Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Singapurský fintech festival 2022 ovládli digitálne meny centrálnych bánk – CBDC

Dominik Horváth FinTech
SK
EN
Poslať

Aktuálny siedmy ročník Singapurského fintech festivalu (SFF), ktorý je najväčším fintech festivalom na svete, priniesol niekoľko zaujímavých noviniek. Hlavnou témou boli digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) a ich využitie pri retailových platbách. Návštevníci festivalu si dokonca mohli vyskúšať platby prostredníctvom účelovo viazanej meny PBM, ktorá predstavuje akýsi predstupeň CBDC. Rečníci sa venovali tiež princípom udržateľnosti ESG, Webu 3.0, vývoju stablecoinov a digitálnemu bankovníctvu v novej ére financií.

image

Foto: Shutterstock a SFF

Čo je to Singapurský fintech festival

Singapurský fintech festival 2022 (SFF) organizovaný Centrálnou bankou Singapuru (Monetary Authority of Singapore – MAS) v spolupráci s asociáciou miestnych bánk je každoročne skvelou príležitosťou pre niektoré z najväčších svetových technologických firiem, bánk, fintech lídrov a regulátorov finančných trhov, aby predstavili svetu novinky v oblasti fintechu, blockchainu, spracovania dát a iných tém. 

V minulosti sa na festivale zúčastnili rôzne významné mená z oblasti financií a finančných technológií. Napríklad v roku 2018 mala príhovor súčasná prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Dva roky dozadu sa festivalu zúčastnili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates alebo CEO Googlu Sundar Pichai.

Tohtoročné podujatie sa skladalo až z 350 rôznych akcií a hostilo viac ako 850 rečníkov. Celkovo festival ponúkol viac ako 450 výstav a 25 medzinárodných pavilónov. Svoje zastúpenie tu malo viac ako 7-tisíc spoločností, vládnych agentúr, vzdelávacích inštitúcií a organizácií z viac ako 130 krajín sveta. Festival tento rok dokázal prekonať svoju historickú návštevnosť a prilákať viac ako 62-tisíc návštevníkov.

Singapur vs. Hongkong

Paradoxne v rovnakom čase sa konal v Hongkongu veľmi podobný festival s názvom FinTech Week. Prvý raz v histórii tieto dve podujatia súperili o to, komu sa podarí prilákať viac návštevníkov a rečníkov. Na podujatí v Hongkongu sa zúčastnilo približne 20-tisíc návštevníkov a viac ako 500 firiem. Singapur dlhodobo súperí s Hongkongom o titul finančného centra Ázie. Kým z historického pohľadu mal Hongkong vždy navrch, nedávne zmeny v samostatnosti mesta a následný odlev zahraničných firiem dnes výrazne podkopávajú jeho postavenie.

Paralelné festivaly postavili do centra pozornosti rozdielne postoje týchto dvoch miest k retailovému obchodovaniu s CBDC. Digitálna mena centrálnych bánk (Central Bank Digital Currency) predstavuje koncept, v ktorom centrálna banka, rovnako ako pri fiat mene, vydáva a zároveň pôsobí ako garant digitálnej meny. Tento typ meny sa celosvetovo čoraz viac dostáva do pozornosti, napríklad v Číne už dlhodobo beží skúšobná verzia e-jüanu. Hlavnou výhodou CBDC by malo byť odbúranie mnohých negatív bežných kryptomien, akými sú napríklad rizikovosť alebo volatilita.

Prevádzkový riaditeľ kryptomenovej burzy Crypto.com Eric Anziani povedal, že bude treba prejsť ešte dlhú cestu, aby bolo obchodovanie s CBDC jednoduchšie a dostupnejšie pre ľudí. „Môj názor je, že CBDC budú viac účelovo viazané na konkrétne prípady použitia,“ povedal s tým, že vládne experimenty v tomto priestore fungovali ako prostriedok na vzdelávanie verejnosti o digitálnych menách.

Dva pohľady na CBDC

Hongkong považuje legalizované retailové obchodovanie s CBDC za kľúč k opätovnému získaniu svojho postavenia finančného centra v postpandemickej ére. Naopak, predstavitelia Singapuru dali jasne najavo, že ich znepokojujú riziká spojené so špekulatívnym obchodovaním.

