Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Singapurský fintech festival 2022 ovládli digitálne meny centrálnych bánk – CBDC

Dominik Horváth FinTech Poslať

Aktuálny siedmy ročník Singapurského fintech festivalu (SFF), ktorý je najväčším fintech festivalom na svete, priniesol niekoľko zaujímavých noviniek. Hlavnou témou boli digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) a ich využitie pri retailových platbách. Návštevníci festivalu si dokonca mohli vyskúšať platby prostredníctvom účelovo viazanej meny PBM, ktorá predstavuje akýsi predstupeň CBDC. Rečníci sa venovali tiež princípom udržateľnosti ESG, Webu 3.0, vývoju stablecoinov a digitálnemu bankovníctvu v novej ére financií.

CBDC

Foto: Shutterstock a SFF

Čo je to Singapurský fintech festival

Singapurský fintech festival 2022 (SFF) organizovaný Centrálnou bankou Singapuru (Monetary Authority of Singapore – MAS) v spolupráci s asociáciou miestnych bánk je každoročne skvelou príležitosťou pre niektoré z najväčších svetových technologických firiem, bánk, fintech lídrov a regulátorov finančných trhov, aby predstavili svetu novinky v oblasti fintechu, blockchainu, spracovania dát a iných tém. 

V minulosti sa na festivale zúčastnili rôzne významné mená z oblasti financií a finančných technológií. Napríklad v roku 2018 mala príhovor súčasná prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Dva roky dozadu sa festivalu zúčastnili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates alebo CEO Googlu Sundar Pichai.

Tohtoročné podujatie sa skladalo až z 350 rôznych akcií a hostilo viac ako 850 rečníkov. Celkovo festival ponúkol viac ako 450 výstav a 25 medzinárodných pavilónov. Svoje zastúpenie tu malo viac ako 7-tisíc spoločností, vládnych agentúr, vzdelávacích inštitúcií a organizácií z viac ako 130 krajín sveta. Festival tento rok dokázal prekonať svoju historickú návštevnosť a prilákať viac ako 62-tisíc návštevníkov.

Singapur vs. Hongkong

Paradoxne v rovnakom čase sa konal v Hongkongu veľmi podobný festival s názvom FinTech Week. Prvý raz v histórii tieto dve podujatia súperili o to, komu sa podarí prilákať viac návštevníkov a rečníkov. Na podujatí v Hongkongu sa zúčastnilo približne 20-tisíc návštevníkov a viac ako 500 firiem. Singapur dlhodobo súperí s Hongkongom o titul finančného centra Ázie. Kým z historického pohľadu mal Hongkong vždy navrch, nedávne zmeny v samostatnosti mesta a následný odlev zahraničných firiem dnes výrazne podkopávajú jeho postavenie.

Paralelné festivaly postavili do centra pozornosti rozdielne postoje týchto dvoch miest k retailovému obchodovaniu s CBDC. Digitálna mena centrálnych bánk (Central Bank Digital Currency) predstavuje koncept, v ktorom centrálna banka, rovnako ako pri fiat mene, vydáva a zároveň pôsobí ako garant digitálnej meny. Tento typ meny sa celosvetovo čoraz viac dostáva do pozornosti, napríklad v Číne už dlhodobo beží skúšobná verzia e-jüanu. Hlavnou výhodou CBDC by malo byť odbúranie mnohých negatív bežných kryptomien, akými sú napríklad rizikovosť alebo volatilita.

Prevádzkový riaditeľ kryptomenovej burzy Crypto.com Eric Anziani povedal, že bude treba prejsť ešte dlhú cestu, aby bolo obchodovanie s CBDC jednoduchšie a dostupnejšie pre ľudí. „Môj názor je, že CBDC budú viac účelovo viazané na konkrétne prípady použitia,“ povedal s tým, že vládne experimenty v tomto priestore fungovali ako prostriedok na vzdelávanie verejnosti o digitálnych menách.

Dva pohľady na CBDC

Hongkong považuje legalizované retailové obchodovanie s CBDC za kľúč k opätovnému získaniu svojho postavenia finančného centra v postpandemickej ére. Naopak, predstavitelia Singapuru dali jasne najavo, že ich znepokojujú riziká spojené so špekulatívnym obchodovaním.

Hongkonské úrady na svojom festivale uviedli, že mesto plánuje legalizovať takéto obchody a preskúmať kótovanie fondov, ktorých podkladovým aktívom by boli práve CBDC. Hongkong okrem toho predstavil návrhy rozvoja odvetvia virtuálnych aktív a propagáciu mesta ako medzinárodného centra kryptomien.

Na druhej strane podpredseda vlády Singapuru a minister financií Lawrence Wong vo svojom hlavnom prejave zopakoval varovania centrálnej banky o rizikách spojených s obchodovaním s CBDC, najmä pre retailových investorov.

Positive

Partner témy

 

„Nemalo by byť pochýb o tom, že plne prijímame základné technológie CBDC a potenciál, ktorý majú na transformáciu finančných trhov. A to je dôvod, prečo v Singapure prijímame zdravú úroveň konštruktívnej paranoje. Nikdy nie sme úplne spokojní s aktuálnym stavom a snažíme sa robiť vždy všetko čo najlepšie,“ povedal.

Zatiaľ len na skúšku

Wong ďalej povedal, že pandémia koronavírusu bola významným katalyzátorom v úsilí o zavedenie CBDC a že Singapur „vždy hľadal spôsoby, ako využiť digitálne technológie na zefektívnenie a ďalšie zlepšenie obchodných procesov“. Odmietavý postoj Singapuru vychádza najmä z nedostatku dát a faktu, že CBDC sú stále pomerne nepreskúmaným fenoménom.

Napriek tomu Centrálna banka Singapuru dlhodobo premýšľa o zavedení účelovo viazanej digitálnej meny (PBM). Tá predstavuje akýsi medzistupeň vo vývoji CBDC. A práve na tohtoročnom festivale prišlo k jednému z prvých testovaní tohto nového konštruktu. Účastníci si mohli vyskúšať PBM na nákup potravín a nápojov.

Purpose Bound Money – PBM

Účelovo viazaná mena (Purpose Bound Money – PMB) je podľa MAS postavená na koncepte a schopnostiach programovateľných platieb, čo je automatické vykonávanie platieb po splnení vopred definovaných podmienok. PBM tak v sebe obsahujú jasný protokol, ktorý špecifikuje podmienky, za čo všetko je možné zaplatiť digitálnou menou. Kľúčovým aspektom je teda fakt, že takýmto typom meny nie je možné kupovať čokoľvek.  

„Táto skúšobná verzia poskytne obrovské príležitosti na vzdelávanie a pomôže rozvíjať finančnú infraštruktúru v Singapure,“ dodal Wong.

Zelená dohoda s Čínou

Okrem témy CBDC sa významná časť festivalu venovala princípom udržateľnosti (ESG) v novodobých financiách. Singapurská centrálna banka na festivale predstavila nové iniciatívy zamerané na rozšírenie spolupráce v oblasti zeleného financovania a prehĺbenie prepojenia kapitálového trhu s Čínou.

Krajiny sa dohodli na vytvorení jednotky s názvom Green Finance Taskforce, ktorá sa zameria na zintenzívnenie bilaterálnej spolupráce v oblasti zelených financií a uľahčí väčšie výmeny financií medzi verejným a súkromným sektorom. Pracovná skupina bude skúmať spoluprácu v oblastiach, ako sú štandardy a definície ekologického financovania, údaje a technológie umožňujúce podnecovať toky zeleného financovania a zlepšovať príležitosti na zelené investície v Číne a Singapure.

Fintech ceny roka

Na konci festivalu sa konalo tradičné odovzdávanie cien SFF Global Fintech Awards 2022. Ceny získalo celkovo 36 laureátov v deviatich rôznych kategóriách. Víťazi boli ocenení najmä za svoje inovatívne riešenia, ktoré umožňujú zrýchlenú digitalizáciu, inovácie a udržateľnosť vo finančnom odvetví.

Cenu pre najlepšiu globálnu firmu vo svete fintechu tento rok získal Mastercard za svoju kalkulačku počítajúcu karbónovú stopu pri platbách. Cenu za najlepšiu ázijskú fintech firmu si odniesla FlexM Pte. Ltd. za oživenie offline platobných maloobchodných digitálnych riešení počas pandémie koronavírusu. Cena pre fintech lídra patrí Andrewovi Gazalovi, CEO spoločnosti ESGTrend, ktorá sa zameriava na spracovávanie ESG dát, a cenu za najlepšieho fintech partnera dostal opäť Mastercard.

logo
Prečítajte si tiež:
11.12.2023 Redakcia FinReport

Budúcou šéfkou Európskej investičnej banky sa má stať Španielka Nadia Calviñová

Novou prezidentkou Európskej investičnej banky sa zrejme stane španielska ministerka hospodárstva Nadia Calviñová. Ak bude jej nástup do ...

11.12.2023 Martin Jamnický

Fitch reaguje na zhoršenie stavu verejných financií Slovenska znížením ratingu na A-

Prvá z veľkej trojky ratingových agentúr „nepodržala“ Slovensku jeho hodnotenie z minulosti, ale mu ho znížila o jeden stupeň. ...

11.12.2023 Zuzana Fryč

Ktoré poisťovne poistia nehnuteľnosti aj v záplavových oblastiach?

Aj počas tohto roka Slovensko neraz zasiahli intenzívne dažde často spojené s krupobitím, ktoré spôsobili povodne a napáchali tak rozsiahle ...

11.12.2023 Redakcia FinReport

Priemysel je vďaka výrobe automobilov opäť v plusových číslach

Slovenský priemysel sa po mesiaci opäť vrátil do plusových čísiel. Nahor o 12 % ho potiahla najmä vyššia kľúčová výroba motorových ...

11.12.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa prijala viac ako 13,5-tisíc žiadostí pre predčasný dôchodok

Počet žiadostí o predčasný dôchodok ku koncu tohto roka stále narastá. Sociálna poisťovňa preto ponechá predĺžené otváracie hodiny ...

11.12.2023 Redakcia FinReport

Zahrejme dieťatko v humanitárnej kríze

Vysídľovanie, prudko rastúca podvýživa, vojnové konflikty a katastrofy spôsobili, že humanitárnu pomoc dnes potrebuje najviac detí od 2. ...

11.12.2023 Robert Juriš

Ťažba bitcoinu prispieva k tvorbe skleníkového efektu a vedie ku globálnemu otepľovaniu

Ešte pred dvomi rokmi bola najväčšou veľmocou na svete zameranou na ťažbu kryptomien Čína. Po zákaze tejto činnosti v krajine došlo k ...

10.12.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Toto je 8 kľúčových očakávaní majiteľov e-shopov

Jednoduchosť, flexibilita, moderný vzhľad, rýchle načítanie, výhodná cena, spoľahlivosť, aktívna komunikácia s poskytovateľom a vývoj ...

4.12.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin pokoril hranicu 40-tisíc dolárov za token a jeho cena stále stúpa

Predpokladané znižovanie kľúčových úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti ako aj už ohlásené schválenie prvých bitcoinových ETF ...

3.12.2023 Redakcia FinReport

HSBC je prvou bankou na svete, ktorá ponúka tokenizované zlato

Britská spoločnosť HSBC poskytujúca bankové a finančné služby vyvinula platformu, ktorá využíva technológiu distribuovanej účtovnej ...

1.12.2023 Robert Juriš

Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo

Kauza kryptomenovej burzy Binance, ktorá čelí obžalobe z prania špinavých peňazí a nepovoleného predaja cenných papierov, naberá nový ...

29.11.2023 Redakcia FinReport

Tri najväčšie kryptoburzy na svete čelia žalobám za vážne porušovanie zákonov

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) podala žalobu na kryptomenovú burzu Kraken. Obvinila ju z toho, že pri obchodovaní s ...

25.11.2023 Redakcia FinReport

Hodnota decentralizovaných financií sa medziročne znížila o tretinu na menej ako 40 miliárd dolárov

Celková hodnota zamknutá decentralizovaných financií klesá. Za posledný rok sa znížila o 28 %, keď spadla na aktuálnu úroveň 38,5 ...

23.11.2023 Martin Jamnický

Analýza: Banky sa boja o svoju budúcnosť, preto nakupujú podiely vo fintech spoločnostiach

Takmer polovica všetkých bánk na svete sa snaží kúpiť väčšinové podiely vo firmách zaoberajúcich sa finančnými technológiami. ...

21.11.2023 Redakcia FinReport

Skupina G7 odsúhlasila kódex pre využívanie pokročilej umelej inteligencie

Skupina siedmich priemyselných krajín združenia G7 odsúhlasila kódex správania sa pre spoločnosti vyvíjajúce pokročilé systémy umelej ...

12.11.2023 Redakcia FinReport

Spoločnosť EPI, konkurent Visa a Mastercard, vyvíja digitálnu peňaženku wero

Spoločnosť European Payments Initiative (EPI), ktorá bola pôvodne založená s cieľom vybudovať konkurenta spoločnostiam Mastercard a Visa v ...

11.11.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Sedem z desiatich Slovákov platí prostredníctvom smartfónu

Pohodlie domova a nákupy na internete. To je kombinácia, ktorú v posledných rokoch volí čoraz viac ľudí. Online nakupuje 9 z 10 Slovákov, ...

9.11.2023 Redakcia FinReport

Kryptomenová známka nepatrí na list, ale do digitálnej peňaženky

Hoci záujem investorov o NFT (Non-fungible tokens) postupne ochabuje, stále sa ešte objavujú nové a nové aktivity smerujúce k pozdvihnutiu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay