Pozor na peniaze! Banka varuje pred podvodnými SMS správami
Podvodníci neustále hľadajú spôsoby, ako si získať dôveru ľudí a oklamať ich. Ich najčastejším cieľom je získanie citlivých informácií, ktoré im otvoria dvere k využitiu platobnej karty obete. Stačí menšia nepozornosť a naletieť im môže prakticky ktokoľvek. Dôkladne si preto preštudujte nasledujúce riadky.

Foto: Freepik
Podvodné požiadavky a zámienky
Podvod sa obyčajne začína falošnou SMS správou, ktorá pôsobí, akoby ju poslal niekto z dôveryhodnej inštitúcie. V nedávnej minulosti takéto SMS príjemcov informovali o preplatku na dani vrátane návodu, ako ho môžu ľahko získať späť. Podvodná SMS však môže obsahovať ľubovoľné požiadavky a zámienky, ktoré smerujú buď k otvoreniu internetbankingu obete, alebo k použitiu jej platobnej karty.
Môže ísť napríklad o nedoplatok za balík od kuriérnej služby, alebo hoci aj o aktualizáciu údajov na bankovom účte. Podvodná SMS vždy obsahuje odkaz, cez ktorý máte danú aktivitu urobiť. Po kliknutí na priložený odkaz sa však dostanete na podvodnú stránku.
Nesťahujte, neklikajte, nedajte sa napáliť
„Na získanie preplatku je potrebné zadať prihlasovacie údaje do internetbankingu. Ak to urobíte, do pár minút vám zatelefonuje údajný pracovník banky – podvodník, a upozorní vás, že ste klikli na falošný odkaz a vaše internetové bankovníctvo niekto napadol,“ vysvetľuje špecialista IT bezpečnosti v mBank Tomáš Mika.
Partner témy
Následne vám poradí, aby ste si nainštalovali aplikáciu banky cez odkaz, ktorý vám pošle. Vo chvíli, keď si aplikáciu stiahnete, začne vás útočník presviedčať, aby ste si z bezpečnostných dôvodov zmenili heslo a limity na karte. Ak mu vyhoviete, cez falošnú aplikáciu vidí všetko, čo urobíte, a získa aj prístup k vášmu PIN kódu.
„V poslednej fáze vás vyzve, aby ste si účet zabezpečili pomocou falošnej aplikácie a priložením platobnej karty k NFC čipu na zadnej strane mobilu. Tým si útočník skopíruje vašu kartu a je na najlepšej ceste získať peniaze z vášho účtu. Prostredníctvom vašej tokenizovanej karty vo svojom mobilnom zariadení môže vyberať finančnú hotovosť z ktoréhokoľvek bankomatu či využívať POS terminál, a to až do výšky vami zvýšeného limitu,“ pokračuje IT špecialista.
Čo robiť, keď...
Banka preto odporúča, aby ľudia neklikali nielen na SMS odkazy, ale ani na odkazy v iných správach a nezadávali cez ne žiadne citlivé údaje. Do svojho internetbankingu sa prihlasujte vždy iba cez oficiálnu webovú stránku banky, ktorú sami zadáte do prehliadača. Bankové aplikácie nikdy nesťahujte cez zaslané odkazy, ale len cez oficiálne úložiská, ako sú napríklad App Store či Google Play.
A ak máte pocit, že ste sa stali obeťou podvodu, ihneď si všade zmeňte prihlasovacie heslá, obnovte telefón do továrenského nastavenia, kontaktujte svoju banku, prípadne aj políciu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Desiatka najlepšie zarábajúcich generálnych riaditeľov na svete
- 2.Slovenské firmy a inštitúcie absolvovali počas misie v Indii vyše tristo obchodných rokovaní
- 3.Zelenskyj je podľa Trumpa diktátor, ktorý odmieta voľby
- 4.Novým riaditeľom Štátnej pokladnice sa stal Miroslav Dobšovič
- 5.Na Trojičnom námesti v Trnave sa uskutoční ďalší protest, po ňom bude nasledovať hlasný pochod