Hongkonské úrady na svojom festivale uviedli, že mesto plánuje legalizovať takéto obchody a preskúmať kótovanie fondov, ktorých podkladovým aktívom by boli práve CBDC. Hongkong okrem toho predstavil návrhy rozvoja odvetvia virtuálnych aktív a propagáciu mesta ako medzinárodného centra kryptomien.

Na druhej strane podpredseda vlády Singapuru a minister financií Lawrence Wong vo svojom hlavnom prejave zopakoval varovania centrálnej banky o rizikách spojených s obchodovaním s CBDC, najmä pre retailových investorov.

Positive

Partner témy

 

„Nemalo by byť pochýb o tom, že plne prijímame základné technológie CBDC a potenciál, ktorý majú na transformáciu finančných trhov. A to je dôvod, prečo v Singapure prijímame zdravú úroveň konštruktívnej paranoje. Nikdy nie sme úplne spokojní s aktuálnym stavom a snažíme sa robiť vždy všetko čo najlepšie,“ povedal.

Zatiaľ len na skúšku

Wong ďalej povedal, že pandémia koronavírusu bola významným katalyzátorom v úsilí o zavedenie CBDC a že Singapur „vždy hľadal spôsoby, ako využiť digitálne technológie na zefektívnenie a ďalšie zlepšenie obchodných procesov“. Odmietavý postoj Singapuru vychádza najmä z nedostatku dát a faktu, že CBDC sú stále pomerne nepreskúmaným fenoménom.

Napriek tomu Centrálna banka Singapuru dlhodobo premýšľa o zavedení účelovo viazanej digitálnej meny (PBM). Tá predstavuje akýsi medzistupeň vo vývoji CBDC. A práve na tohtoročnom festivale prišlo k jednému z prvých testovaní tohto nového konštruktu. Účastníci si mohli vyskúšať PBM na nákup potravín a nápojov.

Purpose Bound Money – PBM

Účelovo viazaná mena (Purpose Bound Money – PMB) je podľa MAS postavená na koncepte a schopnostiach programovateľných platieb, čo je automatické vykonávanie platieb po splnení vopred definovaných podmienok. PBM tak v sebe obsahujú jasný protokol, ktorý špecifikuje podmienky, za čo všetko je možné zaplatiť digitálnou menou. Kľúčovým aspektom je teda fakt, že takýmto typom meny nie je možné kupovať čokoľvek.  

„Táto skúšobná verzia poskytne obrovské príležitosti na vzdelávanie a pomôže rozvíjať finančnú infraštruktúru v Singapure,“ dodal Wong.

Zelená dohoda s Čínou

Okrem témy CBDC sa významná časť festivalu venovala princípom udržateľnosti (ESG) v novodobých financiách. Singapurská centrálna banka na festivale predstavila nové iniciatívy zamerané na rozšírenie spolupráce v oblasti zeleného financovania a prehĺbenie prepojenia kapitálového trhu s Čínou.

Krajiny sa dohodli na vytvorení jednotky s názvom Green Finance Taskforce, ktorá sa zameria na zintenzívnenie bilaterálnej spolupráce v oblasti zelených financií a uľahčí väčšie výmeny financií medzi verejným a súkromným sektorom. Pracovná skupina bude skúmať spoluprácu v oblastiach, ako sú štandardy a definície ekologického financovania, údaje a technológie umožňujúce podnecovať toky zeleného financovania a zlepšovať príležitosti na zelené investície v Číne a Singapure.

Fintech ceny roka

Na konci festivalu sa konalo tradičné odovzdávanie cien SFF Global Fintech Awards 2022. Ceny získalo celkovo 36 laureátov v deviatich rôznych kategóriách. Víťazi boli ocenení najmä za svoje inovatívne riešenia, ktoré umožňujú zrýchlenú digitalizáciu, inovácie a udržateľnosť vo finančnom odvetví.

Cenu pre najlepšiu globálnu firmu vo svete fintechu tento rok získal Mastercard za svoju kalkulačku počítajúcu karbónovú stopu pri platbách. Cenu za najlepšiu ázijskú fintech firmu si odniesla FlexM Pte. Ltd. za oživenie offline platobných maloobchodných digitálnych riešení počas pandémie koronavírusu. Cena pre fintech lídra patrí Andrewovi Gazalovi, CEO spoločnosti ESGTrend, ktorá sa zameriava na spracovávanie ESG dát, a cenu za najlepšieho fintech partnera dostal opäť Mastercard.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
4.12.2022 Redakcia FinReport

Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov

Nová štúdia od spoločnosti Juniper Research uvádza, že globálna transakčná hodnota trhu platieb B2B v roku 2027 presiahne 111 biliónov ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi

Trh s tabletmi sa prepadáva. Po mimoriadne úspešných pandemických rokoch 2020 a 2021 sa tomuto segmentu prestáva dariť a obchod s nimi sa ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Top 10 rád, ako nakupovať vianočné darčeky v čase rekordnej inflácie

Vianoce by mali byť časom radosti, pokoja a rodinných tradícií, ale zároveň sú aj obdobím zvýšených výdavkov. V tomto roku to kvôli ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti

Najlepšie hospodárske výsledky za tretí štvrťrok tohto roku zverejnili finančné a spotrebiteľské spoločnosti. Z pohľadu výnosov sú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce

O niektorých zmenách a usmerneniach, ktoré prináša posledná verzia Zákonníka práce sme už písali. Legislatívna úprava však okrem ...

1.12.2022 Magdaléna Švančarková

Faktúry online prišli o údaje svojich používateľov. Tí majú nárok na náhradu škody

Poskytovateľ online faktúr pre zákazníkov, služba Faktúry online, stratila údaje všetkých svojich klientov. Podľa informácií z webovej ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

28.11.2022 Redakcia FinReport

Najobchodovanejšou kryptomenou v uplynulom mesiaci nebol bitcoin ani ethereum, ale tether

Po slabom septembri sa obchodovanie s kryptomenami v októbri 2022 opäť rozbehlo. Objem obchodov s tetherom a eteheremom sa zdvojnásobil a objem ...

28.11.2022 Redakcia FinReport

Rada EÚ prijala nariadenie o digitálnej finančnej odolnosti

Európska únia vzhľadom na čoraz väčšie riziká kybernetických útokov posilňuje IT bezpečnosť finančných subjektov, ako sú banky, ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

V Estónsku zatkli dvoch kryptopodvodníkov. Oklamali státisíce ľudí a pripravili ich o 575 miliónov dolárov

Polícia v Estónsku zatkla dvoch mužov obvinených z podvodov s kryptomenami a prania špinavých peňazí. Podvodníci vytvorili Ponziho schému a ...

22.11.2022 Martin Jamnický

John Ray: Skrachovaná kryptoburza FTX dlhuje veriteľom 3,1 miliardy dolárov

Kryptoburza FTX skolabovala a v súčasnosti má nové vedenie. Jej nový šéf, inak krízový manažér John Ray sa v situácii rýchlo ...

15.11.2022 Redakcia FinReport

Analýza bankových dát v INOLab-e pomôže odhadnúť, ktorý klient zlyhá pri splácaní úveru

Pred dvomi rokmi sa Národná banka Slovenska a Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) v Bratislave dohodli ...

14.11.2022 Martin Jamnický

Elon Musk chce premeniť Twitter na „aplikáciu všetkého“ podľa vzoru čínskej WeChat

Okamžitou výpoveďou pre manažérske špičky Twitteru, prepustením polovice zamestnancov, spoplatnením služieb a vystrašením používateľov ...

12.11.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka používa virtuálnu realitu na učenie stredoškolákov finančnej gramotnosti

Raper Ego, špeciálna aplikácia, virtuálna realita a množstvo informácií v podobe zážitku. To všetko využíva Tatra banka na to, aby ...

11.11.2022 Naďa Černá

Kryptoburza FTX čelí bankrotu a kryptomeny padajú spolu s ňou

Kryptomeny zažívajú veľmi náročné obdobie. Posledné mesiace ich hodnota klesala najmä kvôli vysokej inflácii a nepokojom vo svete. ...

10.11.2022 Martin Jamnický

Bitcoin klesol pod hranicu 16-tisíc dolárov. Ako prví ho opustili investiční turisti

Keď sa hovorí o poklese záujmu investorov o kryptomeny, spomína sa najmä bitcoin. Niet divu, veď je to najhodnotnejšia z kryptomien, ktorá ...

9.11.2022 Redakcia FinReport

Kryptomenová burza Binance je už aj na Slovensku. Chce podporiť lokálne startupy a vzdelávanie

Kryptomenový gigant Binance po novom pôsobí aj na slovenskom trhu. Úlohou kryptoburzy je podpora lokálnych startupov a zameranie sa na ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 4. 4.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 5. 5.
  Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union