Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Satoshi Nakamoto: Jeho meno pozná každý, kto sa zaujíma o kryptomeny. Nikto však nevie, kto to v skutočnosti je

Dominik Horváth FinTech Poslať

Satoshi Nakamoto je meno, ktoré poznajú všetci fanúšikovia kryptomien. Nakamoto údajne položil základy fungovania kryptomien tak, ako ich poznáme dnes, a jeho najväčším úspechom je bitcoin. Napriek tomu dodnes nikto nevie, kto sa skrýva pod týmto pseudonymom.

Satoshi Nakamoto

Foto: Shutterstock

Je to jeden človek alebo tím ľudí?

Viacerí odborníci si myslia, že Satoshi Nakamoto je tím ľudí, niektorí zase, že ide o jedného génia. „Otec bitoinu“ však už dlhé roky mlčí. Posledný príspevok na sociálne siete pridal v roku 2011 a o jeho identite sa vedie urputná diskusia.

Z času na čas sa vynorí nová teória, ale ani jedna sa zatiaľ nepotvrdila. Bitcoin napriek tomu zažíva obrovský nárast popularity a ceny. Podľa niektorých téz Nakamoto vlastní viac ako milión bitcoinov, čo by z neho robilo pri súčasných cenách kryptomeny tajného miliardára s majetkom vyše 35 miliárd dolárov.

Začiatky bitcoinu

Osoba či skupina vystupujúca ako Nakamoto kedysi prezradila, že na písaní kódu pre bitcoin začala pracovať začiatkom roka 2007. V auguste 2008 bol zaregistrovaný názov domény bitcoin.org, na ktorej vznikla prvá webová stránka bitcoinov. Neskôr v októbri pod menom Nakamoto vyšla vedecká práca s názvom Bitcoin: systém peer-to-peer elektronickej hotovosti, ktorá predstavila základné princípy fungovania kryptomien.

Prijímateľom prvej bitcoinovej transakcie bol fanúšik kryptomien Hal Finney, ktorý v roku 2004 vytvoril prvý opakovane použiteľný systém proof-of-work, na ktorom funguje v súčasnosti niekoľko kryptomien. Finney získal od Nakamota desať bitcoinov. Ďalšími priaznivcami raných kryptomien, ktorí dostali jedny z prvých bitcoinov, boli Wei Dai a Nick Szabo. V roku 2010 došlo k prvej známej komerčnej transakcii využívajúcej bitcoin, keď programátor Laszlo Hanyecz kúpil dve pizze od spoločnosti Papa John za 10-tisíc bitcoinov.

Nakamoto pokračoval v spolupráci s ostatnými vývojármi na vylepšovaní bitcoinového softvéru až do polovice roku 2010, pričom všetky úpravy vykonával sám. Potom dal kontrolu nad úložiskom zdrojového kódu Gavinovi Andresenovi, ktorý previedol niekoľko príbuzných domén na rôznych významných členov komunity bitcoinov. Poslednýkrát sa Nakamoto ozval 23. apríla 2011, poslal e-mail na rozlúčku jednému vývojárovi bitcoinov, v ktorom napísal: „Prešiel som k iným veciam,“ a ubezpečil ho, že budúcnosť bitcoinu je „v dobrých rukách“. Odvtedy sa neozval. 

Neznáma identita

Nakamoto nikdy nezverejnil osobné informácie, občas však na svojich stránkach poskytol komentár k bankovníctvu a menovej politike. Na svojom profile Nakamoto tvrdil, že je 37-ročný muž, ktorý žije v Japonsku. Viacerí odborníci si však myslia, že nie je Japonec, pretože používal angličtinu na vynikajúcej úrovni.

Viacerí experti zo sveta kryptomien sa domnievajú, že Nakamoto môže byť tímom ľudí. Napríklad bezpečnostný analytik Dan Kaminsky tvrdil, že Nakamoto môže byť buď „tím ľudí“, alebo „jeden génius“. Laszlo Hanyecz, vývojár, ktorý poslal e-mail Nakamotovi, mal pocit, že kód bol príliš dobre navrhnutý na to, aby ho vytvoril jeden človek. John McAfee tvrdil, že Nakamoto je „tímom jedenástich ľudí“ a Gavin Andresen o Nakamotovom kóde uviedol: „Bol to vynikajúci programátor, ale kód mal aj chyby.

