Singapurský fintech festival 2022 ovládli digitálne meny centrálnych bánk – CBDC
Aktuálny siedmy ročník Singapurského fintech festivalu (SFF), ktorý je najväčším fintech festivalom na svete, priniesol niekoľko zaujímavých noviniek. Hlavnou témou boli digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) a ich využitie pri retailových platbách. Návštevníci festivalu si dokonca mohli vyskúšať platby prostredníctvom účelovo viazanej meny PBM, ktorá predstavuje akýsi predstupeň CBDC. Rečníci sa venovali tiež princípom udržateľnosti ESG, Webu 3.0, vývoju stablecoinov a digitálnemu bankovníctvu v novej ére financií.

Foto: Shutterstock a SFF
Čo je to Singapurský fintech festival
Singapurský fintech festival 2022 (SFF) organizovaný Centrálnou bankou Singapuru (Monetary Authority of Singapore – MAS) v spolupráci s asociáciou miestnych bánk je každoročne skvelou príležitosťou pre niektoré z najväčších svetových technologických firiem, bánk, fintech lídrov a regulátorov finančných trhov, aby predstavili svetu novinky v oblasti fintechu, blockchainu, spracovania dát a iných tém.
V minulosti sa na festivale zúčastnili rôzne významné mená z oblasti financií a finančných technológií. Napríklad v roku 2018 mala príhovor súčasná prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Dva roky dozadu sa festivalu zúčastnili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates alebo CEO Googlu Sundar Pichai.
Tohtoročné podujatie sa skladalo až z 350 rôznych akcií a hostilo viac ako 850 rečníkov. Celkovo festival ponúkol viac ako 450 výstav a 25 medzinárodných pavilónov. Svoje zastúpenie tu malo viac ako 7-tisíc spoločností, vládnych agentúr, vzdelávacích inštitúcií a organizácií z viac ako 130 krajín sveta. Festival tento rok dokázal prekonať svoju historickú návštevnosť a prilákať viac ako 62-tisíc návštevníkov.
Singapur vs. Hongkong
Paradoxne v rovnakom čase sa konal v Hongkongu veľmi podobný festival s názvom FinTech Week. Prvý raz v histórii tieto dve podujatia súperili o to, komu sa podarí prilákať viac návštevníkov a rečníkov. Na podujatí v Hongkongu sa zúčastnilo približne 20-tisíc návštevníkov a viac ako 500 firiem. Singapur dlhodobo súperí s Hongkongom o titul finančného centra Ázie. Kým z historického pohľadu mal Hongkong vždy navrch, nedávne zmeny v samostatnosti mesta a následný odlev zahraničných firiem dnes výrazne podkopávajú jeho postavenie.
Paralelné festivaly postavili do centra pozornosti rozdielne postoje týchto dvoch miest k retailovému obchodovaniu s CBDC. Digitálna mena centrálnych bánk (Central Bank Digital Currency) predstavuje koncept, v ktorom centrálna banka, rovnako ako pri fiat mene, vydáva a zároveň pôsobí ako garant digitálnej meny. Tento typ meny sa celosvetovo čoraz viac dostáva do pozornosti, napríklad v Číne už dlhodobo beží skúšobná verzia e-jüanu. Hlavnou výhodou CBDC by malo byť odbúranie mnohých negatív bežných kryptomien, akými sú napríklad rizikovosť alebo volatilita.
Prevádzkový riaditeľ kryptomenovej burzy Crypto.com Eric Anziani povedal, že bude treba prejsť ešte dlhú cestu, aby bolo obchodovanie s CBDC jednoduchšie a dostupnejšie pre ľudí. „Môj názor je, že CBDC budú viac účelovo viazané na konkrétne prípady použitia,“ povedal s tým, že vládne experimenty v tomto priestore fungovali ako prostriedok na vzdelávanie verejnosti o digitálnych menách.
Dva pohľady na CBDC
Hongkong považuje legalizované retailové obchodovanie s CBDC za kľúč k opätovnému získaniu svojho postavenia finančného centra v postpandemickej ére. Naopak, predstavitelia Singapuru dali jasne najavo, že ich znepokojujú riziká spojené so špekulatívnym obchodovaním.
Hongkonské úrady na svojom festivale uviedli, že mesto plánuje legalizovať takéto obchody a preskúmať kótovanie fondov, ktorých podkladovým aktívom by boli práve CBDC. Hongkong okrem toho predstavil návrhy rozvoja odvetvia virtuálnych aktív a propagáciu mesta ako medzinárodného centra kryptomien.
Na druhej strane podpredseda vlády Singapuru a minister financií Lawrence Wong vo svojom hlavnom prejave zopakoval varovania centrálnej banky o rizikách spojených s obchodovaním s CBDC, najmä pre retailových investorov.
Partner témy
„Nemalo by byť pochýb o tom, že plne prijímame základné technológie CBDC a potenciál, ktorý majú na transformáciu finančných trhov. A to je dôvod, prečo v Singapure prijímame zdravú úroveň konštruktívnej paranoje. Nikdy nie sme úplne spokojní s aktuálnym stavom a snažíme sa robiť vždy všetko čo najlepšie,“ povedal.
Zatiaľ len na skúšku
Wong ďalej povedal, že pandémia koronavírusu bola významným katalyzátorom v úsilí o zavedenie CBDC a že Singapur „vždy hľadal spôsoby, ako využiť digitálne technológie na zefektívnenie a ďalšie zlepšenie obchodných procesov“. Odmietavý postoj Singapuru vychádza najmä z nedostatku dát a faktu, že CBDC sú stále pomerne nepreskúmaným fenoménom.
Napriek tomu Centrálna banka Singapuru dlhodobo premýšľa o zavedení účelovo viazanej digitálnej meny (PBM). Tá predstavuje akýsi medzistupeň vo vývoji CBDC. A práve na tohtoročnom festivale prišlo k jednému z prvých testovaní tohto nového konštruktu. Účastníci si mohli vyskúšať PBM na nákup potravín a nápojov.
Purpose Bound Money – PBM
Účelovo viazaná mena (Purpose Bound Money – PMB) je podľa MAS postavená na koncepte a schopnostiach programovateľných platieb, čo je automatické vykonávanie platieb po splnení vopred definovaných podmienok. PBM tak v sebe obsahujú jasný protokol, ktorý špecifikuje podmienky, za čo všetko je možné zaplatiť digitálnou menou. Kľúčovým aspektom je teda fakt, že takýmto typom meny nie je možné kupovať čokoľvek.
„Táto skúšobná verzia poskytne obrovské príležitosti na vzdelávanie a pomôže rozvíjať finančnú infraštruktúru v Singapure,“ dodal Wong.
Zelená dohoda s Čínou
Okrem témy CBDC sa významná časť festivalu venovala princípom udržateľnosti (ESG) v novodobých financiách. Singapurská centrálna banka na festivale predstavila nové iniciatívy zamerané na rozšírenie spolupráce v oblasti zeleného financovania a prehĺbenie prepojenia kapitálového trhu s Čínou.
Krajiny sa dohodli na vytvorení jednotky s názvom Green Finance Taskforce, ktorá sa zameria na zintenzívnenie bilaterálnej spolupráce v oblasti zelených financií a uľahčí väčšie výmeny financií medzi verejným a súkromným sektorom. Pracovná skupina bude skúmať spoluprácu v oblastiach, ako sú štandardy a definície ekologického financovania, údaje a technológie umožňujúce podnecovať toky zeleného financovania a zlepšovať príležitosti na zelené investície v Číne a Singapure.
Fintech ceny roka
Na konci festivalu sa konalo tradičné odovzdávanie cien SFF Global Fintech Awards 2022. Ceny získalo celkovo 36 laureátov v deviatich rôznych kategóriách. Víťazi boli ocenení najmä za svoje inovatívne riešenia, ktoré umožňujú zrýchlenú digitalizáciu, inovácie a udržateľnosť vo finančnom odvetví.
Cenu pre najlepšiu globálnu firmu vo svete fintechu tento rok získal Mastercard za svoju kalkulačku počítajúcu karbónovú stopu pri platbách. Cenu za najlepšiu ázijskú fintech firmu si odniesla FlexM Pte. Ltd. za oživenie offline platobných maloobchodných digitálnych riešení počas pandémie koronavírusu. Cena pre fintech lídra patrí Andrewovi Gazalovi, CEO spoločnosti ESGTrend, ktorá sa zameriava na spracovávanie ESG dát, a cenu za najlepšieho fintech partnera dostal opäť Mastercard.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štátny smútok za pápeža Františka prinesie obmedzenia. Budú v sobotu otvorené obchody?
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Rizikové e-shopy – ako ich spoznať a nenechať sa nachytať?
- 5.NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí