Príprava digitálnych mien centrálnych bánk sa dostala do ďalšej fázy, Swift koordinuje beta testy
Spoločnosť pre medzibankovú komunikáciu Swift spolupracuje s tromi centrálnymi bankami a 30 finančnými inštitúciami na beta testoch digitálnych mien centrálnych bánk. Zameriava sa nielen na funkčnosť prepojení blockchainových sietí, ale aj na zosúladenie paralelného fungovania s existujúcimi fiat infraštruktúrami, teda s bežne využívanými menami. Práce na vývoji digitálnych mien centrálnych bánk sa tak dostali do ďalšej fázy.

Zdroj: Freepik
Skúšajú digitálne transakcie
Spoločnosť Swift zverejnila výsledky 12-týždňového testovania, v rámci ktorého bolo simulovaných takmer 5-tisíc transakcií medzi dvoma rôznymi blockchainovými sieťami a existujúcimi platobnými systémami založenými na fiat menách.
Beta riešenie tak urobilo ďalší krok, pričom tri centrálne banky a menové orgány vrátane Hongkonského menového úradu (HKMA) a Národnej banky Kazachstanu integrovali riešenie s vlastnou infraštruktúrou na priame testovanie.
Swift tiež inicioval druhú fázu testovania, v ktorej komerčné banky, centrálne banky a infraštruktúry finančného trhu preskúmajú ďalšie prípady použitia vrátane platieb založených na spúšťači pre platformy digitálneho obchodu, devízových modelov, doručovania verzus platieb a mechanizmov na úsporu likvidity.
Medzi rozšírenú skupinu viac ako 30 popredných inštitúcií v tejto druhej fáze testovania okrem iných patria aj Reserve Bank of Australia, Deutsche Bundesbank, HKMA, Bank of Thailand a CLS.
Priority testovania
„Zameriavame sa na interoperabilitu, teda na zabezpečenie toho, aby nové digitálne meny mohli bez problémov koexistovať medzi sebou a zároveň aj so súčasnými fiat menami a platobnými systémami,“ povedal hlavný inovačný riaditeľ spoločnosti Swift Tom Zschach.
Podľa jeho slov finančná komunita už uznala potenciál inovácií digitálnych mien centrálnych bánk (Central Bank Digital Currency – CBDC), ktorých úlohou je bezpečné premostenie platobných systémov súčasnosti a budúcnosti. „Táto fáza testovania a skúmania nám pomôže ďalej vylepšiť riešenie tak, aby bolo použiteľné čo najefektívnejšie a v čo najväčšom meradle,“ uviedol ďalej.
Čo je to Swift
Swift (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je organizácia pre medzibankovú finančnú telekomunikáciu, ktorá prevádzkuje vlastný informačný systém. Tento systém je akousi zabezpečenou komunikačnou platformou, ktorú používajú banky, makléri a iné finančné inštitúcie na odosielanie a prijímanie informácií, ako sú pokyny na prevod peňazí do zahraničia, alebo vyrovnanie obchodov s cennými papiermi. Hoci Swift nedrží žiadne finančné prostriedky ani cenné papiere, dokonca ani nespravuje účty klientov, hovorí sa, že kto nie je vo Swifte, ten neexistuje.
Partner témy
Čo je to CBDC
Digitálna mena centrálnej banky je elektronický platobný prostriedok, ktorý by mohol používať prakticky ktokoľvek. Mal by byť bezpečný a praktický, podobne ako hotovosť dnes. Dalo by sa ňou platiť prostredníctvom platobnej karty či mobilnej aplikácie tak, ako sa to robí dnes aj pri bežných menách. Podmienkou je len vlastniť digitálnu peňaženku, ktorá by slúžila na držanie digitálnej meny či mien. Na vývine CBDC pracuje približne 150 centrálnych bánk na celom svete. Pre krajiny eurozóny, a teda aj pre Slovensko, by prichádzalo do úvahy najmä digitálne euro.
Intenzívnejšia regulácia, prísnejší dohľad
Predlohou pre vytvorenie digitálnych mien centrálnych bánk sú súčasné kryptomeny. Cieľom však je, aby CBDC boli podstatne bezpečnejšie, čo by mala zabezpečiť práve intenzívnejšia regulácia a prísnejší dohľad zo strany centrálnych bánk. Dôležité je tiež, aby boli široko akceptovateľné a zároveň jednoducho používateľné.
Práve dodržanie regulačných princípov najvyšších bankových autorít má umožniť masové rozšírenie týchto mien tak, aby mohli fungovať ako rovnocenné popri bežných v súčasnosti používaných spôsoboch platenia prostredníctvom finančnej hotovosti.
Vytvorenie digitálnej meny v súčasnosti zvažujú takmer všetky centrálne banky na svete, vrátane Európskej centrálnej banky, ktorá pracuje na projekte jej vlastnej digitálnej meny – digitálneho eura.
Ako je na tom digitálne euro
Projekt digitálneho eura sa v súčasnosti nachádza vo fáze vývoja P2P online a offline platieb, práce prebiehajú aj na vývoji digitálnej europeňaženky a vývoji platobných systémov medzi obchodníkmi a spotrebiteľmi.
Pracuje sa aj na príslušnom legislatívnom rámci, ktorý má zastrešiť používanie digitálnych mien v praxi. V tomto roku mu predchádzalo schválenie nariadenia o trhoch s kryptoaktívami známom pod skratkou MiCA, ktoré by malo vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roka.
Výskumná fáza projektu digitálneho eura sa má skončiť v októbri tohto roku. ECB sa potom má rozhodnúť a zverejniť, či spustí realizačnú fázu projektu, alebo nie. „Cieľom je, aby digitálne euro dokázalo plniť úlohu bezrizikovej, dostupnej a efektívnej formy peňazí centrálnej banky,“ povedala prezidentka ECB Christine Lagardová.
Návrh ešte musia schváliť poslanci europarlamentu
Zavedenie digitálneho eura v krajinách eurozóny najnovšie podporilo aj Ministerstvo financií SR, ktoré svoje predbežné stanovisko predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Návrh ešte musí prejsť schvaľovacím procesom v Európskom parlamente a v členských krajinách eurozóny. Súčasťou balíka legislatívnych opatrení je tiež nariadenie o posilnení štatútu euromincí a eurobankoviek ako zákonného platidla. Digitálna aj fyzická mena by tak v budúcnosti mali fungovať paralelne.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže (foto)
- 3.Ťažba bitcoinu prispieva k tvorbe skleníkového efektu a vedie ku globálnemu otepľovaniu
- 4.Ktoré poisťovne poistia nehnuteľnosti aj v záplavových oblastiach?
- 5.Fitch reaguje na zhoršenie stavu verejných financií Slovenska znížením ratingu na A-