Používanie britskej angličtiny v komentároch k zdrojovým kódom a v príspevkoch na fóre viedli k špekuláciám, že Nakamoto, alebo aspoň jeden jednotlivec v jeho tíme, má britské korene.

Stefan Thomas, švajčiarsky softvérový inžinier a aktívny člen komunity, vytvoril graf, ktorý sleduje čas zverejnenia Nakamotových príspevkov na fóre o bitcoinoch. Z grafu vychádza, že medzi 5. a 11. hodinou greenwichského času Nakamoto nepridával takmer žiadne príspevky. Je to čas medzi 14. a 20. hodinou japonského štandardného času, čo len viac podporilo dohady, že Nakamoto v skutočnosti nežije v Japonsku.

Najpravdepodobnejší adepti

Vedie sa dlhoročná diskusia o tom, kto by sa mohol skrývať za pseudonymom Nakamoto. Z času na čas sa na titulkoch objaví nová hypotéza o jeho identite, ale dodnes sa ani jedna nepotvrdila. Napriek tomu existuje zoznam ľudí, ktorí sa priamo vydávajú za Nakamota. Iní s veľkou pravdepodobnosťou patrili do Satoshiho tímu, alebo s ním mali spolupracovať. 

Jedným z hlavných adeptov je Hal Finney. Ten bol kryptografickým priekopníkom v oblasti bitcoinov a prvou osobou (okrem samotného Nakamota), ktorá používala softvér, nahlasovala chyby a vylepšovala zdrojový kód. Podľa novinára časopisu Forbes Andyho Greenberga je Finney najpravdepodobnejším adeptom na otca bitcoinu.

Greenberg požiadal analytickú spoločnosť Juola & Associates o analýzu písma Finneyho a Nakamota. Firma zistila, že medzi ich štýlom písania je najbližšia podobnosť, s akou sa doteraz stretli, a to aj v porovnaní s inými navrhnutými kandidátmi. Okrem toho Greesberg zistil, že Finney mal suseda, ktorý sa volal Dorian Satoshi Nakamoto. (To je druhý najpravdepodobnejší adept, priblížime si ho nižšie.)

Finney však tieto tvrdenia dlhodobo odmietal. Greenberg sa domnieval, že Finney mohol písať texty v mene Nakamota, alebo že jednoducho použil identitu svojho suseda Doriana. Po stretnutí s Finneym, ktorý mu ukázal e-maily medzi ním a Nakamotom a históriu jeho bitcoinovej peňaženky (vrátane vôbec prvej transakcie s bitcoinmi od Nakamota), však Greenberg dospel k záveru, že Finney hovorí pravdu a nie je Nakamoto.

Menovec

V roku 2014 vyšiel v časopise Newsweek jeden z najznámejších článkov o identite tvorcu bitcoinu. Novinárka Leah McGrath Goodmanová v ňom označila za autora prvej kryptomeny Doriana Prentica Satoshiho Nakamota, Japonca žijúceho v Kalifornii, ktorého rodné meno je Satoshi Nakamoto.

Positive

Partner témy

 

Okrem mena Goodmanová poukázala na množstvo skutočností, ktoré nepriamo naznačovali, že ide o vynálezcu bitcoinu. Nakamoto bol vyštudovaný fyzik, pracoval ako systémový inžinier pre vojenské projekty obrany a tiež pôsobil ako počítačový inžinier pre spoločnosti poskytujúce technologické a finančné služby.

Nakamota začiatkom 90. rokov dvakrát prepustili z práce. Podľa jeho dcéry sa preto stal liberálom a ostro kritizoval finančné vládne obmedzenia. Goodmanová napísala, že keď sa ho počas krátkeho osobného rozhovoru pýtala na bitcoiny, Nakamoto akoby potvrdil svoju identitu vyhlásením: „Už sa toho nezúčastňujem a nemôžem o tom diskutovať. Bolo to odovzdané iným ľuďom. Teraz to majú na starosti oni. Už nemám nijaké spojenie.

Publikovanie článku viedlo k vlne mediálneho záujmu, vrátane reportérov, ktorí táborili pred Dorianovým domom a prenasledovali jeho auto. Počas následného celovečerného rozhovoru však Dorian Nakamoto poprel všetky súvislosti s bitcoinmi s tým, že o mene nikdy predtým nepočul, a že nesprávne pochopil Goodmanovej otázku. Vraj si myslel, že sa pýta na jeho predchádzajúce práce pre vojenských dodávateľov, z ktorých bola väčšina prísne tajná.

Neskôr v ten deň zverejnil anonymný profil, ktorý sa vydával za „pravého“ Nakamota na jednom z online fór správou: „Nie som Dorian Nakamoto.“ Keby to bol naozaj Nakamoto, išlo by o prvú správu po tom, čo sa odmlčal takmer na štyri roky. V septembri 2014 tento účet zverejnil ďalšiu správu, v ktorej uviedol, že bol napadnutý hekermi, čo vyvoláva otázky nad autenticitou staršej správy.

Podvodník?

V decembri 2015 označil časopis Wired za zakladateľa bitcoinu austrálskeho akademika Craiga Stevena Wrighta. Ako uvádzal článok, Wright „buď vynašiel bitcoiny, alebo je geniálnym podvodníkom, ktorý veľmi chce, aby sme mu uverili“.

Wright v rozhovore pre Wired uviedol, že: „Týmto všetkým (kryptomenami) sa zaoberám už dlho a snažím sa mať sklonenú hlavu. Urobil som maximum, aby som sa snažil skryť skutočnosť, že bitcoin prevádzkujem od roku 2009.“

V ten istý deň portál Gizmodo zverejnil ďalší článok s dôkazmi, ktoré údajne získal heker, ktorý sa dostal do Wrightových e-mailových účtov. Ten tvrdil, že Satoshi Nakamoto bol spoločným pseudonymom pre Craiga a počítačového analytika Davida Kleimana, ktorý zomrel v roku 2013. Tieto domnienky podporili Jon Matonis (bývalý riaditeľ nadácie Bitcoin Foundation) a vývojár bitcoinov Gavin Andresen.

Craig Wright zrušil svoj účet na Twitteri a on ani jeho bývalá manželka na otázky novinárov nereagovali. Množstvo iných odborníkov v komunite však o autenticite správy pochybovalo. Vývojár bitcoinov Peter Todd uviedol, že Wrightov blogový príspevok, ktorý mal obsahovať kryptografický dôkaz, v skutočnosti nič také v sebe nemal. Bezpečnostný výskumník Dan Kaminsky dospel k záveru, že Wrightovo tvrdenie bolo „zámerným podvodom“. Proti Wrightovi vystúpil dokonca aj spoluzakladateľ kryptomeny ethereum Vitalik Buterin, ktorý je inak zdržanlivý k politike vo svete kryptomien, a verejne ho označili za podvodníka.

Wired neskôr nadviazal na svoj článok a poukázal na niekoľko nezrovnalostí vo Wrightovom príbehu a ospravedlnil sa čitateľom za možné nepravdivé informácie. Napriek tomu Wright podal v máji 2019 niekoľko žalôb na ľudí, ktorý popreli, že je vynálezcom bitcoinov, a žiadal od nich odškodné za urážku na cti.

Okrem toho Wright v tom istom roku požiadal Úrad pre autorské práva v USA, aby mu uznal autorské práva na zdrojový kód bitcoinu. Úrad však vydal tlačovú správu, v ktorej objasnil, že nevyhovie nárokom Wrighta – pre nedostatok dôkazov.

Skrytý miliardár?

Nakamoto vytvoril svoju kryptomenu s cieľom odobrať kontrolu nad menami z rúk finančných elít a odovzdať ju obyčajným ľuďom. To sa mu z veľkej časti podarilo. Bitcoin zostáva dodnes decentralizovanou menou, aj keď viaceré štáty, ako napríklad Čína, začali výrazne bojovať proti voľnému trhu s digitálnymi menami.

Pravú identitu Satoshiho Nakamota pravdepodobne nikdy nespoznáme. Viem však, že dnes majú všetky bitcoiny v obehu hodnotu viac ako 660 miliárd dolárov. Za posledný rok zaznamenala cena kryptomeny prudký nárast, keď sa vyšplhala z hodnoty 9-tisícov dolárov na historický vrchol 63-tisíc, ktorý dosiahla v marci tohto roka. Následne cena klesla takmer o polovicu a v súčasnosti sa stabilizovala okolo úrovne 35-tisíc dolárov.

Zatiaľ čo Nakamotova identita môže byť pre niekoho iba špekuláciou, pre iných znamená oveľa viac. Povráva sa, že osoba, či tím ľudí za pseudonymom Nakamoto, vlastní viac ako 1 milión bitcoinov, ktoré by pri dnešných cenách predstavovali majetok vo výške okolo 35 miliárd dolárov. Ako uviedol Nakamoto pri vývoji bitcoinu, celkový počet jednotiek v obehu nikdy nepresiahne 21 miliónov bitcoinov.

Nakamoto má teda údajne takmer 5 % všetkých bitcoinov, ktoré sú v obehu. Ak by sa táto osoba či osoby rozhodli predať zo dňa na deň veľkú časť tohto obrovského majetku, transakcia by úplne položila trh s kryptomenami. Keďže zatiaľ nikdy k takejto veľkej transakcii nedošlo, mnohí odborníci si myslia, že Nakamoto môže byť už mŕtvy a jeho bitcoiny navždy stratené. Až čas ukáže, či je to naozaj tak, alebo sa v budúcnosti dočkáme odhalenia identity otca bitcoinu

logo
Prečítajte si tiež:
16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Najviac držiteľov kryptomien je medzi Indami, najvyššie výnosy však dosahujú Američania

Počet Američanov, ktorí prijímajú kryptomeny, stále rastie. V tomto roku ho podporuje nielen intenzívny záujem o nové technológie, ale aj ...

28.5.2024 Redakcia FinReport

Očakávania vs. realita: Ako sa bude vyvíjať cena bitcoinu po jeho halvingu

Od halvingu bitcoinu prešiel už mesiac, no jeho cena nevystrelila prudko nahor, ako sa pôvodne očakávalo. Táto udalosť v živote najsilnejšej ...

27.5.2024 Redakcia FinReport

ETF fondy pomohli bitcoinu vystreliť nahor, teraz je na rade ethereum

Bitcoin si príchod spotových ETF fondov na trh vychutnal. Jeho cena stúpala už pri očakávaní ich spustenia, a potom, keď sa do investovania ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľovi kryptoburzy Binance Zhaovi hrozí nielen mnohomiliónový trest, ale aj trojročné väzenie

Generálny riaditeľ najväčšej kryptomenovej burzy na svete Binance Changpeng Zhao sa ešte v novembri minulého roku priznal, že porušil ...

6.5.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin zažil katastrofálny mesiac. Mal rásť, no jeho hodnota sa prepadla ako v čase kryptoizmy

Tohtoročný apríl mal byť pre kryptomeny prelomový. V očakávaní štvrtého halvingu bitcoinu, teda polenia jeho produkcie, sa predpokladalo, ...

5.5.2024 Redakcia FinReport

Prognóza: Výnosy z digitálnych aktív v tomto roku dosiahnu 80 miliárd dolárov

Po 37-percentnom prepade v roku 2022 celosvetový trh s digitálnymi aktívami vrátane kryptomien, NFT a decentralizovaných financií (DeFi) ...

2.5.2024 Redakcia FinReport

Vláda schválila zákon o regulácii kryptoaktív

Regulácia kryptomien dostane aj na Slovensku prísnejšie pravidlá. Vláda schválila návrh zákona o povinnostiach a oprávneniach v oblasti ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ nenastal

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay