Regulátor finančného trhu varuje pred nezákonnými praktikami v oblasti nakupovania BNPL
Regulačný úrad finančného trhu v Spojenom kráľovstve Financial Conduct Authority (FCA) varoval firmy pred propagáciou neschválených finančných produktov fungujúcich na báze kúp teraz, zaplať neskôr (Buy Now, Pay Later – BNPL). Množstvo spoločností varovanie neakceptovalo, a preto v súčasnosti viac ako 4-tisíc z nich čelí trestnému stíhaniu za nezákonnú finančnú propagáciu.

Foto: BNPL
Čelíme kríze životných nákladov
FCA sa stará o ochranu spotrebiteľov, ktorí sa stanú obeťami propagácie BNPL na internete, najmä prostredníctvom sociálnych médií. Reklamy BNPL často predstavujú riziko pre zákazníkov tým, že ich povzbudzujú k tomu, aby sa zadlžovali bez toho, aby si uvedomovali, čo to pre nich znamená do budúcnosti. Tieto reklamy zároveň často neposkytujú dostatočné informácie o podmienkach, za ktorých je potrebné plniť úverové povinnosti.
„Keďže čelíme kríze životných nákladov, spotrebitelia musia robiť ťažké rozhodnutia o svojich financiách a o tom, ako platia za tovar a služby. Firmy musia zabezpečiť, aby spotrebitelia, najmä tí, ktorí sú v zraniteľnej situácii, boli vybavení správnymi informáciami v správnom čase, aby mohli robiť efektívne, včasné a riadne informované rozhodnutia. Je dôležité, aby reklamy boli jasné, férové a nezavádzajúce,“ povedal výkonný riaditeľ pre spotrebiteľov a hospodársku súťaž v FCA Sheldon Mills.
Dohľad vyžaduje zodpovednejší prístup
Finančný dohľad preto hrozí, že bude presadzovať dodržiavanie predpisov prostredníctvom trestných a regulačných orgánov. Poskytovatelia BNPL na britských ostrovoch sú pozorne monitorovaní. FCA len v tomto roku podala žalobu už proti 4 226 takýmto firmám.
Aj preto regulačný úrad nedávno usporiadal okrúhly stôl s firmami BNPL, za ktorým prediskutovali dodržiavanie predpisov. Napríklad aby takéto firmy zodpovednejšie poskytovali dlhové poradenstvo a všetky potrebné finančné informácie.
Dvaja z piatich klientov majú problémy
Podľa spoločnosti Citizens Advice, ktorá vo Veľkej Británii pomáha ľuďom, ktorí potrebujú právnu, dlhovú alebo inú spotrebiteľskú podporu, dvaja z piatich zákazníkov nakupujúcich prostredníctvom BNPL si musia požičať peniaze na splatenie svojich záväzkov. Najčastejšie sú to kontokorentné úvery, ale aj pôžičky od priateľov či rodiny.
„Nakupujúci hromadia pôžičky nad rámec požičiavania a prepadajú sa do čoraz zúfalejších situácií, z ktorých je nemožné uniknúť,“ konštatuje výkonná riaditeľka spoločnosti Dame Clare Moriartyová a dodáva: „Špirála dlhu z nákupu BNPL neskôr prenášaná na kreditné karty, pôžičky a dokonca aj veriteľov ukazuje, že to nie je bezriziková alternatíva. Kúpte teraz, zaplaťte neskôr je súčasťou úverového priemyslu a ako také musí byť naliehavo regulované.“
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet