Projekt digitálneho eura vo virtuálnej peňaženke spojí anonymitu online meny s reputáciou centrálnej banky
Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová svoje ostatné vystúpenie venovala téme digitálneho eura. Centrálna banka o ňom premýšľa už dlhší čas. Zámer je reakciou na trend radikálneho poklesu vo využívaní hotovosti, ktorý súčasná koronakríza ešte viac posilnila.

Foto: Unsplash
Dôležité je zabrániť kolísaniu digitálnej meny
Ľudia vo všetkých európskych krajinách prechádzajú od používania hotovosti k iným formám platenia, pričom sa do popredia dostávajú aj projekty digitálnych mien, ako napríklad bitcoin. Myšlienkou ECB je potom spojiť dokopy dve najväčšie výhody – anonymitu digitálnej meny a reputáciu centrálnej banky.
„Zatiaľ čo súčasné digitálne meny nie sú podložené žiadnym reálnym aktívom, preto ich cena tak výrazne kolíše, digitálne euro by malo využívať práve reputáciu a nástroje, ktoré vie poskytnúť iba centrálna banka,“ vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Michal Horňák.
Podľa neho však na druhej strane do popredia stále viac vystupuje otázka bezpečnosti a ochrany súkromia. Spotrebitelia totiž čoraz častejšie vyhľadávajú také spôsoby platenia, ktoré im zabezpečia anonymitu v online priestore.
Partner témy
Prioritou je ochrana súkromia, bezpečnosť a globálnosť
Ešte pred samotným rozhodnutím, či vôbec k tomuto projektu eurozóna pristúpi, uzatvorila ECB začiatkom januára 2021 verejnú konzultáciu k projektu, ktorá trvala tri mesiace. Zapojilo sa do nej viac než 8-tisíc respondentov z radov občanov, firiem aj združení.
Až 41 % odpovedí označilo, že za dôležitú súčasť celého projektu považuje ochranu súkromia pri platení. Ďalšími významnými aspektmi sú bezpečnosť (17 % respondentov) a celoeurópske použitie (10 %). Digitálne euro by teda predstavovalo akúsi „virtuálnu hotovostnú peňaženku“, ktorá by však nenahradila mince a bankovky, ale rozšírila by spôsoby, ktorými môžu ľudia svoju platbu vykonať – a to rýchlo, jednoducho a bezpečne.
ECB však nastoľuje aj otázku, čo by v monetárnom systéme nastalo, ak by ľudia začali hromadne opúšťať hotovosť či svoje bankové účty a začali používať výhradne digitálne euro. Okrem problémov v bankovom sektore – napríklad pri náročnejšom posudzovaní bonity klienta, keď by mal peniaze iba vo forme digitálneho eura – sú to napríklad výzvy pre zabezpečenie prevencie pred financovaním terorizmu a praním špinavých peňazí. Rozhodnutie o spustení projektu digitálneho eura sa očakáva do polovice tohto roka.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO




Najčítanejšie
- 1.Trestné oznámenie, ktoré podal Fico na Krajniaka a Lipšica, bude riešiť Krajská prokuratúra v Bratislave
- 2.Inflácia sa zobudila, rastú ceny surovín aj potravín. Pri pokračovaní súčasného trendu by mohla stúpnuť na 3 %
- 3.Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?
- 4.Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
- 5.Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou