Projekt digitálneho eura vo virtuálnej peňaženke spojí anonymitu online meny s reputáciou centrálnej banky
Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová svoje ostatné vystúpenie venovala téme digitálneho eura. Centrálna banka o ňom premýšľa už dlhší čas. Zámer je reakciou na trend radikálneho poklesu vo využívaní hotovosti, ktorý súčasná koronakríza ešte viac posilnila.

Foto: Unsplash
Dôležité je zabrániť kolísaniu digitálnej meny
Ľudia vo všetkých európskych krajinách prechádzajú od používania hotovosti k iným formám platenia, pričom sa do popredia dostávajú aj projekty digitálnych mien, ako napríklad bitcoin. Myšlienkou ECB je potom spojiť dokopy dve najväčšie výhody – anonymitu digitálnej meny a reputáciu centrálnej banky.
„Zatiaľ čo súčasné digitálne meny nie sú podložené žiadnym reálnym aktívom, preto ich cena tak výrazne kolíše, digitálne euro by malo využívať práve reputáciu a nástroje, ktoré vie poskytnúť iba centrálna banka,“ vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Michal Horňák.
Podľa neho však na druhej strane do popredia stále viac vystupuje otázka bezpečnosti a ochrany súkromia. Spotrebitelia totiž čoraz častejšie vyhľadávajú také spôsoby platenia, ktoré im zabezpečia anonymitu v online priestore.
Partner témy
Prioritou je ochrana súkromia, bezpečnosť a globálnosť
Ešte pred samotným rozhodnutím, či vôbec k tomuto projektu eurozóna pristúpi, uzatvorila ECB začiatkom januára 2021 verejnú konzultáciu k projektu, ktorá trvala tri mesiace. Zapojilo sa do nej viac než 8-tisíc respondentov z radov občanov, firiem aj združení.
Až 41 % odpovedí označilo, že za dôležitú súčasť celého projektu považuje ochranu súkromia pri platení. Ďalšími významnými aspektmi sú bezpečnosť (17 % respondentov) a celoeurópske použitie (10 %). Digitálne euro by teda predstavovalo akúsi „virtuálnu hotovostnú peňaženku“, ktorá by však nenahradila mince a bankovky, ale rozšírila by spôsoby, ktorými môžu ľudia svoju platbu vykonať – a to rýchlo, jednoducho a bezpečne.
ECB však nastoľuje aj otázku, čo by v monetárnom systéme nastalo, ak by ľudia začali hromadne opúšťať hotovosť či svoje bankové účty a začali používať výhradne digitálne euro. Okrem problémov v bankovom sektore – napríklad pri náročnejšom posudzovaní bonity klienta, keď by mal peniaze iba vo forme digitálneho eura – sú to napríklad výzvy pre zabezpečenie prevencie pred financovaním terorizmu a praním špinavých peňazí. Rozhodnutie o spustení projektu digitálneho eura sa očakáva do polovice tohto roka.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štátny smútok za pápeža Františka prinesie obmedzenia. Budú v sobotu otvorené obchody?
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Rizikové e-shopy – ako ich spoznať a nenechať sa nachytať?
- 5.NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí