Práce na digitálnom dolári sa zastavili, digitálne euro zatiaľ pokračuje
Ešte pred dvomi rokmi platilo, že takmer všetky centrálne banky na svete viac či menej pracujú na vývoji vlastnej digitálnej meny. Dnes takmer tretina z nich deklaruje, že zavedenie digitálnych mien odložili na neskôr, väčšinou na neurčito. Zákaz prác na digitálnom dolári podpísal napríklad aj americký prezident Donald Trump.

Foto: Shutterstock
Stopka pre digitálny dolár
Ako vyplynulo z prieskumu inštitútu OMFIF a tlačiarne cenín Giesecke+Devrient, až tretina centrálnych bánk krajín z celého sveta odložila zavedenie digitálnych verzií vlastných mien (Central Bank Digital Currency – CBDC). Zvyšné dve tretiny štátov pokračujú v procese vývoja a následnej implementácie digitálnych mien do praxe.
Táto téma sa stala aktuálnou najmä po opätovnom nástupe Donalda Trumpa do Bieleho domu. V rámci jedného z viac ako stovky výnosov, ktoré podpísal bezprostredne po svojej inaugurácii do funkcie amerického prezidenta, totiž zakázal pokračovanie prác na vývoji digitálneho dolára.
K tomuto rozhodnutiu ho intenzívne nabádal aj celý kryptomenový priemysel, pre ktorý by bolo zavádzanie digitálnych mien centrálnymi bankami vlastne zvyšovaním konkurencie. Tento trend potvrdila aj Trumpova podpora bitcoinu, ako aj uvedenie jeho vlastnej meme kryptomeny.
Obavy zo zneužívania platobných údajov
Spojené štáty vo vývoji digitálneho dolára, ktorý mal v budúcnosti fungovať paralelne s klasickým americkým dolárom, zaostávali už v predchádzajúcich rokoch. Brzdili ich najmä obavy z možnej zvýšenej kontroly používateľov digitálnej meny zo strany orgánov štátu, pričom túto tému si v rámci predvolebnej kampane osvojil aj D. Trump.
Partner témy
Napriek tomu zvyšné dve tretiny centrálnych bánk (67 %) pokračujú v začatej práci aj naďalej. Argumentujú tým, že CBDC sú na rozdiel od decentralizovaných kryptomien kontrolované dôveryhodným orgánom dohľadu, ktorým je práve centrálna banka. Hlavným cieľom ich uvedenia do praxe je snaha zjednodušiť ľuďom prácu s financiami, doplniť platobné spôsoby o ďalšie možnosti a dať im na výber pri klesajúcom záujme o platenie fyzickými peniazmi.
Prieskum tiež podľa agentúry Reuters ukázal, že „hlavnou motiváciou pre zavedenie CBDC zostalo zachovanie menovej suverenity centrálnej banky, a to najmä vo veľkých ekonomikách, ako je napríklad dvadsiatka krajín eurozóny“.
ECB a digitálne euro
Európska centrálna banka (ECB) na sklonku uplynulého roku predložila ďalšiu správu o vývoji svojej digitálnej meny, v ktorej konštatuje spustenie výskumu na zistenie preferencií budúcich používateľov a tiež ukončenie výzvy na výber externých poskytovateľov služieb, ponuky ktorých v súčasnosti vyhodnocuje. Ak všetko pôjde podľa plánu, digitálne euro sa môže stať realitou v roku 2027.
Úlohou digitálneho eura je zjednodušiť život občanom aj firmám v rámci eurozóny. Malo by totiž spájať výhody digitálnych platieb s funkciami podobnými finančnej hotovosti. Predpokladá sa, že toto prepojenie v digitálnom veku ešte viac oslobodí používateľov eura a umožní im rozhodovať sa, ktorý spôsob platenia je pre nich zaujímavejší, výhodnejší a používateľsky prívetivejší.
„Digitálne euro by sa dalo používať aj bez pripojenia na internet, teda offline, takže by umožnilo vykonávať transakcie aj v prípade slabého mobilného signálu, či dokonca v prípade výpadku elektrického prúdu,“ povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Piero Cipollone.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Toto sú najlepšie akcie na európskom trhu
- 2.Rok 2023 patrí k najškodovejším rokom v histórii Slovenska, najviac škôd vzniká v júli
- 3.Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky
- 4.NBS: Životné náklady pre jednočlennú domácnosť vlani narástli z 335 na 395 eur
- 5.Odvod z hazardných hier za rok 2024 priniesol do štátneho rozpočtu 347 miliónov Eur