Regulátor finančného trhu tvrdí, že skrachovaný poskytovateľ kryptopôžičiek Celsius Network podvádzal
Americký regulátor finančného trhu tvrdí, že skrachovaný poskytovateľ kryptopôžičiek Celsius Network podvádzal. Spoločnosť mala uvádzať „nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia o svojom finančnom zdraví, čo nebolo v súlade so zákonmi o cenných papieroch“.

Foto: Shutterstock
Zadržiavali informácie o svojich stratách
Vermontský dozorný orgán hovorí, že kryptospoločnosť Celsius v prvej polovici minulého roka zadržala informácie o svojich masívnych stratách a neposkytla ich svojim investorom, hoci tak mala urobiť v rámci svojich finančných výkazov.
Regulátor finančného trhu cituje blogy a tweety od generálneho riaditeľa spoločnosti Celsius Alexa Mashinského, vrátane jedného, ktorý trvá na tom, že „všetky finančné prostriedky sú v bezpečí“, hoci v skutočnosti, ako sa uvádza v podaní, „spoločnosť bola insolventná a prostriedky vkladateľov v bezpečí neboli“.
Dokument tiež spomína nedávne stretnutie veriteľov, na ktorom spoločnosť priznala, že nikdy nezarobila dostatočné príjmy na to, aby pokryla výnosy vyplácané investorom. „To ukazuje na vysokú úroveň zlého finančného hospodárenia a tiež naznačuje, že aspoň v niektorých časových bodoch boli výnosy existujúcim investorom pravdepodobne vyplácané z aktív nových investorov,“ uvádza sa v podaní.
Okrem toho regulátor tvrdí, že Celsius mohol manipulovať s cenou svojho tokenu CEL, aby „umelo“ nafúkol podiely vo svojej súvahe. Vermontský dozorný orgán preto hovorí, že on a ďalšie štátne regulačné orgány sú „obzvlášť znepokojené“ stratami, ktoré utrpeli drobní investori.
Čo sa vlastne stalo so spoločnosťou Celsius
Poskytovateľ kryptomenových služieb – spoločnosť Celsius, sa na začiatku tohtoročného leta ocitla v problémoch. Za dva týždne vymazala zisky, ktoré dosiahla pri dvojročnom obchodovaní s kryptomenami počas pandémie koronavírusu. Dosiahnuté straty ju prinútili zastaviť finančné výbery svojich zákazníkov a požiadala o ochranu pred bankrotom.
Zmrazenie výberov svojich klientov zdôvodňovala „extrémnymi podmienkami na trhu kryptomien“. Vysvetľovala to napríklad prepadom hodnoty bitcoinu, ktorý oproti novembru 2021 stratil približne 60 % zo svojej hodnoty.
Keďže klienti spoločnosti netušili, že firma, ktorá na sklonku minulého roka bola ocenená na 3,25 miliardy dolárov, je v problémoch, nemali dôvod konať. Šťastie mali tí, ktorí si svoje vklady vybrali ešte pred ich zmrazením. Tí ostatní majú problém, pretože ich peniaze v tomto prípade nie sú chránené podobne, ako keby ich mali uložené v bežnej banke.
Ďalší dôvod na reguláciu kryptomenového trhu
Vzniknutá situácia opäť potvrdila, že kryptomenový trh si vyžaduje zvýšenú pozornosť a silnejšiu reguláciu. O tejto potrebe sa hovorí už dlhšie. Naposledy Rada pre finančnú stabilitu (FSB) vyhlásila, že už na jeseň 2022 navrhne nové pravidlá pre reguláciu kryptomien.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Exportno-importné aktivity krajín EÚ smerom na Ukrajinu sú intenzívnejšie ako pred vojnou
- 2.ESET odhalil škodlivé verzie aplikácií WhatsApp a Telegram, ktoré používateľom kradnú kryptomeny
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta
- 5.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023