Projekt Sibstar: Ľudia postihnutí demenciou majú vlastnú debetnú kartu a špeciálnu aplikáciu
Jayne Sibleyová z Veľkej Británie si vytýčila náročný cieľ. Rozhodla sa, že vyvinie flexibilnú debetnú platobnú kartu, ktorá pomôže ľuďom s demenciou a ich rodinám lepšie spravovať svoje peniaze a výdavky. Súčasťou projektu podporovaného spoločnosťou Mastercard je tiež aplikácia zabezpečujúca lepší prehľad a kontrolu nad finančnými prostriedkami.

Foto: Sibstar
Na základe osobnej skúsenosti
Projekt s názvom Sibstar vytvorila Britka ako odpoveď na osobnú skúsenosť s jej rodičmi, ktorí obaja žijú s Alzheimerovou chorobou. Kým jej otec býval v opatrovateľskom dome, Jayne si všimla, že jej matka June začala zle narábať s peniazmi. Príliš často vyberala peniaze z bankomatu, a potom ich buď stratila, alebo rozdala. Opakovane sa tiež stala obeťou telefónnych podvodníkov.
Zatiaľ čo niekoľko britských bánk ponúka opatrovateľské karty, ktoré umožňujú určeným osobám nakupovať a míňať peniaze v mene ľudí trpiacich demenciou, Sibleyová chcela zabezpečiť, aby si jej matka zachovala určitú autonómiu.
Preto sa rozhodla vytvoriť projekt Sibstar, pozostávajúci z predplatenej debetnej karty a aplikácie, ktoré umožňujú ľuďom s demenciou pristupovať k svojim peniazom a míňať ich, a zároveň ich správu udržať v maximálnom bezpečí.
Zostať v spojení so svojou komunitou
„Prístup k peniazom umožňuje ľuďom s demenciou zostať v spojení so svojou komunitou. Výlet do obchodu s potravinami nie je len o zásobení svojej kuchyne jedlom. Je to tiež príležitosť porozprávať sa s pokladníkom alebo stretnúť sa so susedom,“ hovorí J. Sibleyová.
Sibstar je zároveň navrhnutý tak, aby pomohol zmierniť bremeno, ktoré musia niesť opatrovatelia starajúci sa o blízke či zverené osoby. V mnohých prípadoch majú zodpovednosť nielen za nich, ale aj za ich rozhodnutia, ktoré nemajú vždy úplne pod svojou kontrolou.
Projekt je navrhnutý ako zárobkový. Aj preto si za mesačné využívanie platobnej karty a aplikácie účtuje 4,99 britskej libry mesačne. Zároveň sa však zaväzuje, že 7,5 % zo svojho čistého zisku odvedie Alzheimerovej spoločnosti, ktorá podporila vývin aplikácie, čím zásadne zvýšila dôveryhodnosť celého projektu.
Kľúčové slová
Podujatia

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO




