapsu poprednej fintech ...

11.3.2025 Redakcia FinReport

Práce na digitálnom dolári sa zastavili, digitálne euro zatiaľ pokračuje

Ešte pred dvomi rokmi platilo, že takmer všetky centrálne banky na svete viac či menej pracujú na vývoji vlastnej digitálnej meny. Dnes ...

3.3.2025 Redakcia FinReport

Top päť kryptoaktív s najväčším potenciálom v roku 2025

Kryptoburza BITmarkets zverejnila svoj zoznam Top 5 Game Changers pre rok 2025. Medzi kryptoaktívami s potenciálom priniesť najvýraznejšie zmeny ...

19.2.2025 Redakcia FinReport

Ťažiarom kryptomien sa darí, dosahujú impozantné zisky

Ťažba kryptomien je stále mimoriadne výnosným biznisom. V januári 2025 dosiahli celosvetové príjmy „baníkov“ približne 1,44 miliardy ...

18.2.2025 Redakcia FinReport

Hodnota bitcoinu má do troch rokov narásť na pol milióna dolárov

Preteky v tom, kto príde so smelšou predikciou rastu hodnoty bitcoinu, pokračujú. Bezprostredne po tom, ako najväčšia kryptomena na trhu ...

15.2.2025 Redakcia FinReport

Vo vlastníctve kryptomien vedú Argentínčania pred Brazílčanmi

Hoci už desaťročie platí, že transakcie v kryptomenách sa v najväčšom objeme realizujú v Spojených štátoch, z pohľadu zapojenia ...

13.2.2025 Redakcia FinReport

NBS upozorňuje na činnosť podozrivej kryptoplatformy

Národná banka Slovenska upozorňuje verejnosť na aktivity platformy LWEX Exchange, ktorá má ponúkať možnosť investovať do ...

9.2.2025 Redakcia FinReport

Slováci uprednostňujú platenie kartou, mobilom či hodinkami

Polovica Slovákov plánuje stráviť svoju zimnú dovolenku v horách. Takmer tri štvrtiny z nich chcú za tovary a služby platiť kartou, ...

8.2.2025 Redakcia FinReport

Hekeri za rok ukradli kryptomeny za 2,2 miliardy dolárov

Uplynulý rok bol náročný aj pre investorov do kryptomien. Nielen preto, že ich hodnota spočiatku stagnovala, neskôr klesala a rásť začala ...

4.2.2025 Redakcia FinReport

Salvádor sa kvôli pôžičke vzdal bitcoinu ako oficiálnej meny

Salvádor sa v roku 2021 stal prvým štátom na svete, ktorý začal používať bitcoin ako svoju oficiálnu menu. Dnes to však už neplatí. ...

3.2.2025 Redakcia FinReport

Česko si chce vytvoriť 7-miliardovú bitcoinovú rezervu

Donald Trump ešte pred svojím druhým nástupom do Bieleho domu vyhlásil, že plánuje nakúpiť tisíce bitcoinov, aby do budúcnosti v USA ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay