Ruská centrálna banka chce zakázať ťažbu aj používanie kryptomien v krajine, a hodnota bitcoinu padá
Zdá sa, že Rusko sa zaradí ku krajinám, ktoré vytlačia kryptomeny na okraj finančného spektra a možno aj úplne. Vyplýva to z vyhlásení ruskej centrálnej banky, ktorá vyslovila obavy z možného ohrozenia finančnej stability, blahobytu ľudí a menovej suverenity. Okrem iného vyhlásila, že „najlepším riešením bude zakázať ťažbu kryptomien v Rusku“.

Foto: Unsplash
Obavy z pyramídovej hry a finančnej bubliny
Súčasný ročný objem finančných transakcií v kryptomenách v Rusku predstavuje približne 5 miliárd dolárov. Krajina spolu s USA a Kazachstanom patrí medzi top tri štáty sveta v oblasti ťažby kryptomien. Ich popularita rastie, a teda narastajú aj obavy štátneho regulátora.
Ruská centrálna banka preto navrhla nielen zákaz ťažby, ale aj zákaz používania kryptomien na území tohto štátu. V súčasnosti je ich používanie v krajine legalizované, no už dlhšie panujú obavy, že sa využívajú na pranie špinavých peňazí.
Partner témy
Centrálna banka zároveň varuje, že za prudkým nárastom využívania kryptomien v Rusku je najmä špekulatívny dopyt na základe vlastností pyramídovej hry. Vyslovila tiež obavy zo vzniku finančnej bubliny, ktorá môže ohroziť finančnú stabilitu a majetok Rusov.
Oficiálne ich nezakázali, ale...
Vyjadrenie ruskej centrálnej banky ešte neznamená, že kryptomeny v krajine naozaj zakážu. Je to však ďalší diel do skladačky, ktorá môže vyústiť do prijatia reštrikčných opatrení v podobe príslušnej legislatívy.
Podobná situácia dnes panuje aj v Pakistane. V krajine najprv zvažovali, že prijmú zákony na reguláciu kryptomien, ktorých využívanie sa v Pakistane dynamicky rozširuje. No vláda aj miestna centrálna banka neskôr odporučili postaviť kryptomeny mimo zákona, čím z nich vlastne robia nezákonný finančný prostriedok.
Hodnota kryptomien priebežne klesá
Všetky tieto podnety majú vplyv na to, že hodnota kryptomien od novembra 2021 priebežne klesá. V súčasnosti sú dve najsilnejšie kryptomeny na svojom päťmesačnom minime. Bitcoin klesol pod 40-tisíc dolárov a ethereum pod 3-tisíc dolárov. Dôležitým faktorom vplývajúcim na ich pokles je tiež nárast výnosov dlhopisov americkej vlády, čo spôsobuje, že investori sa zbavujú rizikových aktív, ktorými kryptomeny bezpochyby sú.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 2.Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
- 3.Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
- 4.Verejné osvetlenie sa chystajú protestne vypnúť aj obce na Zemplíne, demonštráciou poukazujú na problémy
- 5.Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)